Σελ. 404 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 384394399402403404405406409414424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.046-6.060 από 8099
  1. #6046
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    θα πήξετε ψάρακες...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #6047
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα πήξετε ψάρακες...
    Θα το πω λαϊκά :
    Να πάρουν φορα για να μας κλασουν μια μάντρα

    Δεν πρόκειται να πάρουν σεντς από εμένα ούτε θα με δουν φαντάρο.-

  3. #6048
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Πότε θα γίνετε εσείς άντρες ωρέ;

  4. #6049
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.369
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα έλαβα το εξής email:


    1. Σας αποστέλλουμε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
    Σημείωμα Κατάταξης στρατευσίμου, καθώς είστε υπόχρεος για κατάταξη με την 2018 ΣΤ / ΕΣΣΟ στο Στρατό Ξηράς σύμφωνα με το σχετικό.

    2. Παρακαλούμε για την κατάταξή σας ή για την άμεση
    επικοινωνία σας με το αρμόδιο Προξενείο, εφόσον έχετε τις προϋποθέσεις αναβολής Μονίμου Κατοίκου Εξωτερικού, ήτοι έντεκα (11) έτη συνεχούς και μόνιμης κατοικίας-εγκατάστασης στο εξωτερικό ή επτά (07) έτη βιοποριστικής εγκατάστασης στο εξωτερικό, προκειμένου να αιτηθείτε την έκδοση πιστοποιητικού Μονίμου Κατοίκου Εξωτερικού.

    Μου κάνει εντύπωση που στο 2 λέει να επικοινωνήσω με το Προξενείο μόνο αν πληρώ τις προϋποθέσεις για έκδοση πιστοποιητικού μόνιμου κατοίκου.
    Με άλλα λόγια αν το διαβάσω κατά γράμμα λέει ότι ή κατατάσσομαι τώρα ή παίρνω αυτό το πιστοποιητικό, άλλη επιλογή δε δίνει.

    Άλλαξε κάτι ή απλά αυτός που το έγραψε δεν μιλάει καλά Ελληνικά;
    άντε φορτωσε λουκανικο και ξεκινα.
    Η πατρίδα σε περιμενει με ανοιχτες αγκαλες.
    Ηρθε η ωρα σου.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #6050
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το πω λαϊκά :
    Να πάρουν φορα για να μας κλασουν μια μάντρα

    Δεν πρόκειται να πάρουν σεντς από εμένα ούτε θα με δουν φαντάρο.-
    Γιατρός είσαι. Βρες τρόπο να βγεις Ι-5 (απαλλαγή), όπως κάνουν όλοι οι "ψαγμένοι" άνθρωποι.

  6. #6051
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ανυπότακτος και το πρόστιμο το έχω πληρώσει χρόνια τώρα.
    Ρε lewton ειλικρινα, τη θυμαμαι την ιστορια σου πριν χρονια, που δεν πηγες να καταταχτεις, και ειχες πληρωσει το προστιμο.
    Δεν υποτιθεται οτι ειχε ληξει 'οριστικά' αυτη η ιστορια;
    Ειλικρινα μου κανει μεγαλη εντυπωση. Δεν καταλαβαινω.

  7. #6052
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε lewton ειλικρινα, τη θυμαμαι την ιστορια σου πριν χρονια, που δεν πηγες να καταταχτεις, και ειχες πληρωσει το προστιμο.
    Δεν υποτιθεται οτι ειχε ληξει 'οριστικά' αυτη η ιστορια;
    Ειλικρινα μου κανει μεγαλη εντυπωση. Δεν καταλαβαινω.
    Εγώ όταν πλήρωσα το πρόστιμο, στην εφορία μου είπαν ότι ο ΜΠένι είχε κακογράψει το νόμο κι ότι επιδέχεται παρερμηνεία για να το ξαναπληρώνουμε....
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  8. #6053
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evantigger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όταν πλήρωσα το πρόστιμο, στην εφορία μου είπαν ότι ο ΜΠένι είχε κακογράψει το νόμο κι ότι επιδέχεται παρερμηνεία για να το ξαναπληρώνουμε....
    Την πρώτη μεγάλη ζημια την έκανε ο Μπένι με το πρόστιμο.

    Υπάρχει το άρθρο 12 του νόμου 4361/16 που το ψήφισαν οι τσιπροκαμμενοι


    Spoiler:

    1. Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού, εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις, για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εφόσον έχουν ήδη καταταγεί στις Ένοπλες Δυνάμεις και εκπλήρωσαν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή τις εκπληρώνουν ακόμη ή θα καταταγούν προς εκπλήρωσή τους μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του επόμενου έτους από την έναρξη ισχύος του νόμου.
    2. Στην ως άνω διάταξη υπάγονται και όσοι από τους αναφερόμενους σε αυτήν ανυπότακτους, κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού, έχουν ήδη απαλλαγεί από την υποχρέωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, χωρίς να προηγηθεί κατάταξή τους στις Ένοπλες Δυνάμεις, επειδή κρίθηκαν, αρμοδίως, ακατάλληλοι για στράτευση για λόγους υγείας ή θα απαλλαγούν για τον ίδιο λόγο μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2017. Ομοίως, στην ίδια διάταξη υπάγονται και όσοι, από τους ως άνω αναφερόμενους ανυπότακτους, κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού, τελούν σε αναβολή κατάταξης για λόγους υγείας, με τη χορήγηση της οποίας διακόπηκε ανυποταξία που τελέστηκε μέχρι την ίδια ημερομηνία, καθώς και όσοι θα λάβουν αναβολή κατάταξης για τον ίδιο λόγο μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2017.
    3. Το αξιόποινο της ανυποταξίας των αναγραφόμενων στις ως άνω παραγράφους 1 και 2 εξαλείφεται, παραγράφονται και αίρονται οι ποινικές συνέπειες και διαγράφονται οι διοικητικές συνέπειες και τα διοικητικά πρόστιμα, που έχουν επιβληθεί και βεβαιωθεί στο σύνολό τους, σε περίπτωση δε που μέρος αυτών έχει αποπληρωθεί διαγράφεται το υπολειπόμενο ποσό. Οι δικογραφίες για τις ανυποταξίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου.
    4. Οι αντιρρησίες συνείδησης, οι οποίοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού, υπάγονται στις ως άνω διατάξεις, εφόσον έχουν ήδη εκπληρώσει την υποχρέωσή τους (εναλλακτική υπηρεσία) ή έχουν ήδη υποβάλει ή θα υποβάλουν δικαιολογητικά για την υπαγωγή τους στις κείμενες διατάξεις περί αντιρρησιών συνείδησης μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2017 και παρουσιασθούν εμπρόθεσμα για εκπλήρωση της εναλλακτικής τους υπηρεσίας, ως εκ της ανωτέρω υπαγωγής τους.
    5. Η υπαγωγή στις διατάξεις των παραγράφων 1, 2 και 4 γίνεται αυτεπαγγέλτως.
    6. Οι παράγραφοι 1 και 7 του άρθρου 57 του ν. 3421/2005 (Α΄ 302) αντικαθίστανται αντίστοιχα ως εξής:
    «1. Όσοι συμπληρώνουν το τριακοστό πέμπτο (35ο) έτος της ηλικίας τους μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων, εφόσον έχουν καταταγεί ή θα καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις και αφού προηγουμένως εκπληρώσουν ενόπλως στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωση είκοσι (20) ημερών.»
    «7. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζονται ο τρόπος και η διαδικασία κατάταξης και στρατολογικής τακτοποίησης των αναφερομένων στις προηγούμενες παραγράφους, οι προϋποθέσεις, οι διαδικασίες και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την υπαγωγή στις διατάξεις του άρθρου αυτού, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του.»
    7. Οι παράγραφοι 1 και 5 του άρθρου 79 του ν. 3883/2010 (Α΄ 167) αντικαθίστανται αντίστοιχα ως εξής:
    «1. Όσοι συμπληρώνουν το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο της εναλλακτικής τους υπηρεσίας, εφόσον έχουν διατεθεί ή θα διατεθούν σε φορείς του δημόσιου τομέα και αφού προηγουμένως εκπληρώσουν εναλλακτική υπηρεσία σαράντα (40) ημερών.»
    «5. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζονται ο τρόπος και η διαδικασία διάθεσης σε φορείς και στρατολογικής τακτοποίησης των αναφερομένων στις προηγούμενες παραγράφους, οι προϋποθέσεις, οι διαδικασίες και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την υπαγωγή στις διατάξεις του άρθρου αυτού, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του.»
    8. Για τους αντιρρησίες συνείδησης οι οποίοι δήλωσαν δημόσια ή με επιστολή τους σε αρμόδια υπηρεσία, την άρνησή τους να υπηρετήσουν στρατιωτική θητεία πριν την έναρξη ισχύος του ν. 2510/1997 (Α΄ 248), εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας τους και παραγράφονται και αίρονται οι ποινικές συνέπειες αυτής. Οι δικογραφίες για τις ανυποταξίες αυτές τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου.
    9. Η παρ. 1 του άρθρου 61 του ν. 3421/2005 αντικαθίσταται ως εξής:
    «1. (2). Η εναλλακτική υπηρεσία εκπληρώνεται σε υπηρεσίες φορέων του δημόσιου τομέα, όπως αυτός προσδιορίζεται από τις διατάξεις του άρθρου 51 του ν. 1892/1990 (Α΄ 101), όπως συμπληρώθηκαν με το άρθρο 4 παρ. 6 του ν. 1943/1991 (Α΄ 50) και αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 3 παρ. 6 του ν. 3229/2004 (Α΄ 38) και συνίσταται στην παροχή υπηρεσιών κοινής ωφέλειας, σε περιοχές εκτός της περιφέρειας κατοικίας των ενδιαφερομένων.»


    Αν το μεταφράζω σωστά όσοι είναι ανυπότακτοι θα καλούνται πλέον σε κάθε εσσο.
    Δεν ξέρω αν αυτη η κλήση θεωρείται ως διακοπή της ανυποταξίας. Αν η απάντηση είναι ναι τότε το πρόστιμο θεωρητικά πρέπει να μπαίνει κάθε φορά που καλείται κάποιος και δεν παρουσιάζεται.

  9. #6054
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evantigger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όταν πλήρωσα το πρόστιμο, στην εφορία μου είπαν ότι ο ΜΠένι είχε κακογράψει το νόμο κι ότι επιδέχεται παρερμηνεία για να το ξαναπληρώνουμε....
    Πότε έρχεται η σειρά του παχύδερμου να πάει να κάνει παρέα στον Άκη και στον Γιάννο;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πρώτη μεγάλη ζημια την έκανε ο Μπένι με το πρόστιμο.

    Υπάρχει το άρθρο 12 του νόμου 4361/16 που το ψήφισαν οι τσιπροκαμμενοι


    Spoiler:

    1. Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού, εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις, για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εφόσον έχουν ήδη καταταγεί στις Ένοπλες Δυνάμεις και εκπλήρωσαν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή τις εκπληρώνουν ακόμη ή θα καταταγούν προς εκπλήρωσή τους μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του επόμενου έτους από την έναρξη ισχύος του νόμου.
    2. Στην ως άνω διάταξη υπάγονται και όσοι από τους αναφερόμενους σε αυτήν ανυπότακτους, κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού, έχουν ήδη απαλλαγεί από την υποχρέωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, χωρίς να προηγηθεί κατάταξή τους στις Ένοπλες Δυνάμεις, επειδή κρίθηκαν, αρμοδίως, ακατάλληλοι για στράτευση για λόγους υγείας ή θα απαλλαγούν για τον ίδιο λόγο μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2017. Ομοίως, στην ίδια διάταξη υπάγονται και όσοι, από τους ως άνω αναφερόμενους ανυπότακτους, κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού, τελούν σε αναβολή κατάταξης για λόγους υγείας, με τη χορήγηση της οποίας διακόπηκε ανυποταξία που τελέστηκε μέχρι την ίδια ημερομηνία, καθώς και όσοι θα λάβουν αναβολή κατάταξης για τον ίδιο λόγο μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2017.
    3. Το αξιόποινο της ανυποταξίας των αναγραφόμενων στις ως άνω παραγράφους 1 και 2 εξαλείφεται, παραγράφονται και αίρονται οι ποινικές συνέπειες και διαγράφονται οι διοικητικές συνέπειες και τα διοικητικά πρόστιμα, που έχουν επιβληθεί και βεβαιωθεί στο σύνολό τους, σε περίπτωση δε που μέρος αυτών έχει αποπληρωθεί διαγράφεται το υπολειπόμενο ποσό. Οι δικογραφίες για τις ανυποταξίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου.
    4. Οι αντιρρησίες συνείδησης, οι οποίοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού, υπάγονται στις ως άνω διατάξεις, εφόσον έχουν ήδη εκπληρώσει την υποχρέωσή τους (εναλλακτική υπηρεσία) ή έχουν ήδη υποβάλει ή θα υποβάλουν δικαιολογητικά για την υπαγωγή τους στις κείμενες διατάξεις περί αντιρρησιών συνείδησης μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2017 και παρουσιασθούν εμπρόθεσμα για εκπλήρωση της εναλλακτικής τους υπηρεσίας, ως εκ της ανωτέρω υπαγωγής τους.
    5. Η υπαγωγή στις διατάξεις των παραγράφων 1, 2 και 4 γίνεται αυτεπαγγέλτως.
    6. Οι παράγραφοι 1 και 7 του άρθρου 57 του ν. 3421/2005 (Α΄ 302) αντικαθίστανται αντίστοιχα ως εξής:
    «1. Όσοι συμπληρώνουν το τριακοστό πέμπτο (35ο) έτος της ηλικίας τους μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων, εφόσον έχουν καταταγεί ή θα καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις και αφού προηγουμένως εκπληρώσουν ενόπλως στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωση είκοσι (20) ημερών.»
    «7. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζονται ο τρόπος και η διαδικασία κατάταξης και στρατολογικής τακτοποίησης των αναφερομένων στις προηγούμενες παραγράφους, οι προϋποθέσεις, οι διαδικασίες και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την υπαγωγή στις διατάξεις του άρθρου αυτού, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του.»
    7. Οι παράγραφοι 1 και 5 του άρθρου 79 του ν. 3883/2010 (Α΄ 167) αντικαθίστανται αντίστοιχα ως εξής:
    «1. Όσοι συμπληρώνουν το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο της εναλλακτικής τους υπηρεσίας, εφόσον έχουν διατεθεί ή θα διατεθούν σε φορείς του δημόσιου τομέα και αφού προηγουμένως εκπληρώσουν εναλλακτική υπηρεσία σαράντα (40) ημερών.»
    «5. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζονται ο τρόπος και η διαδικασία διάθεσης σε φορείς και στρατολογικής τακτοποίησης των αναφερομένων στις προηγούμενες παραγράφους, οι προϋποθέσεις, οι διαδικασίες και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την υπαγωγή στις διατάξεις του άρθρου αυτού, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του.»
    8. Για τους αντιρρησίες συνείδησης οι οποίοι δήλωσαν δημόσια ή με επιστολή τους σε αρμόδια υπηρεσία, την άρνησή τους να υπηρετήσουν στρατιωτική θητεία πριν την έναρξη ισχύος του ν. 2510/1997 (Α΄ 248), εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας τους και παραγράφονται και αίρονται οι ποινικές συνέπειες αυτής. Οι δικογραφίες για τις ανυποταξίες αυτές τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου.
    9. Η παρ. 1 του άρθρου 61 του ν. 3421/2005 αντικαθίσταται ως εξής:
    «1. (2). Η εναλλακτική υπηρεσία εκπληρώνεται σε υπηρεσίες φορέων του δημόσιου τομέα, όπως αυτός προσδιορίζεται από τις διατάξεις του άρθρου 51 του ν. 1892/1990 (Α΄ 101), όπως συμπληρώθηκαν με το άρθρο 4 παρ. 6 του ν. 1943/1991 (Α΄ 50) και αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 3 παρ. 6 του ν. 3229/2004 (Α΄ 38) και συνίσταται στην παροχή υπηρεσιών κοινής ωφέλειας, σε περιοχές εκτός της περιφέρειας κατοικίας των ενδιαφερομένων.»


    Αν το μεταφράζω σωστά όσοι είναι ανυπότακτοι θα καλούνται πλέον σε κάθε εσσο.
    Δεν ξέρω αν αυτη η κλήση θεωρείται ως διακοπή της ανυποταξίας. Αν η απάντηση είναι ναι τότε το πρόστιμο θεωρητικά πρέπει να μπαίνει κάθε φορά που καλείται κάποιος και δεν παρουσιάζεται.
    Εσύ θα τους αγνοήσεις;
    Προσπαθώ να δω αν είναι καλύτερα να πάρω τηλέφωνο ή όχι.

  10. #6055
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πότε έρχεται η σειρά του παχύδερμου να πάει να κάνει παρέα στον Άκη και στον Γιάννο;

    - - - Updated - - -



    Εσύ θα τους αγνοήσεις;
    Προσπαθώ να δω αν είναι καλύτερα να πάρω τηλέφωνο ή όχι.
    Μπορείς κατα την γνωμη μου, αν θέλεις να τους στείλεις ένα εμαιλ και να ρωτήσεις γιατί έλαβες αυτό το εμαιλ και εάν η ανυπακοή σου έχει διακοπεί για κάποιο λόγο.
    Αν δεν έχει διακοπεί μπορείς με ασφάλεια να τους γράψεις.

    Προσωπικά χρειάζομαι ακομα περίπου 10 μήνες για να βγω ΜΚΕ, αν δω ότι προσπαθούν να με ζορισουν έχω ήδη 1,5 χρόνο με αναβολές λόγω υγείας θα προσπαθήσω να πάρω ένα εξάμηνο ακόμα και όπως λέει ο Μήτσος ο καλύτερος, θα μπω με τυμπανοκρουσιες στο πάνθεον των ψαγμενων Ι5δων

  11. #6056
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς κατα την γνωμη μου, αν θέλεις να τους στείλεις ένα εμαιλ και να ρωτήσεις γιατί έλαβες αυτό το εμαιλ και εάν η ανυπακοή σου έχει διακοπεί για κάποιο λόγο.
    Αν δεν έχει διακοπεί μπορείς με ασφάλεια να τους γράψεις.

    Προσωπικά χρειάζομαι ακομα περίπου 10 μήνες για να βγω ΜΚΕ, αν δω ότι προσπαθούν να με ζορισουν έχω ήδη 1,5 χρόνο με αναβολές λόγω υγείας θα προσπαθήσω να πάρω ένα εξάμηνο ακόμα και όπως λέει ο Μήτσος ο καλύτερος, θα μπω με τυμπανοκρουσιες στο πάνθεον των ψαγμενων Ι5δων
    αν έχεις 10 μήνες απλά τους γράφεις.
    Μέχρι να σε καλέσουν, να καταλάβουν ότι δεν πήγες, να σου βάλουν το πρόστιμο και να πάει στην εφορεία, έχει περάσει ένα 8μηνο με 10μηνο.

    Με την αναβολή ΜΚΕ, το πρόστιμο σβήνεται αυτόματα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 02-11-18 στις 14:06.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #6057
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι σε πλεονεκτική θέση λόγω εξωτερικού και επειδή δεν έχω περιουσία στην Ελλάδα.
    Δεν αγχώνομαι για αυτούς, θα τακτοποιηθούν εν καιρώ.

  13. #6058
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εγώ σε 12 μήνες κλείνω 11 συναπτά έτη στο εξωτερικό, αλλά δεν εργαζόμουν όλα αυτά τα χρόνια.
    Από τα 11 μπορώ εύκολα να αποδείξω τα 10, αλλά έχω κενά:
    1. Ένα εξάμηνο φοιτητής στην Ισπανία χωρίς να έχω γραφτεί ως κάτοικος. Θα δεχθούν την βεβαίωση σπουδών;
    2. Ένα τρίμηνο μεταξύ του master και της επόμενης δουλειάς όπου δεν ήμουν επίσημα πουθενά.
    3. Ένα δίμηνο μεταξύ της αποχώρησης από την Ελβετία και την εγγραφή στο δήμο στο Βερολίνο, όπου και πάλι δεν ήμουν επίσημα πουθενά.
    Υπάρχει περίπτωση με αυτά τα κενά να βγω ΜΚΕ;

  14. #6059
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Αποδείξεις ενοικίων, λογαριασμοί ρεύματος τηλεφωνίας, επιδόματα ανεργίας. Οτιδήποτε μπορεί να αποδείξει ότι ήσουν στο εξωτερικό μπορεί να βοηθήσει.

  15. #6060
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σε 12 μήνες κλείνω 11 συναπτά έτη στο εξωτερικό, αλλά δεν εργαζόμουν όλα αυτά τα χρόνια.
    Από τα 11 μπορώ εύκολα να αποδείξω τα 10, αλλά έχω κενά:
    1. Ένα εξάμηνο φοιτητής στην Ισπανία χωρίς να έχω γραφτεί ως κάτοικος. Θα δεχθούν την βεβαίωση σπουδών;
    2. Ένα τρίμηνο μεταξύ του master και της επόμενης δουλειάς όπου δεν ήμουν επίσημα πουθενά.
    3. Ένα δίμηνο μεταξύ της αποχώρησης από την Ελβετία και την εγγραφή στο δήμο στο Βερολίνο, όπου και πάλι δεν ήμουν επίσημα πουθενά.
    Υπάρχει περίπτωση με αυτά τα κενά να βγω ΜΚΕ;
    Από τη συζήτησή μου με το προξενείο όταν είχα βγει εγώ ΜΚΕ, δεν είναι αυστηροί για επίπεδο τριμήνου-διμήνου (εγώ δεν είχα κανένα κενό αλλά ΟΚ). Το 6μηνο ίσως αλλά το βρίσκω υπερβολή (ειδικά αν πας για τα 11 - εγώ βγήκα με 7 βιοπορισμού).

    Βασικά νομίζω ότι έχει σχέση πόσο "μάγκας" είναι η υπάλληλος του προξενείου και πόσο μαλάκες είναι στην στρατολογία.
    Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν και όσοι δεν το κάνουν, είναι απλά περιπτώσεις βλημάτων ή "δημοσίων υπαλλήλων παλαιάς κοπής" (που βαριούνται να πάνε και τουαλέτα). Και αυτοί είναι η μειοψηφία.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 404 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 384394399402403404405406409414424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας