Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 88
  1. #1
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.471
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    [Συγνώμη είναι μακροσκελές το ποστ αλλά έχει πλάκα, τουλάχιστον για όσους το διαβάζουν όχι για εμένα ]

    Αγόρασα πρόσφατα ένα supa-dupa PC (ή έτσι θέλω να πιστεύω) με μία supa-dupa κάρτα γραφικών ΑΤΙ 3870 Χ2 με 1GB RAM.

    Όλα πήγαιναν ονειρικά και επιτέλους έπαιζα απαιτητικά παιχνίδια όπως Crysis ή Call of Duty 4 σε full details με όλα πάνω τσίτα και το μηχάνημα δεν μάσαγε.

    Μέχρι που πριν από 2 εβδομάδες πέρασα άλλο expansion στο Medieval Total War II καθώς και το κορυφαίο RPG The Witcher και άρχισα να έχω περίεργα crashes to desktop, να παγώνει το μηχάνημα και γενικά μία στις 4 φορές που έπαιζα ιδιαίτερα το Wither το σύστημα κράσαρε και αναγκαζόμουν να κάνω reset.

    Από εκεί και πέρα ξεκίνησε ένας εφιάλτης από crashes σε παιχνίδια και πέρασα βλακωδώς σε κανονική mode χωρίς να κάνω uninstall τους παλιούς Catalyst οδηγούς, τους νέους έκδοσης 8.4.

    Τα προβλήματα συνεχίστηκαν με blue screens (για πρώτη φορά στα Win XP Pro SP2!!!!) με το μήνυμα πως το ati2dvag.dll has created an infinite loop...

    Έψαξα γενικά στο Ίντερνετ και μολονότι κανένας δεν είχε να προσφέρει κάποια συγκεκριμένη λύση (και τόσο η ATI όσο και η Microsoft δεν έχουν κάποια σχετική συζήτηση) αλλά όπως αναφέρεται και εδώ οι περισσότερες απόψεις κατατείνουν στην επανεγκατάσταση των οδηγών της ΑΤΙ.

    Αυτή την φορά είπα να επανεγκαταστήσω τους νέους Catalyst 8.4 (σημ.: το πρόβλημα των crashes και του ati2dvag προϋπήρχε και με τους 8.3 τουλάχιστον αφού ξεκίνησαν τα παραπάνω φαινόμενα συνεχόμενων κρασαρισμάτων) κάνοντάς το by-the-book όπως αναφέρεται σε πολλά threads.

    Και εδώ ξεκινά η παράνοια με τα Win XP Pro SP2 που έχω καθώς και κάποια κρίσιμα ερωτήματα...

    Όλοι προτείνουν πως η εγκατάσταση των νέων ΑΤΙ οδηγών πρέπει να γίνει από safe mode των Windows αφού έχουν απεγκατασταθεί οι παλιοί οδηγοί και αφού έχει γίνει delete όλων των καταχωρήσεων ΑΤΙ στο registry του συστήματος είτε manually ή με την βοήθεια προγραμμάτων όπως Driver Cleaner ή Registry Cleaner.

    Σε safe mode λοιπόν, απεγκατέστησα οδηγούς και έσβησα τα ΑΤΙ entries από το registry.

    Μέχρι εδώ καλά...

    Όταν όμως σε safe mode πάω να εγκαταστήσω τους Catalyst drivers (το πλήρες αρχείο που κατέβασα από την ιστοσελίδα της AMD που περιέχει ΚΑΙ το CAtalyst Control Center) τότε προς μεγάλη μου έκπληξη είδα το εξής μήνυμα:

    [SEVERE Error Message]: Setup did not find a driver compatible with your current hardware or operating system. Setup will now exit.

    Σημειώστε πως το μήνυμα αυτό το έλαβα logged in ως Administrator σε Safe Mode και ισχύει και για τις δύο Catalyst driver εκδόσεις που έχω (8.3 και 8.4).

    Σημειώστε επίσης πως και οι δύο drivers εγκαθίστανται κανονικότατα όταν είμαι σε Normal Mode.

    Ερώτηση λοιπόν (), τι συμβαίνει με την safe mode? Γιατί;

    Οι απόψεις διίστανται, αλλά βρήκα μία ενδιαφέρουσα συζήτηση και προτάσεις εδώ και φαντάστηκα πως αφού τις ακολουθούσα όλα θα πήγαιναν ομαλά...

    Αμ δε!!!

    Τέλος του Πρώτου Μέρους των - ως τώρα άλυτων - προβλημάτων

    Μέρος Δεύτερο

    Αν κάνετε τον κόπο και διαβάσετε τις συστάσεις που δίδονται στο παραπάνω λινκ για να ξεφύγω από το παραπάνω πρόβλημα θα δείτε πως απαιτείται / προτείνεται η απεγκατάσταση της Microsoft Visual C++ και του .NET Framework.

    Όταν όμως προσπαθώ στην safe mode να το κάνω στο Control Panel->Add/Remove Programs παίρνω το μήνυμα πως The Windows Installer Service could not be accessed. This can occur if you are running in safe mode, or if the Windows Installer is note correctly installed.

    Πάω πάσω λέω, αφού είμαι σε safe mode τότε μάλλον πρέπει να τα απεγκαταστήσω σε κανονική mode.

    Αλλά, προκειμένου να σώσω χρόνο σκέφτομαι πριν πάω στην normal mode να περάσω το Windows Installer Cleanup Utility (WICC) (που προτείνεται ως το τελευταίο βήμα στην απεγκατάσταση των ATI καταλοίπων) τώρα που είμαι σε safe mode...

    Όταν κάνω διπλό κλικ στο exe του WICC που κατέβασα από το site της Microsoft, τότε λαμβάνω το εξής κουλό error message:

    Τhe system administrator has set policies to prevent this installation

    Μα αφού είμαι logged in σε safe mode ως Administrator καλά μου Windows τι μου λέτε;

    Σε αναζήτηση στο google για τέτοιο μήνυμα σε safe mode βρήκα απαντήσεις που κυμαίνονται από:

    1. Reseting Local Security Settings: Ακολούθησα τις οδηγίες που δίνει η Μicrosoft εδώ αλλά φως δεν είδα, μέχρι:

    2. Πως ο υπολογιστής έχει φάει spyware το οποίο 'μεταμφιέζεται' με τέτοιο μήνυμα και δεν επιτρέπει εγκαταστάσεις σε safe mode και προτεινόμενη λύση η επανεγκατάσταση WinXP, ή

    3. Πρόβλημα με την motherboard (Asus P5K-E Wifi) αν και δεν βρήκα κάποια καταχώρηση που να συνδέει τη δική μου μητρική με τέτοιο πρόβλημα

    Αλλά το 2 μου φαίνεται πάλι κουλό μιας και σε normal mode δεν έχω πρόβλημα με εγκαταστάσεις..

    Τέλος πάντων, έχετε προτάσεις;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελέστατο σεντόνι προβλημάτων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PopManiac : 22-04-08 στις 22:25.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #2
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    1) Δοκίμασες εγκατάσταση οιουδήποτε driver σε normal session ? Δεν μιλαω για safe mode ακόμη ...

    2)Τσεκαρες με αντιικό (-ά μάλλον ) για τον (πιθανό) ιό ;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.471
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Δοκίμασες εγκατάσταση οιουδήποτε driver σε normal session ? Δεν μιλαω για safe mode ακόμη ...

    2)Τσεκαρες με αντιικό (-ά μάλλον ) για τον (πιθανό) ιό ;
    1) Ναι, και οι drivers ATI περνούν κανονικά σε normal mode. Απλά το θέμα είναι στην safe mode.

    2) Έχω το NOD32 και αν και δεν έχω κάνει σκανάρισμα (το σύστημα είναι μόλις 3 εβδομάδων και τα προγράμματα είναι όλα παιχνίδια από DVDs και αυθεντικά / πληρωμένα downloads) δεν μου έχει βγάλει κάποια απειλή. Συνήθως το NOD32 είναι πολύ καλό στο να 'πιάνει' ιούς
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #4
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Ναι, και οι drivers ATI περνούν κανονικά σε normal mode. Απλά το θέμα είναι στην safe mode.
    Και ενώ "εγκαθιστάται" ο 8.4 κανονικά (υποτίθεται ) σε normal session, μετά έχεις παλι πρόβλημα ;

    Με καθαρή απο τον 8.3 registry ;

    2) Έχω το NOD32 και αν και δεν έχω κάνει σκανάρισμα (το σύστημα είναι μόλις 3 εβδομάδων και τα προγράμματα είναι όλα παιχνίδια από DVDs και αυθεντικά / πληρωμένα downloads) δεν μου έχει βγάλει κάποια απειλή. Συνήθως το NOD32 είναι πολύ καλό στο να 'πιάνει' ιούς
    Κατεβασε καλου κακού εναν free οπως ο Avira AntiVir και κανε και με αυτόν τσεκαρισμα . Κανε και Online check.

    Και αυτά πριν τις hardcore καταστασεις ...
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.471
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ενώ "εγκαθιστάται" ο 8.4 κανονικά (υποτίθεται ) σε normal session, μετά έχεις παλι πρόβλημα ;

    Με καθαρή απο τον 8.3 registry ;



    Κατεβασε καλου κακού εναν free οπως ο Avira AntiVir και κανε και με αυτόν τσεκαρισμα . Κανε και Online check.

    Και αυτά πριν τις hardcore καταστασεις ...
    Για το αν ο 8.4 είναι προβληματικός θα σου πω αύριο νομίζω...

    Για online check έχεις κάτι να προτείνεις;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #6
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το αν ο 8.4 είναι προβληματικός θα σου πω αύριο νομίζω...

    Για online check έχεις κάτι να προτείνεις;
    http://housecall.trendmicro.com/

    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Κωνσταντίνε, πρέπει να κάνεις την ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ σε safe mode. Την εγκατάσταση των ati drivers σε ΝΟΡΜΑΛ mode.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Ψάξε για ασυμβατότητες στα τελευταία update που έχεις εγκαταστήσει από το λειτουργικό. Κάποιο update που έχεις βάλει ή κάποιο που δεν έχεις βάλει ακόμα κάνει την ζημία.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.471
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω βρε παιδιά, το πρωί παρατήρησα το εξής ανησυχητικό:

    Επειδή το online scan της Trend Microsystems που μου πρότεινε ο flamelab παραπάνω ήθελε κανένα 3ωρο να ολοκληρώσει, αποφάσισα να το αφήσω ανοικτό και να πάω για ύπνο. Σημειωτέον, εκτός από τον ανοικτό browser δεν είχα τίποτα άλλο να τρέχει.

    Σήμερα το πρωί βρήκα τον υπολογιστή να έχει κάνει restart με error message :The system has recovered from a serious error.

    Όταν έκανε το error reporting μου βγήκε μια σελίδα της Microsoft που ούτε λίγο ούτε πολύ αναφέρει πως υπήρξε κάποιο stop error αλλά δεν ξέρουν τι είναι.

    Το έχω ξαναβάλει να κάνει online scan και θα δω τι τρέχει.

    Στο μεταξύ θα τρέξω και το Everest μπας και υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις θερμοκρασίες - μάλλον απίθανο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PopManiac : 23-04-08 στις 10:41.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    SMC
    Οταν μπαινεις σε Safe mode μπαινεις αυτοματα και σε vga mode οποτε λογικα δεν βλεπει να καρτα γραφικων σου. Οποτε unistall σε safe και install σε normal

  11. #11
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πριν σκίσεις το μαγιό σου δοκίμασε κάποια άλλη (ATI) κάρτα.
    Δεν αποκλείεται να έχεις πρόβλημα hardware!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.471
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν σκίσεις το μαγιό σου δοκίμασε κάποια άλλη (ATI) κάρτα.
    Δεν αποκλείεται να έχεις πρόβλημα hardware!
    Δύσκολο, γιατί είναι PCI-Express η μητρική και έχω μόνο μία τέτοια κάρτα.

    Μπικίνι βρε!!!!! Μπικίνι!!!! Υπάρχει και σέξυ φωτό με τους δυο μας σε παραλία με μπικίνι
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #13
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύσκολο, γιατί είναι PCI-Express η μητρική και έχω μόνο μία τέτοια κάρτα.

    Μπικίνι βρε!!!!! Μπικίνι!!!! Υπάρχει και σέξυ φωτό με τους δυο μας σε παραλία με μπικίνι
    Αρα τι σου μενει να κανεις?
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δανείσου βρε μια κάρτα!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #15
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    ISP
    Στο κενό
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1. Εκκίνηση σε safe mode
    2. Απεγκατάσταση πάντα σε safe mode γιατί σε normal αφήνει αρχεία που χρησιμοποιούνται εκείνη την στιγμή από την κάρτα
    3. Εγκατάσταση του Driver Cleaner http://downloads.guru3d.com/Driver-C...nload-745.html πάντα σε safe mode
    4. Καθαρισμός οτιδήποτε αφορά ATI από το Driver Cleaner πάντα σε safe mode
    5. Επανεκκίνηση σε normal mode
    6. Εγκατάσταση των νέων drivers σε normal mode

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Win XP Pro SP2 Σε άλλη γλώσσα
    Από tschris στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-06, 20:13
  2. Suse 9.1 personal - Win Xp Pro SP2 Δικτυο
    Από TheCondor στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-05, 22:08
  3. προβημα με win xp gr pro sp2
    Από teodor_ch στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-04, 18:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας