Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα ,
    θα ηθελα καποια στιγμη να φτιαξω ηχειο δικο μου .
    με τα χερια μου και τα καλωδια μου
    οχι να ξεκινησω απο το μηδεν , αλλα με μεγαφωνα της αγορας . το κουτι / κουτια θα ηθελα να φτιαξω .

    δεν εχω ιδεα τι ακριβως θα ξεκινησω να φτιαξω ,
    2 ειναι οι εκδοχες,
    ή ενα subwoofer και δυο ηχεια , ή δυο ηχεια .


    το subwoofer ειναι πιο απλο , αλλα και πιο συνθετο , δηλαδη , εχει ενα μονο μεγαφωνο , περιορισμενες συχνοτητες λειτουργιας , και απαιτηση μονο την ικανοποιητικη μεταφορα αερα χωρις να προκαλει σφυριγματα και μπουκωματα και τριξιματα η κατασκευη στην δυνατοτητα του μεγαφωνου να μετακινει αερα και τις συχνοτητες και την ενταση .
    τα ηχεια , εφοσων δεν συνοδευονται απο subwoofer , θα πρεπει να εξυπηρετουν και αυτην την συνθηκη του μπασου και του αερα και του τριξιματος , που και με sub woofer να ειναι , δηλαδη 2+1 , παλι θα πρεπει να υπαρχει μια αρμονικη συσχετιση του μπασου των ηχειων και του μπασου του sub woofer . να αλληλοκαλυπτονται σε καποιες συχνοτητες ;
    δεν ξερω , καπως ετσι τα φανταζομαι στον πηχη των συχνοτητων .

    ειναι και φιλτρα που δεν εχω ασχοληθει ποτε , αλλα δεν πρεπει να μου ειναι αγνωστη η τεχνολογια τους .

    ειναι και μεγεθος ηχειου ως προς ενταση , ειναι και βαρος θυμαμαι μια εποχη back in the 90s που ειχα ασχοληθει πιο εντονα με ηχεια , οτι επαιζε ρολο .


    δεν εχω φτιαξει ποτε ηχειο παντως .
    εχω βαλει διαφορα γουφερ σε διαφορες πηγες , αλλα την κατασκευη της καμπινας δεν θα ηθελα ποτε να την κανω στην τυχη με μια-δυο-τρεις τρυπες για τα γουφερ και την μεταφορα του αερα . θα ηθελα δηλαδη να εχω καποιους υποογισμους και σκεψεις στην αντζεντα μου πριν το επιχειρησω .


    και αρχιζοντας απο κατι τετοιο , θα ξεκιναγα με το πως να υπολογιζω τον αερα που μετακινειται μεσα στο ηχειο ; υπολογιζοντας το γουφερ σαν πιστονι και την ενδεχομενη μεγιστη μετατοπιση του, τον ογκο του αερα ;
    θελει να προκαλειται συμπιεση μεσα στο ηχειο ; δεν θελει ;
    εκεινα τα γεμισματα με διαφορα υλικα τυπου σφουγγαριου / ρουχου σε τι ακριβως αποσκοπουν ; στο να εξουδετερωσουν εσωτερικες αντανακλασεις του ηχου ;
    ειναι παντα απαραιτητα ;
    και γιατι κυβος ;
    η καμπινα του ηχειου να ειναι κυβος , ενω τα woofer στρογγυλα ;
    το βαρος , το βαρος να ειναι μεγαλο ... γιατι ... η κινητικη ενεργεια να μην χανεται στην μετατοπιση και τον τριγμο του ηχειου αλλα μονο στον παλμο του μεγαφωνου ; κατι τετοιο να υποθεσω και να το κανω κτιστο το ηχειο ;

    υπαρχει και το παιζω και μαθαινω , αρχιζοντας απο καποια βασικη ιδεα , φτιαχνεις κατι ευκολο 2-3 φορες, και αρχιζεις και το πειραζεις να δεις την συμπεριφορα του και τις αποκλισεις του απο το αρχικο . φτιαχνεις κατι εξαρχης διαφορετικο και το συγκρινεις


    σαν σαλια τρεχουν τα ερωτηματα που μπορει να εκτεθουν
    Spoiler:
    αλλα σιγουρα καποια στιγμη τελειωνουν , ακομη και στις φανταστικες ιστοριες
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Έτσι "χονδρικά":

    Κάθε κατασκευαστής δινει στο datasheet τα στοιχεία που απαιτούνται

    π.χ.

    https://datasheetspdf.com/mobile/770534/JBL/GT1081/1


    ο "κύβος/ παραλληλεπίπεδο" είναι ένα σχήμα που μπορούν να υπολογιστούν οι διαστάσεις "εύκολα". - μπορεί να έχει ό,τι σχήμα - τα λίτρα τα προσδιορίζει ο κατασκευαστής.

    από τις καμπύλες απόκρισης μπορεί να υπολογιστεί η ανάκλαση και οι αποστάσεις που θα μπορούσε να τοποθετηθεί.

    από τα χαρακτηριστικά φαίνονται οι συχνότητες αποκοπής και μπορεί να προσδιοριστεί το φίλτρο/crossover.

    η ακαμψία - πρέπει να - θεωρείται δεδομένη αλλιώς υπάρχουν ταλαντώσεις. Το αυτό και για το "βάρος".

    το απορροφητικό (ρικοφόν/μαλλί/οτιδήποτε) μπαίνει για αποφυγή ταλαντώσεων/συντονισμών.

    το ζητούμενο είναι ο ήχος που παράγεται να "οδηγείται" από το εμπρός μέρος του μεγαφώνου και να "πνίγονται" οι ανακλάσεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Εγώ θα αφήσω αυτό εδώ:

    https://www.visaton.de/en/literature-software/software



    ΥΓ.
    Αν δεν έχεις όρεξη να παιδεύεσαι,
    και δεν έχεις και τρόπο να φτιάξεις/κόψεις/στοκάρεις/βάψεις/φινίρεις τις καμπίνες,
    πάνε πάρε 2 έτοιμα monitors για να απλοποιείς την ζωή σου.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν εχω αναγκη απο ηχεια αυτην την στιγμη , πιο πολυ απο ενδιαφερον θα ηθελα να το κανω .
    σαν παιχνιδι το εχω υποψη μου
    exop001 , κατι μου λεει οτι το κατεχεις το θεμα .
    μια μικρη ερωτηση , η τρυπα του ηχειου -για το μπασο υποθετω- εχει καποια σχεση με γωνια αντανακλασεων της πισω μεριας του ηχειου ; αν ξερεις


    μια προχειρη σκεψη , και μετα τα παραπανω , ειναι να παρω 2-3 φορες τα ιδια γουφερ- τουιτερ , καποια μετριας προς το οικονομικα κλιμακας τιμης , οχι πολυ δυνατα, μεχρι 100 βατ ενισχυτη εχω . και να αποτελει παιχνιδι και οχι απαιτητικο εξοδο .
    και πανω σε αυτα να κανω καποιο χοντρικο σχεδιασμο απαιτησεων. να φτιαξω μια βασικη καμπινα , μια που θα πειραζω και μια ακομη τελειως διαφορετικη και οποια μου φανει καλυτερη να την αντιγραψω για το δευτερο ηχειο ;

    για το "κτιστο" ηχειο , που ειπα για πλακα , αλλα δεν σας κρυβω οτι εκανα και σε αυτο καποια σκεψη , εν οψη της διαθεσης του παιχνιδιου, εχετε καποια αντιδραση ;


    και software εε ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    για bass reflex θα χρειαστεί να υπολογιστούν αποστάσεις-ανακλάσεις κ.α.
    ο κώνος - όπως ταλαντώνεται - κινεί αέρα και εμπρός και πίσω που ανακλάται στα τοιχώματα του "κουτιού".

    όσο μη πορώδες είναι το υλικό της καμπίνας, τόσο καλύτερα. και - μάλλον - τάξεις μεγέθους ακριβότερο - π.χ.(ακραία) mdf vs έβενος

    διαφορετικό το "αποτέλεσμα" αν το μεγάφωνο "ακουμπήσει" σκέτο (με βίδες) ή παρεμβληθεί λάστιχο/αφρώδης ταινία/κερί κλπ

    υ.γ. ακριβό "παιγνίδι" επέλεξες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος exop001 : 20-03-24 στις 21:21.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν σκοπευω να το παω στα ακρα, αμφιβαλω και αν μπορω ή εχω την διαθεση , πιο πολυ αν κανω μια αποπειρα να φτιαξω κατι , να εχω συγκεντρωσει-συγκροτησει καποια γνωση , να μπορω να κανω καποιους προυπολογισμους ωστε να κανω οσο λιγοτερα σοβαρα λαθη ειναι δυνατον και αν μπορω να επεκταθω και λιγο περα απο το κατεστημενο στην αποπειρα αυτη , ακομη καλυτερα

    η και το αντιστροφο , αν βρω δυο κουτια καμπινες ετοιμες , να ξερω περιπου τι μπορουν να υποστηριξουν .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    κατά την ταπεινη μου άποψη:
    με μέτρια/φθηνά πηγές-ενισχυτικά, δεν έχει νόημα. λίγο πολύ θα "ακουστούν" ίδια.

    ενδιαφέρει το ηχείο να μην "κουδουνίζει"/τρίζει/"χορευεί.

    οι διαφορές θα φανούν με μηχανήματα μόνο.

    εντάξει θα ακούγεται λίγο καλύτερα - "άχρωμα", όμως το κόστος/απόδοση θα είναι δυσανάλογο.
    και ο χώρος παίζει ρόλο όπως και το είδος που ακούς.

    ακόμη και ενα monitor μπορεί να "ακουστεί" χειρότερο από ένα "χρωματισμένο" ηχείο.

    αξίζει να το δοκιμάσεις για τη χαρά της κατασκευής (και την ικανοποίηση οτι "αυτό το έφτιαξα εγώ") ή σαν χόμπι - που το κόστος/απόδοση δεν εχει πρωτεύοντα ρόλο. (κόστος χρηματικό-χρόνου)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος exop001 : 20-03-24 στις 22:03.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας