Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 188
  1. #1
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα.

    Έχω κάνει firmware upgrade σε Speedtouch 780 WL που δίνει η Vivodi μαζί με το Telefonet+ με αποτέλεσμα να μη μπορεί πλέον να ρυθμίζεται αυτόματα μετά από reset. Μάλιστα αμφιβάλω αν θα μπορέσουν πλέον να έχουν απομακρυσμένη πρόσβαση στο router από τη vivodi ή αν θα μπορέσουν να κάνουν αναβάθμιση από μακριά όταν κάτι τέτοιο χρειαστεί. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πουθενά το firmware της Vivodi ή αν το έχει κάνει dump κάποιος και υπάρχει τρόπος να το ξαναβάλω.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babylonx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Έχω κάνει firmware upgrade σε Speedtouch 780 WL που δίνει η Vivodi μαζί με το Telefonet+ με αποτέλεσμα να μη μπορεί πλέον να ρυθμίζεται αυτόματα μετά από reset. Μάλιστα αμφιβάλω αν θα μπορέσουν πλέον να έχουν απομακρυσμένη πρόσβαση στο router από τη vivodi ή αν θα μπορέσουν να κάνουν αναβάθμιση από μακριά όταν κάτι τέτοιο χρειαστεί. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πουθενά το firmware της Vivodi ή αν το έχει κάνει dump κάποιος και υπάρχει τρόπος να το ξαναβάλω.

    Ευχαριστώ!
    Εξαιρετικά ενδιαφέρον!!!

    Μερικές ερωτήσεις πρώτα...

    Δουλεύουν όλα κανονικά, τηλέφωνα & ίντερνετ;;;

    Αναβάθμιση έκανες με την κλασσική διαδικασία, με τον wizard κτλ;


    Δυστυχώς dump δεν νομίζω ότι γίνεται, τουλάχιστον με συμβατικούς τρόπους. Η μόνη σίγουρη λύση είναι η μέθοδος με το JTAG αλλά θέλει να κολλήσεις pinακια στο ρούτερ...

  3. #3
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Δουλέυουν όλα κανονικά.

    Η διαδικασία ήταν η εξής:

    1) Κράτησα το user.ini από το πρωτότυπο το οποίο και περιείχε όλα τα στοιχεία.

    2) Έκανα το firmware αναβάθμιση με upgrade wizard. Δημιούργησε λόγαριασμό Administrator για τον οποίο ζήτησε κωδικό. Το άφησα κενο. (Σε αυτό το σημείο έκανα επαναφορά το user.ini αλλά ανακάλυψα ότι μετά από αυτό είχα περιορισμένη πρόσβαση στο router. Δεν είχα δικαιώματα Administrator και μόνο Details μπορούσα να δω μέσα από το Web Interface)

    3) Δημιούργησα νέο user.ini ενώ το router ήταν εντελώς καθαρό από ρυθμίσεις και το μόνο που είχα ρυθμίσει ήταν ο λογαριασμός Administrator με κενό password.

    4) Από το νέο user.ini πήρα το section [ mlpuser.ini ] και αντικατέστησα αυτό του παλιού. (Στο παλιό υπάρχει και ο χρήστης admin με κωδικό Sp33D! και δικαιώματα
    Power User).

    5) Φόρτωσα το νέο user.ini στο router και έχω admin δικαιώματα και όλα δουλεύουν άψογα. Μπορώ να ρυθμίσω τα τηλέφωνα μου όπως θέλω, να ενεργοποιήσω το Remote Assistance άμα θέλω και όλα όσα δε σε αφήνει η vivodi να κάνει με το router και φυσικά είμαι και απαλλαγμένος από το νταβατζιλίκι τους.

    Τότε γιατί να θέλω να το επαναφέρω θα σκεφτεί κάποιος.

    1) Χάνω κλήσεις. Νόμιζα ότι ήταν το firmware αλλά μετά από σύντομη έρευνα στο forum ανακάλυψα ότι είναι γνωστό πρόβλημα που έχουν κι άλλοι.

    2) Άμα χρειαστεί αντικατάσταση μπορεί να μου την "πουν" ή και να έχω και άλλες κυρώσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Ο πιο απλός τρόπος να ξεκλειδώσει κάποιο το 780 της Vivodi είναι να αποθηκεύσει το user.ini και να αλλάξει το role του admin από PowerUser σε Administrator. Το ανεβάζει στο ρούτερ και έχει πλέον δικαιώματα Administrator και έτσι αποκτάει πρόσβαση σε όλα τα μενού και τις ρυθμίσεις της Vivo.

    Όσο για τις κλήσεις, ναι έχει αναφερθεί και από άλλους οπότε δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το firmware.

    Αν πάλι σου πούνε ότι δε μπαίνουν πες ότι δεν έχεις ιδέα τι γίνεται. Έτσι και αλλιώς δεν μπορούν να δούνε τι έκδοση έχεις ή ότι έχεις αλλάξει τις ρυθμίσεις. Στη χειρότερη θα στο αλλάξουν ή ακόμα και αν σου πούνε να το αγοράσεις θα σου μείνει ένα πολύ καλό ρούτερ.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Καλά, δουλεύει έτσι; Μπορείς απλά να δηλώσεις Administrator στο user.ini και να μπείς; Και γω νόμιζα ότι το hash που έχει στο τέλος της κάθε σειράς γι αυτό το λόγο ήταν! Και m@mw την ασφάλεια! Τελικά καμιά φορά πρέπει να σκέφτεσαι απλά...

    Βασικά δε μιλάμε για το δικό μου ρούτερ αλλά για της κοπέλας μου. Αυτή έκανε Telefonet+. Εγώ είμαι Ερμού και δεν έχει τέτοια κόλπα... Δεν υπάρχουν λέει πόρτες ADSL2+ ακόμη. Για την ώρα έχω ξεκλείδωτο ADSL1. Το πληρώνω για Maxx10 αλλά δουλεύει ικανοποιητικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babylonx : 08-04-08 στις 00:43.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babylonx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, δουλεύει έτσι; Μπορείς απλά να δηλώσεις Administrator στο user.ini και να μπείς; Και γω νόμιζα ότι το hash που έχει στο τέλος της κάθε σειράς γι αυτό το λόγο ήταν! Και m@mw την ασφάλεια! Τελικά καμιά φορά πρέπει να σκέφτεσαι απλά...

    Βασικά δε μιλάμε για το δικό μου ρούτερ αλλά για της κοπέλας μου. Αυτή έκανε Telefonet+. Εγώ είμαι Ερμού και δεν έχει τέτοια κόλπα... Δεν υπάρχουν λέει πόρτες ADSL2+ ακόμη. Για την ώρα έχω ξεκλείδωτο ADSL1. Το πληρώνω για Maxx10 αλλά δουλεύει ικανοποιητικά.
    και εγώ Ερμού είμαι αλλά μου δώσανε το 780 και με βάλανε στο Telefonet+ σε Shared LLU για τον ίδιο λόγο...

  7. #7
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Τη θυμάμαι την υπόθεσή σου! Έχεις κανένα γνωστό μέσα στη vivodi; Γιατί ή εσύ έχεις γνωστό ή λένε στον καθένα διαφορετικά πράγματα! Γιατί εμένα αρνούνται κατηγορηματικά να μου δώσουν Telefonet+ πριν ολοκληρωθούν οι εργασίες αναβάθμισης σε ADSL2+ αν και δε καταλαβαίνω το λόγο... Τους αρέσει να χάνουν λεφτά, αλλιώς δεν εξηγείται...

  8. #8
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babylonx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη θυμάμαι την υπόθεσή σου! Έχεις κανένα γνωστό μέσα στη vivodi; Γιατί ή εσύ έχεις γνωστό ή λένε στον καθένα διαφορετικά πράγματα! Γιατί εμένα αρνούνται κατηγορηματικά να μου δώσουν Telefonet+ πριν ολοκληρωθούν οι εργασίες αναβάθμισης σε ADSL2+ αν και δε καταλαβαίνω το λόγο... Τους αρέσει να χάνουν λεφτά, αλλιώς δεν εξηγείται...
    Δυστυχώς δεν ξέρω κανέναν αλλά τους πιέζω αρκετά κατα καιρούς...

    Στην ουσία ανήκω τιμολογιακά στο Telefonet+ αλλά όλα έχουν παραμείνει όπως ήταν την εποχή του Maxx10 (στην ουσία Maxx8) + DSLphone.

    Να το email που έλαβα, το οποίο είναι μάλιστα ενυπόγραφο!!!

    Aξιότιμε κύριε xxxxxxxx,



    Σε απάντηση της ηλεκτρονικής σας αλληλογραφίας με ημερομηνία 04/03/2008 και ώρα 11:55, σας ενημερώνουμε ότι στις 17/03/2008 εστάλει εκ νέου από την εταιρεία Vivodi o εξοπλισμός σας. Παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε για την παραλαβή του.

    Όσον αφορά την αίτησή σας για την υπηρεσία Telefonet, σας ενημερώνουμε ότι δε δύναται να προωθηθεί κατά την παρούσα, λόγω μη ύπαρξης διαθεσιμότητας στον κόμβο Ερμού.

    Δυστυχώς δεν υπάρχει σαφές χρονοδιάγραμμα ακόμη σχετικά με την πλήρη διαθεσιμότητα του δικτύου στην περιοχή σας.

    Μπορείτε περιοδικά να ελέγχετε στο site μας με το τηλεφωνικό σας νούμερο.



    Παραμένουμε στη διάθεσή σας



    Με εκτίμηση,
    Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών
    Το αστείο είναι ότι πλέον με βλέπουν στο Telefonet...

    Άσε που αν είχαν μυαλό θα μας έβαζαν στις πόρτες για full llu που έχουν μείνει κενές από άτομα που έφυγαν και ξέρω ότι υπάρχουν από τεχνικό τους, προτιμάνε να μη το ψάχνουν καθόλου.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-12-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7500/800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    23,0(dB) / 18,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babylonx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλέυουν όλα κανονικά.

    Η διαδικασία ήταν η εξής:

    1) Κράτησα το user.ini από το πρωτότυπο το οποίο και περιείχε όλα τα στοιχεία.

    2) Έκανα το firmware αναβάθμιση με upgrade wizard. Δημιούργησε λόγαριασμό Administrator για τον οποίο ζήτησε κωδικό. Το άφησα κενο. (Σε αυτό το σημείο έκανα επαναφορά το user.ini αλλά ανακάλυψα ότι μετά από αυτό είχα περιορισμένη πρόσβαση στο router. Δεν είχα δικαιώματα Administrator και μόνο Details μπορούσα να δω μέσα από το Web Interface)
    .
    καλημέρα

    εχω κολησει στο upgrade wizard , δεν το βρίσκω πουθενά....που είναι

  10. #10
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macgalileo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα

    εχω κολησει στο upgrade wizard , δεν το βρίσκω πουθενά....που είναι
    Για το Upgrade Wizard εδώ και για firmwares εδώ

  11. #11
    Εγγραφή
    01-12-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7500/800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    23,0(dB) / 18,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το Upgrade Wizard εδώ και για firmwares εδώ
    thnks αλλα για ψάχνω για mac

  12. #12
    Εγγραφή
    01-12-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7500/800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    23,0(dB) / 18,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το Upgrade Wizard εδώ και για firmwares εδώ
    μήπως έχεις το password στο ξεκίνημα του wizard?

  13. #13
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macgalileo Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως έχεις το password στο ξεκίνημα του wizard?
    Είναι αυτός του ρούτερ.

    Username: admin
    Password: Sp33D!

    Το πιο λογικό είναι να μη σε αφήνει και να πρέπει πρώτα να το ξεκλειδώσεις κατεβάζοντας στο PC σου το user.ini και αλλάζοντας το role του User admin από PowerUser σε Administrator. Μετά το ξαναφορτώνεις στο ρούτερ κάνεις την αναβάθμιση.

    Είσαι όμως σίγουρος γι' αυτό που πας να κάνεις; Έχεις username/password από τη σύνδεση σου; Έχεις κρατήσει τις ρυθμίσεις για Voice κτλ; Αν δε τα έχει θα μείνει χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ και η Vivodi πιθανότατα θα σου χρεώσει το σετάρισμα η μάλλον το ρούτερ καθώς έρχονται με ειδική έκδοση firmware από την Thompson. Η Vivodi δεν έχει τρόπο να περάσει την ειδική αυτή έκδοση. Επομένως σκέψου καλά τι πας να κάνεις...

  14. #14
    Εγγραφή
    01-12-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7500/800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    23,0(dB) / 18,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αυτός του ρούτερ.

    Username: admin
    Password: Sp33D!

    Το πιο λογικό είναι να μη σε αφήνει και να πρέπει πρώτα να το ξεκλειδώσεις κατεβάζοντας στο PC σου το user.ini και αλλάζοντας το role του User admin από PowerUser σε Administrator. Μετά το ξαναφορτώνεις στο ρούτερ κάνεις την αναβάθμιση.

    Είσαι όμως σίγουρος γι' αυτό που πας να κάνεις; Έχεις username/password από τη σύνδεση σου; Έχεις κρατήσει τις ρυθμίσεις για Voice κτλ; Αν δε τα έχει θα μείνει χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ και η Vivodi πιθανότατα θα σου χρεώσει το σετάρισμα η μάλλον το ρούτερ καθώς έρχονται με ειδική έκδοση firmware από την Thompson. Η Vivodi δεν έχει τρόπο να περάσει την ειδική αυτή έκδοση. Επομένως σκέψου καλά τι πας να κάνεις...

    Λοιπόν εχουμε και λεμε

    Έχω κάνει τα εξείς

    Έκανα το update σε 6.29 με άλλη διαδικασία

    Έσβησα το Modem το άφησα συνεδεμένο με ethernet απο πριν και static ip σε ένα pc
    κρατούσα με μια βελόνα το reset button και άνοιξα το Modem , το άφησα για 10 sec έτσι και με΄τα δεχώταν να γίνει update στο firmware χωρίς κανένα πρόβλημα

    Επίσης είχα κρατήσει όλες τις ρυθμησεις με όλους τους κωδικούς της VIVODI και το user.ini

    Έκανα όλη τη διαδικαδία που λες παραπάνω για την αλλαγή στο user αλλά παίρνω τις ρυθμίσεις αλλά δεν έχω τα δικαιώματα

    Επίσης έβαλα μόνος μου τις ρυθμίσεις κατάφερα και συνδέθηκα μια χαρά μόνο που εχω ένα σοβαρό πρόβλημα
    ή θα έχω Internet ή θα έχω τηλέφωνο και τα δύο μαζί δεν μπορώ

    θα πρέπει να αλλάζω το username και να βάζω το αντίστοιχω του voice για να έχω voice αλλά δεν θα έχω internet

    αν ξέρει κάπιος τη λύση ας μου την πει, H vivodi αρνηθηκε να βοηθήσει διότι έκανα μόνος την αλλαγή , και αν έχεις το δικό σου user.ini όπου θα άλλαζα τους κωδικούς θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μου το στείλεις με e-mail macgalileo @ gmail com, το δέυτερο θα ήθελα με το administrator

    Ευχαριχτώ

  15. #15
    Εγγραφή
    01-12-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7500/800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    23,0(dB) / 18,5(dB)
    ok κατάφερα να έχω update με την 6.29, να είμαι με adminιstrator πρόσβαση , να έχω voice κανονικά, αλλά ξαναγύρισα στο να μην μπορώ να κάνω ping και να μην έχω απόλυτα καλή ταχύτητα
    δηλαδή
    πριν που είχα μόνο internet στο speedtest έφθανα τα 8-9mbps τώρα πάλι είμαι στα 3 με το ζόρι

Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Vivodi/Speedtouch 780/Playstation Network
    Από Rajar στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-11, 12:46
  2. SpeedTouch 780
    Από psideras στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-09, 03:06
  3. Speedtouch 780: Τι έκδοση firmware έχετε?
    Από Sovjohn στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 295
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-08, 20:45
  4. Firmware 6.2.17.5 Speedtouch 516v6-546v6-585v6-605s-608-620-706-716-780
    Από BlueChris στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-07, 13:38
  5. Vivodi users/Alcatel Speedtouch 530/Firmware update
    Από aroutis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-04, 14:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας