Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2007
    Περιοχή
    Μεσσόγεια
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ. Έχω σύνδεση connex από τον ΟΤΕ και σαν εξοπλισμό μου έδωσαν ένα modem/router Speedtouch 536i. Όλα καλά μέχρι εδώ αλλά θέλω να κάνω το δίκτυο ασύρματο και βρήκα ένα ασύρματο router Netgear Rangemax 240. Έχω μπλέξει με το σετάρισμά του. Κάποια βοήθεια; Από ότι βλέπω στην σελίδα status του router δεν πέρνει ΙΡ. Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι και στο Speedtouch; Σχετικά με τον DHCP, ποιός δίνει IP σε κάθε κομμάτι του δικτύου; Πρέπει και ο router να ρυθμιστεί με το username & password της σύνδεσης; Με το DNS πρέπει να έχει και αυτός;
    Πολλές μαζεμένες ερωτήσεις αλλά συγχωρέστε με, έχω ξενυχτίσει και δεν τα κατάφερα...
    Ευχαριστώ για την προσοχή και βοήθειά σας.
    Φιλικά,
    Γιάννης

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    1) Καλως ηλθες

    2) Βαλε το Speedtouch σε ρολο μοντεμ. Δωσε κωδικους, κανε τη συνδεση, ενεργοποιησε το firewall αλλα κλεισε το dchp που πιθανον εχεις ανοιχτο.

    3) αν το Netgear εχει 4 ενσυρματες θυρες, συνδεσε το Speedtouch σε μια απο αυτες.

    4) δωσε στο Speedtouch την ΙΡ 192,168,1,1 και στο στο netgear την 192,168,1,100

    5) αν θες ενεργοποησε στο netgear το οποιο θα ειναι και υπευθυνο για το τοπικο σου δικτυο, το dchp server , το οποιο καλο θα ειναι να μοιραζει ips απο το 192,168,1,50 εως το 55. Αν δεν εχεις φορητα η pda "επισκεπτες", μπορεις να το κλεισεις και τελειως.

    6) μοιρασε στα pc σου ips απο το 192,168,1,2 εως και το 99. Σαν gateway δωσε 192,168,1,1 και συμπληρωσε στα δυο τελευταια πεδια τους dns του παροχου σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-07-2007
    Περιοχή
    Μεσσόγεια
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου κατ'αρχή Χρόνια Πολλά. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Απλά θα ήθελα περισσότερες διευκρινήσεις σχετικά με το πως θα βάλω το speedtouch σε ρόλο modem. Ακόμα, το netgear έχει ειδική ενσύρματη είσοδο για σύνδεση με modem (internet input) Μπορώ να χρησιμοιποιήσω αυτήν φαντάζομαι. Και μια τελευταία ερώτηση, γιατί να μην αφήσω τον netgear/router να δώσει αυτός αυτόματα ΙΡ σε ότι συνδέεται στο δίκτυο;
    Και πάλι σε ευχαριστώ για την προσοχή σου.
    Φιλικά,
    Γιάννης

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Γραφοντας πως το speedtouch θα εχει ρολο μοντεμ εννοω πως θα αναλαβει την ιντερνετικη κινηση και μονο ενω το netgear to τοπικο σου δικτυο. Ετσι το netgear θα μοιραζει ips αν το θες καθως ολα σου τα pc θα ειναι συνδεδεμενα πανω του.

    Δυο διευκρνισεις.

    Απο συνηθεια σε ολα μου τα pc, με εξαιρεση ισως τα φορητα και τα pda διννω σταθερες ips. Και γιατι ξερω ποιο ειναι ποιο, και για να διευκολυνω την ανεμποδιστη λειτουργεια συγκεκριμενων εφαρμογων ( p2p, online games κτλ ) αλλα και γιατι πολλες φορες οι dhcp servers τυγχανει να μπερδευονται. Σε καθε περιπτωση μονο μια απο τις συσκευες που ειναι συνδεδεμενες στο δικτυο σου και εχουν dchp server θα πρεπει να τον εχει ενεργοποιημενο. Διαφορετικα το...χαος.

    Δευτερον, οι παραπανω οδηγιες δεν ειναι οι σωστοτερες αλλα θα δουλεψουν. Θυσιαζοντας μια ενσυρματη θυρα στο netgear. Κανονικα θα πρεπει το πρωτο ρουτερ να εχει ip της ταξης του πχ 192,168,2,1, να συνδεθει στην wlan θυρα του δευτερου ρουτερ το οποιο θα εχει ip 192.168.1.1 και το υπολοιπο δικτυο σε αυτο το ευρος ( 192,168,1, χχχ ). Απλα το δευτερο ρουτερ θα πρεπει να εχει σαν gateway την 192,168,2,1.

    Υπαρχουν και αλλοι συνδυασμοι φυσικα καθως μπορει να παρεμβαλλεται και ενα switch.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Netgear] Netgear DG834 modem/router ενσύρματο και Netgear WGR614v9 ασύρματο router
    Από akalyptos3 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-08, 12:35
  2. Wireless modem/router με conn-x?
    Από dekakk στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-08, 03:16
  3. Modem/Router Netgear
    Από antonisgprs στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-07, 21:16
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-07, 22:09
  5. ADSL Modem Router απο ενσύρματο σε ασύρματο..Λές?
    Από Sniper στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-07, 17:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας