Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 72
  1. #31
    Εγγραφή
    05-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    43000/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    TL-WR1043ND / OpenWRT
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 14.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αχα! Το μεγάλο θέμα του navigation, για το οποίο έχει γίνει τόση κουβέντα, τόσο γενικά όσο και μεταξύ φίλων κτλ.

    Κατ' αρχήν, η πρσωπική μου θέση είναι οτι το ακριβές navigation είναι γενικά περιττό. Φυσικά υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που είναι πραγματικά χρήσιμο, αλλά αυτές είναι (κατά τη γνώμη μου πάντα) λίγες και πολύ συγκεκριμένες και θέλουν τόση προσπάθεια να αντιμετωπιστούν σωστά που δεν έχω πειστεί ακόμη οτι αξίζει τον κόπο...

    Πάμε παρακάτω... Φτιάχνοντας τον πλοηγό, έγιναν περί τις 500 (λέμε τώρα) κουβέντες σχετικά με το navigation. Ολος ο κόσμος έλεγε: "Μα και φυσικά πρέπει να έχουμε navigation". Υπέκυψα τελικά στην πίεση και το βάλαμε. Μέχρι και hyperlinks κάναμε στις οδηγίες ώστε αν κανείς πατήσει σε κάποιο από τα στάδια της διαδρομής, να αναβοσβήνει ο αντίστοιχο κομμάτι της διαδρομής στο χάρτη (δοκιμάστε το, έχει πλάκα, αλλά μπήκε γιατί πολλές φορές διάβαζα τις οδηγίες και έλεγα, "ναι να στρίψω αριστερά στο βήμα 18, αλλά που ακριβώς έχω φτάσει στη διαδρομή?"). Αλλά... τώρα αρχίζουν τα διάφορα θεματάκια, όπως μας είπε και περιγραφικά ο φίλος παραπάνω. Γιατί πρέπει να πάω από το κέντρο της Θεσσαλονίκης όταν ο περιφερειακός είναι "καλύτερη" διαδρομή? Και φυσικά έχει απόλυτο δίκαιο... εκτός και αν (λέμε) ο περιφερειακός έχει διόδια και εγώ δεν έχω διάθεση να υποστηρίξω το ΤΕΟ σήμερα... εκτός και αν είναι για τις 03:00 το βράδυ και το κέντρο είναι πιο γρήγορο... εκτός και αν έχει γίνει το ατύχημα πριν 30 λεπτά στον περιφερειακό και μείνω ακίνητος περί τη 1 ώρα... εκτός και αν θέλω να περάσω και από το αγαπημένο μου πρατήριο για να πάρω δώρο και φλυτζανάκια του καφέ...

    Για να είμαστε και δίκαιοι, όλα τα παραπάνω είναι κάπως ειδικές περιπτώσεις και γενικά η προτεινόμενη διαδρομή είναι γενικά καλή... εκτός και αν θέλω να πάω με τα πόδια ή με μηχανάκι (οπότε εκείνη την περίεργη μονοδρόμηση μπορώ να την πάρω πιο χαλαρά). Και φυσικά θα ήθελα και ανάλυση κίνησης και πυκνότητας ροής για να ξέρω και τι ώρα θα φτάσω... Ασε που εγώ ειδικά είμαι περίεργος και προτιμώ να κάνω τη διαδρομή που μου ελαχιστοποιεί την κατανάλωση, ή τα φανάρια, αντί για την απόσταση και το χρόνο...

    Τι θα ήθελα εγώ σαν οδηγός/πεζός/ποδηλάτης κτλ? Να πω στον κουμπιούτορα που θέλω να πάω και να μπορεί να μου πει ανά πάσα στιγμή "ο προορισμός είναι προς τα δεξιά σου, at 11 o'clock και έχεις ακόμη περί τα 200μ", και να με αφήσει μόνο μου να διαλέξω το στενό που θα στρίψω. Γενικά, όταν οι υπολογιστές δηλώνουν οτι ξέρουν τι θέλουμε, συνήθως τα κάνουν θάλασσα...

    Ορίστε, τα είπα και εκτονώθηκα :-) Εν τω μεταξύ ο πλοηγός προχωράει και σύντομα θα έχει και κάποια νέα features, και το κυριότερο μεταξύ αυτών η εκτύπωση!

    tazman

    ΥΓ: Αξιοπρεπής χάρτης στο κινητό ε? Για να δούμε ;-)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tazman : 29-04-08 στις 11:41.

  2. #32
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Καλά μην το λές το περιττο.Εγώ το ανέφερα το ανατολικά δυτικά γιατί τυχαίνει να πηγαίνω από την Καλαμαριά στον Εύοσμο για να δώ κάτι φίλους.Πάω που και που, σε ώρα που συνήθως δεν έχει κλείσει η αγορά και ΠΑΝΤΑ σχεδόν χάνομαι με το που φτάνω δυτικά.Εκει θέλω το χάρτη. Να μου δείξει από ποια διασταύρωση περιφερειακού θα κατέβω για να πάω στο συγκεκριμένο σημείο και κυρίως, από που θα πάω μετά για να μην καταλήξω να περιφέρομαι στα δρομάκια.Η διαδρομή που μου προτείνει ο χάρτης είναι από Μοναστηρίου και μόνο και από κει ξέρω σίγουρα να πάω.Αλλά σε ώρα αγοράς είναι θανατος!!

  3. #33
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tazman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Είμαι βασικό μέλος της ομάδας που αναπτύσσει τον Πλοηγό...

    ...Στόχος μας είναι να συνεχίσουμε να παρέχουμε την υπηρεσία αυτή δωρεάν στο διηνεκές, και το κυριότερο χωρίς να το πήξουμε στις ενοχλητικές διαφημίσεις και τα flash (κάτι _διακριτικό_ μπορεί όμως να εμφανιστεί στο μέλλον, θα δούμε...).
    Εργάζεσαι στη mobics? Αν μου επιτρέπεις, έχω μερικά καλοπροαίρετα σχόλια-ερωτήσεις:

    1) Γιατί δε λέτε (λες) ποιοί είστε? Δεν υπάρχει πουθενά αναφορά στην εταιρεία που αναπτύσει το συγκεκριμένο site-υπηρεσία. Μπαίνεις ανώνυμα σε ένα forum και λες κάποια πράγματα. Δε μου φαίνεται καθόλου έγκυρος τρόπος για να προωθήσεις μια επαγγελματική (αν είναι τέτοια) δουλειά. Μάλιστα λες:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tazman
    Φυσικά, αν παρατηρήσετε προβλήματα κατά τη χρήση του site (λάθος αποτελέσματα, καθυστερήσεις, bugs, το γείτονα να φωνάζει ή το σκύλο σας να επιτίθεται στο monitor), θα το εκτιμήσουμε ιδιαιτέρως αν μας ενημερώσετε σχετικά. Εκφραστείτε ελεύθερα ;-)
    Αν αφιερώνω χρόνο για beta testing και υποβάλλω τα σχόλια-παρατηρήσεις μου για κάτι, θέλω τουλάχιστον να ξέρω με ποιον μιλάω.

    2) Αν δε σκοπεύετε να βγάλετε λεφτά από τις διαφημίσεις, έχετε σκεφτεί κάποιον άλλο τρόπο? Προφανώς δε σου ζητάω να μου πεις δημόσια το "πως". Ένα "ναι" μου αρκεί.

  4. #34
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bookmarked, το driveme έχει γίνει τελείως bloat και ασήκωτο με τα flash του.
    Βάζεις ένα add on να σταματάει τα flash και καθάρισες.

  5. #35
    Εγγραφή
    05-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    43000/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    TL-WR1043ND / OpenWRT
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 14.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @ikaros:

    Πολύ καλές οι παρατηρήσεις σου! Λοιπόν, επί της ουσίας:

    1. Είμαι ιδρυτικό μέλος της ομάδας που ξεκίνησε την εταιρεία mobics και (μεταξύ άλλων) τον πλοηγό, μέσα από το Πανεπιστήμιο Αθηνών, Τμήμα Πληροφορικής. Η εταιρεία mobics είναι spin-off και ελπίζουμε να πάμε καλά. Παρά την μεγάλη εμπλοκή μου συγκεκριμένα στον πλοηγό, δεν είμαι εργαζόμενος της mobics, δεν ομιλώ εκ μέρους της mobics και τέλος πάντων η όλη μου παρουσία εδώ στο forum είναι εντελώς ανεπίσημη. Για το λόγο αυτό δεν θέλω να συνδέσω το όνομά μου (προς το παρόν) επισήμως με τη δραστηριότητα αυτή. Οταν η υπηρεσία βγεί στον αέρα κανονικά, θα υπάρχουν τα επίσημα κανάλια επικοινωνίας (εκτός των ανεπισήμων)

    Οσον αφορά το beta testing, καταλαβαίνω οτι ο χρόνος του καθενός, όπως και ο δικός μου, είναι εξαιρετικά πολύτιμος. Οπως λέει και ένας φίλος, σε απόλυτα νούμερα, ο χρόνος είναι χωρίς εξαίρεση το πολυτιμότερο resource που διαθέτουμε και καλό είναι να το διαθέτουμε ακριβώς όπως θέλουμε, και όχι απαραίτητα σε beta testing του οποιουδήποτε προϊόντος που θέλει κάποιος να προωθήσει, συμπεριλαμβανομένου και του πλοηγού. Ο λόγος που επικοινωνώ εδώ στο forum είναι πολύ απλά να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που θα ήθελε κάποιος να δει στον πλοηγό, που θα του έκανε πιο εύκολη το ζωή αν υπήρχε τέλος πάντων. Αν κάποιος δει κανένα bug και μπει στη διαδικασία να το αναφέρει, αυτό είναι εξαιρετικά ευπρόσδεκτο και το εκτιμώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σαν tazman (ή Τάσος αν προτιμάς)...

    2. Ναι ;-)

    Ο βασικός λόγος που χρησιμοποιώ το forum εδώ, είναι οτι μου αρέσει το adslgr, υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν αφιερώσει πολύ χρόνο από τη ζωή τους για να το κάνουν αυτό που είναι, και admins και users. Μπορεί πχ ο Wantilles να έχει ενίοτε ...ακραίες απόψεις ή έντονο τρόπο έκφρασης, αλλά πέρα από το χρώμα που δίνει στις όποιες συζητήσεις τον σέβομαι και τον εκτιμώ ιδιαίτερα και πάντα θα διαβάσω τα μηνύματά του δύο φορές για να σιγουρευτώ οτι κατάλαβα αυτό που θέλει να πει. Και υπάρχουν και αρκετοί άλλοι που δεν θα τους απαριθμήσω αλλά επίσης σημαντικοί και συμπαθείς. Ο καθένας βέβαια με το χρώμα του (που είσαι ρε Ducklord, θέλω και άλλα δοκίμια ), εξάλλου η ζωή θα ήταν πολύ βαρετή αν όλοι ακολουθούσαμε τα ίδια κλισέ...

    Και κάτι ακόμα... τις ίδιες απορίες με σένα θα είχα κι εγώ στη θέση σου (αν και ομολογώ οτι πιθανότατα θα βαριόμουν ακόμη και να τις διατυπώσω )

    tazman

  6. #36
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    @tazman

    Ok, thanx για το χρόνο σου. Με κάλυψες.

  7. #37
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Το δοκιμασα,βεβαια δεν μου εβγαλε τα σημεια που του εδωσα ακριβως.με εβγαζε 0,5-2 στενα ανα περιπτωση πιο περα.η ενοτητα με τα σημεια ενδιαφεροντος ενδιαφερουσα.Η γνωμη μου? Θελει δουλεια αλλα μπραβο κα συγχαρητηρια γιατι αποτελει προσπάθεια

  8. #38
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens
    Great stuff! Χαίρομαι που ξεκινάει δειλά δειλά η χρήση των Geospatial mashups στην Ελλάδα με τέτοιες επαγγελματικές δουλειές! Καλή τύχη και περιμένω και άλλα καλούδια στην υπηρεσία!

  9. #39
    Εγγραφή
    05-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    43000/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    TL-WR1043ND / OpenWRT
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 14.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια... Ετοιμάζουμε νέα features αλλά έχουμε μπλέξει και με ένα σωρό άλλα θέματα σχετικά με τη μετακίνηση σε άλλο server και έχουμε δυστυχώς καθυστερήσεις...

    @nixori: Αυτό που αναφέρεις μπορεί να οφείλεται στο οτι οι χάρτες του Google Maps και τα αντίστοιχα δεδομένα της NGi δεν συμπίπτουν ακριβώς, αν και οι διαφορές που έχω δει μέχρι τώρα είναι σχετικά μικρές... Δεν πρέπει βέβαια να αποκλείουμε και την περίπτωση bug, αν θέλεις στείλε μου ένα παράδειγμα για να δω τι γίνεται...

    Αυτό το θέμα με τις ασυμφωνίες των Google Maps είναι σημαντικό. Εχουμε "στραμπουλήξει" το interface της NGi για να έχουμε εμφάνιση των χαρτών της NGi αντί για το Google Maps και λειτουργεί εξαιρετικά, με το ίδιο ακριβώς interface που έχουν και τα Google Maps... αλλά πως να το βγάλουμε στον αέρα? Τα Google Maps πετάνε γιατί έχουν 2^93257 servers απλωμένους διεθνώς για να σερβίρουν χάρτες, αν αρχίσουμε εμείς να σερβίρουμε χάρτες της NGi από τους δικούς μας servers μας βλέπω να κοιτάμε το driveme σαν υπόδειγμα ταχύτητας ;-)

  10. #40
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tazman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια... Ετοιμάζουμε νέα features αλλά έχουμε μπλέξει και με ένα σωρό άλλα θέματα σχετικά με τη μετακίνηση σε άλλο server και έχουμε δυστυχώς καθυστερήσεις...

    @nixori: Αυτό που αναφέρεις μπορεί να οφείλεται στο οτι οι χάρτες του Google Maps και τα αντίστοιχα δεδομένα της NGi δεν συμπίπτουν ακριβώς, αν και οι διαφορές που έχω δει μέχρι τώρα είναι σχετικά μικρές... Δεν πρέπει βέβαια να αποκλείουμε και την περίπτωση bug, αν θέλεις στείλε μου ένα παράδειγμα για να δω τι γίνεται...

    Αυτό το θέμα με τις ασυμφωνίες των Google Maps είναι σημαντικό. Εχουμε "στραμπουλήξει" το interface της NGi για να έχουμε εμφάνιση των χαρτών της NGi αντί για το Google Maps και λειτουργεί εξαιρετικά, με το ίδιο ακριβώς interface που έχουν και τα Google Maps... αλλά πως να το βγάλουμε στον αέρα? Τα Google Maps πετάνε γιατί έχουν 2^93257 servers απλωμένους διεθνώς για να σερβίρουν χάρτες, αν αρχίσουμε εμείς να σερβίρουμε χάρτες της NGi από τους δικούς μας servers μας βλέπω να κοιτάμε το driveme σαν υπόδειγμα ταχύτητας ;-)
    Π.χ. Αν αναζητήσουμε στο Αιγιο την οδο Βαλφουρ 4 βγαζει σωστα το δρόμο αλλα το μέρος που δειχνει το βελακι δεν είνια σωστο. δειχνει οτι το 4 ειναι αριστερα απο την οδο Κλεομένους Οικονόμου ενψ ειναι δεξια.γιαυτο ανέφερα 0,5 τετράγωνο διαφορα. Πάντως keep on

  11. #41
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    290
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.999/4.996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Technicolor
    @tazman (και συνεργάτες ):

    Συγχαρητήρια παιδιά για την φοβερή δουλειά και το μεράκι που ρίξατε στον πλοηγό. Νομίζω τέτοιες προσπάθειες είναι άξιες συγχαρητηρίων (ιδιαίτερα για τη χώρα που ζούμε).
    Και πάλι, μπράβο, συνεχίστε με το ίδιο ενθουσιασμό!

  12. #42
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Ταzman τελικα το τσεκαρές?

  13. #43
    Εγγραφή
    26-02-2006
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    @tazman (και συνεργάτες ):

    Συγχαρητήρια παιδιά για την φοβερή δουλειά και το μεράκι που ρίξατε στον πλοηγό. Νομίζω τέτοιες προσπάθειες είναι άξιες συγχαρητηρίων (ιδιαίτερα για τη χώρα που ζούμε).
    Και πάλι, μπράβο, συνεχίστε με το ίδιο ενθουσιασμό!
    +1

  14. #44
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tazman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το θέμα με τις ασυμφωνίες των Google Maps είναι σημαντικό. Εχουμε "στραμπουλήξει" το interface της NGi για να έχουμε εμφάνιση των χαρτών της NGi αντί για το Google Maps και λειτουργεί εξαιρετικά, με το ίδιο ακριβώς interface που έχουν και τα Google Maps... αλλά πως να το βγάλουμε στον αέρα? Τα Google Maps πετάνε γιατί έχουν 2^93257 servers απλωμένους διεθνώς για να σερβίρουν χάρτες, αν αρχίσουμε εμείς να σερβίρουμε χάρτες της NGi από τους δικούς μας servers μας βλέπω να κοιτάμε το driveme σαν υπόδειγμα ταχύτητας ;-)
    FYI: To RoadExplorer πάει σχετικά γρήγορα και χωρίς google maps.

  15. #45
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Μηνύματα
    2.221
    Downloads
    56
    Uploads
    18
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch(Thomson..)
    SNR / Attn
    17(dB) / 45(dB)
    Καλο.
    Οπως και το youdrive

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηχανή αναζήτησης για πολυμηχανήματα
    Από gmiesai στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 03:17
  2. Μηχανή αναζήτησης για κλάματα!
    Από perp στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-05, 04:08
  3. Μηχανή αναζήτησης για το forum.
    Από ABEZ στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-03, 22:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας