Σελ. 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 188
  1. #16
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Να υποθέσω ότι είναι δεδομένο ότι έχεις αλλάξει το firmware ε; Το τσέκαρες στο Web Interface;

    Αν συμβαίνει αυτό που λες σημαίνει ότι τα κόβει για κάποιον ανεξήγητο λόγο η Vivodi...

    Περιμένω ένα 780 και θα κάνω μερικά τεστ. Αν επιβεβαιώσω αυτά που λες θα έχουν πολύ άσχημα ξεμπερδέματα...

  2. #17
    Εγγραφή
    01-12-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7500/800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    23,0(dB) / 18,5(dB)
    ναι είμαι στην 6.29, σαν download σε torrents φθάνω να κατεβάζω με 1Mb/sec αλλά στο speedtest.net ποιάνει το πολ΄υτο 1/3 και φυσικά συνεχίζω να μην κάνω ping, δεν ξέρω τη έχει κάνει η vivodi αλλά κάτι δε μου πάει καλά.....κάποιος που ξέρει περισσότερα ας βοηθήσει και ας κάνουμε και δοκιμές....

  3. #18
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macgalileo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι είμαι στην 6.29, σαν download σε torrents φθάνω να κατεβάζω με 1Mb/sec αλλά στο speedtest.net ποιάνει το πολ΄υτο 1/3 και φυσικά συνεχίζω να μην κάνω ping, δεν ξέρω τη έχει κάνει η vivodi αλλά κάτι δε μου πάει καλά.....κάποιος που ξέρει περισσότερα ας βοηθήσει και ας κάνουμε και δοκιμές....
    Τα speedtests ξέχνα τα γιατί βγάζουν ότι να 'ναι! Αν κατεβάζεις με 1mb/s στα 10Mbps είσαι άψογα!

    Το τηλέφωνο παίζει κανονικά;

    1) Ping όπως είπες δεν κάνει από το cmd. Από το CLI του 780 κάνει;
    2) Tracert κάνει;
    3) Μπορείς να μπεις σε άλλον υπολογιστή με Remote Desktop; Από άλλον υπολογιστή μπορείς να μπεις στον δικό σου;

  4. #19
    Εγγραφή
    01-12-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7500/800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    23,0(dB) / 18,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα speedtests ξέχνα τα γιατί βγάζουν ότι να 'ναι! Αν κατεβάζεις με 1mb/s στα 10Mbps είσαι άψογα!

    Το τηλέφωνο παίζει κανονικά;

    1) Ping όπως είπες δεν κάνει από το cmd. Από το CLI του 780 κάνει;
    2) Tracert κάνει;
    3) Μπορείς να μπεις σε άλλον υπολογιστή με Remote Desktop; Από άλλον υπολογιστή μπορείς να μπεις στον δικό σου;
    το speedtest το χρησιμοποιώ τα τελευταία 2 χρόνια και μπορώ να συγκρίνω το ίδιο πράγμα με πολλούς isp την ιδια χρονική στιγμή , οπότε μπορώ κάτι συγκρίνω
    στη συγκεκριμένη περίπτωση συγκρίνω την ίδια εταιρεία με το ίδιο firmware αλλά με άλλες ρυθμήσεις στο user, αυτές που έχει από τη vivodi και αυτές που έχει αν το αγόραζες μόνος και βλέπω πως υπάρχει κάποιο <<περίεργο>> κλείδωμα.....

    το τηλέφωνο παίζει σχετικά καλά αλλά θα προτιμούσα το σύστημα της forthnet ήταν ποιό ποιοτικό

    1) τι είναι το cli και πως το κάνω σε mac?
    2) στη σελίδα του tracert που πήγα δε νομίζω να υποστηρίζει mac
    3) επείδη πάνω έχω ρήξει ένα appletv ένα airport extreme όπου συνδέονται enas t3cvi3w και δύο airdisk , δείχνει να δουλευουν όλα σωστά , αν υπολογήσεις ότι το appletv έχει τη λογική ενώς remote control.... τότε δεν έχει πρόβλημα εκει

  5. #20
    Εγγραφή
    30-08-2005
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babylonx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Έχω κάνει firmware upgrade σε Speedtouch 780 WL που δίνει η Vivodi μαζί με το Telefonet+ με αποτέλεσμα να μη μπορεί πλέον να ρυθμίζεται αυτόματα μετά από reset. Μάλιστα αμφιβάλω αν θα μπορέσουν πλέον να έχουν απομακρυσμένη πρόσβαση στο router από τη vivodi ή αν θα μπορέσουν να κάνουν αναβάθμιση από μακριά όταν κάτι τέτοιο χρειαστεί. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πουθενά το firmware της Vivodi ή αν το έχει κάνει dump κάποιος και υπάρχει τρόπος να το ξαναβάλω.

    Ευχαριστώ!
    babylonx
    Μπορείς τελικά να μας πεις αν λύθηκαν όλα τα προβλήματα?
    Ενδιαφέρομαι και εγω να βγάλω το firmware της vivodi (τόσο ωραίο router και το εχει λερώσει με τα λογκο της κτλ)
    Όταν πέρασες το παλιο user.ini συνδέθηκε κανονικά?
    Λύθηκαν τα προβλήματα με της χαμένες κλήσεις?
    Ίσως να μπορούμε να δούμε απο το user.ini τον server της vivodi που κοιτάει για νέα firmwares απο την εταιρία και να κάτεβάσουμε ένα για backup ???????
    Δεσ κάτι που έχει ενδιαφέρον:

    [ cwmp.ini ]
    config state=enabled mode=full periodicInform=enabled periodicInfInt=86400 sessionTimeout=60 noIpTimeout=180 maxEnvelopes=2 connectionRequest=enabled connectionReqPath="" connectionReqUserName=00147F-SpeedTouch780-CP0710LTCCM connectionReqPsswd=8cfe6f15442627a1fdd42adfd8d692b7 connectionReqAuth=none qos-class=12 bootdelayrange=0
    server config url=http://172.19.124.10:7003/cwmpWeb/CPEMgt username=vivodi password=idoviv
    debug traceconfig level=0
    runtimevar softwareVersion=6.2.17.5 bootstrap=enabled cmdkey="" starttime="" completetime=""
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andrew_sh : 23-04-08 στις 15:26.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-12-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7500/800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    23,0(dB) / 18,5(dB)
    στο παραπάνω link μπήκε κανείς, γιατί εγώ δεν έχω καταφέρει

    επίσης όποιος είναι στην 6.29 με user.ini της vivodi, το γνωστό τρόπο δηλαδή που κάναμε update κάθε πόσο έχει επανεκκινήσεις του router
    εμένα μου κάνει από μόνο του επανεκκίνηση καμια 2-3 φορές την ημέρα με 2-3 φορές επανάληψη, δηαλδή όταν το ποιάνει κάνει στο καπάκι 2-3 επαννεκινήσεις
    έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα?

  7. #22
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    To cwmp είναι το σύστημα ελέγχου και αναβάθμισης των ρούτερ μας. Αυτό που μου κάνεις εντύπωση είναι το ότι φαίνεται ο κωδικός σε αντίθεση με όλους τους άλλους που είναι κρυπτογραφημένοι!!!

    Έχεις δοκιμάσει να φορτώσεις αυτό το user.ini στο ξεκλείδωτο 780;

    Σχετικά με το Ping το πρόβλημα παραμένει ακόμα και στο ξεκλείδωτο 780;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails CA_network_architecture.jpg  


  8. #23
    Εγγραφή
    01-12-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7500/800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    23,0(dB) / 18,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To cwmp είναι το σύστημα ελέγχου και αναβάθμισης των ρούτερ μας. Αυτό που μου κάνεις εντύπωση είναι το ότι φαίνεται ο κωδικός σε αντίθεση με όλους τους άλλους που είναι κρυπτογραφημένοι!!!

    Έχεις δοκιμάσει να φορτώσεις αυτό το user.ini στο ξεκλείδωτο 780;

    Σχετικά με το Ping το πρόβλημα παραμένει ακόμα και στο ξεκλείδωτο 780;
    στο user που έχω στην 6.29 είναι το παραπάνω cwmp
    Και το πρόβλημα με τα ping μαραμένει
    το μόνο που κατάφερα με το update είναι να έχω την 6.29 με full δυνατοτητες στην επξεργασία του Modem αλλά να μην αλλάζει τίποτα σε σχέση με τα προβλήματα με τη vivodi και να προτεθεί το πρόβλημα των restarts....

  9. #24
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Το σήμα της Vivodi έχει φύγει από τα μενού...;

  10. #25
    Το avatar του μέλους trendyboyathens
    trendyboyathens Guest
    Αν πάντως χρειαστείς ΤΥ και κάνουν έλεγχο από την Vivo θα σου ξαναρίξουν το δικό τους και θα σε πάρουν να σε ξεχέσουν, γιατί όπως λένε τα σετάρουν για να παίζουν με το δίκτυο τους!!! Ποιός ξέρει άραγε... γι'αυτό έχουμε τόσα πολλά προβλήματα...

  11. #26
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trendyboyathens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάντως χρειαστείς ΤΥ και κάνουν έλεγχο από την Vivo θα σου ξαναρίξουν το δικό τους και θα σε πάρουν να σε ξεχέσουν, γιατί όπως λένε τα σετάρουν για να παίζουν με το δίκτυο τους!!! Ποιός ξέρει άραγε... γι'αυτό έχουμε τόσα πολλά προβλήματα...
    Να σε ξεχέσουν αποκλείεται! Αν δεν θέλουν να τα πειράζουμε ας τα κάνουν να δουλεύουν όπως πρέπει και όπως παίζανε τόσα χρόνια. Δεν τους ζήτησα να μου αλλάξουν το Cisco, μόνοι τους το κάνανε γιατί τους βόλευε και καλά κάνανε αλλά όχι και να μη μπορούμε να κάνουμε ping ή να χρησιμοποιήσουμε Remote Desktop.

    Στην τελική αν δε μπορούνε να φτιάξουνε ένα απλό πρόβλημα εδώ και 2 μήνες προτιμάω να δοκιμάσω μόνος μου. Δε θα είναι η πρώτη φορά που θα κάνουμε τη δουλειά των τεχνικών τους...

  12. #27
    Το avatar του μέλους trendyboyathens
    trendyboyathens Guest
    Δεν θα διαφωνήσω αλλά σου λέω τι παίζει με αυτούς. Και δεν ανοίγουν τίποτα με την δικαιολογία ότι είναι για την καλυτερη λειτουργία του δικτύου και την δική σας ασφάλεια.

    Αλλά όπως όλοι ξέρουμε η Vivo είναι οι χειρότεροι σε όλα, από τη λειτουργία του δικτύου, για να μην μιλήσω για την εξυπηρέτηση πελατών που δεν ξέρουν τίποτα και δεν μπορούν να βοηθήσουν και για το τμήμα λογαριασμών που για να το σηκώσει κανείς και να βγάλεις άκρη πρέπει να κάνεις τα νεύρα σου κουρέλια...

  13. #28
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trendyboyathens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα διαφωνήσω αλλά σου λέω τι παίζει με αυτούς. Και δεν ανοίγουν τίποτα με την δικαιολογία ότι είναι για την καλυτερη λειτουργία του δικτύου και την δική σας ασφάλεια.

    Αλλά όπως όλοι ξέρουμε η Vivo είναι οι χειρότεροι σε όλα, από τη λειτουργία του δικτύου, για να μην μιλήσω για την εξυπηρέτηση πελατών που δεν ξέρουν τίποτα και δεν μπορούν να βοηθήσουν και για το τμήμα λογαριασμών που για να το σηκώσει κανείς και να βγάλεις άκρη πρέπει να κάνεις τα νεύρα σου κουρέλια...
    Μάλλον έχεις καιρό να μιλήσεις μαζί τους γιατί έχω πάθει πλάκα από τη βελτίωση των τελευταίων μηνών. Είναι απλά άψογοι!!! Τους καλείς 9 το πρωί και στις 11 σε καλούνε να τσεκάρουν ότι όντως έχει λυθεί το πρόβλημα! Χθες το μεσημέρι κάλεσα το τμήμα λογαριασμών για να δω πόσο θα πληρώνω μετά την 1η Μαϊου και περίμενα 30 δευτ.

    Όσο για το θέμα με τα pings κατά 99% είναι λάθος στο firmware καθώς δεν είναι κάτι που έχουν λόγο να κόψουν...Μόλις έρθει το 780 θα μάθουμε ακριβώς τι γίνεται...

  14. #29
    Εγγραφή
    01-12-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7500/800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    23,0(dB) / 18,5(dB)
    την vivodi την έχω ενημερώσει επίσημα ότι έχω προχωρήσει στις παραπάνω αλλαγές
    δεν έχει καμία επίπτωση γιατί δεν τους ενδιαφέρει , μάλιστα με ρωτούσαν και με ποιό τρόπο το έκανα, και φυσικά το ήπα στο δευτεροβαθμιο που έχουν στο after sales,
    αυτό που φυσικά δεν μπορούν να κάνουν τα παιδία είναι να μου δώσουν επίσημα λύση μιας και δεν έχουν official την 6.29, και το μόνο που ήπαν είναι ότι αν μπορώ να βρω και να βάλω μόνος μου πάλι την 6.17 και τότε είναι official στη διάθεσή μου. τώρα για τα προβλήματα που παρουσίαζονται σε σχέση με όλους τους αλους isp θα την έβαζα ζστον ίδιο ακριβώς κουβά, όλοι είναι τα ίδια χαλια.

    το θέμα είναι τη κάνω με τα restarts, υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω το παλιό firmwere? ή και στην 6.17 κάνει επανεκκινήσεις?

  15. #30
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Μπορείς να βάλεις κανονικά όποιο firmware θέλεις. Αν βάλεις κάποιο firmware της σειράς 6.1 ή προηγούμενο θα μπορείς να ρυθμίσεις το SNR με το DMT, ελαχιστοποιόντας ή εξαφανίζοντας έτσι τις αποσυνδέσεις.

    Γενικά τα firmware έχουν να κάνουν και με τη γραμμή. Γι' αυτό μπορεί να δεις τη μια έκδοση να αποδίδει καλύτερα σε γραμμή ενώ σε μια άλλη να είναι για τα μπάζα. Θέλει πειράματα σε γραμμές που έχουν θόρυβο. Η καλύτερη λύση είναι 6.1 και DMT.

    Όταν μπαίνεις στο ρούτερ εμφανίζεται ακόμα το σήμα της Vivodi;;;

Σελ. 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Vivodi/Speedtouch 780/Playstation Network
    Από Rajar στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-11, 12:46
  2. SpeedTouch 780
    Από psideras στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-09, 03:06
  3. Speedtouch 780: Τι έκδοση firmware έχετε?
    Από Sovjohn στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 295
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-08, 20:45
  4. Firmware 6.2.17.5 Speedtouch 516v6-546v6-585v6-605s-608-620-706-716-780
    Από BlueChris στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-07, 13:38
  5. Vivodi users/Alcatel Speedtouch 530/Firmware update
    Από aroutis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-04, 14:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας