Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 87
  1. #16
    Εγγραφή
    28-02-2004
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Δεν έχεις κύκλωμα Conn-x. Απλά ενεργό account στην Otenet.

  2. #17
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    246
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΠΑΙΑΝΙΑ
    OK, αλλά ευθύνη της HOL δεν ήταν να το διακόψει;

    Και επειδή τα έχω λίγο μπερδεμένα αν όντως είχε γίνει η φορητότητα από τον ΟΤΕ στην HOL, ακόμα και με ενεργή συνδρομή στο conn-x δεν θα υπήρχε μια "φυσική διακοπή" στη διαδρομή του καλωδίου προς τα DSLAMs του ΟΤΕ;

  3. #18
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Σύμφωνα και με τα προηγούμενα στοιχεία που έχεις δώσει εδώ:

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197293

    φαίνεται να είναι συζητήσιμο το που ακριβώς είσαι συνδεμένος, σε τίνος παρόχου DSLAM, βρες ένα ρούτερ που να το δείχνει, και άμα δεις Broadcom...
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  4. #19
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Μηνύματα
    502
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14660/1022
    ISP
    Troll Telecoms
    Διακοπη σαν αυτη που φανταζεσαι υπαρχει κατα καποιον τροπο. Αυτο που ειναι ενεργο ακομα (νομιζω) ειναι οι κωδικοι σου στην Οτενετ, η προσβαση.

  5. #20
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    246
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Θα μπορούσα με κάποιες εντολές telnet να βρω σε ποιανού DSLAM είμαι?

    Ή αν με traceroute βρω την IP του DSLAM θα έκανε κάτι αυτό?

  6. #21
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianemma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσα με κάποιες εντολές telnet να βρω σε ποιανού DSLAM είμαι?

    Ή αν με traceroute βρω την IP του DSLAM θα έκανε κάτι αυτό?
    Εαν συνδέεσαι στο Internet με account της otenet είσαι σε DSLAM του ΟΤΕ.

  7. #22
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    246
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Αυτό ακριβώς συμβαίνει ariadgr.

    Τώρα το αν το account είναι ενεργό επειδή εξακολουθώ και το πληρώνω ή όχι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν.

    Οπότε, αν εξακολουθώ να είμαι σε DSLAM του ΟΤΕ τα προβλήματα που αντιμετωπίζω οφείλονται στον ΟΤΕ ή στην HOL;

    Το αποτέλεσμα traceroute δίνει τα εξής, αν αυτό βοηθάει περισσότερο:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot-15.png  


  8. #23
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianemma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς συμβαίνει ariadgr.

    Τώρα το αν το account είναι ενεργό επειδή εξακολουθώ και το πληρώνω ή όχι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν.

    Οπότε, αν εξακολουθώ να είμαι σε DSLAM του ΟΤΕ τα προβλήματα που αντιμετωπίζω οφείλονται στον ΟΤΕ ή στην HOL;

    Το αποτέλεσμα traceroute δίνει τα εξής, αν αυτό βοηθάει περισσότερο:
    Μάλλον ο αριθμός του τηλεφώνου σου έχει μεταφερθεί με φορητότητα στο δίκτυο της HOL, αλλά ο βρόχος σου παρέμεινε συνδεδεμένος στο DSLAM του ΟΤΕ, από λάθος.
    Πέρνα με την πρώτη ευκαιρία από τον ΟΤΕ της περιοχής σου, ζήτησε τον διευθυντή, εξήγησε τι έχει συμβεί (αυτό που έχω υπογραμμίσει παραπάνω) και ζήτα μια άμεση λύση.
    Δηλαδή εξήγησε ότι όταν σε καλούν στο τηλέφωνο παίζει το μήνυμα βλάβης της HOL, αλλά εσύ έχεις Internet κανονικά μέσω του DSLAM OTE.

    Επίσης, αν χρειάζεσαι το τηλέφωνο μπορείς να ζητήσεις από τη HOL να σου δώσουν άμεσα (δωρεάν) κινητό Vodafone στο οποίο θα αντιστοιχήσουν τον αριθμό του τηλεφώνου σου (που τώρα βρίσκεται "στον αέρα" αλλά στο δίκτυο της HOL) μέχρι να αποκαταστήσουν το πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 27-04-08 στις 23:46.

  9. #24
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    246
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Ευχαριστώ ariadgr.

    Θα τους ενοχλήσω και τους δυο αύριο κιόλας και ας είναι αργία μήπως και κερδίσω λίγο χρόνο και θα ετοιμάσω και μια δεύτερη επιστολή για την ΕΕΤΤ για να θίξω το θέμα της ενεργής συνδρομής του conn-x.

    Αφήνω ανοιχτό το θέμα μόνο και μόνο για να σας πω την κατάληξη της ιστορίας όταν τελικά ληθεί το πρόβλημα.

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!

  10. #25
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianemma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ ariadgr.

    Θα τους ενοχλήσω και τους δυο αύριο κιόλας και ας είναι αργία μήπως και κερδίσω λίγο χρόνο και θα ετοιμάσω και μια δεύτερη επιστολή για την ΕΕΤΤ για να θίξω το θέμα της ενεργής συνδρομής του conn-x.
    Μη σε απασχολεί το θέμα του ότι λειτουργούν ακόμα οι κωδικοί σου από το connX. Αργούν πολύ συνήθως να κλείσουν. Όσο για το θέμα του dslam, προφανώς ποτέ δεν έφυγες από dslam του ΟΤΕ γιατί πολύ απλά σε dslam του ΟΤΕ συνδέονται και όλοι όσοι έχουν τις λεγόμενες "ΑΡΥΣ". Όλο αυτό τον καιρό που είχες HOL πάλι η γραμμή ήταν ΟΤΕ (ΑΡΥΣ). Η μετάβαση που ζήτησες στο "ιδιόκτητο" ακριβώς εκεί έγκειται. Έβαλε δικό της dslam στο κέντρο σου η HOL και θα έπρεπε να σε συνδέσουν πλέον πάνω σε αυτό. Για κάποιον λόγο την ημέρα που αυτό έπρεπε να γίνει, δε συνέβη, παρά μόνο αποσύνδεσαν την τηλεφωνία σου από τον ΟΤΕ και την άφησαν "στον αέρα".

  11. #26
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    246
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Επίσης, αν χρειάζεσαι το τηλέφωνο μπορείς να ζητήσεις από τη HOL να σου δώσουν άμεσα (δωρεάν) κινητό Vodafone στο οποίο θα αντιστοιχήσουν τον αριθμό του τηλεφώνου σου (που τώρα βρίσκεται "στον αέρα" αλλά στο δίκτυο της HOL) μέχρι να αποκαταστήσουν το πρόβλημα.
    Ariadgr θα σου ήμουν ευγνώμω αν μπορουσες να μου υποδείξεις κάποιο link σε έγγραφο που αναφέρει αυτήν την πιθανότητα καθως στην εξυπηρέτηση πελατών αρνούνται ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

    Εντωμεταξύ από το 1242 επιβεβαίωσα ότι ο βρόχος μου παραμένει σε DSLAM του ΟΤΕ ενώ μετά από τηλεφωνική μου επικοινωνία με τον διευθυντή του τοπικού παραρτήματος και ακολουθώντας επακριβώς τις υποδείξεις του ζήτησα από το 1242 το εξής: "πείτε τους ότι είπε ο προιστάμενος ο ************(το όνομά του) να τσακιστούν να το διορθώσουν αμέσως (ναι, από το 1242 να το διορθώσουν)". Τα συμπεράσματα δικά σας. (Παρακαλω τους moderators αν παραβαίνω κάποιο κανόνα να αφαιρέσουν το ανάλογο τμήμα)

    Το γεγονός είναι ότι παραμένω χωρίς τηλέφωνο και συγχρονίζω στο DSLAM του ΟΤΕ και όχι στης HOL μέχρις ότου οι τεχνικοί του ΟΤΕ κάνουν αυτό που έπρεπε να γίνει από την αρχή.

    Στην περίπτωσή μου λοιπόν φαίνεται ότι η γυναίκα του τύπου στη διαφήμιση του ΟΤΕ μάλλον θα παρέμενε για αρκετό καιρό στο μπάνιο.

    Παρόλα αυτά θεωρώ τουλάχιστο επιπόλαιη την ειδοποίηση της HOL ότι "η υπηρεσία μου έχει ενεργοποιηθεί" χωρίς προηγουμένως να υπάρξει κάποιος σχετικός έλεγχος επάνω στο βρόχο, με την ίδια έννοια που μια μάντρα μεταχειρισμένων θα τσέκαρε (έστω όσο πατάει η γάτα) τα αυτοκίνητα που πουλάει αφού πρώτα τα αγοράσει.

  12. #27
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις pm φίλε ώστε να δώ που ανήκεις τελικά....

  13. #28
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianemma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ariadgr θα σου ήμουν ευγνώμω αν μπορουσες να μου υποδείξεις κάποιο link σε έγγραφο που αναφέρει αυτήν την πιθανότητα καθως στην εξυπηρέτηση πελατών αρνούνται ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
    Δεν έχω κάτι εγγράφως αλλά έχει γραφτεί στο forum ότι το κάνουν σε περιπτώσεις σαν τη δική σου που υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και δεν λύνεται σε 1-2 μέρες.

    Ακολούθησε αυτό που αναφέρεται στις πρώτες 2 γραμμές αυτού του μηνύματος και ζήτα την ΑΜΕΣΗ παροχή του κινητού Vodafone αναφέροντας πόσες μέρες είσαι χωρίς τηλέφωνο και να επικοινωνήσει κάποιος προϊστάμενος μαζί σου αύριο το πρωϊ για διευθέτηση του ζητήματος.
    Συμπεριέλαβε και link προς αυτό το θέμα στο email σου ( http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197293 )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianemma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντωμεταξύ από το 1242 επιβεβαίωσα ότι ο βρόχος μου παραμένει σε DSLAM του ΟΤΕ ενώ μετά από τηλεφωνική μου επικοινωνία με τον διευθυντή του τοπικού παραρτήματος και ακολουθώντας επακριβώς τις υποδείξεις του ζήτησα από το 1242 το εξής: "πείτε τους ότι είπε ο προιστάμενος ο ************(το όνομά του) να τσακιστούν να το διορθώσουν αμέσως (ναι, από το 1242 να το διορθώσουν)". Τα συμπεράσματα δικά σας.
    Οι τεχνικοί του ΟΤΕ της περιοχής σου έπρεπε να ασχοληθούν, τι σχέση έχει το 1242...
    Μάλλον δεν κατάλαβε τίποτα αυτός που μίλησες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 01-05-08 στις 01:06.

  14. #29
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Και όμως ο Βρόχος βάσει WCRM είναι στον ΟΤΕ προς κατασκευή ακόμα!!!!! αλλά το RFS(δηλαδή το ΟΚ για δρομολόγηση κλήσεων από το δίκτυο της HOL) δόθηκε από την HOL ΛΑΘΟΣ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος No-Name : 01-05-08 στις 01:25.

  15. #30
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    246
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Πραγματικά κάνετε σπουδαία δουλειά.

    Θα συνεχίσω να ενοχλώ τόσο τον ΟΤΕ όσο και την HOL, μέχρι να δοθεί κάποια λύση και θα ενημερώνω το post με τις εξελίξεις μήπως βοηθήσει κάποιους μελλοντικά.

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-08, 23:14
  2. Η επιλογή "Νέα Μηνύματα" δεν λειτουργεί με τον Opera!
    Από Green Dragon στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 22:24
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-06, 13:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας