Σελ. 432 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 412422427430431432433434437442452 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.466-6.480 από 8099
  1. #6466
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς γιατί δεν θέλω να αυξηθεί η φορολογία μου;
    Ξεκάθαρη ήταν η ερώτηση νομίζω. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος να φοροδιαφεύγεις? Και να το έκανες στα μουλωχτά πάει κι έρχεται. Εσύ το διαφημίζεις και ζητάς και συμβουλές κιόλας σε φόρουμ το οποίο υπόκειται σε κάποιους κανόνες.
    Υπογραφή

  2. #6467
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.371
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκάθαρη ήταν η ερώτηση νομίζω. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος να φοροδιαφεύγεις? Και να το έκανες στα μουλωχτά πάει κι έρχεται. Εσύ το διαφημίζεις και ζητάς και συμβουλές κιόλας σε φόρουμ το οποίο υπόκειται σε κάποιους κανόνες.
    Κάνεις πλάκα έτσι;;
    Εδώ υπάρχουν ολόκληρα θέματα πώς να αποφύγει ο κόσμος την στράτευση.
    Δεν σε είδα εκεί να πετάγεσαι.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #6468
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις πλάκα έτσι;;
    Εδώ υπάρχουν ολόκληρα θέματα πώς να αποφύγει ο κόσμος την στράτευση.
    Δεν σε είδα εκεί να πετάγεσαι.
    Δεν το' ξερα ότι είναι requirement να πετάγομαι όποτε βλέπω απατεωνίσκους.
    Υπογραφή

  4. #6469
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το' ξερα ότι είναι requirement να πετάγομαι όποτε βλέπω απατεωνίσκους.
    Χαράς την υπομονή σου...
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #6470
    Εγγραφή
    02-03-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά μια ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα αλλά αν θέλει κάποιος κ γνωρίζει ας μου απαντήσει.
    Επιθυμεί μια γνωστή μου απο Καναδά να έρθει μόνιμα στην Ελλάδα. Παίρνει καναδική σύνταξη αλλά δεν γνωρίζει εαν μπορεί να συνεχίσει να την λαμβάνει απο κάποια τράπεζα εδω.
    Έχει καναδέζικο διαβατήριο δεν έχει ζήσει ποτέ Ελλάδα και θέλει να ρθει μόνιμα πλέον εδω.
    Είναι κάτι τέτοιο εφικτό?

  6. #6471
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Αρκετές πληροφορίες εδώ

    https://www.finder.com/ca/pension-if-i-go-overseas

    Επίσης, Πρεσβεία Καναδά στην Αθήνα

    https://www.international.gc.ca/worl....aspx?lang=eng

    Για τράπεζες τώρα, πριν καμιά δεκαετία το υποκατάστημα της ΕΤΕ στον Καναδά το είχε αγοράσει η Nova Scotia, δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνεται πίστωση της Καναδικής σύνταξης μέσω Nova Scotia στην Εθνική Τράπεζα. Πάντως υπάρχουν εναλλακτικές όπως Citibank (μέσω Alpha Bank) ή HSBC.

  7. #6472
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ralfi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μια ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα αλλά αν θέλει κάποιος κ γνωρίζει ας μου απαντήσει.
    Επιθυμεί μια γνωστή μου απο Καναδά να έρθει μόνιμα στην Ελλάδα. Παίρνει καναδική σύνταξη αλλά δεν γνωρίζει εαν μπορεί να συνεχίσει να την λαμβάνει απο κάποια τράπεζα εδω.
    Έχει καναδέζικο διαβατήριο δεν έχει ζήσει ποτέ Ελλάδα και θέλει να ρθει μόνιμα πλέον εδω.
    Είναι κάτι τέτοιο εφικτό?
    Το ερώτημα είναι πως να λαμβάνει τα λεφτά δωρεάν;

  8. #6473
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Το πιο απλό είναι να χρησιμοποιήσει κάποια δική της τράπεζα (συνήθως online) χωρίς συναλλαγματικές προμήθειες σε πληρωμές με κάρτες. Αυτό βέβαια στερεί κάποια ευελιξία αλλά είναι και ότι απλούστερο.

    Όμως αν θέλει να μείνει μόνιμα εδώ και να λαμβάνει σύνταξη, πρέπει να σκεφτεί τα παρακάτω (που είναι για US αλλά λογικά πολλά θα ισχύουν και όσον αφορά τον Καναδά) γιατί θα χρειαστεί residence permit όπως και να χει.

    https://smartasset.com/retirement/ho...tire-in-greece

  9. #6474
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Ελπίζω να μη θεωρείται παράμομη διαφήμιση.
    Ψάχνουμε για 1 ή 2 BI Analysts στο τμήμα μου. Όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά στην αγγελία και φυσικά προωθήστε την σε άτομα που ίσως ενδιαφέρονται.
    https://www.linkedin.com/jobs/view/1333180848/

  10. #6475
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

    βλέπω ζητάτε Qlikview... Αλήθεια πόσο τραβάει αυτό; Εχουμε εμείς SAP BO. Αλλά προσωπικά το θεωρώ πολύ βαρύ εργαλείο.

  11. #6476
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλέπω ζητάτε Qlikview... Αλήθεια πόσο τραβάει αυτό; Εχουμε εμείς SAP BO. Αλλά προσωπικά το θεωρώ πολύ βαρύ εργαλείο.
    Δεν υπάρχει σύγκριση.
    Για εμένα το SAP BO έχει νόημα μόνο για μια εταιρία που έχει στηθεί πάνω σε SAP. Είναι βαρύ, δύσχρηστο και too high-level (όταν δούλευα σε SAP BO πριν χρόνια δεν έγραφα ποτέ κώδικα SQL).
    Όταν μου γράφουνε headhunters και βλέπω τη λέξη SAP στο μήνυμα τους αγνοώ.

    Το Qlikview είναι κανονικό εργαλείο BI που μπορεί να συνδεθεί σε κάθε βάση δεδομένων και να κάνει visualisation. Εμείς έχουμε την reporting βάση δεδομένων σε Exasol που είναι απίστευτα γρήγορη και δυνατή, οπότε το Qlikview και το Tableau συνδέονται στην EXASOL, η οποία μιλάει με το back end (Postgres).
    Having said that, προσωπικά δεν δουλεύω ποτέ Qlikview, το έχουμε δώσει στα παιδιά που κάνουν operational reporting. Το βρίσκω ξεπερασμένο και δε σου συνιστώ να ασχοληθείς να το μάθεις.
    Εγώ κάνω analytics, και δουλεύω αποκλειστικά Exasol (δηλαδή γράφω κώδικα SQL) για να σχηματίσω τα δεδομένα μου, και Tableau για να τα παρουσιάσω.


  12. #6477
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας γιατί μάλλον έχω μπλέξει με μαλάκα λογιστή. Δεν φτάνει που τον κυνηγάω 2 μήνες τώρα να κάνει την δήλωση, μου έσκασε και το νέο οτι πρέπει να πληρώσω 4400 φόρο.

    Λοιπόν

    Μάιο του 2018 μετακομίζω με την σύζηγο απο Ελλάδα στην Σκωτία. Μάιο του 2018 ξεκινάω δουλειά στην Σκωτία εγώ και Οκτώβριο του 2018 ξεκινάει δουλεία στην Σκωτία η σύζηγος.
    Όσο ήμασταν Ελλάδα για την φορολογική χρονιά του 2018 έχω ήμουν άνεργος και πήρα επιδομα ανεργιας για 2 μήνες (Ιανουάριο και Φεβρουάριο 2018, μετα τελείωσε) και η σύζηγος είχε έναν σχετικα χαμηλο μισθό απο Ιανουάριο μέχρι Οκτώβριο 2018 (για διάφορους λόγους η σύζηγος ενω ζούσε Σκωτία ήταν ακόμα δηλωμένη σαν υπάλληλος στην Ελλάδα αλλά μόλις βρήκε δουλειά στην Σκωτία της έκαναν απόλυση απο Ελλάδα).

    Ερχόμαστε στο τώρα που πρέπει να κάνουμε δήλωση στην Ελλάδα για τα εισοδήματα του 2018.

    Ο λογιστής δήλωσε τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν όσο είμασταν Ελλάδα και δήλωσε και τα εισοδήματα απο Σκωτιά και μας βγαίνει ένα πακετάκι 4400 φόρος σύνολο.

    1) Απο όσο ξέρω Ελλάδα -Βρετανία έχουν σύμφωνο για αποφυγή διπλής φορολόγισης, γιατι να πληρώσω φόρο για τα εισοδήματα απο Σκωτία τα οποία έχουν ήδη φορολογηθεί στην Σκωτία.

    2) Το P60 που δείχνει τα συνολικά εισοδήματα στην Σκωτία αναφέρεται στην φορολογική χρονιά της Σκωτίας η οποία είναι απο Απρίλιο 18 μέχρι Απρίλιο 19 και όχι στην φορολογική χρονιά της Ελλάδας Ιανουάριο 18 μέχρι Ιανουάριο 19. πώς μπορώ να πάρω ένα έγγραφο που να δείχνει το εισόδημα που αποκτήθηκε στην Σκωτία την ημερολογιακή χρονία του 2018?


    Να σημειώσω οτι ύστερα απο υπόδειξη του λογιστή, δεν έχουμε κάνει αλλαγή φορολογικής κατοικίας ακόμα. Θα το κάνουμε κάποια στιγμή φέτος.

  13. #6478
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ashtaroth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας γιατί μάλλον έχω μπλέξει με μαλάκα λογιστή. Δεν φτάνει που τον κυνηγάω 2 μήνες τώρα να κάνει την δήλωση, μου έσκασε και το νέο οτι πρέπει να πληρώσω 4400 φόρο.

    Λοιπόν

    Μάιο του 2018 μετακομίζω με την σύζηγο απο Ελλάδα στην Σκωτία. Μάιο του 2018 ξεκινάω δουλειά στην Σκωτία εγώ και Οκτώβριο του 2018 ξεκινάει δουλεία στην Σκωτία η σύζηγος.
    Όσο ήμασταν Ελλάδα για την φορολογική χρονιά του 2018 έχω ήμουν άνεργος και πήρα επιδομα ανεργιας για 2 μήνες (Ιανουάριο και Φεβρουάριο 2018, μετα τελείωσε) και η σύζηγος είχε έναν σχετικα χαμηλο μισθό απο Ιανουάριο μέχρι Οκτώβριο 2018 (για διάφορους λόγους η σύζηγος ενω ζούσε Σκωτία ήταν ακόμα δηλωμένη σαν υπάλληλος στην Ελλάδα αλλά μόλις βρήκε δουλειά στην Σκωτία της έκαναν απόλυση απο Ελλάδα).

    Ερχόμαστε στο τώρα που πρέπει να κάνουμε δήλωση στην Ελλάδα για τα εισοδήματα του 2018.

    Ο λογιστής δήλωσε τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν όσο είμασταν Ελλάδα και δήλωσε και τα εισοδήματα απο Σκωτιά και μας βγαίνει ένα πακετάκι 4400 φόρος σύνολο.

    1) Απο όσο ξέρω Ελλάδα -Βρετανία έχουν σύμφωνο για αποφυγή διπλής φορολόγισης, γιατι να πληρώσω φόρο για τα εισοδήματα απο Σκωτία τα οποία έχουν ήδη φορολογηθεί στην Σκωτία.

    2) Το P60 που δείχνει τα συνολικά εισοδήματα στην Σκωτία αναφέρεται στην φορολογική χρονιά της Σκωτίας η οποία είναι απο Απρίλιο 18 μέχρι Απρίλιο 19 και όχι στην φορολογική χρονιά της Ελλάδας Ιανουάριο 18 μέχρι Ιανουάριο 19. πώς μπορώ να πάρω ένα έγγραφο που να δείχνει το εισόδημα που αποκτήθηκε στην Σκωτία την ημερολογιακή χρονία του 2018?


    Να σημειώσω οτι ύστερα απο υπόδειξη του λογιστή, δεν έχουμε κάνει αλλαγή φορολογικής κατοικίας ακόμα. Θα το κάνουμε κάποια στιγμή φέτος.
    είναι η εισφορά αλληλεγγύης.
    Η δήλωση έχει οριστικοποιηθεί; Η σας ρωτάει ο λογιστής τι να κάνει;

  14. #6479
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Δεν την έχει υποβάλει ακόμα, μας ρωτάει

  15. #6480
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι η εισφορά αλληλεγγύης.
    Η δήλωση έχει οριστικοποιηθεί; Η σας ρωτάει ο λογιστής τι να κάνει;
    Εισφορά αλληλεγγύης υποθέτω στα ελληνικά εισοδήματα.

    Επειδή δεν υπάρχει διπλή φορολόγηση
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 432 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 412422427430431432433434437442452 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας