Σελ. 359 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 339349354357358359360361364369379 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.371-5.385 από 8099
  1. #5371
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.368
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Moscow region.... 1,5% (πληθυσμός κοντά στα 20mil)
    Ρωσία στο σύνολο 5+ %
    Μιλάμε για Ευρώπη πιστεύω.
    Η Ρωσία πάντως πώς το καταφέρνει με τόσο κόσμο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι EU Officials ( = ΔΥ) που δουλεύουν στην Commission και στα λοιπά όργανα, είναι μόνιμοι και μπαίνουν μόνο με διαγωνισμό από το EPSO. Η βαθμίδα (AST, AD) δεν παίζει ρόλο.

    Για τη Μάλτα που λες, μάλλον πρόκειται για κάποια αποκεντρωμένη υπηρεσία της Commission. Αν όντως είναι αυτό, τότε εκεί είναι συμβασιούχοι και όχι officials. Σε αυτές τις περιπτώσεις τα συμβόλαια είναι ορισμένου χρόνου.
    Είναι το EASO που ασχολείται με μεταναστευτικό.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #5372
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κάποιο τρόπο το ποστ του @anon πρέπει να γίνει sticky. Είναι κρίμα να χαθεί στο index

    Σάββα χαρά στο κουράγιο σου,οικογενειάρχης με υποχρεώσεις κτλ και διάβασμα συγχρόνως! Τι να πω... Respect!
    Και εγώ θα πρότεινα να μεταφερθούν τα ποστ (γιατί έγραψε και πολλά το παλικάρι) σε αυτόνομο thread.

    @anon πολλά μπράβο και για την επιτυχία και για την κοινοποιήση. Πήρε χρόνο η έκθεση υποθέτω.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #5373
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστούμε anon για τις πληροφορίες & μπράβο για την επιμονή σου & ρποσπάθειά σου.
    Ελπίζω να είσαι πια μόνιμος εκεί (αορίστου χρόνου) και να μην έχεις τίποτα περίεργες υποχρεώσεις για relocation.
    το πρώτο διάστημα που θα πιάσεις δουλειά, 9 μήνες, θεωρείται περίοδος δοκιμής (probation period). Πριν το πέρας των 9 μηνών, ο προιστάμενος πρέπει να κάνει έκθεση, για να μονιμοποιηθείς ή όχι. Εαν κάνει αρνητική έκθεση, τα μαζεύεις και δρόμο. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα για τίποτα. Εαν κάνει θετική έκθεση, μετά είσαι μόνιμος. Δηλαδή δεν σε κουνάει τίποτα, παρα μόνο εαν κάνεις σοβαρά αδικήματα ποινικού δικαίου ή απιστίας προς την υπηρεσία (κοινώς, και ξύστης να είσαι δεν σε ακουμπάει κανείς, απλά δεν προάγεσαι, αλλα'τα χρονοεπιδόματα τα παίρνεις μια χαρά). Εγώ ακόμα δεν έχω κλείσει το 9μηνο, άρα δεν θεωρούμε ακόμη μόνιμος. Αν και μου είπαν, για να γίνει αρνητική έκθεση πρέπει να έχεις σοβαρά θέματα, και κυρίως συμπεριφοράς.

    Στο πόστο που είμαι, εαν παραμείνω σε αυτό, που είναι τέλεια απο περιβάλλον και εργασία, αλλά χάλια απο καριέρα, δεν με κουνάει κανείς, μπορώ να βγώ στην σύνταξη απο εδώ, και ούτε κτίριο δεν πρόκειται να αλλάξω. Αλλά είμαι ειδική περίπτωση Θέσεις τέτοιες είναι καμμιά 20αριά σε όλην την ΕΕ. Ακούνητες.... χαχαχα

  4. #5374
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.368
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρώτο διάστημα που θα πιάσεις δουλειά, 9 μήνες, θεωρείται περίοδος δοκιμής (probation period). Πριν το πέρας των 9 μηνών, ο προιστάμενος πρέπει να κάνει έκθεση, για να μονιμοποιηθείς ή όχι. Εαν κάνει αρνητική έκθεση, τα μαζεύεις και δρόμο. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα για τίποτα. Εαν κάνει θετική έκθεση, μετά είσαι μόνιμος. Δηλαδή δεν σε κουνάει τίποτα, παρα μόνο εαν κάνεις σοβαρά αδικήματα ποινικού δικαίου ή απιστίας προς την υπηρεσία (κοινώς, και ξύστης να είσαι δεν σε ακουμπάει κανείς, απλά δεν προάγεσαι, αλλα'τα χρονοεπιδόματα τα παίρνεις μια χαρά). Εγώ ακόμα δεν έχω κλείσει το 9μηνο, άρα δεν θεωρούμε ακόμη μόνιμος. Αν και μου είπαν, για να γίνει αρνητική έκθεση πρέπει να έχεις σοβαρά θέματα, και κυρίως συμπεριφοράς.

    Στο πόστο που είμαι, εαν παραμείνω σε αυτό, που είναι τέλεια απο περιβάλλον και εργασία, αλλά χάλια απο καριέρα, δεν με κουνάει κανείς, μπορώ να βγώ στην σύνταξη απο εδώ, και ούτε κτίριο δεν πρόκειται να αλλάξω. Αλλά είμαι ειδική περίπτωση Θέσεις τέτοιες είναι καμμιά 20αριά σε όλην την ΕΕ. Ακούνητες.... χαχαχα
    Πες και τα υπόλοιπα.
    Ποσοστό επιστροφής φόρου από αγορά αυτοκινήτου
    Ειδικές τιμές για laptop από Microsoft
    Κλπ
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #5375
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι AST3 είναι στάνταρ μόνιμοι;
    Ακόμα δεν έχω καταλάβει για τι διάρκεια είναι η θέση που θα δώσω.
    Γιατί εδώ Μάλτα όλοι ειναι με 3ετή ή 5ετή συμβόλαια.
    ΑST είναι όσοι κάνουν κάτι που απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις, τεχνικές/επιστημονικές. οι AD είναι απλά managers. Administrators. Οι AD είναι πιο πολλοί πλέον μιας και κατα κανόνα κάνουν outsource δουλειές των AST σε εξωτερικές εταιρίες. Επίσης για καριέρα, AD ειναι πιο καλό για να προχωρήσεις. και οι ΑST και οι AD ειναι μόνιμοι. Για το ότι οι AST ειναι ριγμένοι, σκέψου ότι οι AST ξεκινάνε απο βαθμό 3, ενώ οι AD απο βαθμό 5. Ενώ στην πραγματικότητα οι AST πρέπει να έχουν πολύ περισσότερες γνώσεις. πχ ενώ AST3 θεωρείται ότι μπορεί να πάει κάποιος απο απόφοιτος δευτεροβάθμιας (θεωρητικά), δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς λιγότερο απο μάστερ. Σε θέσεις AD καλό ειναι να έχεις σπουδές ή / και σεμινάρια σε διαχείρηση έργων/ανθρώπων, δοίκηση επιχειρήσεων...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες και τα υπόλοιπα.
    Ποσοστό επιστροφής φόρου από αγορά αυτοκινήτου
    Ειδικές τιμές για laptop από Microsoft
    Κλπ
    Παροχές (για μόνιμους)
    1) Ενα χρόνο taxfree αγορές ειδών για σπίτι. Ομως γίνεται έλεγχος, δεν μπορει πχ να αγοράσεις πέντε σαλόνια και δέκα κρεβατοκάμαρες. Ομως μπορείς να αγοράσεις όλο το νοικοκυριό χωρίς ΦΠΑ. Απαραίτητο στοιχείο να πας σε εταιρία που δέχεται να πουλησει έτσι. Εχει μια διαδικασία το πράγμα, συνήθως οι εταιρίες δεν δίνουν πίσω λεφτά, αλλά voucher αγορας άλλων προιόντων στην αξία του εκπτιτώμενου ΦΠΑ.
    2) Κάθε τρία χρόνια έχεις δικαίωμα αγοράς αυτοκινήτου, επίσης χωρίς ΦΠΑ. Επιπλέον παίρνεις και την διπλωματική έκπτωση, που στα μεγάλα αμάξια ειναι σημαντικό ποσοστό. Πχ σε Βολβο που ρώτησα, ετσι για πλάκα, το XC90 απο 78 χιλιάδες θα το έπαιρνα 47 χιλιάδες. Ομως μόνο ένα αυτοκίνητο μπορείς να έχεις με την έκπτωση ΦΠΑ. Αρα εαν έχεις ήδη αγοράσει κάποιο, πρέπει να πληρώσεις τον ΦΠΑ για εκείνο προκειμένου να πάρεις ένα καινούργιο χωρίς ΦΠΑ. Πολλες φορές αυτό βολεύει, μιας και ο ΦΠΑ σε μεταχειρισμένο υπολογίζεται με την τρέχουσα αξία και όχι με την αξία αγοράς, έτσι στα τρία χρόνια έχεις κερδίσει ένα μέρος του ΦΠΑ. Χώρια η διπλωματική έκπτωση που είπαμε.
    3) Για λαπτοπ δεν ξέρω, δεν ρώτησα, αλλά ισχύει το (1) για το ΦΠΑ και για λαπτοπ. ΕΠίσης δίνει προνομιακή τιμή τα Windows και το Office για μέχρι 3 θέσεις εργασίας νομίζω, κάπου στα 10 ευρώ τα Windows ή 20.... Μιλάμε για Προ. Αν και στο ebay το βρίσκεις ακόμα πιο φθηνά
    4) Εκπτώσεις σε πολλές εταιρίες, απο γυμναστήρια, τηλεφωνία (πχ Tango που είμαι εγώ), ενοικίαση αυτοκινήτου (Avis) και πάει λέγοντας. Αν και οι εκπτώσεις δεν είναι κάτι φοβερό, κάτι σαν της τάξης του 5% βαριά 10%, ωστόσο αν τις εκμεταλλεύεσαι όλες, κερδίζεις.
    5) Επίσης για τους μόνιμους, δικαίωμα μεταφοράς οικοσυσκευής δωρεάν απο την χώρα που βρίσκονταν πριν τον διαγωνισμό, στην θέση εργασίας. Οχι απαραίτητα πατρίδα, γιατί εαν ήδη εργαζόσουν πχ Βέλγιο, και προσληφθείς βέλγιο, δεν παίρνεις το δικαίωμα αυτό (όπως επίσης δεν παίρνεις και το επίδομα εκπατρισμού νομίζω στην περίπτωση αυτή, γιατί δεν ξενιτεύεσαι, είσαι ήδη ξενιτεμένος). Αλλά εαν είσαι σε άλλη χωρα, πχ Αυστρία, το παίρνεις, αλλά σαν χώρα προέλευσης θεωρείται η χώρα απο την οποία έρχεσαι.
    6) Πάγιο ποσό για μετακινήσεις απο-προς την χώρα απο την οποία έρχεσαι. Το ποσό υπολογίζεται με βάση την χιλιομετρική απόσταση, και το παίρνεις για κάθε μέλος της οικογένειας. Πχ Θεσσαλονίκη - Λουξεμβούργο το ποσό ειναι κάπου 1000 ευρώ. Το ποσό αυτό δίδεται μια φορά τον χρόνο άπαξ, χωρίς δικαιολογητικά, τον Ιούνιο.
    7) Για το πρώτο χρόνο παίρνεις επιπλέον επίδομα per diem, που ειναι κάπου 35 ευρώ την μέρα (ημερολογιακή). Για την ακρίβεια ειναι οι πρώτοι 9 μήνες. Το χάνεις όμως αν κάνεις την μετακόμιση πιο νωρίς, διακόπτεται την ημέρα που θα σου έρθει ο μεταφοράς με την μετακόμιση. Γιαυτό κανονίζεις μετακόμιση στην εκπνοή του per diem.

    Κάποια απο τα παραπάνω ισχύουν και για τους συμβασιούχους, όπως το per diem.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 11-12-17 στις 14:20.

  6. #5376
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑST είναι όσοι κάνουν κάτι που απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις, τεχνικές/επιστημονικές. οι AD είναι απλά managers. Administrators. Οι AD είναι πιο πολλοί πλέον μιας και κατα κανόνα κάνουν outsource δουλειές των AST σε εξωτερικές εταιρίες. Επίσης για καριέρα, AD ειναι πιο καλό για να προχωρήσεις. και οι ΑST και οι AD ειναι μόνιμοι. Για το ότι οι AST ειναι ριγμένοι, σκέψου ότι οι AST ξεκινάνε απο βαθμό 3, ενώ οι AD απο βαθμό 5. Ενώ στην πραγματικότητα οι AST πρέπει να έχουν πολύ περισσότερες γνώσεις. πχ ενώ AST3 θεωρείται ότι μπορεί να πάει κάποιος απο απόφοιτος δευτεροβάθμιας (θεωρητικά), δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς λιγότερο απο μάστερ. Σε θέσεις AD καλό ειναι να έχεις σπουδές ή / και σεμινάρια σε διαχείρηση έργων/ανθρώπων, δοίκηση επιχειρήσεων...
    Κανόνας σε κάθε με γραφειοκρατικό φορέα.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  7. #5377
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες και τα υπόλοιπα.
    Ποσοστό επιστροφής φόρου από αγορά αυτοκινήτου
    Ειδικές τιμές για laptop από Microsoft
    Κλπ
    Επειδή το έθιξες, αν σου αρέσουν τα αυτοκίνητα, το lux θα είναι ο παράδεισός σου.
    Ενδεικτικά, από μια γειτονιά, φωτογραφίες από απλά, καθημερινά αυτοκίνητα παρκαρισμένα στο δρόμο






  8. #5378
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το έθιξες, αν σου αρέσουν τα αυτοκίνητα, το lux θα είναι ο παράδεισός σου.
    Ενδεικτικά, από μια γειτονιά, φωτογραφίες από απλά, καθημερινά αυτοκίνητα παρκαρισμένα στο δρόμο





    υπερβολές. Εχει και μεγάλα αυτοκίνητα, αλλα και μικρά. Και δεν νομίζω ότι ειναι φθηνότερα στο Lux. Απο ότι με έχουν πληροφορήσει, στο ΗΒ είναι ΠΟΛΥ φθηνότερα (μιλάω για μεταχειρισμένα). Για καινούργια, παντού στην ευρώπη, ακριβά είναι.

  9. #5379
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρώτο διάστημα που θα πιάσεις δουλειά, 9 μήνες, θεωρείται περίοδος δοκιμής (probation period). Πριν το πέρας των 9 μηνών, ο προιστάμενος πρέπει να κάνει έκθεση, για να μονιμοποιηθείς ή όχι. Εαν κάνει αρνητική έκθεση, τα μαζεύεις και δρόμο. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα για τίποτα. Εαν κάνει θετική έκθεση, μετά είσαι μόνιμος. Δηλαδή δεν σε κουνάει τίποτα, παρα μόνο εαν κάνεις σοβαρά αδικήματα ποινικού δικαίου ή απιστίας προς την υπηρεσία (κοινώς, και ξύστης να είσαι δεν σε ακουμπάει κανείς, απλά δεν προάγεσαι, αλλα'τα χρονοεπιδόματα τα παίρνεις μια χαρά). Εγώ ακόμα δεν έχω κλείσει το 9μηνο, άρα δεν θεωρούμε ακόμη μόνιμος. Αν και μου είπαν, για να γίνει αρνητική έκθεση πρέπει να έχεις σοβαρά θέματα, και κυρίως συμπεριφοράς.

    Στο πόστο που είμαι, εαν παραμείνω σε αυτό, που είναι τέλεια απο περιβάλλον και εργασία, αλλά χάλια απο καριέρα, δεν με κουνάει κανείς, μπορώ να βγώ στην σύνταξη απο εδώ, και ούτε κτίριο δεν πρόκειται να αλλάξω. Αλλά είμαι ειδική περίπτωση Θέσεις τέτοιες είναι καμμιά 20αριά σε όλην την ΕΕ. Ακούνητες.... χαχαχα
    Ανώνυμος και ακούνητος.

  10. #5380
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    anon, σολάρεις ή έχεις και την φαμίλια μαζί; Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό. Καλή δύναμη και καλό κουράγιο.

  11. #5381
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    anon, σολάρεις ή έχεις και την φαμίλια μαζί; Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό. Καλή δύναμη και καλό κουράγιο.
    μου δώθηκε το Job offer τέλος Ιουλίου. Οπως σας είπα, εαν δεν έχεις job offer απο το HR, δεν είναι επίσημο, ακόμα και εαν σου έχει πει το πάνελ στο ιντερβιου ότι είσαι ωραίος και σε παίρνουμε. Απο το ιντερβιου πάνελ το ήξερα τέλος Ιουνίου, αλλα είπαμε αυτό δεν φτάνει. Οπότε ένας μήνας, για να μετακομίσεις ολόκληρη οικογένεια συν το γεγονός ότι αρχικά η προσαρμογή είναι πολύ δύσκολη, αποφασίσαμε να πάω για τον πρώτο χρονο μόνος μου, και το επόμενο καλοκαίρι να έρθει και η οικογένεια πάνω. Αυτό σημαίνει λιγότερη φασαρία και αναστάτωση για σπίτι αλλά και για προσαρμογή. Οτι ειναι δύσκολο, είναι. Γιαυτό είπα ότι υποστήριξη έχετε απο φίλους Βρυξέλλες ή Λουξεμβούργο, στην αρχή, είναι πολύ σημαντική. Επίσης όσο πιο διαχειρίσημα βήματα γίνεται. Αλλοι βέβαια ειναι της σχολής κατευθείαν όλα μέσα, και ότι γίνει.

  12. #5382
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    anon, σολάρεις ή έχεις και την φαμίλια μαζί; Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό. Καλή δύναμη και καλό κουράγιο.
    χωρίς οικογένεια η μετεγκατασταση είναι απλή. Με οικογένεια δεν γνωρίζω, και υποψιάζομαι ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η αλλαγή περιβάλλοντος για το παιδί. Ο anon με 4 πολύ πιθανά θα είχε και μεγάλα παιδιά, που είναι ακόμαπιο δύσκολο.

    anon τα παιδιά σου τι κάνουν με τις γλώσσες; Τα ρουφάνε όλα και μιλάνε ήδη όλες τις γλώσσες άπιαστα;
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  13. #5383
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπερβολές. Εχει και μεγάλα αυτοκίνητα, αλλα και μικρά. Και δεν νομίζω ότι ειναι φθηνότερα στο Lux. Απο ότι με έχουν πληροφορήσει, στο ΗΒ είναι ΠΟΛΥ φθηνότερα (μιλάω για μεταχειρισμένα). Για καινούργια, παντού στην ευρώπη, ακριβά είναι.
    Μεταξύ σοβαρού και αστείου ήταν το σχόλιο. Προφανώς και η πλειοψηφία είναι κανονικά αυτοκίνητα, απλώς τα συγκεκριμένα λόγω κυβισμού σπάνια να τα δεις Ελλάδα.
    Πάντως είναι ωραία πόλη και έχει καλή συγκοινωνία. Θυμάμαι στο Bonnevoie είχε συχνά λεωφορείο, τύπου ανά 10-15 λεπτά και σταματούσαν για κάποιες ώρες τα ξημερώματα (3-6?).

    Συγχαρητήρια και καλή αρχή, είναι πολύ ωραία εκεί που πήγες!

  14. #5384
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρίς οικογένεια η μετεγκατασταση είναι απλή. Με οικογένεια δεν γνωρίζω, και υποψιάζομαι ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η αλλαγή περιβάλλοντος για το παιδί. Ο anon με 4 πολύ πιθανά θα είχε και μεγάλα παιδιά, που είναι ακόμαπιο δύσκολο.

    anon τα παιδιά σου τι κάνουν με τις γλώσσες; Τα ρουφάνε όλα και μιλάνε ήδη όλες τις γλώσσες άπιαστα;
    το καλό με τους κοινοτικούς υπαλλήλους είναι ότι έχουν δικαίωμα να πάνε τα παιδιά τους στο ευρωπαικό σχολείο, που είναι πολύ καλό σχολείο (βασικά πολλά σχολεία είναι). Σαν ιδιωτικό. Απο νηπιαγωγείο μέχρι και λύκειο. Εχει ελληνικό τμήμα, που σημαίνει τα κύρια μαθήματα γίνονται στα ελληνικά. Διαλέγεις δεύτερη γλώσσα απο Αγγλικά,Γαλλικα,Γερμανικά. Μια σειρά μαθημάτων γίνεται στην δεύτερη γλώσσα όπως γλώσσα, γεωγραφία, ιστορία, πληροφορική. Οπότε εαν ξέρεις καλά πχ αγγλικά, είσαι ΟΚ, για το σχολείο τουλάχιστον. Οπότε τα έχω βάλει σε ταχύρυθμο αγγλικών να βελτιωθούν όσο περισσότερο γίνετε (και αντέχουν).
    Υπόψιν ότι στο δημοτικό ειναι πιο χαλαρά τα πράγματα.
    Εξω η βασική γλώσσα εδώ ειναι τα γαλλικά. τα λουξεμβουργιανά τα μιλάνε οι ντόπιοι, μοιάζουν πολύ με γερμανικά. Αλλά η επίσημη γλώσσα του κράτους στην διοίκηση ειναι τα γαλλικά. Αλλά όλοι, σχεδόν, μιλάνε λίγο πολύ αγγλικά. Δεν ειναι σαν τους Ολλανδούς, που δεν τους καταλαβαίνεις εαν είναι αγγλοι ή ολλανδοί, αλλά ούτε και σαν τους γερμανούς, που τους πιάνει το πατριωτικό τους και δεν μιλάνε αγγλικά που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω. Οπότε με αγγλικά, μπορείς να την βγάλεις εδώ. Συν τω χρόνω ελπίζω να μάθουν και ικανοποιητικά γαλλικά.

  15. #5385
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    anon οπως τα λες, μιλαμε για μονιμη μετακομιση, σωστα;

Σελ. 359 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 339349354357358359360361364369379 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας