Σελ. 478 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 458468473476477478479480483488498 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.156-7.170 από 8099
  1. #7156
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Καλημέρα σας,
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας. μου έγινε μια πρόταση για δουλειά εξ αποστάσεως σε μια εταιρεία στην Ιταλία. Η πρόταση είναι να ανοίξω ατομική επιχείρηση και να κόβω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών. Το θέμα είναι αν με συμφέρει φορολογικά γιατί δεν έχω καταλάβει τι παίζει με ΦΠΑ & φόρο εισοδήματος.

    Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  2. #7157
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.356
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας. μου έγινε μια πρόταση για δουλειά εξ αποστάσεως σε μια εταιρεία στην Ιταλία. Η πρόταση είναι να ανοίξω ατομική επιχείρηση και να κόβω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών. Το θέμα είναι αν με συμφέρει φορολογικά γιατί δεν έχω καταλάβει τι παίζει με ΦΠΑ & φόρο εισοδήματος.

    Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.
    Εννοείς να γίνεις freelancer ή θέλει αναγκαστικά Limited;
    Για να δεις τι παίζει με φορολογία καλό είναι να μιλήσεις με έναν λογιστή στην Ελλάδα για να ξέρεις πόσα θα χάνεις σε φόρους.
    Ιδανικά θα άξιζε να ανοίξεις την εταιρεία σε καμία άλλη χώρα, πχ Κύπρο που έχει χαμηλή φορολογία για freelancers και εταιρείες, αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο για όλους.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #7158
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς να γίνεις freelancer ή θέλει αναγκαστικά Limited;
    Για να δεις τι παίζει με φορολογία καλό είναι να μιλήσεις με έναν λογιστή στην Ελλάδα για να ξέρεις πόσα θα χάνεις σε φόρους.
    Ιδανικά θα άξιζε να ανοίξεις την εταιρεία σε καμία άλλη χώρα, πχ Κύπρο που έχει χαμηλή φορολογία για freelancers και εταιρείες, αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο για όλους.
    Ελπίζω να υπάρχει κάνα λογιστής που να ξέρει τι γίνεται εδώ μέσα, γιατί έχω ρωτήσει 3 και έχω πάρει 3 διαφορετικές απαντήσεις
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  4. #7159
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας. μου έγινε μια πρόταση για δουλειά εξ αποστάσεως σε μια εταιρεία στην Ιταλία. Η πρόταση είναι να ανοίξω ατομική επιχείρηση και να κόβω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών. Το θέμα είναι αν με συμφέρει φορολογικά γιατί δεν έχω καταλάβει τι παίζει με ΦΠΑ & φόρο εισοδήματος.

    Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.
    Δεν θα σε συμβουλέψω ακριβώς επί τούτου επειδή προφανώς δεν είμαι λογιστής στην Ελλάδα.

    Εκείνο όμως που θα σου πω από προσωπική εμπειρία σε άλλη χώρα (Βέλγιο) αλλά λίγο-πολύ ισχύει και Ελλάδα είναι να προσέξεις τα overheads (επιπρόσθετα) κόστη που έχει μια ατομική επιχείρηση σε κρατήσεις, λοιπούς φόρους κλπ και που δεν είναι πάντοτε σε αναλογία με το εισόδημα που έχεις.

    Καθώς και κόστη να κλείσεις την ατομική επιχείρηση κλπ. Με άλλα λόγια, να ανοίξεις ατομική επιχείρηση μόνο και μόνο για να έχεις επαγγελματική σχέση με έναν πελάτη στο εξωτερικό μπορεί και να είναι μια πολύ επιζήμια κίνηση μακροπρόθεσμα. Εκτός και αν τα ποσά που σου προσφέρει η σχέση αυτή και η διάρκεια που ενδεχομένως να έχει να αξίζει τον κόπο ή αν είναι εφαλτήριο για εσένα να ξεκινήσεις με έναν πελάτη και να επεκταθείς.

    Προσωπικά, η εμπειρία μου στο Βέλγιο με ατομική επιχείρηση για να έχω στην ουσία 2 πελάτες ήταν μάλλον επιζήμια, ή τουλάχιστον κατέληξα να πληρώνω πάρα πολύ περισσότερα σε overheads και τελικά δεν έβγαλα σχεδόν καθόλου κέρδος
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #7160
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα σε συμβουλέψω ακριβώς επί τούτου επειδή προφανώς δεν είμαι λογιστής στην Ελλάδα.

    Εκείνο όμως που θα σου πω από προσωπική εμπειρία σε άλλη χώρα (Βέλγιο) αλλά λίγο-πολύ ισχύει και Ελλάδα είναι να προσέξεις τα overheads (επιπρόσθετα) κόστη που έχει μια ατομική επιχείρηση σε κρατήσεις, λοιπούς φόρους κλπ και που δεν είναι πάντοτε σε αναλογία με το εισόδημα που έχεις.

    Καθώς και κόστη να κλείσεις την ατομική επιχείρηση κλπ. Με άλλα λόγια, να ανοίξεις ατομική επιχείρηση μόνο και μόνο για να έχεις επαγγελματική σχέση με έναν πελάτη στο εξωτερικό μπορεί και να είναι μια πολύ επιζήμια κίνηση μακροπρόθεσμα. Εκτός και αν τα ποσά που σου προσφέρει η σχέση αυτή και η διάρκεια που ενδεχομένως να έχει να αξίζει τον κόπο ή αν είναι εφαλτήριο για εσένα να ξεκινήσεις με έναν πελάτη και να επεκταθείς.

    Προσωπικά, η εμπειρία μου στο Βέλγιο με ατομική επιχείρηση για να έχω στην ουσία 2 πελάτες ήταν μάλλον επιζήμια, ή τουλάχιστον κατέληξα να πληρώνω πάρα πολύ περισσότερα σε overheads και τελικά δεν έβγαλα σχεδόν καθόλου κέρδος
    Αυτό φοβάμαι και εγώ. Στην ουσία 2 πράγματα με "φοβίζουν": Αν στην αμοιβή θα πρέπει να πληρώσω ΦΠΑ (-24%) & αν θα φορολογηθώ σαν μισθωτός (-22% φόρος) ή σαν Ελ. Επαγγ. με φόρο που φτάνει -36%.
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  6. #7161
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας. μου έγινε μια πρόταση για δουλειά εξ αποστάσεως σε μια εταιρεία στην Ιταλία. Η πρόταση είναι να ανοίξω ατομική επιχείρηση και να κόβω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών. Το θέμα είναι αν με συμφέρει φορολογικά γιατί δεν έχω καταλάβει τι παίζει με ΦΠΑ & φόρο εισοδήματος.

    Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.
    Κοίτα αν σε βολεύει να δουλέψεις με umbrella company.
    Υπογραφή

  7. #7162
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό φοβάμαι και εγώ. Στην ουσία 2 πράγματα με "φοβίζουν": Αν στην αμοιβή θα πρέπει να πληρώσω ΦΠΑ (-24%) & αν θα φορολογηθώ σαν μισθωτός (-22% φόρος) ή σαν Ελ. Επαγγ. με φόρο που φτάνει -36%.
    Και αυτό λέω, δεν είναι μόνο αυτοί οι φόροι είναι και τα overheads σε κρατήσεις, τέλη, κλπ. Αυτό είναι που μπορεί μερικά χρόνια μετά να αποδειχθεί πολύ μεγάλο βάρος - μιλώ εκ πείρας
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #7163
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα αν σε βολεύει να δουλέψεις με umbrella company.

    Έτσι έχουμε προσλάβει εμείς πολύ κόσμο από άλλες χώρες, και από την Ελλάδα, το τελευταίο εξάμηνο.

  9. #7164
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έτσι έχουμε προσλάβει εμείς πολύ κόσμο από άλλες χώρες, και από την Ελλάδα, το τελευταίο εξάμηνο.
    Ποια είναι η umbrella εταιρεία που συνεργάζεστε; Μήπως ξέρεις;
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  10. #7165
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    έχει κανείς εμπειρία από εταιρίες που παρέχουν "τεχνικούς συμβούλους" σε 3ους?
    Μου ήρθαν 2 προσκλήσεις από μια γερμανική και μια αμερικάνικη για να συμβουλεύσω πελάτη τους για ένα τεχνικό θέμα. Τ
    Ο προβληματισμός αφορά τον τρόπο και τον τόπο φορολόγησης του ποσού που θα καταβάλλεται - έχει κανείς πρότερη εμπειρία?

  11. #7166
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει κανείς εμπειρία από εταιρίες που παρέχουν "τεχνικούς συμβούλους" σε 3ους?
    Μου ήρθαν 2 προσκλήσεις από μια γερμανική και μια αμερικάνικη για να συμβουλεύσω πελάτη τους για ένα τεχνικό θέμα. Τ
    Ο προβληματισμός αφορά τον τρόπο και τον τόπο φορολόγησης του ποσού που θα καταβάλλεται - έχει κανείς πρότερη εμπειρία?
    Ναι, τι ακριβώς σε προβληματίζει?
    Υπογραφή

  12. #7167
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα αν σε βολεύει να δουλέψεις με umbrella company.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έτσι έχουμε προσλάβει εμείς πολύ κόσμο από άλλες χώρες, και από την Ελλάδα, το τελευταίο εξάμηνο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι η umbrella εταιρεία που συνεργάζεστε; Μήπως ξέρεις;
    Πολύ προσοχή με αυτές τις εταιρίες, γιατί μπορέι να καταλήξεις να είσαι το πουτ@@@κι τους και να σε στέλνουν από 'δω και από ´κεί με καμία προοπτική και καθαρή εκμετάλλευση της ανάγκης σου. Προηγούμενη εμπειρία μου στη γερμανία με αντίστοιχη εταιρία ήταν κάκιστη, και μόλις δεν τους έφερνα πλεόν commission με ξεπετάξανε μπαμ μπαμ και χωρίς ενδοιασμούς παρόλες τις αντίθετες υποσχέσεις τους στην αρχή για να με καλοπιάσουν και να δεχτώ χωρίς ενδοιασμούς. Ευτυχώς ήμουν εξ'αρχής ενημερωμένος από αντίστοιχες εμπειρίες από συναδέλφους και ήμουν προετοιμασμένος του τι να περιμένω και ας μου υποσχόντανε ότι εμείς δεν τα κάνουμε αυτά και βλέπουμε τους υπαλλήλους μας διαφορετικά, π@π@ρια μέντολες.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  13. #7168
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ προσοχή με αυτές τις εταιρίες, γιατί μπορέι να καταλήξεις να είσαι το πουτ@@@κι τους και να σε στέλνουν από 'δω και από ´κεί με καμία προοπτική και καθαρή εκμετάλλευση της ανάγκης σου. Προηγούμενη εμπειρία μου στη γερμανία με αντίστοιχη εταιρία ήταν κάκιστη, και μόλις δεν τους έφερνα πλεόν commission με ξεπετάξανε μπαμ μπαμ και χωρίς ενδοιασμούς παρόλες τις αντίθετες υποσχέσεις τους στην αρχή για να με καλοπιάσουν και να δεχτώ χωρίς ενδοιασμούς. Ευτυχώς ήμουν εξ'αρχής ενημερωμένος από αντίστοιχες εμπειρίες από συναδέλφους και ήμουν προετοιμασμένος του τι να περιμένω και ας μου υποσχόντανε ότι εμείς δεν τα κάνουμε αυτά και βλέπουμε τους υπαλλήλους μας διαφορετικά, π@π@ρια μέντολες.
    Δεν ξέρω που πήγες, αλλά σίγουρα δεν ήταν umbrella company αυτό. Δε μπορούν να σε στείλουν πουθενά και ούτε να σε βάλουν να κάνεις τίποτα.
    Υπογραφή

  14. #7169
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τι ακριβώς σε προβληματίζει?
    Με προβληματίζει το γεγονός οτι θα μπαίνει ένα έμβασμα σε λογαριασμό τραπέζης και δεν θα έχει φορολογηθεί.
    Ειδικότερα η μια εταιρία αναφέρει οτι τυχόν φόροι που προκύπτουν κτλ βαρύνουν την δικιά μου πλευρά και οτι βάσει terms and conditions μπορεί να μου ζητήσουν να τους παρέχω και βεβαίωση καταβολής αυτών.
    Έλεγα μήπως είναι καλύτερα (αν γίνεται, δεν έχω την παραμικρή ιδέα) να δηλώσω κάποιο virtual αριθμό τραπέζης - revolut κτλ παρέχουν IBAN τραπέζης?

  15. #7170
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με προβληματίζει το γεγονός οτι θα μπαίνει ένα έμβασμα σε λογαριασμό τραπέζης και δεν θα έχει φορολογηθεί.
    Ειδικότερα η μια εταιρία αναφέρει οτι τυχόν φόροι που προκύπτουν κτλ βαρύνουν την δικιά μου πλευρά και οτι βάσει terms and conditions μπορεί να μου ζητήσουν να τους παρέχω και βεβαίωση καταβολής αυτών.
    Έλεγα μήπως είναι καλύτερα (αν γίνεται, δεν έχω την παραμικρή ιδέα) να δηλώσω κάποιο virtual αριθμό τραπέζης - revolut κτλ παρέχουν IBAN τραπέζης?
    Ως ιδιώτης δηλαδή θα παρέχεις υπηρεσίες? Τι invoice θα τους δίνεις?
    Υπογραφή

Σελ. 478 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 458468473476477478479480483488498 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας