Σελ. 419 από 538 ΠρώτηΠρώτη ... 399409414417418419420421424429439 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.271-6.285 από 8065
  1. #6271
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω γνωρίσει Ιρανό που να είναι πιο συντηρητικός απο το μεσο Έλληνα νοικοκυραίο. Και αυτό συμπεριλαμβάνει και τις Ιρανες.
    Μπορεί και πάλι να ήμουν και τυχερός, δεν ξέρω.
    ή απλά τους γνώρισες Ελλάδα? ξέρεις ο μέσος Έλληνας μετανάστης δεν είναι ο μέσος Έλληνας.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #6272
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή απλά τους γνώρισες Ελλάδα? ξέρεις ο μέσος Έλληνας μετανάστης δεν είναι ο μέσος Έλληνας.
    Όχι στην Ελλάδα, στην Αγγλία. Έχεις ένα δίκιο, πάντως αναλογικά παίζει να συμπάθησα περισσότερους Ιρανούς παρά Έλληνες μετανάστες/φοιτητές
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #6273
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι στην Ελλάδα, στην Αγγλία. Έχεις ένα δίκιο, πάντως αναλογικά παίζει να συμπάθησα περισσότερους Ιρανούς παρά Έλληνες μετανάστες/φοιτητές
    Η αποφυγή συναναστροφής με την ελληνική κοινότητα & με καθαρά ελληνικές παρέες είναι από τα καλύτερα που έχει να κάνει κάποιος στο εξωτερικό που θέλει να διατηρήσει την ψυχική του υγεία & ηρεμία.

    Όσες φορές είπα να δώσω μια ευκαιρία, το μετάνιωσα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #6274
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις μεγάλο λάθος, δεν πίνεις καθόλου. Ξέρω κόσμο σε university campus που φτιάχνει δική του μπύρα, αλλά αν τους πιάσουν κα τους κόψουν το κάτω κεφάλι.
    Εγώ ξέρω ότι στη Jeddah στα σπιτάκια των compounds που έχουν οι Δυτικοί βρίσκεις χαλαρά Jack Daniels και Heineken, φυσικά χωρίς να σου πούν τίποτα οι Αρχές. Στη χειρότερη αγόραζεις υλικά για να φτιάξεις αράκ (ρακή με γλυκάνισο), ή αλλα ποτά.

    Τώρα που βρίσκουν μπύρες και ουίσκι, σίγουρα κάποιες ποσότητες έρχονται από το Μπαχρέιν. Ή αν έχεις γνωστό ζάμπλουτο Σαουδάραβα που ταξιδεύει με το γιότ του και φέρνει καμποσες κάσες από καμιά Μύκονο ας πούμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos83 : 11-02-19 στις 19:58.

  5. #6275
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αποφυγή συναναστροφής με την ελληνική κοινότητα & με καθαρά ελληνικές παρέες είναι από τα καλύτερα που έχει να κάνει κάποιος στο εξωτερικό που θέλει να διατηρήσει την ψυχική του υγεία & ηρεμία.

    Όσες φορές είπα να δώσω μια ευκαιρία, το μετάνιωσα.
    Είπες μεγάλη και σωστή κουβέντα. Κουτσομπολιό, κακία, να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και άλλες πολλές λέξεις που δε γράφονται αν θέλουμε να κρατήσουμε τη συζήτηση κόσμια.

    Ο πάτος του βαρελιού. Ακόμα και από ανθρώπους με υψηλό επαγγελματικό στάτους.

    Εξαιρέσεις ελάχιστες.

  6. #6276
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπες μεγάλη και σωστή κουβέντα. Κουτσομπολιό, κακία, να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και άλλες πολλές λέξεις που δε γράφονται αν θέλουμε να κρατήσουμε τη συζήτηση κόσμια.

    Ο πάτος του βαρελιού. Ακόμα και από ανθρώπους με υψηλό επαγγελματικό στάτους.

    Εξαιρέσεις ελάχιστες.
    Κουβέντα που πιάνουμε τώρα, εμπειρική εντελώς αλλά στα 13+ χρόνια μου Βρυξέλλες που είναι και ιδιάζουσα περίπτωση λόγω Ευρωκρατίας, μάλλον ο πάτος είναι σε άτομα 40 και άνω με δεδομένο ότι βρίθουν κομματόσκυλων και φιλόδοξων εμπλεκόμενων με την πολιτική και την παπάτζα.

    Νέα παιδιά που γνώρισα ως επί το πλείστον είναι μια χαρά.

    Δουβλίνο, δεν έχω επαφές αλλά η ελληνική παρουσία εδώ είναι ελάχιστη συγκριτικά με Βρυξέλλες.

    Άξιον απορίας πραγματικά καθώς εδώ τουλάχιστον το πρόβλημα είναι να βρεις άτομα να εργαστούν με ανεργία στο 4%. Μου κάνει εντύπωση πώς δεν αποβιβάζονται Έλληνες κατά δεκάδες και εκατοντάδες, κάτι που ΙΜΟ λέει ότι η εικόνα των ελλήνων που μεταναστεύουν είναι απίστευτα πιο πολύπλοκη από όσο νομίζουμε και λέγεται / γράφεται. Από την άλλη, είναι μια απίστευτα μικρή η πιάτσα εδώ με όλους να γνωρίζονται με όλους και έτσι οι δουλειές δεν διαφημίζονται αλλά πάνε στο μιλητό

    (Κάποια στιγμή θα γράψω και κάτι αναλυτικότερο για Δουβλίνο και θα συγκρίνω με Βρυξέλλες αλλά ακόμα είμαι νουμπάς και στην τελική δεν έχω και χρόνο)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #6277
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αποφυγή συναναστροφής με την ελληνική κοινότητα & με καθαρά ελληνικές παρέες είναι από τα καλύτερα που έχει να κάνει κάποιος στο εξωτερικό που θέλει να διατηρήσει την ψυχική του υγεία & ηρεμία.

    Όσες φορές είπα να δώσω μια ευκαιρία, το μετάνιωσα.
    Τι είπες ρε; Μετάνιωσες που με γνώρισες;

    Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ, αλλά μόνο για όσους λείπουν 1-2 δεκαετίες και βάλε, και έχουν ξεμείνει στην Ελλάδα του χτες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξέρω ότι στη Jeddah στα σπιτάκια των compounds που έχουν οι Δυτικοί βρίσκεις χαλαρά Jack Daniels και Heineken, φυσικά χωρίς να σου πούν τίποτα οι Αρχές. Στη χειρότερη αγόραζεις υλικά για να φτιάξεις αράκ (ρακή με γλυκάνισο), ή αλλα ποτά.

    Τώρα που βρίσκουν μπύρες και ουίσκι, σίγουρα κάποιες ποσότητες έρχονται από το Μπαχρέιν. Ή αν έχεις γνωστό ζάμπλουτο Σαουδάραβα που ταξιδεύει με το γιότ του και φέρνει καμποσες κάσες από καμιά Μύκονο ας πούμε.
    Δεν είπα ότι δεν βρίσκεις, απλά διαφώνησα στο ότι το κράτος κάνει τουμπεκί. Αν σε πιάσουν θα στον κόψουν.

  8. #6278
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουβέντα που πιάνουμε τώρα, εμπειρική εντελώς αλλά στα 13+ χρόνια μου Βρυξέλλες που είναι και ιδιάζουσα περίπτωση λόγω Ευρωκρατίας, μάλλον ο πάτος είναι σε άτομα 40 και άνω με δεδομένο ότι βρίθουν κομματόσκυλων και φιλόδοξων εμπλεκόμενων με την πολιτική και την παπάτζα.

    Νέα παιδιά που γνώρισα ως επί το πλείστον είναι μια χαρά.

    Δουβλίνο, δεν έχω επαφές αλλά η ελληνική παρουσία εδώ είναι ελάχιστη συγκριτικά με Βρυξέλλες.

    Άξιον απορίας πραγματικά καθώς εδώ τουλάχιστον το πρόβλημα είναι να βρεις άτομα να εργαστούν με ανεργία στο 4%. Μου κάνει εντύπωση πώς δεν αποβιβάζονται Έλληνες κατά δεκάδες και εκατοντάδες, κάτι που ΙΜΟ λέει ότι η εικόνα των ελλήνων που μεταναστεύουν είναι απίστευτα πιο πολύπλοκη από όσο νομίζουμε και λέγεται / γράφεται. Από την άλλη, είναι μια απίστευτα μικρή η πιάτσα εδώ με όλους να γνωρίζονται με όλους και έτσι οι δουλειές δεν διαφημίζονται αλλά πάνε στο μιλητό

    (Κάποια στιγμή θα γράψω και κάτι αναλυτικότερο για Δουβλίνο και θα συγκρίνω με Βρυξέλλες αλλά ακόμα είμαι νουμπάς και στην τελική δεν έχω και χρόνο)
    wait!!!! έχεις πάει Δουβλινο??? Η Δεύτερη πιο τέλεια πόλη στον κόσμο μετά το Cork!!!! Ζηλεύω όσο δεν φανταζεσαι!
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  9. #6279
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    wait!!!! έχεις πάει Δουβλινο??? Η Δεύτερη πιο τέλεια πόλη στον κόσμο μετά το Cork!!!! Ζηλεύω όσο δεν φανταζεσαι!
    Έχεις χάσει επεισόδια Από αρχές Δεκέμβρη
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #6280
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουβέντα που πιάνουμε τώρα, εμπειρική εντελώς αλλά στα 13+ χρόνια μου Βρυξέλλες που είναι και ιδιάζουσα περίπτωση λόγω Ευρωκρατίας, μάλλον ο πάτος είναι σε άτομα 40 και άνω με δεδομένο ότι βρίθουν κομματόσκυλων και φιλόδοξων εμπλεκόμενων με την πολιτική και την παπάτζα.

    Νέα παιδιά που γνώρισα ως επί το πλείστον είναι μια χαρά.

    Δουβλίνο, δεν έχω επαφές αλλά η ελληνική παρουσία εδώ είναι ελάχιστη συγκριτικά με Βρυξέλλες.

    Άξιον απορίας πραγματικά καθώς εδώ τουλάχιστον το πρόβλημα είναι να βρεις άτομα να εργαστούν με ανεργία στο 4%. Μου κάνει εντύπωση πώς δεν αποβιβάζονται Έλληνες κατά δεκάδες και εκατοντάδες, κάτι που ΙΜΟ λέει ότι η εικόνα των ελλήνων που μεταναστεύουν είναι απίστευτα πιο πολύπλοκη από όσο νομίζουμε και λέγεται / γράφεται. Από την άλλη, είναι μια απίστευτα μικρή η πιάτσα εδώ με όλους να γνωρίζονται με όλους και έτσι οι δουλειές δεν διαφημίζονται αλλά πάνε στο μιλητό

    (Κάποια στιγμή θα γράψω και κάτι αναλυτικότερο για Δουβλίνο και θα συγκρίνω με Βρυξέλλες αλλά ακόμα είμαι νουμπάς και στην τελική δεν έχω και χρόνο)
    Είναι κλασσικό παράδειγμα του ποιοι συμμετέχουν σε συγκεκριμένες κλίκες. Στην ακαδημαική σφαίρα, δεν υπάρχει ηλικία. Είναι τι άνθρωπος είσαι.

    Και καταλήγεις να ακούς από ανθρώπους για τους Άγγλους που "δεν πλένονται", για τους Άγγλους που "μεθάνε και λιποθυμάνε σα τα σκυλιά στους δρόμους", τους "Άγγλους που δεν έχουν επίπεδο" και άλλα τέτοια.

    Γιατί ενώ ζουν στην Αγγλία 10-20 χρόνια, δεν έκαναν ποτέ παρέες με άλλους πλην Ελλήνων. Και η ιδέα τους για τον λαό της χώρας που ζούν, είναι αυτής από το Φαληράκι στην Ελλάδα.

    Και φυσικά δε σέβονται καν το χέρι που τους ταίζει.

    Να κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο...

  11. #6281
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι κλασσικό παράδειγμα του ποιοι συμμετέχουν σε συγκεκριμένες κλίκες. Στην ακαδημαική σφαίρα, δεν υπάρχει ηλικία. Είναι τι άνθρωπος είσαι.

    Και καταλήγεις να ακούς από ανθρώπους για τους Άγγλους που "δεν πλένονται", για τους Άγγλους που "μεθάνε και λιποθυμάνε σα τα σκυλιά στους δρόμους", τους "Άγγλους που δεν έχουν επίπεδο" και άλλα τέτοια.

    Γιατί ενώ ζουν στην Αγγλία 10-20 χρόνια, δεν έκαναν ποτέ παρέες με άλλους πλην Ελλήνων. Και η ιδέα τους για τον λαό της χώρας που ζούν, είναι αυτής από το Φαληράκι στην Ελλάδα.

    Και φυσικά δε σέβονται καν το χέρι που τους ταίζει.

    Να κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο...
    Για το "δεν πλένονται" έχω ανάμικτα συναισθήματα καθώς δεν μπορώ να πω ότι η εμπειρία μου σε μπίχλα στο Tube διαφέρει και πολύ από το μετρό Βρυξελλών αλλά υπάρχει μπίχλα συγκριτικά με Αθήνα .

    Για το ότι "μεθάνε και λιποθυμάνε", έ, ψέμα δεν το λες και το βλέπω και Δουβλίνο που έχουν μία (μακρινή ή κοντινή, εξαρτάται με ποιον μιλάς) συγγένεια

    Αλλά, κατανοώ τι λες και συμφωνώ με το υφάκι Ελλήνων εξωτερικού που μαμούνε και δέρνουν - από την άλλη, αυτό το έχουν λίγο-πολύ όλοι οι expats, δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω ακούσει π.χ. από Δανούς ή Σουηδούς Brussels expats για τους Βέλγους (και ενδεχομένως σε αρκετά όχι αδίκως)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #6282
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι κλασσικό παράδειγμα του ποιοι συμμετέχουν σε συγκεκριμένες κλίκες. Στην ακαδημαική σφαίρα, δεν υπάρχει ηλικία. Είναι τι άνθρωπος είσαι.

    Και καταλήγεις να ακούς από ανθρώπους για τους Άγγλους που "δεν πλένονται", για τους Άγγλους που "μεθάνε και λιποθυμάνε σα τα σκυλιά στους δρόμους", τους "Άγγλους που δεν έχουν επίπεδο" και άλλα τέτοια.

    Γιατί ενώ ζουν στην Αγγλία 10-20 χρόνια, δεν έκαναν ποτέ παρέες με άλλους πλην Ελλήνων. Και η ιδέα τους για τον λαό της χώρας που ζούν, είναι αυτής από το Φαληράκι στην Ελλάδα.

    Και φυσικά δε σέβονται καν το χέρι που τους ταίζει.

    Να κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο...
    Σωστή κουβέντα.
    Οι γενικεύσεις ποτέ δεν βοηθάνε και ούτε σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο το ότι αποφεύγεις τους συμπατριώτες σου.
    Υπάρχουν καλοί και ζώα σε όλες τις φυλές.
    Όποιος στηρίζεται σε στερεότυπα δείχνει απλά πόσο στενομυαλος είναι.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #6283
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστή κουβέντα.
    Οι γενικεύσεις ποτέ δεν βοηθάνε και ούτε σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο το ότι αποφεύγεις τους συμπατριώτες σου.
    Υπάρχουν καλοί και ζώα σε όλες τις φυλές.
    Όποιος στηρίζεται σε στερεότυπα δείχνει απλά πόσο στενομυαλος είναι.
    Προσωπικά δεν απορρίπτω τους Έλληνες μετανάστες. Απλά σε τελική ανάλυση όλοι οι μετανάστες τα ίδια σκ@τ@ είναι ή όλοι καλοί είναι, ανάλογα πως το βλέπεις
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #6284
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    ούτε σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο το ότι αποφεύγεις τους συμπατριώτες σου.
    Δεν σε κάνουν καλύτερο, σε κάνουν πιο ήρεμο
    Φαντάσου εμείς οι 2 να αποφασίσουμε να κάνουμε καθημερινή παρέα μόνο και μόνο επειδή έτυχε να είμαστε στην ίδια πόλη. Δεν θα καταλήξει σε καλό (θα σε σκοτώσω και θα με σκοτώσεις)

    Επιπλέον δεν ασχολείσαι με κατινιές που είναι κοινό χαρακτηριστικό των μικρών ελληνικών κοινοτήτων.
    Και εγώ το έχω δει σε ανθρώπους της ηλικίας μου, δεν είναι ανάγκη να σε έχουν πάρει τα χρόνια έξω.
    Σαν μια κακή νοοτροπία χωριού εγκλωβισμένη σε πιο μεγάλη πόλη.

    Και είναι και λογικό, αν η επιλογή σου είναι να "εγκλωβίζεσαι" με το ελληνικό στοιχείο αναγκαστικά ζεις σε ένα εικονικό χωριό.
    Αν μπεις και στο τριπάκι (πολύ εύκολο για το εξωτερικό) να κάνεις και παρέα με Έλληνες επειδή νιώθεις πιο κοντά (λογικό, έχετε κάποια κοινά βιώματα) ενώ επί της ουσίας δεν ταιριάζετε, τότε γίνεται εκρηκτικό το μείγμα.

    Και μετά αρχίζουν να γίνονται σκηνικά σαν αυτά που κοροϊδεύουμε στις γυναίκες, που συναντιούνται στο δρόμο, ανταλλάσσουν φιλοφρονήσεις και μόλις στρίβουν στη γωνία ρίχνουν χριστοπαναγίες η μια στην άλλη

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είπες ρε; Μετάνιωσες που με γνώρισες;
    εσύ είσαι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα

    υγ: και για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στο να βλέπεις Έλληνα και να τρέχεις. Το αντίθετο. Απλά ο κανόνας μου είναι να κάνεις παρέα με ανθρώπους που θα έκανες και στην Ελλάδα και να μην κάνεις επιλογές ανθρώπων επειδή "οι συνθήκες το επιβάλουν" ή είναι "βολικό". Λογικά πράγματα δλδ απλά πολλές φορές λόγω συνθηκών η διαχωριστική γραμμή δεν είναι τόσο εμφανής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 11-02-19 στις 23:36.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #6285
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    [QUOTE=PopManiac;6540021 δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω ακούσει π.χ. από Δανούς ή Σουηδούς Brussels expats για τους Βέλγους (και ενδεχομένως σε αρκετά όχι αδίκως)[/QUOTE]

    Απορώ πραγματικά

    Χωρίς να τους θεωρώ κακούς ανθρώπους, αλλά κάθε άλλο, καταλαβαίνω γιατί οι Ολλανδοί και οι Γερμανοί τους έχουν αναθέσει τον ρόλο του Πόντιου στα τοπικά ανέκδοτα. Και η εμπειρία μου είναι κυρίως με Φλαμανδους. Θεωρώ το Βέλγιο ότι πιο κοντά υπάρχει στην κεντροδυτική Ευρώπη με την Ελλάδα σε ζητήματα διαφθοράς και αναποτελεσματικοτητας. Και τα δύο έθνη πνίγονται σε μια κουταλιά νερό, απλά με διαφορετικό τρόπο.

    Πάντως εγώ είχα δύο συναδέλφους Πακιστανούς στην προηγούμενη δουλειά. Καλά παιδιά γενικά. Βέβαια ο άνδρας είχε την bread winner νεοτροπια και η γυναίκα στο σπίτι. Ο ένας μια φορά με ρώτησε για διακοπές στην Ελλάδα και του απάντησα ότι ναι και γαμω αλλά θα είναι μάλλον δύσκολα για την γυναίκα σου, εννοώντας ότι δεν είναι και το καλύτερο να είσαι δίπλα στην δροσερή θάλασσα, όλοι δίπλα να κολυμπάνε και να γουστάρουν και εσύ να βράζεις στην παραλία. Δεν ξέρω αν σας έχει πετύχει περίπτωση αλλά εγώ τις λυπάμαι πραγματικά αυτές τις γυναίκες. Κοινώς, έκανα κάτι που θα φυσικά η μεγάλη του αντροσυνη δεν θα έκανε ποτέ. Λογαριασα την γυναίκα του σαν άνθρωπο στην ερώτηση του. Και απόδειξη του παραπάνω ήταν το ποσό δυσκολεύθηκε πραγματικά να το καταλάβει. Χρειάζεται και τακτ με όλους τους θρησκείες τους, μην προσβαλουμε και τα θεία τους.

    Μάντεψτε ποια ήταν η αντίδραση του.

    Όπως λέει και ο Anon 2 μέτρα αλλά 2+1δώρο σταθμά. Όπως πολλές θρησκείες. Αλλά από τους ινδούς δεν αισθάνθηκα το έντονα αυτά τα πράγματα, με εξαίρεση τους μουσουλμάνους ινδούς που γνώρισα όταν ταξίδεψα πέρσυ εκεί.

Σελ. 419 από 538 ΠρώτηΠρώτη ... 399409414417418419420421424429439 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας