Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Question
    Σε μερικές βδομάδες (ή μήνες.. ανάλογα με τις ορέξεις της rainbow) θα είμαι και εγώ ενας ευτυχισμένος (ελπίζω) mac switcher

    Μόλις παρήγγειλα το νέο macbook (2,4GHz, 2GB ram, 160GB hd) από το edustore και ήθελα σύντομα να ρωτήσω όσους έχουν αγοράσει από rainbow (ακόμη καλύτερα από edustore) τα εξής:

    1) Η Rainbow λέει οτι μπορεί να κάνει μέχρι 2 μήνες να έρθει η παραγγελία (και όταν ένας έλλην λέει τη λέξη "μέχρι" συνήθως εννοεί "τότε" δυστυχώς ). Δεδομένης της εμπειρίας σας και πως το συγκεκριμένο macbook ήρθε πολύ πρόσφατα στην Ελλάδα, πόσο λέτε να περιμένω πάνω κάτω;

    2) Έχω διαβάσει για πολλά προβλήματα και εκνευρισμούς κατα καιρούς με rainbow (άτιμο 10% που με έκανες να καταφύγω ). Υπάρχει κάτι που να πρέπει να προσέξω ιδιαιτέρως με δαύτους;

  2. #2
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    Πατρα-Λαρισα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Zyxel 660-HW
    Αν η αγορα σου εχει να κανει με την επιδοτηση των 500€ για φοιτητες τοτε ενας απο τους ορους ειναι οτι η αποδειξη πρεπει να κοπει μεχρι μια συγκεκριμενη ηεμρομηνια (17/5 αν δεν απατώμαι) και ο φορητος να ειναι αμεσα διαθεσιμος, οποτε μαλλον θα το εχεις μεχρι τοτε..
    Αλλιως "ανάλογα με τις ορέξεις της rainbow" που ειπες κι εσυ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Billias : 08-04-08 στις 21:59.

  3. #3
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η αγορα σου εχει να κανει με την επιδοτηση των 500€ για φοιτητες τοτε ενας απο τους ορους ειναι οτι η αποδειξη πρεπει να κοπει μεχρι μια συγκεκριμενη ηεμρομηνια (17/5 αν δεν απατώμαι) και ο φορητος να ειναι αμεσα διαθεσιμος, οποτε μαλλον θα το εχεις μεχρι τοτε..

    Οχι, δεν έχει να κάνει με την επιδότηση των 500 ευρώ. Απλό λογαριασμό στο edustore έχω. Αυτό που σου δίνει 10% έκπτωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλιως "ανάλογα με τις ορέξεις της rainbow" που ειπες κι εσυ....
    Αυτή την απάντηση φοβόμουν . Καμιά ιδέα μέχρι πότε θα ...πεινάω;



    EDIT: Τώρα που μου ήρθε και το email από edustore, μάλλον τα ίδια ισχύουν και εδώ:

    "Αποδεχόμαστε την πρόταση αγοράς που μας υποβάλλατε με την πιο πάνω παραγγελία, υπό την αίρεση ότι τα προϊόντα αυτά υπάρχουν διαθέσιμα και ετοιμοπαράδοτα στην αποθήκη μας"

    Δηλ. τι σημαίνει αυτό - αν δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο, άκυρη η παραγγελία; (θα πρέπει δηλ. να περιμένω σαν καρχαρίας στα τηλέφωνα πότε θα υπάρχει διαθέσιμο;; )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shakm : 08-04-08 στις 23:25.

  4. #4
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Πολύ ησυχία έπεσε... Κανείς άλλος με εμπειρία αγοράς από edustore? (κοινώς ...bump)

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.423
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο να ρωτήσω για τη διαθεσιμότητα.

  6. #6
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    ...will do. Η αλήθεια είναι πως όταν ήταν να μου δώσουν κωδικό είπαν πως την επόμενη - άντε μεθεπόμενη - εργάσιμη θα τον έστελναν. Τελικά πέρασε 1 βδομάδα, τους πήρα τηλέφωνο και σε μισή μέρα είχα τον κωδικό μου. Ελλάδα works in mysterious ways...

  7. #7
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε μου, μόλις σήμερα έκανα μια παραγγελία από το Edustore (ένα white Macbook). Έλαβα το ίδιο "επιβεβαιωτικό" e-mail, και ελπίζω οτι δεν θα μετανοιώσω αυτή τη 10% έκπτωση περιμένοντας μερικούς μήνες τη Rainbow να το κάνει "διαθέσιμο"...

  8. #8
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Δεδομένου οτι είμαι κατά 3 μέρες αρχαιότερος στη mac κοινότητα (βάση ημερομηνίας παραγγελίας πάντα!) μπορώ να το πω νομίζω: Καλωσήρθες στη mac κοινότητα!

    Άντε να δούμε σε ποιόν θα έρθει πρώτα! Έχουμε παραγγείλει και το ίδιο μοντέλο.

    Χθες πάντως που πήρα τηλ στη rainbow, με ρώτησαν για το κινητό μου και είπαν πως θα με έπερναν αυτοί πίσω. ...ναι ... θα τους ξαναπάρω μια σήμερα μάλλον να ρωτήσω γενικά και για διαθεσιμότητα.

  9. #9
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Τελικά μίλησα μαζί τους, τους ρώτησα για διαθεσιμότητα και γενικά για τη διαδικασία.

    Βασικά μου είπαν πως για διαθεσιμότητα δε μπορούσαν να μου πουν γιατί είχε ένα προσωρινό πρόβλημα το σύστημά τους

    Μου είπαν όμως πως σε μια βδομάδα έρχεται μια παρτίδα macbooks από Αγγλία και αν "χωρέσω" (δηλ. αν είμαι αρκετά ψηλά στη λίστα προτεραιότητας ή απλά δεν έχουν παραγγείλει πολλοί) θα το έχω σε μια βδομάδα. Αλλιώς μου λέει θα τραβήξει πολύ περισσότερο και μάλλον πάμε για μήνα.

    Επίσης μου είπαν οτι όταν έρθει σε παίρνουν τηλ. και σου λένε τη μέρα της παραλαβής. Ώρες παραλαβών είναι 9:00-17:00 και αν θες μπορείς να τους πάρεις τηλ και να ζητήσεις να στο προσδιορίσουν πιο συγκεκριμένα σε διάστημα 3 ωρών (ώστε να ξέρεις να περιμένεις τον κούριερ. Τέλος, έμαθα πως τουλάχιστον στην περίπτωση αντικαταβολής δεν υπάρχει πρόβλημα να το παραλάβει άλλος για σένα.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks for the info! Το περιμένω πώς και πώς... Αν πάρει καμια εβδομάδα μόνο, δεν θα ξαναπώ κακό λόγο για τη Rainbow Μάλλον που θα τους πρήξω λίγο κι εγω με μερικά τηλέφωνα!

    Καλώς σας βρήκα, by the way!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος witchdoctor : 11-04-08 στις 17:35.

  11. #11
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από witchdoctor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks for the info! Το περιμένω πώς και πώς... Αν πάρει καμια εβδομάδα μόνο, δεν θα ξαναπώ κακό λόγο για τη Rainbow Μάλλον που θα τους πρήξω λίγο κι εγω με μερικά τηλέφωνα!

    Καλώς σας βρήκα, by the way!
    Όπως λέμε "αν και δε νομίζω, ελπίζω" Καλώς σε βρήκαμε!

  12. #12
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Περιοχή
    Ολλανδία
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    60/6 Mbps
    ISP
    Ziggo NL
    Router
    Cisco EPC3928
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η αλήθεια είναι ότι η Rainbow τώρα τελευτάια έχει πάρει τα πάνω της. Νομίζω ότι βελτιώνεται.
    MacBook Pro 2.4GHz Quad Core i7, High Res Antiglare, Seagate Momentus XT 750GB hybrid, 8GB DDR3 RAM,
    Dell Inspiron mini

  13. #13
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsopanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι η Rainbow τώρα τελευτάια έχει πάρει τα πάνω της. Νομίζω ότι βελτιώνεται.
    Χμ.. για να δούμε.. Εμένα μου έκανε μικτή εντύπωση: Ήταν μεν φιλικοί και εξυπηρετικοί, αλλά εντελώς ανοργάνωτοι. Όσο μαθαίνω περισσότερα πάντως θα σας τα παραθέτω και εδώ για να ξέρουν όσοι μπουν στη διαδικασία κάποια στιγμή, τι να περιμένουν

  14. #14
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    update: witchdoctor δυστυχώς δεν είμαστε μέσα στους τυχερούς. Πήρα τηλ σήμερα και μου είπαν πως τα macbook που φτάνουν αυτή τη βδομάδα θα πάνε σε άλλα, πιο τυχερά χέρια...

    Μου είπαν περίπου μήνα θα περιμένουμε για τα δικά μας μάλλον...

  15. #15
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τώρα είναι μάλλον η πιο κατάλληλη ώρα να εξομολογηθώ κάτι...
    Μετά από πολλήηηηηηη σκέψη, αμάρτησα, και άλλαξα την παραγελία μου στο edustore σε macbook pro αντί για το macbook. Είναι κάτι που με "έτρωγε" από καιρό, και μετά που είδα ένα και έπαιξα λίγο μαζί του, το ερωτεύτηκα, και αποφάσισα να δώσω τα extra ευρώπουλα. Οπότε τώρα καληνύχτα μάλλον για το πότε θα έρθει, ε;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Macbook
    Από yiali31 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-08, 13:52
  2. Αγορα macbook, HELP
    Από iced στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-08, 01:35
  3. Αγορά macbook τωρα?
    Από darknova στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-08, 15:23
  4. Αγορά Macbook pro 15.4'' 2.2ghz
    Από Gus στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-07, 23:59
  5. Αγορά MacBook Pro από γερμανικό eshop.
    Από Mark100 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-07, 00:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας