Σελ. 409 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 389399404407408409410411414419429 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.121-6.135 από 8099
  1. #6121
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός αν και @Rastaviper σε έχουμε πάει πολύ by the book εδώ, για ρώτα εκεί γνωστούς και άλλους, όχι μόνο λογιστές.... Μήπως ξέρεις κάποιον που ξέρει κανέναν freelancer όπως εσύ που δλδ το κάνει μερικώς και πώς το διαχειρίζεται.

    Το μόνο που θα σου επισημάνω εγώ είναι ότι δεν έχει σημασία Revolut ή ξέρω γω, σημασία έχει για τι ποσά μιλάμε. Αν είναι κάπως χαμηλά με ρίσκο ίσως και να γίνεται κάπως στο γκρίζο. Αλλά, αν μιλάμε για έργο π.χ. 10Κ τον χρόνο, τότε ούτε να το συζητάμε (παρεκτός και αν υπάρχουν κόλπα).

    Ρώτα όμως, ένα κόλπο που μπορείς να κάνεις ίσως είναι με εταιρεία κάποιου γνωστού και να του πληρώνεις το ΦΠΑ συν κάτι για τον φόρο. Αλλά, δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο εκ του μακρώθεν
    Καταρχήν μιλάμε για μικρά ποσά ανά μήνα. Μαξ 500€. Αν πάει για παραπάνω το ξανακοιταω.
    Δεύτερον αν θέλω να το πάω σοβαρά, ήδη βρήκα εταιρεία μέσω ίντερνετ που κάνεις συνεργασία μαζί τους, κόβει τιμολόγιο αυτή και εσύ της πληρώνεις προμήθεια.
    https://www.winglio.com
    40€ στα 500€ σου τρώει
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #6122
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν μιλάμε για μικρά ποσά ανά μήνα. Μαξ 500€. Αν πάει για παραπάνω το ξανακοιταω.
    Δεύτερον αν θέλω να το πάω σοβαρά, ήδη βρήκα εταιρεία μέσω ίντερνετ που κάνεις συνεργασία μαζί τους, κόβει τιμολόγιο αυτή και εσύ της πληρώνεις προμήθεια.
    https://www.winglio.com
    40€ στα 500€ σου τρώει
    Παλι βέβαια περνάει απο Paypal η από τράπεζα.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #6123
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι συναλλαγές που γίνονται σε νόμισμα κεντρικής τράπεζας με ηλεκτρονικά μέσα, σε κάποια φάση της κύκλου ζωής τους θα περάσουν από ένα πάροχο πληρωμών ο οποίος θα περάσει τη συναλλαγή μέσα από το σύστημα που εκκαθαρίζει τις συναλλαγές και το οποίο χειρίζεται η Κεντρική τράπεζα.
    Οπότε είτε η Paypal/Revolut κάνει τις πληρωμές μέσω τράπεζας, είτε θα λειτουργεί ακριβώς όπως μια τράπεζα - το οποίο συνεπάγεται υπόκειται στις ίδιες διατάξεις της νομοθεσίας μέσα στη χώρα όπου δραστηριοποιείται.

    Για συναλλαγές εκτός radar, μόνο σε cryptocurrency.
    Aυτό δεν ειναι αληθες. Επειδή υπάρχει το public ledger ολες οι συναλλαγες φαίνονται σε όλους. Αρχικά υπέθεταν ότι επειδή ειναι με κωδικούς νόμιζαν ότι είναι ανώνυμες. Δεν είναι. Αρκεί μια φορά να ταυτοποιηθεί ένας λογαριασμός με κάποιο φυσικό πρόσωπο, και απο εκεί και πέρα, ξέρουν όλες τις συναλλαγές του. Πως μπορείς να ταυτοποιηθείς; Ευκολο.
    Οποτεδήποτε μεταφέρεις χρήματα απο κρυπτο σε κανονικό χρήμα μέσω κάποιου ανταλλακτηρίου (ή το αντίστροφο), οποτεδήποτε μπορει να κάνεις μια πληρωμή που μπορεί την ίδια στιγμή να δηλώνεις τα πραγμαιτικά σου στοιχεία (πχ διαμονή σε κάποιο ξενοδοχείο, αγορα με αποστολή σε κάποια συγκεκριμένη διεύθυνση και παραληπτη κλπ). Οι αρχές πιστεύω ότι έχουν ήδη ταυτοποιήσει μεγάλο μέρος των χρηστών μπιτκοιν κλπ, οπότε αυτό "διευκολύνει" ακόμη περισσότερο τον όποιο έλεγχο.
    Ο μόνος λόγος που δεν γίνεται -ακόμη- μαζικός έλεγχος και διασταυρώσεις είναι γιατί όσοι κάνουν μικροσυναλλαγές, το όποιο όφελος απο το να τους πιάσουν (αν φοροδιαφεύγουν) ειναι πολύ πολύ μικρότερο απο το κόστος για την εργασία αυτή. Απο την άλλη, όσοι κάνουν πολύ "μεγάλες" δουλειές, μπορούν και "λαδώνουν" καλά την μηχανή, ώστε να γλυστράνε των ελέγχων.


    Πολύ σωστή η παρατήρηση του Ποπ, και χρησιμοποιείται απο πλειαδα ΕλΕπ που δεν θέλουν πάρε δώσε με την εφορία. Ειδικά για κάποια "επιχείρηση" που φοροδιαφεύγει κατα κόρον, την εξυπηρετεί, μιας και χωρίς κόστος για αυτή (τον επιχειρηματία), παρουσιάζει κάποιο τζίρο ώστε να μην σηκώνει περίεργα βλέμματα η φορολογική της κατάσταση.

  4. #6124
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν μιλάμε για μικρά ποσά ανά μήνα. Μαξ 500€. Αν πάει για παραπάνω το ξανακοιταω.
    Δεύτερον αν θέλω να το πάω σοβαρά, ήδη βρήκα εταιρεία μέσω ίντερνετ που κάνεις συνεργασία μαζί τους, κόβει τιμολόγιο αυτή και εσύ της πληρώνεις προμήθεια.
    https://www.winglio.com
    40€ στα 500€ σου τρώει
    Τα 500 δεν είναι λίγα, εδώ τουλάχιστον ακόμα και τα για τα 500 πρέπει να έχεις βιβλία, ακόμα και για τα 100 τον μήνα.
    Το θέμα φυσικά είναι αν σε πιάσουν.
    Εσύ εδώ μιλάς για μια εταιρία που ζητάει τιμολόγιο/invoice, για να σε πληρώσει αυτή θα θέλει να δικαιολογήσει τα χρήματα που θα σου δώσει και λογικά θα τα δηλώσει, όποτε θα βαρέσει καμπανάκι.
    Δεν είναι σαν να σου δίνει κάποιος στο χέρι 500 και να μην υπάρχει πουθενά κάπου δηλωμένο.


    Απο το faq της σελίδας που δίνεις

    Should users pay any personal taxes on money received from Winglio Company in their country?

    Payments received from Winglio as secondary income or dividend users should report and pay the applicable taxes in their country of residence.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 17-11-18 στις 14:56.

  5. #6125
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν μιλάμε για μικρά ποσά ανά μήνα. Μαξ 500€. Αν πάει για παραπάνω το ξανακοιταω.
    Δεύτερον αν θέλω να το πάω σοβαρά, ήδη βρήκα εταιρεία μέσω ίντερνετ που κάνεις συνεργασία μαζί τους, κόβει τιμολόγιο αυτή και εσύ της πληρώνεις προμήθεια.
    https://www.winglio.com
    40€ στα 500€ σου τρώει
    Όπως σου απάντησε ο sdikr (και νομίζω πως κάπου εδώ πλέον το έχουμε εξαντλήσει ) θεωρητικά (και μόνο θεωρητικά) σε έλεγχο και πάλι μπορείς να έχεις θέμα. Αυτό που σου προσφέρει αυτή η υπηρεσία δεν διαφέρει σε τίποτε από το να πήγαινες σε εταιρεία γνωστού σου και να έκοβε εκείνη το τιμολόγιο ενώ εσύ να κάλυπτες ΦΠΑ και κάτι για τον φόρο.

    Αν και, ξαναλέω, θεωρητικά πάλι είσαι ευάλωτος σε έλεγχο, οι πιθανότητες για τόσο χαμηλά ποσά και αν είναι άπαξ είναι σίγουρα χαμηλές σχετικά. Αλλά, προφανώς το γράφω αυτό εντελώς τυχάρπαστα και διαισθητικά και δεν σημαίνει τίποτε επειδή δεν έχω γνώση του πώς λειτουργούν στην Κύπρο και τι μπορεί να συμβεί. Σίγουρα πάντως εγώ αν ήταν να τσιμπήσω κάτι τέτοια χαμηλοποσά δεν θα έδινα τιμολόγια κλπ, αλλά προφανώς μιλώ για τον εαυτό μου και δεν δίνω συμβουλές
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #6126
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Όλες οι απόψεις μετράνε.
    Δίνω βάρος σε λογιστή που ρώτησα εδώ και σε άλλα άτομα που ήδη δουλεύουν με online εταιρείες με παρόμοιο τρόπο.
    Δεν θα κάνω πειράματα, στηρίζομαι όχι σε θεωρίες αλλά τι κάνουν άλλοι στην πράξη και θα πράξω και εγώ αντίστοιχα.

    Μακάρι να αυξηθούν αυτά τα εξτραδακια και μετά βλέπουμε τις επόμενες κινήσεις.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #6127
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Γνωρίζει κανείς αν είναι παράνομο να είσαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ (κάρτα ανεργίας) και να δουλεύεις στο εξωτερικό;
    Ρωτάω για να ξέρω αν πρέπει να την ακυρώσω ή όχι.

  8. #6128
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς αν είναι παράνομο να είσαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ (κάρτα ανεργίας) και να δουλεύεις στο εξωτερικό;
    Ρωτάω για να ξέρω αν πρέπει να την ακυρώσω ή όχι.
    Eννοείς να εισπράττεις επιδόματα ανεργίας ή να έχεις κάρτες ανεργίας στην Ελλάδα και να δουλεύεις εξωτερικό;

    Αν ναι, τότε τυπικά είναι παράνομο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #6129
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eννοείς να εισπράττεις επιδόματα ανεργίας ή να έχεις κάρτες ανεργίας στην Ελλάδα και να δουλεύεις εξωτερικό;

    Αν ναι, τότε τυπικά είναι παράνομο
    Επίδομα ανεργίας δεν παίρνω, αλλά έχω ενεργή κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ που ανανέωνα μέχρι τώρα ηλεκτρονικά.
    Θα την ακυρώσω επομένως για να μην έχω προβλήματα.

    Ευχαριστώ

    ΥΓ. Pop μήπως ξέρεις στο Βέλγιο τι ισχύει με το επίδομα ανεργίας; Είναι ανάλογο με το μισθό σου ή είναι fixed όπως στην Ελλάδα; Και για πόσο χρονικό διάστημα το δικαιούσαι;
    Έχω κλείσει 2 χρόνια εργασίας εδώ.

  10. #6130
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Pop μήπως ξέρεις στο Βέλγιο τι ισχύει με το επίδομα ανεργίας; Είναι ανάλογο με το μισθό σου ή είναι fixed όπως στην Ελλάδα; Και για πόσο χρονικό διάστημα το δικαιούσαι;
    Έχω κλείσει 2 χρόνια εργασίας εδώ.
    Επειδή με βλέπω να πηγαίνω και εγώ εκεί, να σου πω τι γνωρίζω.
    Με δύο χρόνια είσαι οκ. Το επίδομα ανεργίας είναι κλιμακωτό. Ξεκινάει με κάτι σαν 80% του μισθού σου και σε βάθος χρόνου μειώνεται προς τον βασικό. Όμως να τονίζω ότι απαιτεί ένα ποσοστό μερών εργασίας κατά την διάρκεια του τελευταίου χρόνου ή δύο στο Βέλγιο. Δηλαδή και εσύ και εγώ είμαστε οκ για αυτό.

    Από όσο γνωρίζω, το επίδομα δίνεται αναδρομικά από την πρώτη μέρα που είσαι τυπικά άνεργος. Το λέω αυτό γιατί η εταιρία σου ταχυδρομεί τα απαραίτητα χαρτιά και μόλις τα λάβεις τότε πας στην RWA παρακλάδι του VDAB που είναι ο αντίστοιχος ΟΑΕΔ.

    Πιο συγκεκριμένα θέλει διάβασμα, απλά σου γράφω τι ξέρω και τι μου έχουν εξηγήσει.

  11. #6131
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή με βλέπω να πηγαίνω και εγώ εκεί, να σου πω τι γνωρίζω.
    Με δύο χρόνια είσαι οκ. Το επίδομα ανεργίας είναι κλιμακωτό. Ξεκινάει με κάτι σαν 80% του μισθού σου και σε βάθος χρόνου μειώνεται προς τον βασικό. Όμως να τονίζω ότι απαιτεί ένα ποσοστό μερών εργασίας κατά την διάρκεια του τελευταίου χρόνου ή δύο στο Βέλγιο. Δηλαδή και εσύ και εγώ είμαστε οκ για αυτό.

    Από όσο γνωρίζω, το επίδομα δίνεται αναδρομικά από την πρώτη μέρα που είσαι τυπικά άνεργος. Το λέω αυτό γιατί η εταιρία σου ταχυδρομεί τα απαραίτητα χαρτιά και μόλις τα λάβεις τότε πας στην RWA παρακλάδι του VDAB που είναι ο αντίστοιχος ΟΑΕΔ.

    Πιο συγκεκριμένα θέλει διάβασμα, απλά σου γράφω τι ξέρω και τι μου έχουν εξηγήσει.
    Στην Σουηδία πάντως χωρίς επισήμως να έχει μπει η οικονομία σε ύφεση, βλέπω εταιρείες να προχωρούν σε "προσαρμογές" (sic!) και να απολύουν κόσμο.

  12. #6132
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίδομα ανεργίας δεν παίρνω, αλλά έχω ενεργή κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ που ανανέωνα μέχρι τώρα ηλεκτρονικά.
    Θα την ακυρώσω επομένως για να μην έχω προβλήματα.

    Ευχαριστώ

    ΥΓ. Pop μήπως ξέρεις στο Βέλγιο τι ισχύει με το επίδομα ανεργίας; Είναι ανάλογο με το μισθό σου ή είναι fixed όπως στην Ελλάδα; Και για πόσο χρονικό διάστημα το δικαιούσαι;
    Έχω κλείσει 2 χρόνια εργασίας εδώ.
    Δεν ξέρω αν πρέπει σώνει και καλά να την ακυρώσεις. Στην τελική, όπως και πολλά στην Ελλάδα, άστην να υπάρχει και βλέπεις.

    Για επιδόματα Βέλγιο, ο chat γνωρίζει περισσότερα αλλά από τα λίγα που ξέρω κάπως έτσι πάει (@chat, ελπίζω φίλε να είναι προσωρινό )

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Σουηδία πάντως χωρίς επισήμως να έχει μπει η οικονομία σε ύφεση, βλέπω εταιρείες να προχωρούν σε "προσαρμογές" (sic!) και να απολύουν κόσμο.
    Ναι, στη Σουηδία "μόνο", παντού γίνεται αυτό. Εδώ εταιρείες ποστάρουν κέρδη αλλά επειδή είναι κάτω του ανακοινωμένου EBITDA, πάμε σε.... πώς το λένε κομψά; Downsizing, cost cutting, restructuring και άλλα τέτοια όμορφα σαν όρους. Εδώ και στα ΜΒΑ παντού το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις σε managerial accounting αυτό είναι

    Βλέπεις, πρέπει να φέρνεις value στους investors
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #6133
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίδομα ανεργίας δεν παίρνω, αλλά έχω ενεργή κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ που ανανέωνα μέχρι τώρα ηλεκτρονικά.
    Θα την ακυρώσω επομένως για να μην έχω προβλήματα.

    Ευχαριστώ

    ΥΓ. Pop μήπως ξέρεις στο Βέλγιο τι ισχύει με το επίδομα ανεργίας; Είναι ανάλογο με το μισθό σου ή είναι fixed όπως στην Ελλάδα; Και για πόσο χρονικό διάστημα το δικαιούσαι;
    Έχω κλείσει 2 χρόνια εργασίας εδώ.
    Η κάρτα ανεργίας έχει και κάποια άλλα εξτρά, εκτός απο το επίδομα.

    https://www.dikaiologitika.gr/eidhse...karta-anergias

    Αν κάνει χρήση σε κάτι απο αυτα και μετά δούνε πως εργαζόταν στο εξωτερικό τότε μάλλον θα έχει τρεχάματα

  14. #6134
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

    μια που πιάσαμε ανέργους ΟΑΕΔ, μια - δυο ερωτήσεις, για όποιον ξέρει.
    Με το πέρας της επιδοτούμενης ανεργίας, για πόσο καιρό έχεις ακόμα ιατροφαρμακευτική περίθαλψη; πχ κάποιος τελειώνει η επιδότηση φέτος το καλοκαίρι, έχει ΙΚΑ (σόρρυ, ΕΦΚΑ ήθελα να πω) μέχρι 28/2/2019 ή μέχρι 28/2/2020?

    Ερωτηση 2η. Εαν ένας ανεργος, έχει τελειώσει η ιατροφαρμακευτική του κάλυψη, μπορεί να συνεχίσει να έχει, πληρώνοντας το ελάχιστο όριο (50 ένσημα); ή πρέπει να πληρώσει όλον τον χρόνο;

  15. #6135
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή με βλέπω να πηγαίνω και εγώ εκεί, να σου πω τι γνωρίζω.
    Με δύο χρόνια είσαι οκ. Το επίδομα ανεργίας είναι κλιμακωτό. Ξεκινάει με κάτι σαν 80% του μισθού σου και σε βάθος χρόνου μειώνεται προς τον βασικό. Όμως να τονίζω ότι απαιτεί ένα ποσοστό μερών εργασίας κατά την διάρκεια του τελευταίου χρόνου ή δύο στο Βέλγιο. Δηλαδή και εσύ και εγώ είμαστε οκ για αυτό.

    Από όσο γνωρίζω, το επίδομα δίνεται αναδρομικά από την πρώτη μέρα που είσαι τυπικά άνεργος. Το λέω αυτό γιατί η εταιρία σου ταχυδρομεί τα απαραίτητα χαρτιά και μόλις τα λάβεις τότε πας στην RWA παρακλάδι του VDAB που είναι ο αντίστοιχος ΟΑΕΔ.

    Πιο συγκεκριμένα θέλει διάβασμα, απλά σου γράφω τι ξέρω και τι μου έχουν εξηγήσει.
    Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες και ελπίζω να μην χρειαστεί να τα μάθεις καλύτερα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάρτα ανεργίας έχει και κάποια άλλα εξτρά, εκτός απο το επίδομα.

    https://www.dikaiologitika.gr/eidhse...karta-anergias

    Αν κάνει χρήση σε κάτι απο αυτα και μετά δούνε πως εργαζόταν στο εξωτερικό τότε μάλλον θα έχει τρεχάματα
    Είχα κάνει μια αίτηση για τα κοινωφελή του ΟΑΕΔ πριν φύγω από Ελλάδα. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων

    μια που πιάσαμε ανέργους ΟΑΕΔ, μια - δυο ερωτήσεις, για όποιον ξέρει.
    Με το πέρας της επιδοτούμενης ανεργίας, για πόσο καιρό έχεις ακόμα ιατροφαρμακευτική περίθαλψη; πχ κάποιος τελειώνει η επιδότηση φέτος το καλοκαίρι, έχει ΙΚΑ (σόρρυ, ΕΦΚΑ ήθελα να πω) μέχρι 28/2/2019 ή μέχρι 28/2/2020?

    Ερωτηση 2η. Εαν ένας ανεργος, έχει τελειώσει η ιατροφαρμακευτική του κάλυψη, μπορεί να συνεχίσει να έχει, πληρώνοντας το ελάχιστο όριο (50 ένσημα); ή πρέπει να πληρώσει όλον τον χρόνο;
    Θα σου απαντήσω στην πρώτη ερώτηση που έχω πρόσφατη εμπειρία. Όταν απολύθηκα τον Αύγουστο του 2015 είχα περίθαλψη μέχρι τον Φεβρουάριο του 2016. Το επίδομα ανεργίας ανανέωσε την περίθαλψή μου μέχρι τον Φεβρουάριο του 2017.

Σελ. 409 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 389399404407408409410411414419429 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας