Σελ. 3 από 538 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 8065
  1. #31
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν είναι ΠΟΛΛΑ τα κιλά στείλτα με cargo.
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  2. #32
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wintech2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι ΠΟΛΛΑ τα κιλά στείλτα με cargo.
    Δε μετακομίζω.
    Το μέγιστο που έχω χωρέσει στη βαλίτσα μου ήταν 30 κιλά, όταν γυρνούσα από Αυστραλία.

    Sovjοhn ευχαριστώ.

  3. #33
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Ψάξε και με swiss για πτήση. Είναι πολύ καλά στο Γαλλοκομάτι της Ελβετίας για δουλειά και διαμονή! Καλή επιτυχία για Δευτέρα!

  4. #34
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε και με swiss για πτήση. Είναι πολύ καλά στο Γαλλοκομάτι της Ελβετίας για δουλειά και διαμονή! Καλή επιτυχία για Δευτέρα!
    Ευχαριστώ.

  5. #35
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Περιοχή
    Hyrule
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    18.000/1024
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    9(dB) / 36(dB)
    Lewton σε οτι αφορα τα μαθηματα της γλωσσας, εχεις ηδη καποια επαφη με αυτην; Η θα ξεκινησεις απο το μηδεν να την μαθεις χρησιμοποιωντας για αρχη τα αγγλικα;

  6. #36
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δε θα έρθω ψάχνοντας. Περιμένω απάντηση Δευτέρα ή Τρίτη για μια θέση στη Γενεύη, αλλά επειδή είμαι πολύ αισιόδοξος άρχισα ήδη να ψάχνω τα διαδικαστικά καθώς και αεροπορικά εισιτήρια. :-P

    YΓ. Ξέρει κανείς πόσο χρεώνει ανά έξτρα κιλό η Ολυμπιακή στις πτήσεις εξωτερικού στην οικονομική θέση;
    Πληροφοριακά η Ολυμπιακή δεν πετάει πλέον (η ίδια) προς Γενεύη, αλλά έχει codeshare με την Flybaboo.

  7. #37
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πληροφοριακά η Ολυμπιακή δεν πετάει πλέον (η ίδια) προς Γενεύη, αλλά έχει codeshare με την Flybaboo.
    Την ποιά;
    Γαμώτο, θα μου το φάει το 500ευρο η Swiss.... Η Ολυμπιακή έβγαινε γύρω στα 200 μόνο...
    Kαι από ό,τι βλέπω η Swiss δε χρεώνει με το κιλό το υπέρβαρο, αντίθετα το χρεώνει 100 ευρώ όσο και να είναι.

    ........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 4 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Link Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lewton σε οτι αφορα τα μαθηματα της γλωσσας, εχεις ηδη καποια επαφη με αυτην; Η θα ξεκινησεις απο το μηδεν να την μαθεις χρησιμοποιωντας για αρχη τα αγγλικα;
    Η εταιρία στην οποία θα πάω αν όλα πάνε καλά είναι αμερικάνικη και στο γραφείο μιλάνε σχεδόν μόνο Αγγλικά.
    Ωστόσο η πολύ καλή γνώση Γαλλικών που έχω μέτρησε κατά τη συνέντευξη (μίλα Γαλλικά σε Γαλλόφωνο και γίνεται χαλί να τον πατήσεις).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 09-11-08 στις 04:37. Αιτία: auto merged post

  8. #38
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γαμώτο, θα μου το φάει το 500ευρο η Swiss.... Η Ολυμπιακή έβγαινε γύρω στα 200 μόνο...
    Kαι από ό,τι βλέπω η Swiss δε χρεώνει με το κιλό το υπέρβαρο, αντίθετα το χρεώνει 100 ευρώ όσο και να είναι.
    Τότε προσπάθησε να περιορίσεις το βάρος κοντά στα 20-23 κιλά.

    Υ.Γ. 500€ για Ελβετία είναι too much.
    Στην ανάγκη βρες κάτι με connection σε άλλη ευρωπαϊκή πόλη.

  9. #39
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Μου φαίνεται θα πετάξω από Αθήνα για Μιλάνο με Aegean ή με Easyjet και μετά.... τρενάκι!!!
    Τo ταξίδι Μιλάνο-Γενεύη κοστίζει μόλις 45 ευρώ στη β' θέση για άτομα κάτω των 25 ετών, και έχει και ειδική web προσφορά (αν την προλάβω) στα 20 ευρώ. Αυτά είναι.

    ........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω τον φίλο john dubi είναι αν οι τιμές που βλέπω στα ελβετικά sites εταιριών κινητής είναι πράγματι τελικές ή αν όπως στην Ελλάδα υπάρχουν και έξτρα φόροι πέραν του VAT.

    Παρατηρώ πχ. ότι το iPhone 3G 8GB το δίνουν μόλις 200 ευρώ με δωδεκάμηνο συμβόλαιο σε πρόγραμμα που έχει πάγιο μόλις 40 ευρώ (Optima 100) και παρέχει 100 λεπτά χρόνο ομιλίας προς ελβετικά και διεθνή νούμερα -σταθερά και κινητά- συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας, κάμποσα SMS δώρο και 1 GB χρήση δεδομένων.
    Σε ποιό κατάστημα Vodafone να πάω να τα πω αυτά;
    Εννοείται ότι με τέτοιο κόστος θα πάω να πάρω το iPhone.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 09-11-08 στις 04:59. Αιτία: auto merged post

  10. #40
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται θα πετάξω από Αθήνα για Μιλάνο με Aegean ή με Easyjet και μετά.... τρενάκι!!!
    Τo ταξίδι Μιλάνο-Γενεύη κοστίζει μόλις 45 ευρώ στη β' θέση για άτομα κάτω των 25 ετών, και έχει και ειδική web προσφορά (αν την προλάβω) στα 20 ευρώ. Αυτά είναι.

    ........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω τον φίλο john dubi είναι αν οι τιμές που βλέπω στα ελβετικά sites εταιριών κινητής είναι πράγματι τελικές ή αν όπως στην Ελλάδα υπάρχουν και έξτρα φόροι πέραν του VAT.

    Παρατηρώ πχ. ότι το iPhone 3G 8GB το δίνουν μόλις 200 ευρώ με δωδεκάμηνο συμβόλαιο σε πρόγραμμα που έχει πάγιο μόλις 40 ευρώ (Optima 100) και παρέχει 100 λεπτά χρόνο ομιλίας προς ελβετικά και διεθνή νούμερα -σταθερά και κινητά- συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας, κάμποσα SMS δώρο και 1 GB χρήση δεδομένων.
    Σε ποιό κατάστημα Vodafone να πάω να τα πω αυτά;
    Εννοείται ότι με τέτοιο κόστος θα πάω να πάρω το iPhone.
    Οι τιμές είναι τελικές. Να προσέχεις μόνο τους αστερίσκους και τα ψιλά γράμματα! Οι ελβετοί είναι μεγάλα λαμόγια πάνω σε αυτό.
    Έχω δει πολλά εδώ!

  11. #41
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Α, επίσης keep in mind το εξής:

    Οι αεροπορικές, εδώ και αρκετά χρόνια, ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ τα one-way tickets...Σχεδόν καμία ξένη δεν τα προσφέρει σε ανταγωνιστικές τιμές, και μόνο από ΟΑ είχα βρει σε "νορμάλ" πλαίσια. Τι μπορείς να κάνεις, όμως...

    Για να πας π.χ. Γενεύη την Παρασκευή, 14/11 (σε λιγότερο από 1 βδομάδα), σου βγάζει η swiss.com τιμούλα 500 Ε. Γιατί? Γιατί είναι από τα πιο ακριβά fare της, economy flexible ή business, και σου λέει "Χέστηκα και να ναι one way, εγώ την 500ρα μου την παίρνω, mwahaha."

    Αντίθετα, αν κλείσεις π.χ. αναχώρηση από Αθήνα στο διάστημα 14-21/11 και επιστροφή κατά...Φλεβάρη/Μάρτη 2009, η συνολική τιμή που σου βγαίνει είναι 260-280 Ε.

    Αν το συνδυάσεις και με καμιά ημερομηνία που ξέρεις ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν εισιτήριο, και να μην είναι εικονικό (π.χ. καμιά μικρή αδειούλα, οτιδήποτε), το σκέλος σου βγαίνει 130 Ε...Αρκετά καλή τιμή, δεδομένου ότι μιλάμε για κανονικές τιμές τώρα (ούτε προσφορές, ούτε τίποτα!)

    Οπότε...reconsider τα 500ρια κτλ κτλ

    Όχι τίποτα άλλο, καλό το τρένο κτλ, αλλά πάντα είμαι υπέρ της άποψης ότι αν ταξιδεύεις με υπέρμετρα μπαγκάζια κτλ κτλ, δεν βολεύει καθόλου...Αν ήταν να έχεις μια χειραποσκευή μόνο, ευχαρίστως!
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  12. #42
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Περιοχή
    Hyrule
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    18.000/1024
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    9(dB) / 36(dB)
    Η εταιρία στην οποία θα πάω αν όλα πάνε καλά είναι αμερικάνικη και στο γραφείο μιλάνε σχεδόν μόνο Αγγλικά.
    Ωστόσο η πολύ καλή γνώση Γαλλικών που έχω μέτρησε κατά τη συνέντευξη (μίλα Γαλλικά σε Γαλλόφωνο και γίνεται χαλί να τον πατήσεις).
    OK,thanks.

  13. #43
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, επίσης keep in mind το εξής:

    Οι αεροπορικές, εδώ και αρκετά χρόνια, ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ τα one-way tickets...Σχεδόν καμία ξένη δεν τα προσφέρει σε ανταγωνιστικές τιμές, και μόνο από ΟΑ είχα βρει σε "νορμάλ" πλαίσια. Τι μπορείς να κάνεις, όμως...

    Για να πας π.χ. Γενεύη την Παρασκευή, 14/11 (σε λιγότερο από 1 βδομάδα), σου βγάζει η swiss.com τιμούλα 500 Ε. Γιατί? Γιατί είναι από τα πιο ακριβά fare της, economy flexible ή business, και σου λέει "Χέστηκα και να ναι one way, εγώ την 500ρα μου την παίρνω, mwahaha."

    Αντίθετα, αν κλείσεις π.χ. αναχώρηση από Αθήνα στο διάστημα 14-21/11 και επιστροφή κατά...Φλεβάρη/Μάρτη 2009, η συνολική τιμή που σου βγαίνει είναι 260-280 Ε.

    Αν το συνδυάσεις και με καμιά ημερομηνία που ξέρεις ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν εισιτήριο, και να μην είναι εικονικό (π.χ. καμιά μικρή αδειούλα, οτιδήποτε), το σκέλος σου βγαίνει 130 Ε...Αρκετά καλή τιμή, δεδομένου ότι μιλάμε για κανονικές τιμές τώρα (ούτε προσφορές, ούτε τίποτα!)

    Οπότε...reconsider τα 500ρια κτλ κτλ

    Όχι τίποτα άλλο, καλό το τρένο κτλ, αλλά πάντα είμαι υπέρ της άποψης ότι αν ταξιδεύεις με υπέρμετρα μπαγκάζια κτλ κτλ, δεν βολεύει καθόλου...Αν ήταν να έχεις μια χειραποσκευή μόνο, ευχαρίστως!
    Πολύ σωστό.
    Αν ενδιαφερόμαστε για oneway, πάντα ελέγχουμε και τιμές oneway, και τιμές return. Αν η ημερομηνία επιστροφής είναι άγνωστη, βάζουμε μια τυχαία 2 μήνες μετά (που να έχει φθηνό ναύλο για εκείνη την ημερομηνία).

    Αφού πετάξουμε την αναχώρηση, αν είμαστε βέβαιοι ότι δεν θα χρησιμοποιήσουμε το σκέλος της επιστροφής, και δεν αλλάζει με μικρή χρέωση η ημερομηνία σε κάτι πιο βολικό, ζητάμε ακύρωση του σκέλους της επιστροφής, και πίστωση τουλάχιστων των φόρων (αεροδρομίου, επιναύλου καυσίμων κλπ.) για το συγκεκριμένο σκέλος (οι οποίοι για ταξίδι στην Ευρώπη μπορεί να είναι και 70 ευρώ στο συγκεκριμένο σκέλος, δηλ. δεν πρόκειται για κάποιο ποσό τόσο μικρό που να μην αξίζει να ζητήσεις την πίστωσή του)

  14. #44
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    One way εισιτήρια συμφέρει μόνο με low-cost εταιρείες τύπου easyjet, ryanair, airberlin κλπ...

  15. #45
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Σωστό αυτό με την πίστωση - στην περίπτωση που συζητάγαμε (Swiss) αυτό σημαίνει ότι τουλάχιστον 50-60 Ε θα πιστώνονταν ως επιστροφή φόρων (μόνο οι επίναυλοι απ' ότι φαίνεται είναι 30-35 Ε, + 20-30 ο φόρος =50-60 Ε ανάλογα την περίπτωση...). Πρακτικά, λοιπόν, έχουμε "return" σε τιμή one way!

    ........Auto merged post: Sovjohn added 11 minutes and 46 seconds later ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ποιά;
    Γαμώτο, θα μου το φάει το 500ευρο η Swiss.... Η Ολυμπιακή έβγαινε γύρω στα 200 μόνο...
    Kαι από ό,τι βλέπω η Swiss δε χρεώνει με το κιλό το υπέρβαρο, αντίθετα το χρεώνει 100 ευρώ όσο και να είναι.

    Επειδή αυτό μου έκανε εντύπωση - δεν ισχύει. Το piece concept (=δικαιούσαι συγκεκριμένο αριθμό αποσκευών ΚΑΙ βάρος) το εφαρμόζουν σε υπερατλαντικές πτήσεις με υψηλό κόστος...

    Για Ευρώπη, ισχύει χρέωση ανά κιλό (στα επίπεδα των 10-15 Ε / κιλό που ήδη ήξερα):

    http://www.swiss.com/web/EN/services...cept_form.aspx

    Από Ζώνη 3 (Ελλάδα) σε Ζώνη 1 (Ελβετία) = 15 Ε / κιλό -και όχι, δεν θα σου χρεώσουν 15 Ε αν έχεις π.χ. 21 κιλά...Υπάρχει αυτό το "όριο" μέχρι τα 23 στις περισσότερες περιπτώσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sovjohn : 09-11-08 στις 20:26. Αιτία: auto merged post
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

Σελ. 3 από 538 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας