Σελ. 485 από 538 ΠρώτηΠρώτη ... 465475480483484485486487490495505 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.261-7.275 από 8065
  1. #7261
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διδακτορικό πληρώνεται σαν και είναι πλήρους απασχόλησης οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα επιβίωσης.
    Μα τι βλάκες όμως.

  2. #7262
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.618
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Για μένα η κύρια ερώτηση είναι όχι το που και το πως, αλλά το γιατί. Σε ενδιαφέρει η αγορά εργασίας που θα σου ανοίξει, ή το κάνεις για να καθυστερήσεις την είσοδό σου στην αγορά;

  3. #7263
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα η κύρια ερώτηση είναι όχι το που και το πως, αλλά το γιατί. Σε ενδιαφέρει η αγορά εργασίας που θα σου ανοίξει, ή το κάνεις για να καθυστερήσεις την είσοδό σου στην αγορά;
    Και να προσθέσω, από ιδία πείρα, είναι όντως η έρευνα το κάλεσμά σου; Επειδή - και προφανώς δεν αναφέρομαι σε εσένα Zus - έχω δει κόσμο να χτυπιέται να κάνει διδακτορικό επειδή το βλέπει σαν τρόπο όπου θα μπει σε διδακτικό προσωπικό πανεπιστημίου και έτσι πλέον θα κινείται βιοποριστικά.

    Ίσως αυτό να ίσχυε κάποτε, σίγουρα στην Ελλάδα, αλλά πρωτίστως το πάθος πρέπει να είναι για έρευνα και δημοσιεύσεις. Προσωπικά, αν και ξεκίνησα διδακτορικό, συνειδητοποίησα ότι απλά δεν το ήθελα και το άφησα.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #7264
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να προσθέσω, από ιδία πείρα, είναι όντως η έρευνα το κάλεσμά σου; Επειδή - και προφανώς δεν αναφέρομαι σε εσένα Zus - έχω δει κόσμο να χτυπιέται να κάνει διδακτορικό επειδή το βλέπει σαν τρόπο όπου θα μπει σε διδακτικό προσωπικό πανεπιστημίου και έτσι πλέον θα κινείται βιοποριστικά.

    Ίσως αυτό να ίσχυε κάποτε, σίγουρα στην Ελλάδα, αλλά πρωτίστως το πάθος πρέπει να είναι για έρευνα και δημοσιεύσεις. Προσωπικά, αν και ξεκίνησα διδακτορικό, συνειδητοποίησα ότι απλά δεν το ήθελα και το άφησα.
    Όλοι χρειαζόμαστε εισόδημα για να ζήσουμε. Όμως, η ακαδημαϊκή καριέρα ήταν κάπως ιδιαίτερη σε σχέση με άλλες επαγγελματικές καριέρες. Το ίδιο το Πανεπιστήμιο είχε μια βασική διαφορά από διάφορες σχολές πρακτικής εξειδίκευσης. Όταν ήμουν στην σχολή (97-01) δεν το καταλαβαίναν αυτο. Δυστυχώς τα τελευταία πολλά χρόνια η academia έχει γίνει ένα ακόμα επάγγελμα. Στο Βέλγιο ξέρω κόσμο όπως περιγράφεις. Διδακτορικά για την πορωση. Η βασική διαφορά είναι ότι στην Ελλάδα δεν πληρώνεσαι για να γίνεις μελλοντικός δημόσιος υπάλληλος και είσαι στο έλεος κάθε καθηγητή. Στο εξωτερικό πληρώνεσαι. Στα υπόλοιπα δεν ξέρω γιατί 1-2 άτομα που γνωρίζω, το έκαναν για ΕΕ ή σχετικούς οργανισμός. Αλλά δεν θέλω να γενίκευσω γιατί δεν ξέρω αρκετά. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι για πολλούς μη Ευρωπαίους, το διδακτορικό εδώ είναι ένα σχετικά δωρεάν όχημα για prestige όταν επιστρέφουν στην χώρα τους πχ Κολομβία ή και Αμερική. Άλλωστε το ίδιο γινόταν και στην Ελλάδα αν και τότε κόστιζε.

  5. #7265
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Επειδή στο παρελθόν (στην Ελβετία) έκανα παρέα με πολλούς ντόκτορες και υποψήφιους ντόκτορες, αυτό που έχω να πω είναι ότι αν το βλέπεις ως δουλειά (και όχι ως τεράστιο πάθος) είναι μια χαρά δουλειά αν έχεις προσωπική πειθαρχία. Είναι μια δουλειά που σε γενικό βαθμό έχεις πολύ περισσότερη ελευθερία από άλλες «νορμάλ» δουλειές και είναι εύκολο να μείνεις πολύ πίσω. Και αυτό ισχύει και για τους υποψήφιους που ήξερα αλλά και άτομα που έκαναν post-doc στο CERN και στο EPFL και στο οικοσύστημα γύρω από αυτά που είναι πολύ μεγάλο στην γαλλόφωνη Ελβετία.

  6. #7266
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Νομίζω πως δεν πρέπει να ξεχνάτε να διαχωρίσετε ποιοτικά τα πανεπιστήμια γιατί το φόρτο και οι απαιτήσεις δεν είναι ίδιες (με το ανάλογο αποτέλεσμα του τι αποκομίζεις).

    Στο Μάντσεστερ που δουλεύω και βλέπω πως δουλεύουν και τα παιδιά που κάνουν PhD πχ, αν δεν κάνεις δημοσιεύσεις κατά τη διάρκεια του διδακτορικού σου βάζεις υποψηφιότητα για πρώην υποψήφιος διδάκτορας. Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ούτε ως όχημα, ούτε ως καμουφλάζ άλλων στόχων.

    Ερευνάς το αντικείμενο σου, το οποίο είναι δικό σου, το κινείς εσύ και άρα εξ ορισμού το γουστάρεις ή μετά την πρώτη χρονιά κάνεις fail το transit για να πας στη 2ρη και έχεις φύγει. Στόχος πάντα να μείνεις στο academia ως postdoc ή ως lecturer αλλιώς το industry σε περιμένει και σε σέβεται. Αν δεν βγάλεις δημοσιεύσεις ΣΙΓΟΥΡΑ θα είναι σχεδόν αδύνατο να βρείς δουλειά στο academia.

    Δεν καταλαβαίνουν από Περιστέρες.

    H μόνη σου επιλογή τελειώνοντας PhD χωρίς δημοσιεύσεις, και αν είσαι τυχερός, θα είναι να πας σε πανεπιστήμιο που κάνει focus το teaching (low mid- low rank) και εκεί... κλαίει η μάνα μου στο μνήμα. Έχω δεί συναδέλφους να χτυπάνε 35 ώρες teaching την εβδομάδα, το οποίο είναι υπερβολικά σκληρό. Γιατί αυτός ο αριθμός έχει πίσω του προετοιμασία, support, marking, mentorship οπότε άνετα πας στις 60-65 ώρες εβδομαδιαία για να τα έχεις όλα υπό έλεγχο).

    Έχω ακολουθήσει και τους δύο δρόμους (industry, academia), και δούλευα ως Research Associate ακόμα και κατά τη διάρκεια του διδακτορικού με ανεξάρτητα συμβόλαια. Με διαφορά η μεγαλύτερη χαλαρότητα υπήρχε στο industry, 9-5 και γειά σας. Το academia δεν είναι εύκολο. Δουλεύεις άνετα 16+ ώρες συν τα ΣΚ αν θες να προχωρήσεις αλλά είναι σχέση αγάπης λόγω του φοβερού περιβάλλοντος και σε μεγάλο βαθμό χωρίς μαχαιρώματα. Επίσης η εργασιακή ασφάλεια είναι ασύγκριτη ακόμα και αν δουλεύεις ως ερευνητικός συνεργάτης με συμβόλαια (λόγω right to redeploy).

    Αυτά πάντα ισχύουν για UK. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω συναντήσει στο academia στην Ελλάδα είναι ο νεποτισμός, το entitlement που περνάει από διδάσκοντες σε φοιτητές, και η απουσία αξιολόγησης = απουσία ανοιχτού μυαλού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 07-07-21 στις 12:01.

  7. #7267
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Από την άλλη βέβαια, δεν βλέπω και την αξία ανθρώπων που έχουν μεν κάλεσμα και τα δίνουν όλα στην έρευνα ακαδημαϊκά να έχουν και διδασκαλία ως καθηγητές - έχω δει και τέτοιες περιπτώσεις όπου ως επιστήμονες είναι άριστοι αλλά ως δάσκαλοι μηδέν.

    Αν και ξεφεύγουμε πολύ να το συνεχίσουμε στο μοτίβο αυτό
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #7268
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη βέβαια, δεν βλέπω και την αξία ανθρώπων που έχουν μεν κάλεσμα και τα δίνουν όλα στην έρευνα ακαδημαϊκά να έχουν και διδασκαλία ως καθηγητές - έχω δει και τέτοιες περιπτώσεις όπου ως επιστήμονες είναι άριστοι αλλά ως δάσκαλοι μηδέν.

    Αν και ξεφεύγουμε πολύ να το συνεχίσουμε στο μοτίβο αυτό

    Εννοείται πως αυτό υπάρχει. Το καλό στο UK είναι πως δεν μπορείς να διδάξεις αν δεν περάσεις ένα αρκετά σοβαρό training και να γίνεις associate fellow (τουλάχιστον) στην higher education academy.

    Επίσης το επίπεδο διδασκαλίας σου αξιολογείται σε κάθε ακαδημαικό έτος από τους φοιτητές. Μετά είναι στα χέρια του πανεπιστημίου το τι θα κάνει μαζί σου αν τα πράγματα δεν είναι καλά (και συνήθως θα υπάρξουν συνέπειες για κάτι τέτοιο), αφού το student satisfaction είναι η μια από τις 4 κολώνες στα league tables. Επίσης κάθε πανεπιστήμιο παίρνει αξιολόγηση (gold, silver, bronze) για το επίπεδο διδασκαλίας του που είναι υποχρεωμένο να το δείχνει δημόσια.

  9. #7269
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό

  10. #7270
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Στο πιο πρακτικό του πράγματος, νομίζω ένα καλό μέρος να κοιτάς είναι τα https://www.findaphd.com/ και https://www.phdportal.com/

    Από τη δικιά μου εμπειρία με τη γυναίκα μου, τεράστιο ρόλο παίζει ο supervisor οπότε κοίτα όσο γίνεται να βρεις αξιολογήσεις, ρώτα γνωστούς, κλπ γιατί είναι απίστευτα σημαντικό να μπορείτε να συνεννοηθείτε.

    Κατά τα άλλα ισχύουν αυτά που είπαν και τα παιδιά, θέλει νομίζω πολύ αυτοέλεγχο και self-motivation που σημαίνει ότι πρέπει να γουστάρεις πολύ αυτό που κάνεις.

    Επίσης βλέπω μεταξύ χωρών που γνωρίζω (Ολλανδία και ΗΒ) υπάρχουν αρκετές διαφορές στην κουλτούρα και στα διαδικαστικά. Π.χ. Ολλανδία οι δημοσιεύσεις είναι υποχρεωτικές για να μπορέσεις να πάρεις τον τίτλο, στο ΗΒ όχι κατά κανόνα. Στο ΗΒ η τελική εξέταση είναι κανονική εξέταση 5 ωρών, στην Ολλανδία είναι πιο πολύ σαν τελετή.

  11. #7271
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Κάπως έτσι περίμενα να είναι οι απαντήσεις.

    Αυτή τη στιγμή μιλάμε για σκέψεις μελλοντικές, σε βάθος 1-2 χρόνων. Θέλω οπωσδήποτε ένα διάλλειμα από το διάβασμα γιατί δεν γίνεται. Θέλω να απολαύσω την επόμενη καραντίνα με την ησυχία μου, νισάφι.

    Έπρεπε να το αναφέρω από την αρχή. Οποιαδήποτε προσπάθεια, προφανώς και θα ήθελα να περιέχει μισθό, δεν καίγομαι να είναι σοβαρός, απλώς να τα βγάζω πέρα. Γιατί δεν έχω και κάποιους να μου τσοντάρουν, μόνος τα βγάζω πέρα κατά βάση.

    Αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω γιατί μου έχει καρφωθεί αυτή η ιδέα. Δεν έχω κανένα παράπονο από την δουλειά μου και δεν καίγομαι ούτε για κάτι καλύτερο σε θέμα χαρτιών ούτε και έχω καμια καούρα να το κάνω για φήμη. Η αρχική σκέψη μου ήταν η εξής, ότι αν γίνεται να πληρώνομαι ανθρώπινα και παράλληλα, να εξελίσομαι έστω και με άγνωστη κατάληξη, γιατί όχι? Γιατί να μην δοκιμάσω και τα όρια μου? Επιπλέον, ίσως το βλέπω σαν ένα κάποιο τέλος στο μονοπάτι που ακολουθώ τα τελευταία χρόνια. Ότι εάν δεν το ολοκληρώσω, δεν θα έχω καλυφθεί ψυχολογικά και ότι το άφησα στη μέση. Κι αυτό είναι κάτι που δεν μου αρέσει.

    Δεν γνωρίζω βέβαια κατά πόσο θα μπω στο πετσί του ρόλου και θα αρχίσω να ξερνάω paper. Αυτό ίσως είναι κάτι που μένει να φανεί.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #7272
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Πολύ σωστό το comment για supervisor! Το να βρείς τον supervisor που ταιριάζει η ιδιοσυγκρασία σας είναι πολύ σημαντικός παράγοντας επιτυχίας.

    Η τελική εξέταση στο ΗΒ, γνωστό ως viva, γίνεται από έναν εσωτερικό (του πανεπιστημίου) και έναν εξωτερικό εξεταστή (έρχεται από αλλού, μπορεί από οποιοδήποτε uni στον κόσμο) και επιβλέπεται από έναν Chair. Ο επιβλέπων απαγορεύεται να μιλήσει ή να βρίσκεται στον χώρο. Είναι αυτό που καθορίζει τα πάντα και αυτό για το οποίο δούλευες 4 χρόνια. Τα πιθανά αποτελέσματα είναι 4.

    1. Pass: πέρασες, το πήρες κατευθείαν, συγχαρητήρια Dr. (Σπάνιο αλλά φυσικά όχι ακατόρθωτο)
    2. Pass with Minor Corrections: Και πάλι, ουσιαστικά είσαι Dr αλλά πρώτα πρέπει να διορθώσεις κάποια μικρά-περίπου μικρά πράγματα που έδωσαν οι εξεταστές. Συνήθως σου δίνουν 6 μήνες για να διορθώσεις και να καταθέσεις την τελική έκδοση. Κατά κανόνα εντελώς τυπική διαδικασία. (Συχνό : εδώ ήταν και η αφεντιά μου )
    3. Pass with major corrections: Δύσκολα τα πράγματα, είσαι σα τον Ρόκι μετά το ξύλο από τον Ρώσο και μπορεί να χρειαστεί να κάνεις πάλι viva. Σου δίνεται ένας χρόνος διορία για να διορθώσεις τα σοβαρά προβλήματα. (Όχι συχνό αλλά το έχω δεί μερικές φορές)
    4. Fail: Εδώ κάτι πήγε πάρα πολύ στραβά. Είσαι εκτός. (έχω δεί μια φορά στα χρόνια μου στο academia κάτι τέτοιο).

    Με έναν καλό supervisor και σωστή δουλειά, το viva είναι από τις πιο rewarding εμπειρίες ζωής. Θυμάμαι μέχρι την ώρα που με φώναξαν να μου ανακοινώσουν το αποτέλεσμα. Μετά έφερε ο supervisor τις σαμπάνιες που τις κατεβάσαμε νερό, και.... άστα

    Εν κατακλείδι: Το διδακτορικό είναι δύσκολο, θέλει αφοσίωση, δεν έχει ωράρια, ζητάει μια κουλτούρα που ίσως απαιτεί πολλά ως τρόπο σκέψης (hands on στα προβλήματα) ΑΛΛΑ... Θα βγείς καλύτερος άνθρωπος, πολύ αυξημένα skills, μεγάλο networking, και με υπέροχες εμπειρίες, και φίλους ζωής. Εγώ βρήκα και τη γυναίκα μου :-)

  13. #7273
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Κάπως έτσι περίμενα να είναι οι απαντήσεις.

    Αυτή τη στιγμή μιλάμε για σκέψεις μελλοντικές, σε βάθος 1-2 χρόνων. Θέλω οπωσδήποτε ένα διάλλειμα από το διάβασμα γιατί δεν γίνεται. Θέλω να απολαύσω την επόμενη καραντίνα με την ησυχία μου, νισάφι.

    Έπρεπε να το αναφέρω από την αρχή. Οποιαδήποτε προσπάθεια, προφανώς και θα ήθελα να περιέχει μισθό, δεν καίγομαι να είναι σοβαρός, απλώς να τα βγάζω πέρα. Γιατί δεν έχω και κάποιους να μου τσοντάρουν, μόνος τα βγάζω πέρα κατά βάση.

    Αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω γιατί μου έχει καρφωθεί αυτή η ιδέα. Δεν έχω κανένα παράπονο από την δουλειά μου και δεν καίγομαι ούτε για κάτι καλύτερο σε θέμα χαρτιών ούτε και έχω καμια καούρα να το κάνω για φήμη. Η αρχική σκέψη μου ήταν η εξής, ότι αν γίνεται να πληρώνομαι ανθρώπινα και παράλληλα, να εξελίσομαι έστω και με άγνωστη κατάληξη, γιατί όχι? Γιατί να μην δοκιμάσω και τα όρια μου? Επιπλέον, ίσως το βλέπω σαν ένα κάποιο τέλος στο μονοπάτι που ακολουθώ τα τελευταία χρόνια. Ότι εάν δεν το ολοκληρώσω, δεν θα έχω καλυφθεί ψυχολογικά και ότι το άφησα στη μέση. Κι αυτό είναι κάτι που δεν μου αρέσει.

    Δεν γνωρίζω βέβαια κατά πόσο θα μπω στο πετσί του ρόλου και θα αρχίσω να ξερνάω paper. Αυτό ίσως είναι κάτι που μένει να φανεί.
    Πάνω, κάτω ήμουν σε παρόμοια φάση όταν έφτανα στα τελειώματα του μεταπτυχιακού μου. Όπως κι εσύ που ρωτάς εδώ, έπαιρνα κι εγώ απόψεις από διάφορα άτομα μέσα στο πανεπιστήμιο (καθηγητές, διδακτορικούς στα τελειώματα, κτλ). Ένας από τους καθηγητές μου είπε τα εξής (ακολουθεί ο διάλογος που διεξήχθει τότε):

    - Έχεις κάποιο θέμα που θες να ερευνήσεις;;
    - Όχι
    - Τουλάχιστον βαθιά μέσα σου θες να κάνεις διδακτορικό;
    - Όχι απαραίτητα. Πιο πολύ μάλλον για την εμπειρία, κτλ
    - Θέμα δεν έχεις, βαθιά μέσα σου δεν είσαι σίγουρος ότι θες να το κάνεις... Ξέρεις πόσα παιδιά έχω δει στα 2+ χρόνια να παρατάνε όλη την προσπάθεια;;; Και είναι κρίμα τόσος κόπος και χρόνος να πηγαίνει χαμένος. Μάλλον το διδακτορικό δεν είναι για σένα. Σκέψου το.


    Βγαίνοντας από την πόρτα του γραφείου του είχα ήδη πάρει την απόφασή μου. Και δεν το μετάνιωσα. Σχεδόν 11 χρόνια μετά είμαι πολύ χαρούμενος με αυτή μου την απόφαση. Βγήκα στην αγορά εργασίας, βρήκα την πρώτη μου δουλειά μετά το τέλος των σπουδών εδώ στο νησί και τα υπόλοιπα που λένε είναι ιστορία
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #7274
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω, κάτω ήμουν σε παρόμοια φάση όταν έφτανα στα τελειώματα του μεταπτυχιακού μου. Όπως κι εσύ που ρωτάς εδώ, έπαιρνα κι εγώ απόψεις από διάφορα άτομα μέσα στο πανεπιστήμιο (καθηγητές, διδακτορικούς στα τελειώματα, κτλ). Ένας από τους καθηγητές μου είπε τα εξής (ακολουθεί ο διάλογος που διεξήχθει τότε):

    - Έχεις κάποιο θέμα που θες να ερευνήσεις;;
    - Όχι
    - Τουλάχιστον βαθιά μέσα σου θες να κάνεις διδακτορικό;
    - Όχι απαραίτητα. Πιο πολύ μάλλον για την εμπειρία, κτλ
    - Θέμα δεν έχεις, βαθιά μέσα σου δεν είσαι σίγουρος ότι θες να το κάνεις... Ξέρεις πόσα παιδιά έχω δει στα 2+ χρόνια να παρατάνε όλη την προσπάθεια;;; Και είναι κρίμα τόσος κόπος και χρόνος να πηγαίνει χαμένος. Μάλλον το διδακτορικό δεν είναι για σένα. Σκέψου το.


    Βγαίνοντας από την πόρτα του γραφείου του είχα ήδη πάρει την απόφασή μου. Και δεν το μετάνιωσα. Σχεδόν 11 χρόνια μετά είμαι πολύ χαρούμενος με αυτή μου την απόφαση. Βγήκα στην αγορά εργασίας, βρήκα την πρώτη μου δουλειά μετά το τέλος των σπουδών εδώ στο νησί και τα υπόλοιπα που λένε είναι ιστορία
    Ίδιος (εσωτερικός) διάλογος αλλά το έκανα. Είχα υποτροφία για 3 χρόνια (και άλλες μικρότερες). Είπα να το δοκιμάσω για τους ίδιους λίγους που αναφέρθηκαν. Δεν είχα κάτι να χάσω και μου αρέσει να εξελίσσομαι και να δοκιμάζω το που μπορώ να φτάσω εντός του πλαισίου που βρίσκομαι.

    Ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω πριν αρχίσω (και να πάω στρατό!!!) καθώς και στο 6 μηνο. Τελείωσα μια χαρά έκανα post-doc, κλώτσησα νωρίς μια μόνιμη θέση καθηγητή στο πανεπιστήμιο επειδή δε μου άρεσε να είμαι μέρος του συστήματος και ακόμα προσπαθώ πιο ανεξάρτητος ενώ παράλληλα έχω δουλέψει και δουλεύω και στο industry σε διάφορες χώρες.

    Με λίγα λόγια κάνε ότι σου λέει η καρδιά σου. Δίκη σου είναι η ζωή. Και είναι μικρή
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #7275
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω γιατί μου έχει καρφωθεί αυτή η ιδέα. Δεν έχω κανένα παράπονο από την δουλειά μου και δεν καίγομαι ούτε για κάτι καλύτερο σε θέμα χαρτιών ούτε και έχω καμια καούρα να το κάνω για φήμη. Η αρχική σκέψη μου ήταν η εξής, ότι αν γίνεται να πληρώνομαι ανθρώπινα και παράλληλα, να εξελίσομαι έστω και με άγνωστη κατάληξη, γιατί όχι? Γιατί να μην δοκιμάσω και τα όρια μου? Επιπλέον, ίσως το βλέπω σαν ένα κάποιο τέλος στο μονοπάτι που ακολουθώ τα τελευταία χρόνια. Ότι εάν δεν το ολοκληρώσω, δεν θα έχω καλυφθεί ψυχολογικά και ότι το άφησα στη μέση. Κι αυτό είναι κάτι που δεν μου αρέσει.
    Εμένα μου φαίνονται καλοί λόγοι πάντως.

Σελ. 485 από 538 ΠρώτηΠρώτη ... 465475480483484485486487490495505 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας