Σελ. 2 από 43 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 634
  1. #16
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Πάλι flame;


    Ελλείψεις
    1. drivers (διορθώνεται με έρευνα πριν την αγορά ή με υποστήριξη από εταιρίες, αλλά είναι μάχη που κερδίζουν ξεκάθαρα τα windows και η Apple σε αδαής χρήστες ή σε ιδιαίτερες απαιτήσεις)
    2. Προγράμματα "ειδικής" χρήσης (βασικά πρέπει να αντιδράσουν οι εταιρίες, ειδάλλως θα γραφούν όλα open source και θα χάσουν πελατεία! )
    α. Σχεδίαση: Autocad (δεν κάνει port η εταιρία), βέβαια σε βιομηχανικό επίπεδο άλλα προγράμματα. Υπάρχουν προγράμματα απλά δεν είναι πλήρως συμβατά με autocad (OpenOffice <-> MSoffice κατάσταση, αλλά στο χειρότερο)
    β. gimp vs photoshop. Εντάξει, δεν είναι το ίδιο αλλά αν η adobe δεν κάνει το port, ίσως γίνει καλύτερο το gimp.
    γ. Μουσική: Λείπει ένα πρόγραμμα "παρτιτούρας". Βέβαια να θυμίσω ότι το sibelius μεταφέρθηκε σε windows από... Acorn Archimedes, ίσως τώρα η εταιρία το φέρει και linux μεριά. Τα plugins μπορούν να τα μεταφέρουν οι εταιρίες.
    δ. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω (π.χ. video editing). Φαντάζομαι μία από τα ίδια.

    Βέβαια όλα τα παραπάνω απαιτούν... προγραμματιστές. Αν πληθύνουν οι χρήστες του linux δεν αποκλείεται να έχουμε καθαρή ισοπαλία στο μέλλον.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KoMM Εμφάνιση μηνυμάτων
    για πες μου μερικούς
    Η τιμή τους, η κακή διαχείριση των πόρων του συστήματος (πάντα σε σύγκριση με το Linux), το απαρχαιωμένο interface που ναι μεν ανανεώθηκε κάπως με την προσθήκη του νέου Search tool και άλλων στοιχείων στα Vista αλλά έρχεται με μεγάλο τίμημα, μηδαμινά επίπεδα customization (όλα γίνονται με χρήση τρίτων εφαρμογών), η αναγκαιότητα χρήσης antivirus/firewall, το default installation που είναι φορτωμένο με πολλά άχρηστα services και utilities, οι τακτικές μονοπωλίου που εφαρμόζει η μαμά MS, βαρέθηκα να γράφω.

    Απλώς ώρες ώρες σκέφτομαι πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος αν μπορούσαμε να τρέχουμε τα πάντα σε ένα πραγματικά σοβαρό desktop όπως είναι το Linux.

  3. #18
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    linux 99%
    XP 1% (games)

  4. #19
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Εφαρμογές κράχτες χρειάζεται (Photoshop, Autocad, Cubase, κτλ) και παιχνίδια κράχτες. Όπως είπε και ο vagskarm, υπομονή και χρόνος χρειάζεται και θα έρθουν και αυτά. Ήδη βλέπουμε η μια μετά την άλλη οι εταιρείες hardware να "ανοίγουν" τους drivers τους, ενώ και κάποια σοβαρά παχνίδια βγαίνουν και για linux (πχ, Enemy Territory: Quake Wars), άρα δε νομίζω ότι θα αργήσει και πολύ η εποχή που εταιρείες όπως η Adobe θα βγάζουν και linux εκδόσεις των προγραμμάτων τους...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 17-04-08 στις 16:10. Αιτία: ορθογραφία...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #20
    Εγγραφή
    09-10-2006
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    585ν7
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anodizer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τιμή τους, η κακή διαχείριση των πόρων του συστήματος (πάντα σε σύγκριση με το Linux), το απαρχαιωμένο interface που ναι μεν ανανεώθηκε κάπως με την προσθήκη του νέου Search tool και άλλων στοιχείων στα Vista αλλά έρχεται με μεγάλο τίμημα, μηδαμινά επίπεδα customization (όλα γίνονται με χρήση τρίτων εφαρμογών), η αναγκαιότητα χρήσης antivirus/firewall, το default installation που είναι φορτωμένο με πολλά άχρηστα services και utilities, οι τακτικές μονοπωλίου που εφαρμόζει η μαμά MS, βαρέθηκα να γράφω.

    Απλώς ώρες ώρες σκέφτομαι πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος αν μπορούσαμε να τρέχουμε τα πάντα σε ένα πραγματικά σοβαρό desktop όπως είναι το Linux.
    η τιμή είναι σχετικό, καθώς πολύ μεγαλό μέρος ή τα έχει προεγκατεστημένα στον η/υ του -απ την αγορά- ή τα παίρνει απ το "θειο"του. Όπως και να χει, το να δωσεις 150ευρώ για xp που κρατήσανε και κρατάνε τόσα χρόνια, σε βάθος χρόνου είναι αστείο ποσό κατ εμε.

    Όσο για τους πόρους, και σε σχέση με το λινουξ, δε γνωρίζω τι παραπάνω προσφέρει.Εγώ με το superfetch ευχαριστημένος είμαι, αλλά και πάλι, το software αδυνατεί να ακολουθήσει το hardware εδώ και πολύ καιρό.

    Το interface είναι υποκειμενικό, και ναι τα win είναι αρκετά δυσκίνητα σ αυτό τον τομέα όπως και σε customization.

    Η αναγκαιότητα χρήση firewall-AV έχει μηδαμινή επίπτωση σε επιδόσεις , είναι κάτι που το τρέχεις και το αφήνεις.Εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί π.χ.


    Όσο για τα services, όση ώρα θα σου πάρει να σεταρεις ενα μηχανημα με λινουξ που δεν ειναι αυτοματοποιημένο -δλδ δεν εχει κ αυτο αχρηστα services- , άλλη τόση ώρα κανεις να τα κανεις disable.

    Γενικά , όταν κάποιος έχει ενα μηχάνημα και όλα τρέχουν μια χαρά, γιατί να αλλάξει;Στην εποχή των 4+ giga ram, τετραπύρηνων και δε συμμαζεύεται οι απαιτήσεις του λειτουργικού σε hw είναι αστείες .


    Και άντε, κάποιος πάει σε λινουξ, έχει να αντιμετωπίσει τα αρνητικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω.


    Οπότε, γιατί να το κάνει;

  6. #21
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    865
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KoMM Εμφάνιση μηνυμάτων
    το βασικότερο που λείπει απ το λινουξ, είναι ο λόγος να αφήσει κάποιος τα win.
    1) Στο Windows κάνεις, σε Linux κάνεις και μαθαίνεις. Η φιλοσοφία του είναι να μορφώνει χρήστες που να εκτελούν συνειδητά τις λειτουργίες που θέλουν, όχι μαϊμούδες που να πατάνε στα τυφλά κουμπάκια μάγων. Αυτό φυσικά απαιτεί κόπο από πλευράς χρήστη, πράγμα δυσάρεστο για τους τεμπέληδες. Κόπο θέλει κανείς και για να γίνει καλός οδηγός. Αν όμως τον αποφύγεις και πιάσεις τιμόνι χωρίς να ξέρεις, θα σκοτώσεις/σκοτωθείς, άρα ο κόπος αυτός είναι απαραίτητος. Από την άλλη, σίγουρα δε χρειάζεται να γίνεις μηχανολόγος μηχανικός για να οδηγήσεις αυτοκίνητο. Έτσι και στο Linux θα πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή μόρφωσης-αυτοματισμών.

    2) Για όσους ενδιαφέρονται για την πληροφορική η ανοιχτότητα του Linux είναι ανεκτίμητη πηγή γνώσης. Αντίθετα ο κατά 99% κλειστός χώρος του Windows μοιάζει με τα μοναστήρια του Μεσαίωνα.

    3) Δεν πληρώνεις υλικό και πνευματικό φόρο υποτέλειας σε ανεξέλεγκτους ιδιωτικούς οργανισμούς.

    Η γνώμη μου είναι ότι το Linux είναι όμορφο, ζωντανό, χρήσιμο και ανταγωνιστικό. Δε θεωρώ λάθος τη χρήση Windows, ισα-ίσα τα 2000 και XP μου έχουν δουλέψει πολύ καλά (τώρα βέβαια έχω XP μόνο για παιχνίδια).

    Θεωρώ όμως απόλυτα λάθος την επιμονή σε ένα πράγμα (εδώ Windows), χωρίς να έχουμε εξετάσει τις εναλλακτικές, μόνο και μόνο επειδή μας το επέβαλε υπόγεια η κοινωνία/η δουλειά/το πανεπιστήμιο/η μαμά μας.

  7. #22
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    Αναλογα τα κεφια του ΟΤΕ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Speedtouch 585v6
    Παιδια ενα GUI της προκοπης χρειαζεται.

    Ο μεσος ανθρωπος και χρηστης Η/Υ θελει να κανει τη δουλεια του με το ποντικι και οχι με το πληκτρολογιο. Καλως ή κακως ετσι εμαθε και ετσι θελει.

    Ας μεινει η κονσολα για τους σκληροπυρηνικους αλλα να βαλουν και ενα GUI σαν και αυτο που εχουν τα Windows και τοτε θυμηθειτε το, η ανταποκριση του κοσμου θα ειναι μεγαλη

    ........Auto merged post: ksipsi added 3 Minutes and 25 Seconds later........

    Α! ξεχασα να συμπληρωσω:
    - Ο σοφος μας λαος λεει <<Οπου λαλουν πολλα κοκορια αργει να ξημερωσει>>

    Βαλτε τωρα εσεις οπου κοκορια -> διαφορετικες διανομες και οπου ξημερωσει -> κατακτηση Desktop
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ksipsi : 17-04-08 στις 15:32. Αιτία: auto merged post
    Μη μου το ιντερνετ ταραττε !

  8. #23
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    To linux στο desktop;

    no fuckin way

    Ειναι 200% δυσκολοτερο να το εγκαταστησεις, και να βαλεις καποια διανομη που τα κανει αυτοματα θα ειν αι σαν να εχεις.....win

    Ασε που δεν το χρειαζεται και κανεις. Μονο χομπιστες.

    Ολα αυτα που λεει ο anodizer ειναι ουτοπιες ...

  9. #24
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ksipsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ενα GUI της προκοπης χρειαζεται.

    Ο μεσος ανθρωπος και χρηστης Η/Υ θελει να κανει τη δουλεια του με το ποντικι και οχι με το πληκτρολογιο. Καλως ή κακως ετσι εμαθε και ετσι θελει.

    Ας μεινει η κονσολα για τους σκληροπυρηνικους αλλα να βαλουν και ενα GUI σαν και αυτο που εχουν τα Windows και τοτε θυμηθειτε το, η ανταποκριση του κοσμου θα ειναι μεγαλη
    Sorry κιόλας, αλλά τι διανομή τρέχεις? Γιατί μάλλον τρέχεις DSLinux, αφου παντού αλλού υπάρχουν γραφικα περιβάλλοντα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε που δεν το χρειαζεται και κανεις. Μονο χομπιστες.

    Ολα αυτα που λεει ο anodizer ειναι ουτοπιες ...
    Κάνεις μεγάλο λάθος, υπάρχουμε και μερικοί που δουλεύουμε σε linux, και οχι απο χόμπυ ή απο βίτσιο

    Αν άυριο κάτι άλλο εξυπηρετούσε τις ανάγκες μου, δεν θα είχα πρόβλημα να το χρησιμοποιήσω. Πάντως σε XP μου είναι αδύνατο να δουλέψω όπως μου είναι αδύνατο να παίξω σε linux
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KLG : 17-04-08 στις 15:38. Αιτία: μεργε

  10. #25
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    395
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KoMM Εμφάνιση μηνυμάτων
    η τιμή είναι σχετικό, καθώς πολύ μεγαλό μέρος ή τα έχει προεγκατεστημένα στον η/υ του -απ την αγορά- ή τα παίρνει απ το "θειο"του. Όπως και να χει, το να δωσεις 150ευρώ για xp που κρατήσανε και κρατάνε τόσα χρόνια, σε βάθος χρόνου είναι αστείο ποσό κατ εμε.

    Όσο για τους πόρους, και σε σχέση με το λινουξ, δε γνωρίζω τι παραπάνω προσφέρει.Εγώ με το superfetch ευχαριστημένος είμαι, αλλά και πάλι, το software αδυνατεί να ακολουθήσει το hardware εδώ και πολύ καιρό.

    Το interface είναι υποκειμενικό, και ναι τα win είναι αρκετά δυσκίνητα σ αυτό τον τομέα όπως και σε customization.

    Η αναγκαιότητα χρήση firewall-AV έχει μηδαμινή επίπτωση σε επιδόσεις , είναι κάτι που το τρέχεις και το αφήνεις.Εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί π.χ.


    Όσο για τα services, όση ώρα θα σου πάρει να σεταρεις ενα μηχανημα με λινουξ που δεν ειναι αυτοματοποιημένο -δλδ δεν εχει κ αυτο αχρηστα services- , άλλη τόση ώρα κανεις να τα κανεις disable.

    Γενικά , όταν κάποιος έχει ενα μηχάνημα και όλα τρέχουν μια χαρά, γιατί να αλλάξει;Στην εποχή των 4+ giga ram, τετραπύρηνων και δε συμμαζεύεται οι απαιτήσεις του λειτουργικού σε hw είναι αστείες .


    Και άντε, κάποιος πάει σε λινουξ, έχει να αντιμετωπίσει τα αρνητικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω.


    Οπότε, γιατί να το κάνει;
    Φίλε μου ξεχνάς οτι μέχρι το Service pack 2 τα XP ήταν προβληματικά.
    7 χρόνια που έμειναν τα xp συνέβη λόγω αδυναμίας και κακού κώδικα των Vista.
    Του χρόνου βγαίνουν τα Windows7.
    Το software αδυνατεί να ακολουθήσει το Hardware; Compile τον πυρήνα του Linux έκανες ποτέ;Το seti@home γιατί νομίζεις πως υπάρχει;
    To θέμα δεν είναι οι επιπτώσεις του firewall αλλά το οτι στα windows καθε τρεις και λίγο θα έχεις προβλήματα με ιούς,spyware,keystroke loggers κτλ.
    ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ!Το linux είναι ΑΠΕΙΡΩΣ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ WINDOWS ΕΝΩ ΣΤΟ 90% ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ΚΑΝ DRIVERS ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ WINDOWS.
    Δοκίμασε κανείς να εγκαταστήσει UBUNTU και δυσκολεύτηκε;
    Δεν μπορείτε να surfarete στο Internet με τον firefox και μπορείτε με τον απείρως χειρότερο explorer;
    Είναι καλύτερος ο windows media player απο το Amarok ή απο τον Vlc;
    Ποιός είπε οτι στο linux χρειάζεται η κονσόλα για καθημερινή χρήση;
    Μήπως είναι ανώτερο το Desktop των Vista απο αυτό του Linux-compiz;
    Συγγνώμη κιόλας αλλά μήπως δεν δοκιμάσατε ποτέ το Linux αλλά 'εχετε ακούσει για αυτό;
    Εκτός αν το δοκιμάσατε παλιότερα γιατί σήμερα πλέον δεν ισχύουν όλα αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος agis29 : 17-04-08 στις 16:05.

  11. #26
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις μεγάλο λάθος, υπάρχουμε και μερικοί που δουλεύουμε σε linux, και οχι απο χόμπυ ή απο βίτσιο

    Αν άυριο κάτι άλλο εξυπηρετούσε τις ανάγκες μου, δεν θα είχα πρόβλημα να το χρησιμοποιήσω. Πάντως σε XP μου είναι αδύνατο να δουλέψω όπως μου είναι αδύνατο να παίξω σε linux
    Εχεις βγει εκτος topic, ξαναπαραθετω τον τιτλο:

    Τι πιστεύετε πως λείπει απο το Linux για να κατακτήσει το Desktop;

  12. #27
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KoMM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αναγκαιότητα χρήση firewall-AV έχει μηδαμινή επίπτωση σε επιδόσεις , είναι κάτι που το τρέχεις και το αφήνεις.Εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί π.χ.
    Εχτές βρέθηκα σε ενός έτους XP + P4 (3G) + antivir και ο explorer (όχι ο internet) αργούσε χαρακτηριστικά. Τα usb stick αναγνωρίστηκε ταχύτερα στον PIII παρά στον P4

    Επίσης όσοι χειρίζονται τον υπολογιστή μου δεν πιστεύουν πως είναι P III

    Μία λίστα με ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ προβλήματα
    Spoiler:

    Windows: Δεν μπορώ να σβήσω, μετονομάσω, μεταφέρω αρχεία που είναι ανοιχτά από προγράμματα.

    Linux: ... επιτρέπεται.
    Windows: Δεν μπορώ να αναβαθμίσω προγράμματα καθώς δουλεύουν.

    Linux: ... επιτρέπεται.
    Windows: Δεν μπορώ να απενεργοποιήσω την εικονική μνήμη μ' αποτέλεσμα να λειτουργεί συνέχεια ο σκληρός δίσκος.

    Linux: Επιτρέπεται μ' αποτέλεσμα την μακροζωία του σκληρού δίσκου αλλά και μεγαλύτερη αποκρισιμότητα του συστήματος.
    Windows: Καταλαμβάνουν πολύ χώρο στον σκληρό δίσκο.

    linux: Χωρίς να αφαιρέσω προγράμματα χωράνε σε 8G Compact flash.
    Windows: Απαράδεκτη διαχείρηση μνήμης. Το φαινόμενο είναι αισθητό όταν ανοίγεις πολλά προγράμματα, ή όταν κάνεις αντιγραφές αρχείων.

    linux: Εξαιρετική διαχείρηση μνήμης, cachάρει τα πάντα. Μπορείς να κάνεις επανεκίνηση το γραφικό περιβάλλον και να διαβάσει ελάχιστα αρχεία από τον σκληρό δίσκο.
    Windows: Δεν μπορώ να βάλω Vista στον Pentium III που έχω. Χρειάζομαι καινούργιο υπολογιστή (τουλάχιστον μεγαλύτερο σκληρό δίσκο) ΚΑΙ να πληρώσω τα Vista

    linux: Είναι δωρεάν και τρέχει σε Pentium (I) με μνήμη 256Mb (προτείνω 384Mb RAM). Μπορεί να τρέξει ακόμη και σε 486.
    Windows: Όταν εγκαθιστώ προγράμματα (π.χ. Office) καθυστερεί ο υπολογιστής στην εκκίνηση και στην λειτουργία του.

    Linux: Δεν καθυστερεί το σύστημα ΟΣΑ προγράμματα και να εγκαταστήσεις.
    Linux: Έχω δωρεάν προγράμματα για όλες τις δουλειές μου / hobby όπως: OpenOffice, Firefox, Thunderbird, Gimp, IRC, VoIP, Xine, Amarok, Apache, MySQL, php, audacity και πολλά ακόμη. Τα παραπάνω προγράμματα (και πολλά ακόμη) είναι ΗΔΗ εγκατεστημένα στο slackware (εκτός του OpenOffice), δεν χρειάζεται να τα "κατεβάζω" ένα-ένα για την εγκατάστασή τους.
    Windows: Χρειάστηκε να αντικαταστήσω με το notepad (σημειωματάριο) 410 ". . ." σε "..." σε κείμενο 100kb (λάθος από πρόγραμμα ocr). Πέρασαν 5 λεπτά (!!) και δεν τελείωσε (ίσως κόλησε, το ακύρωσα. Το σύστημα δεν ανταποκρίνεται μέχρι το notepad να τελειώσει.

    Linux. Με το gvim: μη μετρήσιμο, λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο, ίδιο γρήγορο και το sed.
    Windows: Η διαδικασία αλλαγή μεγέθους των γραμμάτων στο γραφικό περιβάλλον απαιτεί επανεκίνηση και αρχεία από το cd εγκατάστασης!

    Linux: Χωρίς cd, χωρίς επανεκίνηση.
    Windows: Επίπονο το backup

    Linux: Πανεύκολο το backup. Νομίζω πως με τα Vista είναι εύκολο, όχι όμως τόσο εύκολο όσο στο Linux.
    Windows: Βαρέθηκα τις επανεκινήσεις

    Linux: Επανεκκινείς ΜΟΝΟ σε περίπτωση αλλαγής kernel ή σε αλλαγή partition από τον ΚΥΡΙΟ δίσκο.
    Windows: Κολλάει η κάρτα γραφικών (μπλε οθόνη)

    linux: Δεν κόλησε ποτέ.
    Windows: Χρησιμοποιούσα ΠΟΛΛΑ αξιόλογα freeware / open source προγράμματα όπως Firefox, Thunderbird, IrfanView, 7-zip, xvid, lame, audiograbber, notepad2, vsthost

    Linux: Οπότε... αφού μπορούν και κάνουν αξιόλογα δωρεάν προγράμματα, μήπως να δοκίμαζα και αξιόλογο δωρεάν λειτουργικό σύστημα;
    Εγκατάσταση πολυμηχανήματος Hewlett Packard PhotoSmart C3180. Στο Slackware-11 χρειάστηκαν hplip-1.7.3-i486-1kjz.tgz (14Mbytes) + net-snmp-5.4a-i486-1kjz.tgz (4Mbytes) = 18 Mbytes (υπ' όψιν ότι με τα παραπάνω πακετα υπάρχει υποστήριξη για ΟΛΑ τα μηχανήματα (εκτυπωτές KAI scanner) της HP! (Από το Slackware-12 κ' έπειτα δεν εγκαθιστάς τίποτα)

    Windows: μόνο ο driver (7.0.0.1) (43Mbytes) + Software (315Mbytes). Υποστήριξη ΜΟΝΟ για τα πολυμηχανήματα 31xx.
    Windows: Αν βάλω την ίδια usb συσκευή σε άλλη θύρα ΞΑΝΑγίνεται εγκατάσταση (!!!)
    Windows: καθώς έγραφα dvd, αφαίρεσα τον 2ο σκληρό δίσκο, η εγγραφή ακυρώθηκε!
    Windows: καθώς έγραφα dvd, άλλαξα χρώματα, το nero κόλλησε!
    Windows: η απόδοση του σκληρού δίσκου έπεσε κατακόρυφα. Κατάλαβα τον λόγο τυχαία, ήταν επειδή είχε γυρίσει σε PIO mode έναντι DMA. Τα Windows δεν μου επέτρεπαν να ενεργοποιήσω το DMA για λόγους ασφαλείας. Κατάφερα έπειτα από ψάξιμο ΠΟΛΛΩΝ ωρών να βρω την λύση στο Internet και χρειάστηκε να επέμβω στο μητρώο (registry).

    Στο linux, αν συμβεί κάτι τέτοιο η λύση είναι ευκολότερη / άμεση με το πρόγραμμα hdparm.
    Windows: Έχω δύο σκληρούς δίσκους οι οποίοι κλείνουν έπειτα από κάποιο διάστημα. Όταν σβήνω αρχεία από τον έναν δίσκο, δεν σβήνονται, έως για κάποιο λόγο (ανήκουστο!) να περιμένω να εκκινήσει ο "άλλος" δίσκος.
    Πατώντας print screen στα Windows δεν ανοίγει σχετικό πρόγραμμα,

    στο Linux (kde) ανοίγει το ksnapshot για άμεση αποθήκευση
    Windows: Απαράδεκτο Start Menu, χωρίς κατηγοροποίηση, ως αποτέλεσμα να μεγαλώνει και να γίνεται χαοτικό.

    Linux: Τα προγράμματα κατηγοροποιούνται. Νομίζω πως τα Vista ακολουθούν την ίδια τακτική.
    Windows: Σταμάτησαν να αναγνωρίζουν μνήμη compact flash. Μετά από format (!) την αναγνώρισαν.
    Windows: Η μετακίνηση παραθύρου γίνεται δύσκολα, πρέπει να "στοχεύσεις" στην μπάρα του προγράμματος.

    Στο linux έχεις την επιπλέον (πολύ βολική) επιλογή να το μεταφέρεις με alt.

    Windows: Όταν μπαίνω να βοηθήσω κόσμο με rdesktop χάνουν πρόσβαση στον υπολογιστή τους
    Linux: Το σύστημα υποστηρίζει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ πολυχρηστικότητα ως εκ τούτου μου δημιουργούν λογαριασμό, μπαίνω με ssh και τους βοηθάω ΕΝΩ δουλεύουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KoMM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και άντε, κάποιος πάει σε λινουξ, έχει να αντιμετωπίσει τα αρνητικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

    Οπότε, γιατί να το κάνει;
    Ελπίζω να πήρες κάποιες απαντήσεις. Αν δεν σ' αφορούν μπορείς να μείνεις στο Windows forum.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 17-04-08 στις 15:42.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  13. #28
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να κάνω μια ερώτηση:
    Τι πιστεύετε ότι λείπει από τα Ελληνικά για να γίνουν η επικρατέστερη γλώσσα στον κόσμο;

    1. Ως γνωστόν τα Ελληνικά έχουν πολύ πιο πλούσιο λεξιλόγιο από τα Αγγλικά
    2. Είναι πιο εύκολο στα Ελληνικά να μάθεις να διατυπώνεις φιλοσοφικές και υπαρξιακές ανησυχίες
    3. Ακόμη και για τα Ελληνικά έχουν κυκλοφορήσει διαδικτυακοί μεταφραστές, και εργαλεία μετατροπής ήχου σε κείμενο. Και ορθογράφοι βεβαίως, βεβαίως.
    4. Μπορεί να είναι λίγο δυσκολότερα στην εκμάθηση αλλά όπως και όταν οδηγάς αυτοκίνητο οφείλεις να ξέρεις κάποια πράγματα από πιστόνια, κυλίνδρους, ημιαξόνια, ανάφλεξη καυσίμων, EPS/TC/ABS/BS. Θέλουμε έξυπνους λόγιους και όχι κουτά παπαγαλάκια.
    5. Τα Αγγλικά ομιλούνται από τους άθλιους ΗΠΑνους που κάνουν πολέμους

    Κατόπιν των παραπάνω είμαι απόλυτα βέβαιος πως είναι απλά θέμα χρόνου η επικράτηση των Ελληνικών.


    <edit>
    lol... θα συνεχίσω όσο διαβάζω τα νέα post
    6. Μόλις τα Ελληνικά αποκτήσουν καλύτερες λέξεις (π.χ. στην Πληροφορική) τότε θα ανεβούν. Βέβαια γι αυτό φταίνε οι ίδιες οι εταιρείες πληροφορικής που όταν βγάζουν ένα νέο προϊόν (π.χ. Flash disk) δεν το μεταφράζουν και στα Ελληνικά (π.χ. Κεραυνοδίσκος)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 17-04-08 στις 15:54.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #29
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    Αναλογα τα κεφια του ΟΤΕ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Speedtouch 585v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry κιόλας, αλλά τι διανομή τρέχεις? Γιατί μάλλον τρέχεις DSLinux, αφου παντού αλλού υπάρχουν γραφικα περιβάλλοντα.
    (Κ,Χ)Ubuntu.
    Δεν ειπα οτι δεν εχουν GUI.

    Ειπα να αποκτησουν GUI σαν (οχι ως) και αυτο που εχουν τα Windows οπου μπορεις να κανεις τα παντα με μερικα κλικ. Ουτε κονσολες ουτε SUDO ουτε -s, -h, -ln και λοιποι συνδιασμοι γραμματων μετα απο μια "-" ουτε τιποτα απο αυτα. Κλικ-κλικ και τελειωσες. Πρεπει να καταλαβετε οτι δεν εχει ο κοσμος την ορεξη να μαθαινει 500 εντολες απεξω λες και δινει πανελληνιες για να μπορεσει να ρυθμισει το συστημα του. Οταν το καταλαβουν αυτο θα εχει γινει και το μεγαλο βημα. Αν γινω φαροφυλακας σε βραχονησιδα τοτε ναι, θα εχω το χρονο και θα κατσω να τις μαθω τις ρημαδες τις εντολες

    Ενας λογος που το (K,X)Ubuntu εχουν πιασει τοσο πολυ ειναι γιατι κανανε το μισο σχεδον βημα προς αυτη την κατευθυνση. Λειπει το υπολοιπο (αλλα και σωστα πραγματοποιημενο) αλλο μισο βημα και ισως εχουμε την ανατροπη.
    Μη μου το ιντερνετ ταραττε !

  15. #30
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Από το Linux λείπει η υποστήριξη υλικού, πράγμα για το οποίο φταίνε βέβαια κυρίως οι κατασκευαστές. Επίσης, υστερεί στο λογισμικό (παιχνίδια και επαγγελματικές εφαρμογές).

    Και κάτι άλλο: Σε ένα ιδανικό Linux θα μπορεί να κάνει κανείς τα πάντα τόσο μέσω κονσόλας, όσο μέσω GUI.

Σελ. 2 από 43 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι πιστεύετε οτι λείπει από την ελληνική εκπαίδευση;
    Από tinklebell στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 94
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-08, 22:26
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-08, 15:36
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-06, 19:39
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-06, 22:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας