Σελ. 460 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 440450455458459460461462465470480 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.886-6.900 από 8099
  1. #6886
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε αυτούς που των ήπιανε είναι λοιπόν το σύστημα υγείας που θα έχεις απαίτηση να είναι εκεί για σένα, το logistic να σου φέρει προμήθειες από ανά τον κόσμο για να επιβιώσεις, οι τεχνικοί τηλεπικοινωνιών για να δουλεύεις εσύ, η προστασία πολιτών να προστατέψει εσένα, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, απορρίμματα και πόσους άλλους κλάδους ξεχνάω για να τους χλευάζεις εσύ
    ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ για λύπηση
    Ξεχνάμε πόσα πράγματα παίρνουμε ως δεδομένα δυστυχώς. Είναι παρόμοια λανθασμένη λογική με το όταν ξεχνάμε τι προσφέρει και τι μπορεί ένα κράτος, ειδικά σε συνθήκες πανικού.

  2. #6887
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε αυτούς που των ήπιανε είναι λοιπόν το σύστημα υγείας που θα έχεις απαίτηση να είναι εκεί για σένα, το logistic να σου φέρει προμήθειες από ανά τον κόσμο για να επιβιώσεις, οι τεχνικοί τηλεπικοινωνιών για να δουλεύεις εσύ, η προστασία πολιτών να προστατέψει εσένα, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, απορρίμματα και πόσους άλλους κλάδους ξεχνάω για να τους χλευάζεις εσύ
    ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ για λύπηση
    Παίρνεις τίποτα χαπακια;
    Ποιος χλευασε τι; Τα κόμπλεξ σου αλλού.

    Έχω πολλούς φίλους που έχουν μείνει χωρίς δουλειά αυτές τις μέρες και δεν είναι για ειρωνεία.
    Αναφέρομαι σε ένα γεγονός αν δεν έχεις την δυνατότητα να το καταλάβεις.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #6888
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από νοσηλευτικό προσωπικό και ντελιβεράδες, κάνει άλλος προσλήψεις αυτό τον καιρό;
    Οι transaction processors :P


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #6889
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Χαιρετώ την παρέα! Λόγω ανάγκης μετανάστευσης θα μου ήταν χρήσιμες γενικες πληροφορίες η ακομη και προσωπικές εμπειρίες σχετικά με το ιταλοφωνο τμήμα της Ελβετιας.
    Σε σχέση δηλαδή με τα άλλα γερμανόφωνα και Γαλλοφωνία καντόνια όσον αφορά την εύρεση εργασίας οικίας εκπαίδευση κλπ που νομίζετε εσείς χρήσιμα. Η προτίμηση σε αυτό το τμήμα είναι επειδή μιλάμε στην οικογένεια ισπανικά και θα ήταν πιο εύκολο για όλους να μάθουμε την ιταλική η οποία μοιάζει να έχει αρκετή ομοιότητα. Από την άλλη προβληματιζομαι μήπως η γλώσσα θα με περιοριζε αρκετά και θα έπρεπε να πάρουμε μαθήματα μάλλον γερμανικών για να έχουμε περισσότερες επιλογές. Ευχαριστώ πολύ.

  5. #6890
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Υπόψιν πως ελάχιστες εταιρίες προσλαμβάνουν αυτή την εποχή λόγω του ιού.

    Ακόμα και να το κάνουν, τα HR τμήματα λειτουργούν στο ελάχιστο.

    Ξεκίνησα τη νέα μου δουλειά, χωρίς να έχω υπογράψει συμβόλαιο, με καλή πίστη πως θα τακτοποιηθεί. Το συμβόλαιο ήρθε με μια εβδομάδα καθυστέρηση (απόψε), κι αυτό ηλεκτρονικά μετά από τεράστιο κυνήγι του faculty στο HR για να μου στείλει ότι πρέπει.

    Αν δεν προβλέπονταν πως θα δούλευα έτσι κι αλλιώς από το σπίτι, το offer που είχα θα γίνονταν suspend, όπως έγινε σχεδόν σε κάθε άλλη περίπτωση που ξέρω.

  6. #6891
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Μπήκα να κάνω την μηδενική φορολογική δήλωση και φέτος ζητάνε τον τόπο φορολογικής κατοικίας στο εξωτερικό. Ζητάνε όμως και ένα πεδίο που λέγεται Αρ. Φορ. Ταυτοποίησης (*υποχρεωτικό)
    Να υποθέσω ότι αυτό είναι το αντίστοιχο ΑΦΜ στην χώρα; Λέτε να μπλέξουμε με έξτρα φορολόγηση;

  7. #6892
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπήκα να κάνω την μηδενική φορολογική δήλωση και φέτος ζητάνε τον τόπο φορολογικής κατοικίας στο εξωτερικό. Ζητάνε όμως και ένα πεδίο που λέγεται Αρ. Φορ. Ταυτοποίησης (*υποχρεωτικό)
    Να υποθέσω ότι αυτό είναι το αντίστοιχο ΑΦΜ στην χώρα; Λέτε να μπλέξουμε με έξτρα φορολόγηση;
    Μπορείς να βάλεις ένα screenshot (με τα προσωπικά στοιχεία και τα νούμερα κρυμμένα φυσικά, απλά για να δω που είναι);

    - - - Updated - - -

    Άκυρο, το βρήκα.

  8. #6893
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις ένα screenshot (με τα προσωπικά στοιχεία και τα νούμερα κρυμμένα φυσικά, απλά για να δω που είναι);
    Μπορώ αλλά μέχρι να το κάνω, εσένα δεν έχει στην ίδια γραμμή με την φορολογική κατοικία Διεύθυνση, πόλη, το παραπάνω και τκ;

    Ουσιαστικά 3 σειρές με πεδια ανά άτομο. Ίσως να διαφέρει ανά χώρα. Εγώ είμαι Βέλγιο.

    Αύριο η εικόνα

  9. #6894
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    To βρήκα.
    Για εμένα είναι μεγάλο μπλέξιμο γιατί με δείχνει ακόμα ως φορολογικό κάτοικο Ελβετίας, και όταν πάω να το αλλάξω σε Γερμανία πετάει μήνυμα ότι πρέπει να κάνω αλλαγή στοιχείων μητρώου, αλλά όταν πάω να κάνω αλλαγή στοιχείων μητρώου δεν έχει επιλογή χώρας γιατί το κουμπάκι που λέει "Ελλάδα" είναι παγωμένο.
    Με άλλα λόγια ενώ με έχουν ως κάτοικο εξωτερικού, έχουν ελληνική διεύθυνση και δε μου επιτρέπουν να αλλάξω διεύθυνση.
    Υποψιάζομαι ότι θα θέλουν κανένα κατοστάρικο για να γίνει η αλλαγή off-line. Μητσοτακόσημο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  58,9 KB 
ID: 214219

  10. #6895
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    To βρήκα.
    Για εμένα είναι μεγάλο μπλέξιμο γιατί με δείχνει ακόμα ως φορολογικό κάτοικο Ελβετίας, και όταν πάω να το αλλάξω σε Γερμανία πετάει μήνυμα ότι πρέπει να κάνω αλλαγή στοιχείων μητρώου, αλλά όταν πάω να κάνω αλλαγή στοιχείων μητρώου δεν έχει επιλογή χώρας γιατί το κουμπάκι που λέει "Ελλάδα" είναι παγωμένο.
    Με άλλα λόγια ενώ με έχουν ως κάτοικο εξωτερικού, έχουν ελληνική διεύθυνση και δε μου επιτρέπουν να αλλάξω διεύθυνση.
    Υποψιάζομαι ότι θα θέλουν κανένα κατοστάρικο για να γίνει η αλλαγή off-line. Μητσοτακόσημο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  58,9 KB 
ID: 214219
    Για γερμανία lewton χρειάζεσαι να πάρεις από τοπικό σου tax office την εξής φόρμα "Antrag auf Erteilung einer Ansässigkeitsbescheinigung" (λες για ποιά χώρα είναι, για έλλαδα θα σου είναι σε γερμανικά και αγγλικά μαζί στην ίδια φόρμα και δεν θα χρειαστεί να κάνεις μετάφραση) και να την παραδώσεις στην ΔΟΥ σου ελλάδα. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να το κάνεις μεταμόρφωση ("σκοιλ ελικικού" mode) ηλεκτρονικά, άλλα λογικά πρεπει να γίνεται.

    Το έκανα το περασμένο καλοκαίρι που κατέβηκα για διακοπές ελλάδα, την είχα βγάλει κάνα μήνα πριν κατέβω και μετά αυτοπροσώπως πήγα στη ΔΟΥ και άλλαξα την φορολογική μου χώρα με αυτή τη φόρμα (δεν θυμάμαι αν χρειάστηκε να πληρώσω παράβολο, άλλα νομίζω κάτι μου ζητησανε). Εγώ δεν κάνω καθόλου φορολογική ελλάδα, ούτε μηδενική, απλά όταν ξέρω ότι θα μείνω αρκετά σε μια χώρα πάω και αλλαζω την φορολογική μου διεύθυνση για κάθε περίπτωση, ας πούμε γερμανία πήγα μετά τον τρίτο χρόνο και το έκανα αυτό. Μέχρι τότε με είχαν ακόμα κάτοικο δανίας. Ας πούμε τώρα που θα πάω Ιταλία για την επόμενη δουλειά θα περιμένω να δω αν θα μείνω παραπάνω από χρόνο και αν ναι τότε θα πάω να το αλλάξω ξανά.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  11. #6896
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπήκα να κάνω την μηδενική φορολογική δήλωση και φέτος ζητάνε τον τόπο φορολογικής κατοικίας στο εξωτερικό. Ζητάνε όμως και ένα πεδίο που λέγεται Αρ. Φορ. Ταυτοποίησης (*υποχρεωτικό)
    Να υποθέσω ότι αυτό είναι το αντίστοιχο ΑΦΜ στην χώρα; Λέτε να μπλέξουμε με έξτρα φορολόγηση;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις ένα screenshot (με τα προσωπικά στοιχεία και τα νούμερα κρυμμένα φυσικά, απλά για να δω που είναι);

    - - - Updated - - -

    Άκυρο, το βρήκα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ αλλά μέχρι να το κάνω, εσένα δεν έχει στην ίδια γραμμή με την φορολογική κατοικία Διεύθυνση, πόλη, το παραπάνω και τκ;

    Ουσιαστικά 3 σειρές με πεδια ανά άτομο. Ίσως να διαφέρει ανά χώρα. Εγώ είμαι Βέλγιο.

    Αύριο η εικόνα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslgr-taxisnet.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  78,4 KB 
ID: 214222

    Γενικά η γραμμή με τα κόκκινα κουτάκια ανά άτομο είναι καινούργια με υποχρεωτικά πεδία. Συγκεκριμένα το κουτί που έχω μαρκάρει ειναι το Αρ. Φορ. Ταυτοποίησης (*υποχρεωτικό), το οποίο φαντάζομαι θα μπορεί να συνδέσει το φορολογικό μου μητρώο από την Ελλάδα στο Βέλγιο.

    Λέτε να μπλέξουμε με έξτρα φορολόγηση;

  12. #6897
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Έχει αλλάξει κάτι στον τρόπο φορολόγησης των κατοίκων εξωτερικού; Δε νομίζω, τουλάχιστον ακόμη...

    Στο βιβλιαράκι ακόμα αναφέρεται ότι "Οι κάτοικοι εξωτερικού είναι υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης μόνο όταν αποκτούν πραγματικό εισόδημα φορολογούμενο με οποιονδήποτε τρόπο (π.χ. βάσει κλίμακας ή αυτοτελώς) ή απαλλασσόμενο από πηγές Ελλάδος."

    To ερώτημα είναι, όσοι κάνουν δήλωση, δηλώνουν και τα εισοδήματα από εξωτερικο;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  13. #6898
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για γερμανία lewton χρειάζεσαι να πάρεις από τοπικό σου tax office την εξής φόρμα "Antrag auf Erteilung einer Ansässigkeitsbescheinigung" (λες για ποιά χώρα είναι, για έλλαδα θα σου είναι σε γερμανικά και αγγλικά μαζί στην ίδια φόρμα και δεν θα χρειαστεί να κάνεις μετάφραση) και να την παραδώσεις στην ΔΟΥ σου ελλάδα. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να το κάνεις μεταμόρφωση ("σκοιλ ελικικού" mode) ηλεκτρονικά, άλλα λογικά πρεπει να γίνεται.

    Το έκανα το περασμένο καλοκαίρι που κατέβηκα για διακοπές ελλάδα, την είχα βγάλει κάνα μήνα πριν κατέβω και μετά αυτοπροσώπως πήγα στη ΔΟΥ και άλλαξα την φορολογική μου χώρα με αυτή τη φόρμα (δεν θυμάμαι αν χρειάστηκε να πληρώσω παράβολο, άλλα νομίζω κάτι μου ζητησανε). Εγώ δεν κάνω καθόλου φορολογική ελλάδα, ούτε μηδενική, απλά όταν ξέρω ότι θα μείνω αρκετά σε μια χώρα πάω και αλλαζω την φορολογική μου διεύθυνση για κάθε περίπτωση, ας πούμε γερμανία πήγα μετά τον τρίτο χρόνο και το έκανα αυτό. Μέχρι τότε με είχαν ακόμα κάτοικο δανίας. Ας πούμε τώρα που θα πάω Ιταλία για την επόμενη δουλειά θα περιμένω να δω αν θα μείνω παραπάνω από χρόνο και αν ναι τότε θα πάω να το αλλάξω ξανά.
    Δεν είναι να μετακομίζει κανείς anymore...
    Πόσο κόστισε η αλλαγή από Δανία σε Γερμανία;

  14. #6899
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    όσοι είναι φορολογικοί κάτοικοι ΕΕ ας ρίξουν μια ματιά στο παρακάτω

    https://ec.europa.eu/taxation_custom...xamples_el.pdf

  15. #6900
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσοι είναι φορολογικοί κάτοικοι ΕΕ ας ρίξουν μια ματιά στο παρακάτω

    https://ec.europa.eu/taxation_custom...xamples_el.pdf
    Αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Ουσιαστικά συνδέουν τα φορολογικά μητρώα καθώς εμάς στο Βέλγιο το rijksnummer είναι ουσιαστικά ότι και το ΑΦΜ στην Ελλάδα.

    Παρεπιπτόντως δεν ξέρωπότε έχει φτιαχτεί το έγγραφο αλλά η 2.2. Κάρτα Κοινωνικής Ασφάλισης (Carte de sécurité sociale (carte SIS)) δεν υπάρχει πια στο Βέλγιο. Την είχα για δύο χρόνια και μετά πήγαμε όλοι μαζί στην ταυτότητα.

Σελ. 460 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 440450455458459460461462465470480 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας