Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-40 από 40
  1. #31
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsopanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spanos, φαντάζομαι ότι είσαι ένας τσαντισμένος Windows User (και καλά κάνεις) που το έχει γυρίσει στο Open Source (επίσης καλά κάνεις).
    Λάθος κατάλαβες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsopanos Εμφάνιση μηνυμάτων

    σε μια άλλη πραγματικότητα, θα σου δάνειζα τον iMac 24" μου για ένα μηνα να δουλέψεις έτσι μόνο για την απόλαυση του να ανακαλύπτεις ότι υπολογιστικά ήσουν στον μεσαίωνα.
    Εδώ είναι το πιο σημαντικό θέμα που είναι αυτό του κόστους, έχεις δώσει 2200€ για να πάρεις έναν υπολογιστή με συγκεκριμένο hardware και έχεις τα χέρια σου δεμένα σε σχέση με το υλικό και το λειτουργικό.

    Με αυτά τα λεφτά φτιάχνεις το καλύτερο custom made μηχάνημα και βάζεις επάνω οτι θές και το κάνεις οτι θές

  2. #32
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Περιοχή
    Ολλανδία
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    60/6 Mbps
    ISP
    Ziggo NL
    Router
    Cisco EPC3928
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είναι το πιο σημαντικό θέμα που είναι αυτό του κόστους, έχεις δώσει 2200€ για να πάρεις έναν υπολογιστή με συγκεκριμένο hardware και έχεις τα χέρια σου δεμένα σε σχέση με το υλικό και το λειτουργικό.
    α) έδωσα 1.841
    β) δεν είναι πολύ παραπάνω από τα λεφτά που κοστίζει ένα οποιοδήποτε άλλο μηχάνημα παρομοίων προδιαγραφών.
    γ) αν είναι το λειτουργικό και το υλικό να κάνουν την δουλειά τους άπταιστα και να με εξυπηρετούνε (σε αντίθεση με όποιο linux έχω δοκιμάσει), τότε ευχαρίστως να δέσω και χέρια, και πόδια.
    MacBook Pro 2.4GHz Quad Core i7, High Res Antiglare, Seagate Momentus XT 750GB hybrid, 8GB DDR3 RAM,
    Dell Inspiron mini

  3. #33
    Το avatar του μέλους iced
    iced Guest
    έδωσα 1.841
    Αν λαβεις υποψη μονο την οθονη το μηχανημα ειναι αρκετα "φτηνο" για αυτα που προσφερει... Στο λεω αντιθετα μηπως και το καταλαβεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iced : 28-04-08 στις 17:22.

  4. #34
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Περιοχή
    Ολλανδία
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    60/6 Mbps
    ISP
    Ziggo NL
    Router
    Cisco EPC3928
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστός!

    Άλλωστε το θέμα είναι η αλλαγή από Windows σε mac και συγκεκριμένα σε MacBook Pro. Για μένα είναι η καλύτερη αγορά που μπορεί κανείς να κάνει αυτή τη στιγμή. Ο συγκεκριμένος laptop μαζί με το λειτουργικό αξίζει κάθε ευρωλεπτό από την τιμή του.
    MacBook Pro 2.4GHz Quad Core i7, High Res Antiglare, Seagate Momentus XT 750GB hybrid, 8GB DDR3 RAM,
    Dell Inspiron mini

  5. #35
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsopanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου τι ήθελες και δεν βρήκες. Έχω να σου πω πάμπολλα παραδείγματα εφαρμογών που είναι καλύτερες, ομορφότερες και λειτουργικότερες στο MacOS X παρά στα Windows.
    Κάτι πολύ βασικό για μένα για το αν θα επιλέξω ανάμεσα σε pc ή mac
    CAD tool για προγραμματισμό FPGA με vhdl (πχ τα εργαλεία της xilinx ). Υπάρχουν τόσο για windows όσο και για linux, για mac γιοκ. Επίσης, εργαλεία για VLSI design που χρησιμοποιούσαμε, καθώς και τo ng-spice σου βγαινε ο κώτσος για να τα εγκαταστήσεις, και αυτά με ημίμετρα (fink ή darwinports δεν θυμάμαι)


    Αυτό και αν είναι εκτός πραγματικότητας. Εδώ βασικές συσκευές (βλ. π.χ. κάρτα ήχου που είχα Audigy 2ZS, scanner EPSON 3170 Photo, Broadcom LAN) δεν υποστηρίζονται σωστά στο Linux, ας αφήσουμε τις εφαρμογές.
    Όπως εσύ επέλεξες το mac σου με συγκεκριμένο hardware, έτσι και εγώ επέλεξα laptop πλήρως συμβατό με linux και το πλήρωσα και πολύ φθηνότερα, οπότε δεν καταλαβαίνω που διαφέρουμε εδώ..


    Καταρχή σίγουρα περισσότεροι χρησιμοποιούν το Skype για να μιλήσουν με βίντεο και όχι το απαράδεκτο MSN το οποίο δίνει έναν χείριστο client για Windows.
    Το 90% ξέρει οτι internet=windows+msn. Κάτσε προσπάθησε να πείσεις κάποιον απο αυτούς να βάλει skype.
    Έστω ότι θέλω να προσφέρω απομακρυσμένα βοήθεια στον πατέρα μου. Στον mac απλά μπαίνω στο προϋπάρχον και ενσωματωμένο iChat και επιλέγω "Ask to share xxx's screen". Αν μου βρείτε παρόμοιας αποτελεσματικότητας λύση για windows ή linux (εκεί γελάμε), συνεχίζουμε τη συζήτηση.
    Μάλλον πως εσύ εχεις να ασχοληθείς με linux αρκετό καιρό. Απο την στιγμή που θα ρυθμιστεί το ΝΑΤ, είναι το ίδιο εύκολο.

    Άλλο: Πώς να καταβάσω απο το YouTube; Στον mac βάζω το πανάλαφρο κα δωρεάν Media Snap κατεβάζω με ένα κλικ και με ένα δεύτερο εξάγω σε QuickTime. Στα windows πώς; Στο linux πώς;
    Με ένα απο τα δεκάδες τέτοια plugin για firefox.

    Αλλά όπως και είπα στα προηγούμενα post μου το linux είναι τελείως εκτός του συναγωνισμού, απλά και μόνο γιατί είναι υποσύνολο του MacOS X, το οποίο βασίζεται σε FreeBSD και ως εκ τούτου μπορεί να τρέξει ό,τι τρέχει και σε linux με μία απλή μεταγλώτισση. Το αντίστροφο όμως δεν ισχύει.
    Έχω δει το πόσο τρέχει οτι τρέχει και σε linux, άσε καλύτερα να κρίνουμε εμείς που το χουμε δοκιμάσει και όλας και έχουμε φάει τα νιάτα μας σε αυτό. Και μην λέμε μπούρδες το οτι το linux είναι υποσύνολο του OSX, σαν να λέμε οτι τα ροδάκινα είναι υποσύνολο των καρπουζιών επειδή και τα δύο έχουν κουκούτσια.


    Ένα είναι σίγουρο: δεν θα βρεις παρά ελάχιστους - για να μη σου πω κανέναν, mac user που να είναι δυσαρεστημένος και να έχει μετανιώσει για την αλλαγή του.
    Για όσους βολεύει πραγματικά το OSX και μπορούν να ζήσουν χωρίς ημίμετρα τύπου "ε σηκώνω και windows που και που" το δέχομαι και χαίρομαι γι αυτό. Και εγω mac user είμαι

    Τέλως πάντων, δεν είναι ανάγκη να συνεχιστεί το flame, απλά πριν προβούμε σε σχόλια "με κλειστά ματια Mac" ας κοιτάμε λίγο και τι ανάγκες έχει ο άλλος.

  6. #36
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Ντενεκεδούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.380
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    DrayTek Vigor2760
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 14.3(dB)
    Σίγουρα το Mac OS δεν είναι τέλειο ώστε να το προτείνεις σε κάποιον με «κλειστά τα μάτια». Απλά είναι έτη φωτός μπροστά από τον ανταγωνισμό οπότε και το κάνεις χωρίς τύψεις. Τώρα, είναι αστείο να περιμένεις υποστήριξη από το OS X σε propriety τεχνολογίες της Microsoft ή οποιαδήποτε άλλης εταιρείας. Και πάλι καλά που οι δύο εταιρείες τα έχουν βρει και υπάρχει το Office για Mac διότι διαφορετικά άντε να συμβουλέψεις switcher να πάρει mac με Open Office ή iWork...

  7. #37
    Εγγραφή
    12-06-2006
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    speeedtouch 585v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsopanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) έδωσα 1.841
    β) δεν είναι πολύ παραπάνω από τα λεφτά που κοστίζει ένα οποιοδήποτε άλλο μηχάνημα παρομοίων προδιαγραφών.
    γ) αν είναι το λειτουργικό και το υλικό να κάνουν την δουλειά τους άπταιστα και να με εξυπηρετούνε (σε αντίθεση με όποιο linux έχω δοκιμάσει), τότε ευχαρίστως να δέσω και χέρια, και πόδια.
    Εγω εφτιαξα ενα PC με 1600 € και τι καταλαβα????
    Γνησια Vista να κολλανε , να μου κανουν αξιολογηση hardware 3/5 , να μου προτεινουν να αναβαθμισω την μνημη μου (supertalent στα 800 Mhz με timings 4/4/4/3) και τα παιχνιδια που επαιζα στα XP να μην μπορω να τα παιξω στα Vista. (επειδη κολλαγανε αλλα και επειδη δεν ηταν συμβατα).
    Το πουλησα, ησυχασα,πηρα ενα macbook με 1300 € οπου κανω την δουλεια μου και με το παραπανω και για παιχνιδια????
    Πηρα PS3 και τα ειδα ολα.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ?
    ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΩ PC.

    Υ.Γ. πριν παρω mac το γυρισα σε linux (ubuntu,kubuntu,suse,fedora)... ε οχι ρε φιλε ειχα μπλεξει τα μπουτια μου με τα reposetories και με το terminal.Μεχρι και το Linux Bible πηρα και το διαβασα σχεδον ολο (900 σελιδες).Το μονο εντυπωσιακο ειναι το Compiz Fusion κι αυτο αρκετες φορες μου το εβγαζε ξινο....Ε οχι ρε φιλε , mac.Γιατι σε δυο εβδομαδες νομιζα οτι το ειχα 2 δεκαετιες.

  8. #38
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrEthernet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα το Mac OS δεν είναι τέλειο ώστε να το προτείνεις σε κάποιον με «κλειστά τα μάτια». Απλά είναι έτη φωτός μπροστά από τον ανταγωνισμό οπότε και το κάνεις χωρίς τύψεις. Τώρα, είναι αστείο να περιμένεις υποστήριξη από το OS X σε propriety τεχνολογίες της Microsoft ή οποιαδήποτε άλλης εταιρείας. Και πάλι καλά που οι δύο εταιρείες τα έχουν βρει και υπάρχει το Office για Mac διότι διαφορετικά άντε να συμβουλέψεις switcher να πάρει mac με Open Office ή iWork...
    Ακριβώς το ίδιο πράγμα λέμε. Προσωπικά, εκεί που υποστηρίζεται το OSX, το προτείνω και εγώ με κλειστά τα μάτια, γιατί πραγματικά σου λύνει τα χέρια. Αλλα αν δεν υποστηρίζεται για τον α' ή β' λόγο (είτε αυτός λέγεται microsoft, είτε games είτε οτιδήποτε) δεν μπορώ να το προτείνω σε κάποιον. Είναι κρίμα να πάρει OSX και να χρειάζεται να καταφεύγει σε windows κάθε λίγο και λιγάκι.

  9. #39
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Περιοχή
    Ολλανδία
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    60/6 Mbps
    ISP
    Ziggo NL
    Router
    Cisco EPC3928
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς το ίδιο πράγμα λέμε. Προσωπικά, εκεί που υποστηρίζεται το OSX, το προτείνω και εγώ με κλειστά τα μάτια, γιατί πραγματικά σου λύνει τα χέρια. Αλλα αν δεν υποστηρίζεται για τον α' ή β' λόγο (είτε αυτός λέγεται microsoft, είτε games είτε οτιδήποτε) δεν μπορώ να το προτείνω σε κάποιον. Είναι κρίμα να πάρει OSX και να χρειάζεται να καταφεύγει σε windows κάθε λίγο και λιγάκι.
    Πρέπει να ομολογήσω ότι έχεις δίκιο.

    Δεν αναφερόμουν σε εξειδικευμένο λογισμικό, το οποίο δεν μπορεί να αποτελέσει γενικευμένο κριτίριο επιλογής πλατφόρμας (υπάρχει κι άλλο λογισμικό που τρέχει μόνο σε macos). Όπως π.χ. το AutoCAD δεν έχει βγει ακόμη για mac.

    Σίγουρα όμως, τουλάχιστον όσον αφορά τις καθημερινής χρήσεως εφαρμογές, δύσκολα θα βρεθεί παράδειγμα να υποστηρίξει σθεναρά την άποψη ότι τα Windows παρέχουν ασφαλέστερα μεγαλύτερη επιλογή λογισμικού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsopanos : 29-04-08 στις 10:26.
    MacBook Pro 2.4GHz Quad Core i7, High Res Antiglare, Seagate Momentus XT 750GB hybrid, 8GB DDR3 RAM,
    Dell Inspiron mini

  10. #40
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Περιοχή
    Ολλανδία
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    60/6 Mbps
    ISP
    Ziggo NL
    Router
    Cisco EPC3928
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα απλό παράδειγμα είναι το MSN, υπάρχει και για Mac αλλα με μειωμένες δυνατότητες, δηλαδή ξέχνα κάμερες κλπ.
    MSN Messenger for Mac

    http://www.microsoft.com/mac/downloads.mspx
    MacBook Pro 2.4GHz Quad Core i7, High Res Antiglare, Seagate Momentus XT 750GB hybrid, 8GB DDR3 RAM,
    Dell Inspiron mini

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Να Πάω ΟΤΕ από Ontelecoms ?
    Από Aitherovamon στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-08, 16:22
  2. Να παω απο Οτε σε Φορθνετ?
    Από kanalarxis στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-08, 00:04
  3. θα παω απο εκει
    Από xarhss στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 95
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-07, 22:51
  4. Να πάω ή να μην πάω σε Forthnet 10Mbps?
    Από Unreal στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 15:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας