Εμφάνιση 1-12 από 12

Θέμα: Ηχεία 2.1

  1. #1
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    2-12/1: εξαρτάται....
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    SpeedTouch 585(i) v6
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 30.0(dB)
    Χαιρετώ τα πλήθη.

    Πριν από 6 χρόνια είχα κάνει το λάθος να αγοράσω ηχεία 5.1. Τα Creative Inspire 5300. Τα ηχεία ήταν μια χαρά, απλά εγώ δεν είχα χώρο να τα τοποθετήσω όπως πρέπει και κατέληξα να τα έχω όλα σε μία ευθεία σχεδόν. Τα 5.1 έχουν πλεόν γίνει 4.1. Το μπροστινό αριστερό ηχείο κάνει συνέχεια θόρυβο (ανγκάστηκα να το αποσυνδέσω γιατί μου σπαγε τα νεύρα) και φταίει το woofer δυστυχώς (όποιο από τα 5 συνδέσω στην συγκεκριμένη υποδοχή παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα). Θα ήθελα λοιπόν να κάνω τις εξής ερωτήσεις?

    1) Υπάρχει τρόπος να τα επισκευάσω? (στο Πλαίσιο που τα πήγα μου παν ότι πρέπει να αγοράσω καινούρια γιατί δεν υπάρχει αντιπροσωπεία Creative στην Ελλάδα και οι ίδιοι δεν μπορούν να κάνουν κάτι).

    2) Υπάρχει τρόπος να τα κάνω να λειτουργούν σαν 2.1? Πέρα από το να αλλάξω μέσω control panel το 5.1 σε 2.1 δηλαδή υπάρχει τρόπος να δουλέψουν σωστά όταν το εμπρός αριστερό έχει το πρόβλημα?

    3) Επειδή τα δύο πρώτα φαντάζουν είτε ακριβά, είτε δυσκολά, είτε και τα δύο έχετε να μου προτείνετε κάποια ηχεία 2.1 με καλή ποιότητα ήχου σε λογικές τιμές?

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Το avatar του μέλους razorblade1100
    razorblade1100 Guest
    εγω δεν θα εκανα τον κοπο να τα επιδιωρθωσω, πολυ τρεξιμο και στο τελος μπορει και να μην στα φτιαξουν σαν καινουργια.
    το καλοκαιρακι εγω θα τσιμπισω αυτα : HERCULES XPS 2.140

    δεν ειναι και οοτι καλυτερο η ακριβοτερο αλλα θα εχουν μια χαρα ηχο και δεν θα πιανουν πολυ χωρο

  3. #3
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    2-12/1: εξαρτάται....
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    SpeedTouch 585(i) v6
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 30.0(dB)
    Δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με τον χώρο αλλά την Hercules δεν την ξέρω. Αυτά της Creative που είχα ως τώρα αποδείχθηκαν πολύ καλά (άρχισαν τα προβλήματα μετα από 5,5 χρόνια ψιλοβάρβαρης χρήσης). Γι αυτό σκεφτόμουν αυτα: http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=931500

  4. #4
    Το avatar του μέλους razorblade1100
    razorblade1100 Guest
    Δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με τον χώρο αλλά την Hercules δεν την ξέρω. Αυτά της Creative που είχα ως τώρα αποδείχθηκαν πολύ καλά (άρχισαν τα προβλήματα μετα από 5,5 χρόνια ψιλοβάρβαρης χρήσης). Γι αυτό σκεφτόμουν αυτα: http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=931500
    ναι το ξερω η hercules δεν ειναι τοσο γνωστη και μερικα απο τα φθηνα προιοντα της εχουν προβλημα αλλα τα συγκεκριμενα που προτεινω τα εχει παρει ενας φιλος και τα εχω ακουσει και εγω και εχουν πολυ καλο ηχο.
    τωρα βεβαια εσυ αποφασιζεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε μια δοκιμή :
    Άλλαξε μέσω control panel απο 5.1 σε 2.1
    Παίζουν τώρα τα δύο "πίσω" ηχεία ;
    Αν οχι, πάρε ενα απ' αυτά και βάλ' το στη θέση "μπροστα αριστερά".
    Αν συνεχίσει τα χαζά, σημαίνει οτι εχει πρόβλημα το συγκεκριμένο κανάλι και οχι το ηχείο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε μια δοκιμή :
    Άλλαξε μέσω control panel απο 5.1 σε 2.1
    Παίζουν τώρα τα δύο "πίσω" ηχεία ;
    Αν οχι, πάρε ενα απ' αυτά και βάλ' το στη θέση "μπροστα αριστερά".
    Αν συνεχίσει τα χαζά, σημαίνει οτι εχει πρόβλημα το συγκεκριμένο κανάλι και οχι το ηχείο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Socom Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..και φταίει το woofer δυστυχώς (όποιο από τα 5 συνδέσω στην συγκεκριμένη υποδοχή παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα). Θα ήθελα λοιπόν να κάνω τις εξής ερωτήσεις?
    Προφανώς ο φίλος Socom εννοεί ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στον ενισχυτή ο οποίος βρίσκεται μέσα στο woofer

    Αν ενδιαφέρεσαι για αγορά, ρίξε και μια ματιά σε αυτά τα Altec Lansing (προσοχή-προσοχή, άλλο Altec Lansing και άλλο Altec)
    Πολύ καλή τιμή και ήχος.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    2-12/1: εξαρτάται....
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    SpeedTouch 585(i) v6
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 30.0(dB)
    Ναι δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι στο ηχείο. Όποιο από τα 5 βάλω στο συγκεκριμένο βύσμα κάνει τον ίδιο ακριβώς θόρυβο.

    Τα Altec Lansing που μου προτείνεις φίλε tsavman είναι δοκιμασμένα? Είχα πάρει ακουστικά της εταιρίας και παρέδωσαν το πνεύμα σε λιγότερο απο 1,5 μήνα.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ε εντάξει, κ εγώ έχει τύχει να χαλάσω ακουστικά "ψείρες" των 45 ευρώ (Koss) σε 2 μήνες, και άλλα φτηνιάρικα των 10 ευρώ ακόμα παίζουν..

    Τα συγκεκριμένα Lansing στα προτείνω κυρίως για τον ήχο τους, το interface του κοντρόλλερ τους καθώς και το design τους (δε φαίνονται ψεύτικα σε σχέση με κάτι άλλα ) Από εντάσεις πάνε αρκετά ψηλά σχετικά άνετα, αρκεί να μην το παρακάνεις στο overdrive ε;
    Τώρα αν εσύ κάνεις κάθε μέρα πάρτυ με αυτά σε τέρμα στάθμες.. ε κάποια στιγμή θα παραδώσουν πνεύμα, λογικό είναι. Αν μπορείς να τα ακούσεις δοκιμαστικά σε κάποιο κατάστημα πιστεύω θα τα εκτιμήσεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΥΣΤΟΣ
    Router
    Alcatel speedtouch 530
    Για αυτα τα Αλτεκ λανζινγκ δεν ακουγωνται καλα λογια, δες στo παρακατω λινκ

    http://www.newegg.com/Product/Produc...82E16836113016

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Χμμ ναι όντως υπάρχει ένα θεματάκι με τη μόνωσή τους (παρεμβολές από κινητό κλπ) αλλά ο ήχος τους δε συγκρίνεται (υποκειμενική άποψη) με άλλα παρόμοιας τιμής.

    Σχετικά με το βουητό που αναφέρουν τα user reviews.. δεν έχω παρατηρήσει τίποτα σχετικό.

    Προτείνω μια ακρόασή τους δοκιμαστικά..

  11. #11
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Socom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ τα πλήθη.

    Πριν από 6 χρόνια είχα κάνει το λάθος να αγοράσω ηχεία 5.1. Τα Creative Inspire 5300. Τα ηχεία ήταν μια χαρά, απλά εγώ δεν είχα χώρο να τα τοποθετήσω όπως πρέπει και κατέληξα να τα έχω όλα σε μία ευθεία σχεδόν. Τα 5.1 έχουν πλεόν γίνει 4.1. Το μπροστινό αριστερό ηχείο κάνει συνέχεια θόρυβο (ανγκάστηκα να το αποσυνδέσω γιατί μου σπαγε τα νεύρα) και φταίει το woofer δυστυχώς (όποιο από τα 5 συνδέσω στην συγκεκριμένη υποδοχή παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα). Θα ήθελα λοιπόν να κάνω τις εξής ερωτήσεις?

    1) Υπάρχει τρόπος να τα επισκευάσω? (στο Πλαίσιο που τα πήγα μου παν ότι πρέπει να αγοράσω καινούρια γιατί δεν υπάρχει αντιπροσωπεία Creative στην Ελλάδα και οι ίδιοι δεν μπορούν να κάνουν κάτι).

    2) Υπάρχει τρόπος να τα κάνω να λειτουργούν σαν 2.1? Πέρα από το να αλλάξω μέσω control panel το 5.1 σε 2.1 δηλαδή υπάρχει τρόπος να δουλέψουν σωστά όταν το εμπρός αριστερό έχει το πρόβλημα?

    3) Επειδή τα δύο πρώτα φαντάζουν είτε ακριβά, είτε δυσκολά, είτε και τα δύο έχετε να μου προτείνετε κάποια ηχεία 2.1 με καλή ποιότητα ήχου σε λογικές τιμές?

    Ευχαριστώ πολύ
    Μεγάλε δεν ξέρω αν σε συμφέρει η διαδικάσία που αναφέρεις. Πάντως η αγορά εινια γεμάτη απο προτάσεις 2.1 για ολα τα γουστα,τιμες κ τα συναφη. Η προσωπική μου γνώμη ειναι βέβαια αν μπορεις να συνδέσεις ενισχυτη κανονικο και ηχεία. Αλλα αυτο εξαρτάται κ απο το συστημα σου. Εγω σε ένα laptop που εχω ακουω απο ενα σετ Creative 3100. Για τα λεφτα που έδωσα (40Ε) και για τις ανάγκες μου κάνουν παπαδες

  12. #12
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    2-12/1: εξαρτάται....
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    SpeedTouch 585(i) v6
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 30.0(dB)
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδαφέρον παιδιά. Μάλλον για τα Creative αυτά με βέλπω και μένα. Αν βάλω από το control panel 2.1 αντί για 5.1 και αφήσω τα δύο μόνο ηχεία είναι ok? Ή θα χάνω πολλά? Για κάποιο λόγο όταν το δοκιμάζω, τα δύο φαίνεται να δουλεύουν....

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηχεία 2.1
    Από goku στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 20:53
  2. Ηχεία 2.1 Help!!
    Από Alex_13 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-08, 18:39
  3. Ηχεια
    Από xarists στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-07, 22:25
  4. Ασυρματα Ηχεια
    Από jesuis στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-06, 01:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας