Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Έως τις 22/3 είχα ISDN με πάγιο του ΟΤΕ, τηλεφωνία Forthnet και ADSL 768 πάλι με Forthnet.

    Αυτή την στιγμή έχω 2Play, αλλά είμαι χωρίς τηλέφωνο από την στιγμή της ενεργοποίησης (τρεις εβδομάδες έως τώρα). Παρ’ όλα αυτά έχω ADSL σύνδεση κανονικά (και με αρκετά καλές ταχύτητες).

    Η forthnet έχει εντοπίσει βραχυκύκλωμα στην γραμμή και έστειλε και τεχνικό ο οποίος βρήκε πρόβλημα σε κάποιο κουτί του ΟΤΕ και το δήλωσε αμέσως βλάβη στον ΟΤΕ. Για την ακρίβεια η σημειώσεις του τεχνικού στο δελτίο επίσκεψης ήταν: «ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΙΟ 13/6 BOX ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΣΤΑ 243 ΜΕΤΡΑ»

    Ο ΟΤΕ αρνείται να διορθώσει την βλάβη και μετά από δυο μέρες την κλείνει με σχόλια ότι δεν βρέθηκε πρόβλημα. Έως αυτή την στιγμή η βλάβη από την forthnet έχει δηλωθεί τρεις φορές (και απ’ τι βλέπω πάμε για τέταρτη).

    Η Forthnet μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο από το να ξαναδηλώνει βλάβη στον ΟΤΕ (και ο ΟΤΕ να την ξανακλείνει – τα δικά μου λόγια).

    Ερώτημα: Τι μπορώ να κάνω; Να ψάξω για κανένα γνωστό στον ΟΤΕ;

  2. #2
    Το avatar του μέλους foyltaka
    foyltaka Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρ’ όλα αυτά έχω ADSL σύνδεση κανονικά (και με αρκετά καλές ταχύτητες).
    Σύνδεση με καλές ταχύτητες και " βραχυκύκλωμα " στην γραμμή ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η forthnet έχει εντοπίσει βραχυκύκλωμα στην γραμμή και έστειλε και τεχνικό ο οποίος βρήκε πρόβλημα σε κάποιο κουτί του ΟΤΕ και το δήλωσε αμέσως βλάβη στον ΟΤΕ. Για την ακρίβεια η σημειώσεις του τεχνικού στο δελτίο επίσκεψης ήταν: «ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΙΟ 13/6 BOX ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΣΤΑ 243 ΜΕΤΡΑ»
    Αυτό που το TDR (Time Domain Reflectometer) " μέτρησε " ως βραχυκύκλωμα ,μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο.
    Συμπέρασμα : μην δένεις κόμπο αυτά που σου είπε ο τεχνικός της Forthnet.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foyltaka : 13-04-08 στις 09:14.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Post
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από foyltaka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύνδεση με καλές ταχύτητες και " βραχυκύκλωμα " στην γραμμή ;
    και εμένα μου φάνηκε περίεργο στην αρχή. Η απάντηση της Forthnet ήταν ότι μάλλον επηρεάζει μόνο τις συχνότητες της τηλεφωνίας και όχι του ADSL. Παραθέτω και μερικά στατιστικά και από τον router.

    Statistics Downstream Upstream
    Line Rate 19946 Kbps 1021 Kbps
    Attainable Line Rate 22592 Kbps 1269 Kbps
    Noise Margin 7.4 dB 14.9 dB
    Line Attenuation 19.5 dB 7.9 dB
    Output Power 12.4 dBm 16.6 dBm

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από foyltaka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που το TDR (Time Domain Reflectometer) " μέτρησε " ως βραχυκύκλωμα ,μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο.
    Συμπέρασμα : μην δένεις κόμπο αυτά που σου είπε ο τεχνικός της Forthnet.
    Δηλαδή κάποιο άλλο πρόβλημα;

    Το ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα η Forthnet το είδε πρώτα από τα κεντρικά (ο τεχνικός το επιβεβαίωσε), μάλιστα στην αρχή μου έλεγαν ότι το πρόβλημα είναι στον χώρο μου (κάποια καλωδίωση ή κάποια συσκευή).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sadian : 13-04-08 στις 10:00.

  4. #4
    Το avatar του μέλους foyltaka
    foyltaka Guest
    Αυτό που αμφισβητώ είναι η αξιοπιστία τέτοιου είδους μετρήσεων.
    Για περαιτέρω εντρύφηση στο θέμα : http://www.radiodetection.com/served...nding_TDRs.pdf
    Το τι πραγματικά συμβαίνει στην περίπτωσή σου ,μπορεί να βρεθεί αν συνεργαστούν οι τεχνικοί ΟΤΕ και Forthnet.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-03-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ακομα και με βραχυκυκλωμα ομως το τηλεφωνο σου θα επρεπε να λειτουργει. Απλα το πιθανοτερο ειναι να κολλαγε την πορτα επειτα απο καποιες μερες ή εβδομαδες.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoal Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομα και με βραχυκυκλωμα ομως το τηλεφωνο σου θα επρεπε να λειτουργει. Απλα το πιθανοτερο ειναι να κολλαγε την πορτα επειτα απο καποιες μερες ή εβδομαδες.
    Οταν υπάρχει βραχυκύκλωμα (γραμμή,μπρίζα) το τηλέφωνο δεν λειτουργεί._

  7. #7
    Εγγραφή
    25-03-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    εξαρτατε το βραχυκυκλωμα φιλε μου. Υπαρχουν 3 ηδη το tip-ring το tip-ground και το ring-ground για να μην παιζει το τηλεφωνο θα πρεπει το βραχυκυκλωμα tip-ring να εχει αντισταση κοντα στα 0 Ω. Εφοσον ο φιλος μας εχει internet χωρις προβληματα μαλλον το βραχυκυκλωμα που ειδε ο τεχνικος δεν ειναι τοσο ισχυρο και γιαυτο δεν το βλεπουν και οι ΟΤΕτζηδες. Λογικα θα επρεπε να παιζει το τηλεφωνο του αν ισχυουν τα παραπανω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geoal : 13-04-08 στις 13:00.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Φοίνικα Καλαμαριά Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    117
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    3288/663
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 41.5(dB)
    Μήπως το πρόβλημα είναι μες στο σπίτι; (το βραχυκύκλωμα) αυτό το έψαξε

  9. #9
    Εγγραφή
    25-03-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Λοιπον παρε την τεχνικη υποστηριξη και απαιτησε να σε καλεσουν στο κινητο καποια ωρα που θα εισαι σπιτι. Οταν σε καλεσουν πες τους να κανουν ελεγχο ενω εσυ εχεις αφαιρεσει ολες τις συσκευες απο τις πριζες (και το μοντεμ) και ρωτα να σου πουν τι βραχυκυκλωμα, τι ταση στην πορτα, τι ωμικη αντισταση και ποσες συσκευες βλεπουν .

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Βόρεια Ήπειρο
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1.020 / 16.214
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    TG585 v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 15,5(dB)
    Απο παρομοια περιπτωση, επιβεβαιωνω πως μπορεις να εχεις adsl χωρις να εχεις τηλεφωνια στον ιδιο αριθμο-ξευγος καλωδιων.

    Συγκεκριμενα το ενα καλωδιο στο ξευγος ηταν κομενο και η adsl δουλευε κανονικα.

    Τωρα για τον Οτε τις τελευταιες μερες παιζει δεν ξερω τι.
    Επαγγελματιας ειχε νεκρες 3 τηλεφωνικες γραμμες για 10 μερες, σε συνολο 4 γραμμων.
    3 διαφορετικα βυσματα στον Οτε χρησιμοποιησε για να καταφερει να του διορθωσουν την βλαβη.

    Σε μια απο τις νεκρες τηλεφωνικες γραμμες ειχε αυτο το διαστημα adsl το οποιο κοπηκε την μερα που εφτιαξαν την βλαβη!

    Το επιδορπιο ηταν η συμβουλη που του εδωσαν να μην επιλεξει εναλλακτικο, γιατι αυτοι τους κανουνε το "σερβις" οταν και αν.

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pasas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο παρομοια περιπτωση, επιβεβαιωνω πως μπορεις να εχεις adsl χωρις να εχεις τηλεφωνια στον ιδιο αριθμο-ξευγος καλωδιων.

    Συγκεκριμενα το ενα καλωδιο στο ξευγος ηταν κομενο και η adsl δουλευε κανονικα.

    Τωρα για τον Οτε τις τελευταιες μερες παιζει δεν ξερω τι.
    Επαγγελματιας ειχε νεκρες 3 τηλεφωνικες γραμμες για 10 μερες, σε συνολο 4 γραμμων.
    3 διαφορετικα βυσματα στον Οτε χρησιμοποιησε για να καταφερει να του διορθωσουν την βλαβη.

    Σε μια απο τις νεκρες τηλεφωνικες γραμμες ειχε αυτο το διαστημα adsl το οποιο κοπηκε την μερα που εφτιαξαν την βλαβη!

    Το επιδορπιο ηταν η συμβουλη που του εδωσαν να μην επιλεξει εναλλακτικο, γιατι αυτοι τους κανουνε το "σερβις" οταν και αν.
    Το πρόβλημα με τον ΟΤΕ ήταν οτι είχαν απεργία

    Πάντως το να έχεις 19mbit δυσκολά είναι πρόβλημα γραμμής

  12. #12
    Εγγραφή
    25-03-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ναι βρε παιδια αλλα εδω ο φιλος μας ειπε οτι εχει γινει διαγνωση της βλαβης και το προβλημα εινα βραχυκυκλωμα και οχι διακοπη ενος εκ των 2 συρματων. Φυσικα καταλαβαινω οτι ολοι να βοηθησουμε προσπαθουμε αλλα για να μην αποπροσανατολιστουμε πρεπει να θεωρησουμε οτι αυτα που λεει η forthnet ειναι σωστα (για το βραχυκυκλωμα λεω μονο). Εφοσον λοιπον το μονο προβλημα στον βρογχο ειναι βραχυκυκλωμα κανε τις ενεργειες που σου εγραψα παραπανω και θα βγαλουμε συμπερασμα.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Αν όντως είναι πρόβλημα του ΟΤΕ ειναι υποχρεωμένος να διορθώσει τη βλάβη.Για να λένε ότι δεν βρίσκουν πρόβλημα, μάλλον η forthnet δίνει τη δικαιολογία νο. 12 που έλεγε και ο sdikr.Αν δεν διορθώσει τη βλάβη πληρώνει ρήτρα στην εταιρία που έχει αναλάβει την χονδρική. Οπότε δεν τον συμφέρει να αφήσει τη γραμμή σου έτσι.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-01-2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη - Φάληρο γειτονία..
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    BaudTek & SpeedTouch 530i
    SNR / Attn
    29.1(dB) / 10.0(dB)
    φταιει ο οτε... αλλα τισ πιο πολλες φορες ειναι η 4νετ με τα ψεμετα τις.. κ σε μενα ο οτε ελεγε οτι εφτεγε απλως αυτοι ειναι ανευθυνοι..

  15. #15
    Εγγραφή
    10-09-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Εξάρχεια
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εγώ είχα το αντίθετο πρόβλημα, είχα τηλεφωνία αλλά δεν είχα internet.
    Μετά από ένα μήνα, άπειρες κλήσεις στους τεχνικούς, 2 τεχνικοί στο σπίτι μου, 7 αιτήσεις στον ΟΤΕ και πολλά νεύρα με σύνδεσαν στα 7μισι mbit (μένω 100 μέτρα από το αστικό κέντρο Κωλέττη).

    Εννοείται ότι από λεφτά θα δουν κάτι λιγότερο από τπτ και 2 μαίου θα συνδεθώ στην HOL όπου δεν ξέρω γενικά τι παίζει αλλά ξέρω ότι απαντάνε με τη μία το τηλέφωνο και επίσης μου είπαν ότι με το που πάει τεχνικός να το συνδέσει θα με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν τη ταχύτητα που θα έχω και ό,τι άλλο θέλω αν δλδ θέλουν να το δηλώσουν ως βλάβη (καθαρισμό γραμμής) κλπ.

    Ας ελπίσουμε να είναι οκ τα πράγματα εκεί αν και δεν πιστεύω να είναι χειρότερα από τη φόρθνετ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-08, 22:34
  2. Μηνύματα: 380
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-07, 23:55
  3. Ο ΟΤΕ σφάζει την αγελάδα μετά που δεν μπορεί να την αρμέξει!
    Από Andrew στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-06, 21:20
  4. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-05, 03:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας