Σελ. 1 από 42 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 619
  1. #1
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.236
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Τι είναι το Undervolting?
    Το undervolting είναι μια μέθοδος περιορισμού της περίσσειας voltage ένας επεξεργαστή με τη βοήθεια software. Είναι μια πάρα πολύ αποτελεσματική μέθοδος περιορισμού της κατανάλωσης ενέργειας και άρα βελτίωσης της αυτονομίας στα laptop, πτώσης των θερμοκρασίων του επεξεργαστή και αντίστοιχα του θορύβου της ψύκτρας του.

    Θα χάσω σε επιδόσεις με το Undervolting?
    Με τo undervolting δε μειώνουμε καθόλου τις επιδόσεις ούτε του επεξεργαστή ούτε κάποιου άλλου άλλου υποσυστήματος. Undervolting λοιπόν δε σημαίνει underclocking.
    Aπλά δίνουμε στον επεξεργαστή την τάση ακριβώς που χρειάζεται και τίποτα παραπάνω.


    Αφού είναι τόσο απλό σαν ιδέα γιατί δεν το έκανε η Intel/AMD πριν από μας για μας?
    Η απάντηση είναι απλή. Ο κάθε επεξεργαστής έχει διαφορετικές αντοχές σε voltage.
    H μαμά κατασκευάστρια εταιρεία λοιπόν αντί να κάτσει να σετάρει το voltage ξεχωριστά για τον κάθε επεξεργαστή της, ώστε να είναι το χαμηλότερο δυνατό (ρισκάροντας κάποια πιθανή αστάθεια του συστήματος σε οριακές τιμές), προτιμάει να δώσει ένα standard voltage εγγυημένης σταθερότητας, το οποίο όμως είναι πολύ ψηλότερο απ’ αυτό που πραγματικά χρειάζεται ο εκάστοτε επεξεργαστής.
    Όπως είχα γράψει και αλλού: Eίναι σα μια μάνα η οποία δίνει σε όλα τα παιδιά της 2πιάτα φαγητό για να μην παραπονεθεί κάποιο απ’αυτά ότι πεινάει και δεν κάθεται να ασχοληθεί με το πόσο φαγητό πραγματικά χρειάζεται το καθένα απ’ αυτά.

    Καλά όλα αυτά αλλά υπάρχει περίπτωση να κάνω κάποια ζημιά στο laptop μου σε hardware επίπεδο αν δοκιμάσω κι εγώ να κάνω undervolting που δεν ξέρω?
    Ακόμα χειρότερα: Mπορεί να χάσω και την εγγύησή μου?

    Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουμε ζημιά στο hardware του υπολογιστή μας, ούτε να χάσουμε φυσικά την εγγύηση.
    Το undervolting υλοποιείται σε software επίπεδο στα windows και απ’ τη στιγμή που δε φορτώσουμε το συγκεκριμένο προγραμματάκι οι ρυθμίσεις των volts επανέρχονται στις εργοστασιακές.
    Το μόνο που μπορεί να προκληθεί είναι “blue screen” όταν κατέβουμε χαμηλότερα στα volts απ’ αυτά που χρειάζεται ο επεξεργαστής μας, οπότε χωρίς να πανικοβληθούμε με ένα restart τα πάντα επανέρχονται στην προηγούμενη κατάσταση.
    Μάλιστα είναι επιθυμητό να προκαλέσουμε “blue screen” όταν κυνηγάμε την απόλυτη τιμή voltage, γιατί μόλις δούμε την blue screen επαναφέρουμε το voltage 1-2 «σκαλιά» παραπάνω, ώστε το σύστημα να είναι απόλυτα σταθερό και με τη μικρότερη δυνατή κατανάλωση.

    Συνοπτικά λοιπόν τα πλεονεκτήματα του undervolting είναι:
    Πτώση των θερμοκρασιών στον επεξεργαστή από 5 έως και 20C σε full load (συνήθως γύρω στους 10)
    Mεγαλύτερη αυτονομία λόγω εξοικονόμησης ενέργειας απ’ τη μπαταρία (15-30 λεπτά)
    Χαμηλότερα επίπεδα θορύβου ειδικά σε full load, μιας και ο ανεμιστήρας της ψύκτρας αναλαμβάνει δράση σπανιότερα.
    Συνολικά, μεγαλύτερη μακροζωία στο laptop.

    Mειονεκτήματα του undervolting.
    -Χρειάζεται να αφιερώσουμε κάποιο χρόνο ώστε να βρούμε τις ακριβείς τιμές voltage στον επεξεργαστή μας.
    -Εμφάνιση blue screens κατά τη διαδικασία των tests.
    Φροντίστε λοιπόν να έχετε σώσει οποιαδήποτε ανοιχτά αρχεία εκείνη τη στιγμή.
    Φυσικά το σύστημα θα είναι απόλυτα σταθερό στη συνέχεια, μόλις βρούμε τις κατάλληλες τιμές voltage.

    Με έπεισες. Τι πρέπει να κάνω για να δοκιμάσω και στον δικό μου φορητό το Undervolting?
    Θα χρειαστούμε το δωρεάν πρόγραμμα RMclock v2.35
    http://cpu.rightmark.org/download/rmclock_235_bin.exe

    καθώς και κάποιο πρόγραμμα για να stressαρουμε τον επεξεργαστή μας και να δοκιμάσουμε τη σταθερότητά του σε καταστάσεις full load.
    Ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι το Orthos.
    http://www.overclock.net/attachments...e_20060420.zip

    Aφού εγκαταστήσουμε το RMclock πηγαίνουμε στο advanced CPU settings και επιλέγουμε CPU type: mobile και apply settings. Αν μας ζητήσει restart του προγράμματος το κάνουμε.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  988 
Μέγεθος:  67,2 KB 
ID: 34435

    Τα παραπάνω τα κάνουμε για να αναγνωριστεί σωστά ο επεξεργαστής μας απ’ το πρόγραμμα.
    Πηγαίνουμε τώρα στο tab “CPU info” και βλέπουμε αν έχει αναγνωρίσει την οικογένεια του επεξεργαστή μας καθώς και τη θερμοκρασία του.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  697 
Μέγεθος:  54,4 KB 
ID: 34446


    Έχοντας ανοιχτό το Rightmark utility ξεκινάμε το Orthos για να stressαρουμε τον επεξεργαστή μας για περίπου 10λεπτά ώστε να δούμε τι θερμοκρασίες πιάνει σε full stress στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  2691 
Μέγεθος:  30,2 KB 
ID: 34447

    Στον δικό μου Compaq 8710p με τον intel 7500 στα 2.2GHz ανέβαζε γύρω στους 78C σε full stress όπως μου έγραφε το cpu info tab του Rightmark και ο θόρυβος σημαντικός.

    Aναλαμβάνoντας δράση:
    Πηγαίνουμε στο tab Profiles του Rightmark --> performance on demand και μαρκάρουμε το “Use P-state transitions” τόσο στο AC power όσο και στην Battery.
    Στη συνέχεια μαρκάρουμε όλα τα διαθέσιμα index numbers.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpg 
Εμφανίσεις:  764 
Μέγεθος:  66,8 KB 
ID: 34436


    Ακολούθως πηγαίνουμε στην κυρίως Profile page και τικάρουμε όλα τα indexes και προαιρετικά το νούμερο “0 – SuperLFM”. (αν υποστηρίζεται απ’ τον επεξεργαστή μας και αν θέλουμε να κάνουμε ΚΑΙ underclock όταν ο επεξεργαστής μας είναι idle.Στον δικό μου επεξεργαστή ρίχνει τη συχνότητα απ’ τα 1,2Ghz στα μόλις 600Mhz.)
    Φυσικά μόλις ζητηθεί κάτι απ’ τον επεξεργαστή θα ανεβάσει και πάλι δυναμικά το ρολόγι του.
    Αν δε θέλουμε ωστόσο να έχουμε καθόλου μείωση των επιδόσεων αφήνουμε το SuperLFM χωρίς να το επιλέξουμε.
    Προς το παρόν δεν επιλέγω το superLFM.
    Στην επιλογή Current επιλέγουμε “performance on demand” τόσο για το AC battery όσο και για τη μπαταρία.
    Επιβεβαιώνουμε τέλος ότι η επιλογή «auto adjust intermediate states VIDs” δεν είναι επιλεγμένη.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.jpg 
Εμφανίσεις:  591 
Μέγεθος:  61,6 KB 
ID: 34437

    Ξεκινώντας λοιπόν το undervolting αρχίζουμε απ’ το μεγαλύτερο διαθέσιμο multiplier.
    Οι επεξεργαστές χρησιμοποιούνε διάφορα multipliers ώστε να αυξομειώνουν τη συχνότητά τους ανάλογα με το φορτίο που καλούνται να διεκπεραιώσουν.
    Στο μέγιστο φορτίο θα χρησιμοποιηθεί το μέγιστο multiplier, o επεξεργαστής θα ανεβάσει τη μέγιστη συχνότητα και το ανεμιστηράκι θα αρχίσει δουλειά μόλις οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή αρχίσουν να ανεβαίνουν.
    Επεμβαίνοντας λοιπόν κατά κύριο λόγο στα volts του μέγιστου multiplier καταφέρνουμε να κρατήσουμε τις θερμοκρασίες και το θόρυβο στα χαμηλότερα δυνατά επίπεδα.

    Οι περισσότεροι θα μπορέσουν να κατεβάσουν τα volts στον επεξεργαστή τους τουλάχιστον κατά .100v.

    Η τεχνική που εφάρμοσα προσωπικά ήταν να τρέχω το orthos παράλληλα ώστε να stressαρω όσο το δυνατόν περισσότερο τον επεξεργαστή και να κατεβαίνω σκαλί-σκαλί την κάθε σκάλα volts στο μέγιστο multiplier.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6.jpg 
Εμφανίσεις:  757 
Μέγεθος:  79,2 KB 
ID: 34438
    Kάθε 3-4 λεπτά και εφόσον δεν εμφανίζονταν μπλε οθόνη κατέβαινα άλλο ένα σκαλί μέχρι να εμφανιστεί μπλε οθόνη και να κάνει restart o υπολογιστής.
    Σημείωνα τότε σε ένα χαρτάκι τα χαμηλότερα volts που πέτυχα στο συγκεκριμένο multiplier και στα οποία το σύστημα είχε γίνει ασταθές και μετά το restart ανέβαινα μία σκάλα volts την οποία δοκίμαζα σε full load με το orthos για τουλάχιστον 10λεπτά.

    Παράλληλα απ’ το tab “CPU info” του ΡΜclocker έλεγχα και τη θερμοκρασία που ανέβαζε τότε ο επεξεργαστής.
    Αν το σύστημα ήταν σταθερό, προχωρούσα στο επόμενο μικρότερο multiplier (πχ απ’ το 11 στο 10) ώστε να μειώσω τα volts και στα μικρότερα Multipliers.
    Για να testαρω τα μικρότερα Multipliers ξεμάρκαρα το μέγιστο multiplier 11 (κάνοντας προσωρινά δηλαδή underclock) και κατέβαζα πάλι σιγά –σιγά τα volts (κάθε 3-4λεπτά) τρέχοντας παράλληλα το Orthos.
    Mόλις crashαρα το σύστημα και στο συγκεκριμένο Multiplier, σημείωνα πάλι σε ένα χαρτάκι την τιμή που δεν άντεξε το σύστημα και μετά το restart ανέβαινα πάλι ένα σκαλί στα volts testαροντας το εκτενέστερα (για κανα 10λεπτο)
    Με την ίδια διαδικασία προχωρούσα και στα επόμενα μικρότερα multipliers.

    Εδώ είναι σημαντικό να τονίσω ότι στα χαμηλότερα multipliers το σύστημα είναι πιο επιρρεπές σε blue screens αν είστε πολύ επιθετικοί.
    Ένας που ξεκινάει για πρώτη φορά το undervolting και δε θέλει να φθάσει το σύστημα στα όρια των volts του, μπορεί να μην κάνει undervolting πέρα από τα μέγιστα 1-2 multipliers.

    (*) Επίσης να τονίσω ότι η intel/amd δίνουν στο κατώτερο multiplier μια κατώτατη τιμή εκκίνησης στα volts και δε σε αφήνει να κατέβεις παρακάτω, παρ’ όλο που και το κατώτατο multiplier έχει περιθώρια να κατέβει κι αυτό ακόμα πιο κάτω στα volts.
    Yπάρχει κι εδώ βέβαια η λύση του χειροκίνητου ορισμού των κατώτατων volts για το μικρότερο multiplier. (αν κάποιος θέλει τη μέγιστη εξοικονόμηση ενέργειας ακόμα και σε καταστάσεις idle που θα χρησιμοποιείται το πρώτο multiplier)
    Απ’ το tab management επιλέγουμε (αν θέλουμε) custom P-state και ορίζουμε μόνοι μας τα volts για το κατώτατο multiplier και πατάμε apply.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7.jpg 
Εμφανίσεις:  368 
Μέγεθος:  57,3 KB 
ID: 34439
    (εγώ πάντως το άφησα χωρίς να το πειράξω αφού έτσι κι αλλιώς ο θόρυβος στο κατώτατο multiplier είναι ανύπαρκτος)

    Οι πτώσεις των θερμοκρασιών και του θορύβου είναι καταπληκτικές στην επέμβαση κυρίως των μεγαλύτερων Multipliers.
    Στο δικό μου σύστημα κατάφερα 10 ολόκληρους βαθμούς C πτώση στο μέγιστο multiplier σε max load (από 78C στους 68C) και φοβερή μείωση του θορύβου απ’ το ανεμιστηράκι που δεν καλείται πλέον να βγάλει τα κάστανα απ’ τη φωτιά στους 78C.

    Αναλυτικά, οι πτώσεις των volts και θερμοκρασιών που κατάφερα στον δικό μου intel 7500 ήταν:
    multiplier 11X (2.2Ghz) : Aπο 1.2500V --> 1.0250V (πτώση θερμοκρασίας απο 78C στους 68C σε full load) , με κάθοδο 18 ολόκληρα "σκαλιά" στο voltage!
    10X: Aπο 1.1750V --> 0.9875V στους 58C (15 σκαλιά κάτω!)
    9X: Aπο 1.000V --> 0.9250V 57C
    8X: Aπο 0.9250V --> 0.8750V 55C
    7X: Aπο 0.8750V --> 0.8500 53C
    6X: Aπό 0.8500 --> 0.8500 52C

    Σημαντικό: Aφού ολοκληρώσετε τα 10λεπτα tests στο κάθε multiplier, ξαναμαρκάρετε όλα τα multipliers, αλλιώς το σύστημα θα τρέχει σε χαμηλότερες απ’ τη μέγιστη δυνατή συχνότητα. Καλό είναι επίσης να τρέξετε το Orthos για ένα 2ωρο μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας σε όλα τα multipliers, ώστε να σιγουρευθείτε ότι δεν εμφανίζονται blue screens.
    Eπίσης για μεγαλύτερη ασφάλεια από τυχούσες αυξομειώσεις της τάσης λόγω ΔΕΗ, μπορείτε αν θέλετε να ανεβείτε ένα επιπλέον σκαλί ασφάλειας στα volts στο κάθε multiplier.

    Αφού λοιπόν σιγουρευτήκαμε ότι το σύστημα είναι σταθερότατο, καιρός να κάνουμε μόνιμες τις αλλαγές στα volts , ώστε να μη χρειάζεται με κάθε επανεκκίνηση των windows να ξαναθέτουμε τις τιμές των volts.
    Πηγαίνουμε στην καρτέλα profiles και επιλέγουμε startup: performance on demand τόσο για AC power όσο και για μπαταρία.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8.jpg 
Εμφανίσεις:  292 
Μέγεθος:  60,3 KB 
ID: 34440
    Πηγαίνουμε επίσης στην καρτέλα settings και τικάρουμε το «start minimized to system tray” και «run at windows startup” και πατάμε aply.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9.jpg 
Εμφανίσεις:  200 
Μέγεθος:  58,7 KB 
ID: 34441

    (*) Στην καρτέλα profiles μπορούμε επίσης να θέσουμε και ένα 2ο προφιλ αν θέλουμε, αυτό του power saving, το οποίο μπορούμε να το επιλέγουμε όταν τρέχουμε το laptop εκτός ρεύματος και θέλουμε την απόλυτα μέγιστη εξοικονόμηση μπαταρίας.
    Mαρκάρουμε τo index που θέλουμε να λειτουργεί (το 0 με το superLFM που περιλαμβάνει και underclocking ή το 1) Στο δικό μου σύστημα, ο επεξεργαστής κατεβάζει συχνότητα με το index 0 απ’ τα τα 1,2GHz στα μόλις 600Mhz.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  10.jpg 
Εμφανίσεις:  186 
Μέγεθος:  62,1 KB 
ID: 34442
    και απ’ τα profiles επιλέγουμε μετά το “power saving” και το 0.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  11.jpg 
Εμφανίσεις:  164 
Μέγεθος:  59,2 KB 
ID: 34443


    Αν δε θέλουμε την μεγιστη εξοικονόμηση ενέργειας με το power saving επιλέγουμε και πάλι στο “current” το performance on demand ώστε να μην χάνουμε σε επιδόσεις.

    Αναλυτικότερα στοιχεία για το SuperLFM και IDA.
    To superLFM mode ( Super Low Frequency Mode) είναι το Mode εξοικονόμησης ενέργειας με το οποίο χαμηλώνουμε και τη συχνότητα του επεξεργαστή (underclocking)
    Απ' ότι διαβάζω η συγκεκριμένη δυνατότητα υπάρχει μόνο στους τελευταίους επεξεργαστές της intel της σειράς Τ7ΧΧΧ και στους penryn φυσικά.
    Για την ενεργοποίηση του SuperLFM απ’ την κυρίως profile page μαρκάρουμε τον index μηδέν superLFM, θέτουμε το FID στο 6 (απ’ το 8)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  12.jpg 
Εμφανίσεις:  180 
Μέγεθος:  59,9 KB 
ID: 34444
    και τσεκάρουμε απ’ το tab “performance on demand” ότι το 0 (μαζί με τα υπόλοιπα Indexes) είναι επιλεγμένα και πατάμε apply.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  13.jpg 
Εμφανίσεις:  149 
Μέγεθος:  71,2 KB 
ID: 34445
    Βεβαίως σε «power saving profile” επιλέγουμε αν θέλουμε λιγότερα indexes ώστε να κάνουμε και underclocking

    To IDA σημαίνει Intel Dynamic Acceleration.Eίναι μια τεχνική της intel να σου δίνει τη δυνατότητα να μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τον ένα πυρήνα, αλλά σε ένα σκαλί παραπάνω του multiplier.
    Tα πλεονεκτήματα δεν είναι σπουδαία οπότε δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με το θέμα.

    Χρήστες 64bit Vista/win7:
    Υπάρχει digitally signed/secure driver που απαιτείται απ' το RMclock για να τρέξει στα Vista/Win7 64bit.
    Μπορείτε να τον κατεβάσετε απο εδώ:
    www.flipfire.net/download/rtcore64.zip

    Πριν κλείσω τον σύντομο αυτόν οδηγό θα ήθελα να ευχαριστήσω και δημόσια το μέλος “haha”, τον guru των laptops στο adslgr , για την πολυτιμη βοήθειά του στο να ανακαλύψω κι εγώ την ιδέα του undervolting.
    Προσπάθησα να είμαι όσο το δυνατόν πιο αναλυτικός και ζητώ συγγνώμη για οποιεσδήποτε ασάφειες/λάθη.

    Εδώ είμαστε με τη βοήθεια και του haha να συζητήσουμε τις δικές σας εμπειρίες στο undervolting . Εγώ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος με την μείωση θορύβου στο Compaq, σε σημείο μάλιστα να μην καταλαβαίνω ότι έχω ανοιχτό υπολογιστή στο δωμάτιό μου.
    Δε φέρω ευθύνη για το δικό σας εγχείρημα, αν και δεν έχω διαβάσει πουθενά να έχει κάνει κάποιος οποιαδήποτε ζημιά.
    Περιμένω και το δικό σας feedback.

    (*) Τα link στα οποία βασίστηκα γι' αυτόν τον οδηγό, κατόπιν υποδείξεων του haha ήταν τα εξής:
    http://forum.notebookreview.com/show...48#post2637648
    http://forum.thinkpads.com/viewtopic...f06facca15f644
    http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=235824
    http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=220543
    http://forum.rightmark.org/topic.cgi?id=6:600-2#39
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 17-04-08 στις 02:35.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-12-2006
    Περιοχή
    Ν.ΙΩΝΙΑ-ΑΛΣΟΥΠΟΛΗ(Αττικη)
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    640
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Cosmote
    Πολυ κατατοπιστηκο και χρησιμο!!
    Νομιζω οτι πρεπει να γινει sticty το θεμα.
    ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!
    ΦΙΛΙΚΑ
    ΠΕΤΡΟΣ
    HP Elitebook 8730w DreamColor,Asus eeepc 1000H,Navigon 8110,Nokia N97,iphone 3gs, iPad, Samsung Galaxy Note , Asus eee transformer TF101.
    www.navifree.blogspot.com | NaviPhone Hellas

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    nikgr απιστευτα καλογραμμενος και αναλυτικος οδηγος!!

    Να πω και εγω με την σειρα μου οτι εφαρμοζω undervolting σε οτι φορητο περναει απο τα χερια μου.
    Τα αποτελεσματα εντυπωσιακα:
    i) μειωση θερμοκρασιας του λαπτοπ
    ii) μειωση θορυβου του λαπτοπ
    iii) αυξηση αυτονομιας
    iv) αυξηση μακροζωιας του λαπτοπ


    Μειονεκτηματα ουσιαστικα δεν υπαρχουν και να επαναλαβουμε οτι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να προκαλεσετε HARDWARE ζημια στον φορητο σας!

    Προχωρηστε λοιπον αφοβα σε undervolting , μονο πλεονεκτηματα εχει!






    Τα αποτελεσματα στον δικο μου φορητο:
    σε full load δεν ξεπερναει τους 63 βαθμους ,ενω πριν το undervolting εφθανε τους 71.
    σε idle και χαλαρη χρηση surfing ειναι στους 47, ενω παλιοτερα ηταν στους 54.

    Οι ανεμιστηρες τωρα πια δεν ανοιγουν ΠΟΤΕ σε χαλαρη χρηση,ενω ακομα και σε full load δεν ανοιγουν στην μεγιστη ταχυτητα και παραμενει ετσι και σε full load σχετικα αθορυβο.


    Παρομοια αποτελεσματα εχω και και σε αλλους φορητους που εχω κανει undervolting..





    Υ.Γ.: Σημειωτεον οτι το ιδιο μπορει να γινει και στα ιδιαιτερα ζεστα apple φορητα. Μονο που στο mac os x αντι για το RMclock ,χρησιμοποιειτε το CoolBook.

    ........Auto merged post: haHa added 10 Minutes and 35 Seconds later........

    Καλο θα ηταν αν μπορει να μπει και σαν υπομνημα στο section " Laptop, pda & mobile computing" για να το βλεπει περισσοτερος κοσμος που ενδιαφερεται για φορητους..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 16-04-08 στις 13:41.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.236
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε haHa.
    Πραγματικά το undervolting ήταν η καλύτερη ιδέα που μου έδωσες και διάβασα εδώ και καιρό.

    Για μένα ειδικά στην αναπαραγωγή HighDefinition όπου ο επεξεργαστής στρεσάρεται και θέλω να μην ακούγεται κιχ η λύση του undervolting ήταν μονόδρομος.
    Άλλωστε στα laptops δεν έχουμε δυνατότητα ούτε να αλλάξουμε ψύκτρα ούτε ανεμιστηράκι όπως στα desktop PCs.

    Είχα γράψει αρχικά τον οδηγό στο section των laptops αλλα μεταφέρθηκε εδώ για καλύτερα.
    Φοβαμαι κι εγώ όμως ότι δε θα το προσέξουν και πολλοί χρήστες laptops που επισκέπτονται κυρίως το section των φορητών υπολογιστών. Ένα υπόμνημα κι εκεί θα ήταν όντως καλή ιδέα.

    Για να δούμε και τί ανταπόκριση θα έχει και πόσοι θα το δοκιμάσουν στην πράξη γράφοντάς μας και τα δικά τους επιτεύγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 16-04-08 στις 15:12.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Congrats nikgr !

    Πραγματικά , δεν έβρισκα τρόπο να κάνω τον Core2 να το "βουλώσει" ωρες ωρες .

    Είχα ξεχάσει αυτό το πρόγραμμα πραγματικά

    Και επίσης βρήκα ότι δεν είχα ενεργοποιημένες πολλές απο τις επιλογές της Centrino πλατφόρμας στο λαπτοπ . Τωρα δεν ακουω κιχ !
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 23.2(dB)
    Φίλε nikgr πολλά συγχαρητήρια για τον οδηγό σου! Είναι πολύ κατατοπιστικός και έδωσε λύσεις ώστε να ρίξω σημαντικά την θερμοκρασία σε ένα toshiba A200-10W που έχω. Σε full load τεστάρισμα με το Orthos είχα κοντά στους 80 βαθμούς ενώ κατεβάζοντας το σε 1,025 V τώρα έχω 68! Μια παρατήρηση μόνο. Η χαμηλότερη επιλογή για volt που έχω default είναι 0.95 V και στο management του Rightmark αν και προσπαθώ να βάλω λιγότερο δεν αλλάζει η προεπιλογή. Έτσι από 6 - 9Χ το έχω στα 0.95 V. Αυτή την στιγμή το έχω ρυθμίσει ως εξής και έχω τις ακόλουθες θερμοκρασίες.
    12Χ - 1.025 V - 68 C
    11X - 0.9875 V - 66 C
    10X - 0.975 V - 63 C
    9x - 0.95 V - 62 C
    8x - 0.95 V - 60 C
    7X - 0.95 V - 58 C
    6X - 0.95 V - 56 C
    Ίσως αν μπορούσα να το κατεβάσω να ξεκινάσει από πιο χαμηλά να είχα ακόμα πιο χαμηλές θερμοκρασίες.

    Edit : Μετά από άλλη δοκιμή κατέβηκα στα 12Χ - 1 V - 63 - 64 C με ταυτόχρονη σταθερότητα συστήματος..!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexkid7 : 17-04-08 στις 21:03.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Δεν αλλαζει το κατωτατο οριο δυστυχως..
    Και εγω εχω αυτο το προβλημα...

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.236
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    alexkid7 χαίρομαι που είχες κι εσύ εντυπωσιακά αποτελέσματα!

    Για το κατώτατο όριο Voltage και σε μένα δυστυχώς δεν αλλάζει τελικά.
    Προφανώς τo έχει κλειδωμένo η intel.

    Πάντως ο θόρυβος είναι απ' τις υψηλές θερμοκρασίες στα μεγαλύτερα multipliers, όπου μπορούμε να κατέβουμε και τα περισσότερα σκαλοπάτια στο voltage.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 17-04-08 στις 21:58.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Μπραβο για την οδηγο αλλά και την προωθηση της ιδεας.

    Πολυ αναλυτικος.



    ΥΓ. αν και θα προσθετα οτι αφου βρειτε το οριο να αφησετε ενα περιθωριο ασφαλειας και να ανεβασετε τουλαχιστον κατα ενα βημα την ταση απο την μικροτερη που βρεθηκε ως αναγκαια ωστε να μην παρουσιαστει ενδεχομενο ασταθειας ή περιπτωση προβληματος λογω σκονης (και αυξηση θερμοκρασιας-> αναγκη μεγαλυτερης τασης για σταθεροτητα).

    Εκτος και αν και αυτο εχει ηδη προταθει οποτε και ζητω συγγνωμη που διαβασα καπως γρηγορα.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone Power Station
    πολυ καλός οδηγός. Μπράβο.

    Θα προχωρήσω σε δοκιμές το Σ/Κ και θα επιστρέψω με αποτελέσματα...
    The foundation of every state is the education of its youth.
    Τα θεμέλια κάθε πολιτείας είναι η εκπαίδευση των νέων της.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.236
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Ναι, το είχα γράψει Patentman αλλα καλά κάνεις και το επισημαίνεις κι εσύ.
    Εγώ πρότεινα να ανέβουμε για ασφάλεια ένα σκαλί παραπάνω απ' το οριακό, για καμια μικρο-αυξομείωση της τάσης της ΔΕΗ που ενδέχεται να δημιουργήσει κάποια αστάθεια σε περιπτωση ορισμού οριακων τιμων voltage στον επεξεργαστή.

    Εξάλλου εκεί που μπορούμε πχ να κατεβούμε 18σκαλιά, ας κατεβούμε 17 ! Δε χάλασε κι ο κόσμος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 17-04-08 στις 22:41.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-01-2007
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το δικό μου feedback:

    11X-->1.0750
    10X-->1.0250
    9X--> 0.9625
    8X--> 0.9000
    7X--> 0.8500
    6X--> 0.8500

    Οι μετρήσεις των θερμοκρασιών γίνονταν ανα 2' και παρατηρούσα (σε κάθε multplier) τις ίδιες αυξομειώσεις. Δηλαδή:

    (προ UV)....... (μετά το UV, 11Χ)
    2' -> 74.4 C..........64.0 C
    4' -> 79.4 C..........68.0 C
    6' -> 76.8 C..........65.6 C
    8' -> 80.0 C..........68.0 C
    10'-> 76.8 C..........66.0 C

    Δηλαδή, είχα μείωση θερμοκρασίας σταθερά 10-12 C !!!

    Αναλογικά, για κάθε επόμενο (μικρότερο) multiplier, υπήρχε μείωση στις θεμορκρασίες.

    Αξίζει να σημειωθεί ότι αν και έχω σχεδόν τον ιδιο λάπτοπ με τον nikgr (μόνο διαφορετική κάρτα γραφικών και σκληρό δίσκο), δεν μπόρεσα να ρίξω τόσο χαμηλά το volt, όσο ο ίδιος. Να υποθέσω ότι το πόσο θα κατέβουν τα volt δεν εξαρταται αποκλειστικά από τον επεξεργαστή. (Σημειωτέον ότι και οι δύο λάπτοπ είναι προσφάτως αγορασμένοι).

    Ευχαριστώ πολύ τους nikgr, haHa.

    nikgr, πολύ κατατοπιστικός και καλογραμμένος ο οδηγός σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gianna : 18-04-08 στις 23:43.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συγχαριτιρια για τον οδηγο
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  14. #14
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι το πόσο θα κατέβουν τα volt δεν εξαρταται αποκλειστικά από τον επεξεργαστή. (Σημειωτέον ότι και οι δύο λάπτοπ είναι προσφάτως αγορασμένοι).
    Καθε διαφορετικος επεξεργαστης(ακομα και το ιδιο μοντελο να ειναι, πχ core 2 duo T7500) εχει τα δικα του διαφορετικα ορια ανοχης..

    Για αυτον ακριβως το λογο, επειδη η Intel δεν εχει τον χρονο να βρει το οριο του καθε μοναδικου επεξεργαστη ξεχωριστα, τους δινει περισσοτερο voltage για σιγουρια.

    Μετα ειναι στο χερι μας να βρουμε πανω-κατω τα ορια τους !

  15. #15
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να υποθέσω ότι το πόσο θα κατέβουν τα volt δεν εξαρταται αποκλειστικά από τον επεξεργαστή
    Από τον επεξεργαστή και από τη θερμοκρασία εξαρτάται, άρα προφανώς σου έτυχε κατώτερο σε ποιότητα "κομμάτι", ας είναι και το ίδιο μοντέλο (είναι πώς θα σου τύχει).


    Να ρωτήσω κάτι όμως: υπάρχει και κάποιο πρόγραμμα που να είναι συμβατό με P4 (έναν Northwood έχω, Desktop όμως);
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 19-04-08 στις 00:36.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



Σελ. 1 από 42 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MacBook / MacBook Pro και μειωση θερμοκρασιων
    Από haHa στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-08, 16:50
  2. Έξυπνη πατέντα για μείωση θορύβου
    Από Computerakias στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-07, 15:21
  3. Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-07, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας