Σελ. 401 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 381391396399400401402403406411421 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.001-6.015 από 8099
  1. #6001
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα πώς να σου μεταφράσω την πρώτη πρόταση;

    Στο πιο χαλαρό εγώ πιστεύω ότι η Αθήνα έχει μόνο ένα καλό. Την Ακρόπολη και την γύρω περιοχή. Φανταστικό μέρος. Στα υπόλοιπα η πόλη είναι ανέκδοτο και μη βιώσιμη. Βέβαια ο μέσος Αθηναίους αδυνατεί να καταλάβει αυτό το θέμα συνεπώς επιστρέφουμε και αρχικό μας ερώτημα.

    Υπόψιν καλός ο καφές με θέα την θάλασσα δεν λέω, αλλά το καλοκαίρι είναι για μπάνια και η Ελλάδα είναι γνωστή για την θάλασσα της, την πρόσβαση σε αυτή και τα μπάνια.
    Η Αθήνα κατήντησε ανέκδοτο γιατί πριν 50-60 χρόνια όταν περιοχές που κάποτε ήταν εξοχή (Κυψέλη) ή άλλες που είχαν ένα status (Άγιος Παντελεήμονας) κατήντησαν Ισλαμαμπάντ με την αντιπαροχή και το "τσιμέντο να γίνει". Τα μπάζα των νεοκλασικών της Αθήνας πήγαν στην επιχωμάτωση του Φαληρικού Όρμου.

    Φτάσαμε να έχουμε το μισό πληθυσμό της Ελλάδας γιατί το τοτε δεξιό κράτος είχε ξεγράψει την επαρχία και ξαναζούμε πάλι καταστάσεις "εσωτερικής μετανάστευσης" γιατί στην Αθήνα βρίσκονται οι καλές δουλειές. Λίγο παραέξω στα Οινόφυτα παράγεται το 40% του ΑΕΠ της χώρας.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Rastaviper ότι δεν υπάρχουν τόσες πολλές πόλεις, και δη πρωτεύουσες, που να συνδυάζουν βουνό με θάλασσα, και η Αθήνα, ξέχωρα τη πετρελαιοκηλίδα της Αγίας Ζώνης το 2017, έχει καθαρές θάλασσες (ας είναι καλά η Ψυττάλεια).

    Φυσικά και δεν είμαι κολλημένος Αθηνέζος ούτε θεωρώ την Ελλάδα τον επι γης Παράδεισο, όντας ταξίδεμένος σε 5-6 χώρες. Γιατί ας πούμε την καθαριότητα της Σιγκαπούρης στην Ελλάδα δεν πρόκειται να τη βρείς ΠΟΥΘΕΝΑ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    40 λεπτά τον 15αύγουστο που λείπουν όλοι, τις άλλες μέρες σε 40 λεπτά παίζει απλά να έχεις βγει από τον δακτύλιο. Επίσης, ποιες ακριβώς ονειρεμένες παραλίες σκέφτεσαι σε 40 λεπτά απόσταση;
    Καλά όχι και 40 λεπτά, μη τρελαινόμαστε. Σε καμιά ωρίτσα βρίσκεται Σούνιο-Λεγραινά-Κάτω Ποσειδωνία-Πούντα Ζέζα που δεν έχει τον κακό χαμό που έχουν οι γνωστές πλάζ της Παραλιακής.

  2. #6002
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αθήνα κατήντησε ανέκδοτο γιατί πριν 50-60 χρόνια όταν περιοχές που κάποτε ήταν εξοχή (Κυψέλη) ή άλλες που είχαν ένα status (Άγιος Παντελεήμονας) κατήντησαν Ισλαμαμπάντ με την αντιπαροχή και το "τσιμέντο να γίνει". Τα μπάζα των νεοκλασικών της Αθήνας πήγαν στην επιχωμάτωση του Φαληρικού Όρμου.

    Φτάσαμε να έχουμε το μισό πληθυσμό της Ελλάδας γιατί το τοτε δεξιό κράτος είχε ξεγράψει την επαρχία και ξαναζούμε πάλι καταστάσεις "εσωτερικής μετανάστευσης" γιατί στην Αθήνα βρίσκονται οι καλές δουλειές. Λίγο παραέξω στα Οινόφυτα παράγεται το 40% του ΑΕΠ της χώρας.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Rastaviper ότι δεν υπάρχουν τόσες πολλές πόλεις, και δη πρωτεύουσες, που να συνδυάζουν βουνό με θάλασσα, και η Αθήνα, ξέχωρα τη πετρελαιοκηλίδα της Αγίας Ζώνης το 2017, έχει καθαρές θάλασσες (ας είναι καλά η Ψυττάλεια).

    Φυσικά και δεν είμαι κολλημένος Αθηνέζος ούτε θεωρώ την Ελλάδα τον επι γης Παράδεισο, όντας ταξίδεμένος σε 5-6 χώρες. Γιατί ας πούμε την καθαριότητα της Σιγκαπούρης στην Ελλάδα δεν πρόκειται να τη βρείς ΠΟΥΘΕΝΑ.

    - - - Updated - - -



    Καλά όχι και 40 λεπτά, μη τρελαινόμαστε. Σε καμιά ωρίτσα βρίσκεται Σούνιο-Λεγραινά-Κάτω Ποσειδωνία-Πούντα Ζέζα που δεν έχει τον κακό χαμό που έχουν οι γνωστές πλάζ της Παραλιακής.
    Δεν θέλω να εμπλακώ στην συζήτηση του γιατί και πώς γιατί δεν είναι αυτό το θέμα. Όταν απογειώνεται το αεροπλάνο απλά σε πιάνει η ψυχή σου κοιτάζοντας προς τον Σαρωνικό ενώ ταξιδεύεις προς βορρά. Τσιμέντο μέχρι το τέλος του ορίζοντα που είναι ο Σαρωνικός. Άντε και 3 καρούμπαλα.

    Απλά δεν θεωρώ ότι αξίζει η επίσκεψη στην θάλασσα σε οποιοδήποτε από τις δύο πλευρές της Αττικής. Δεν συγκρίνω με την θάλασσα της Χάγης. Προφανώς και στο Φάληρο καλύτερα είναι. Αναφέρομαι σε αυτό που οι περισσότεροι φαντάσιωνοντε ως Ελλάδα-experience ενώ κατοικούν στην Αθήνα. Καμιά σχέση απλά. Στο μεταξύ οι περισσότεροι όταν προσπαθούν να φέρουν παραδείγματα υπέρ της Αθήνας, απλά αναφέρονται σε πράγματα που κάνουν στην καλύτερη μια φορά τον χρόνο, και γι'αυτό λέω φαντάσιωνονται. Στην Πάτρα να πας, η πρόσβαση σε πολύ ανώτερη θάλασσα εκατέρωθεν είναι στα 20 λεπτά το πολύ. Και θάλασσα για μπάνιο, όχι για καφέ. Γιατί για καφέ την βλέπεις και από το κέντρο.

    Θυμάμαι ότι όταν ήμουν Αθήνα έβλεπα πλάνα από άλλα μέρη της Ελλάδας και ένιωθα λες και έβλεπα άλλη χώρα. Όπως δηλαδή νιώθω και στο Βέλγιο όταν βλέπω Ελλάδα. Και αν η Αθήνα έχει κάποια καλά για πολλούς είναι μη προσιτά λόγω απόστασης και κρυμμένου κόστους και γι'αυτό συνήθως γίνονται μια φορά τον χρόνο, για την τιμή των όπλων ένα πράγμα. Αυτά τουλάχιστον όπως τα έζησα εγώ μέχρι το 2011 με διάλειμμα στην Πάτρα από 97-05. Και τα έχουμε κάψει και όλα. Ποιο βουνό; Μόνο η Πάρνηθα προς τα πίσω υπάρχει και το αγκίστρι. Για να μην έχεις αυτοκίνητο να δω τι μπορείς να κάνεις.

  3. #6003
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    40 λεπτά τον 15αύγουστο που λείπουν όλοι, τις άλλες μέρες σε 40 λεπτά παίζει απλά να έχεις βγει από τον δακτύλιο. Επίσης, ποιες ακριβώς ονειρεμένες παραλίες σκέφτεσαι σε 40 λεπτά απόσταση;
    Έχει βρε εντάξει μην υπερβάλλετε. Μια χαρά πας και Σούνιο και Βραυρώνα που έχει πολύ καλές (έως και άριστες) παραλίες. Μην πιάσω την αγαπημένη μου που είναι ο.... Αστέρας Βουλιαγμένης αλλά για άλλους λόγους

    Αθήνα μια χαρά πας σε παραλίες σε 40 λεπτά (αναλόγως που βρίσκεσαι, άντε και μια ώρα) αλλά το θέμα είναι προφανώς ποιος μπορεί να την κοπανήσει σε κάπως λογική ώρα για να μην καταλήξει να κάνει νυχτερινό μπάνιο.

    Από την άλλη.... διαβάζω τον Ποταμίσιο και λέω "να είδατε που δίνουν 100χίλιαρα εξωτερικό και δεν με πιστεύετε"; Στα σοβαρά πάντως, βρίσκει κάποιος δουλειά που του δίνει 100Κ το χρόνο και λέει τι καλά που είναι, αυτό έλειπε δλδ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #6004
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά δεν θεωρώ ότι αξίζει η επίσκεψη στην θάλασσα σε οποιοδήποτε από τις δύο πλευρές της Αττικής.
    Μια χαρά αξίζει, ειδικά αν είσαι χειμερινός κολυμβητής (άντε κοντεύουμε χειμώνα!).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι ότι όταν ήμουν Αθήνα έβλεπα πλάνα από άλλα μέρη της Ελλάδας και ένιωθα λες και έβλεπα άλλη χώρα. Όπως δηλαδή νιώθω και στο Βέλγιο όταν βλέπω Ελλάδα. Και αν η Αθήνα έχει κάποια καλά για πολλούς είναι μη προσιτά λόγω απόστασης και κρυμμένου κόστους και γι'αυτό συνήθως γίνονται μια φορά τον χρόνο, για την τιμή των όπλων ένα πράγμα. Αυτά τουλάχιστον όπως τα έζησα εγώ μέχρι το 2011 με διάλειμμα στην Πάτρα από 97-05. Και τα έχουμε κάψει και όλα. Ποιο βουνό; Μόνο η Πάρνηθα προς τα πίσω υπάρχει και το αγκίστρι. Για να μην έχεις αυτοκίνητο να δω τι μπορείς να κάνεις.
    Πολλά μπορείς να κάνεις και χωρίς αυτοκίνητο. Αν είναι να παίρνεις τη "κούρσα" για το οτιδήποτε μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα.

    Πάντα η επαρχία ή τέλος πάντων περιοχές εκτός μεγαλουπόλεων είναι η μέρα με τη νύκτα. Το Λονδίνο και αν έχει πολλά περισσότερα καλά από την Αθήνα, αλλά πλέον έχει καταντήσει Disneyland των super rich. Βγαίνεις εκτός Λονδίνου και βλέπεις τελείως άλλα πράγματα. Πάς Κορνουάλη, Chester, Aberdeen, Περθ και λες "που στο καλό είμαι τώρα;".

  5. #6005
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    40 λεπτά τον 15αύγουστο που λείπουν όλοι, τις άλλες μέρες σε 40 λεπτά παίζει απλά να έχεις βγει από τον δακτύλιο. Επίσης, ποιες ακριβώς ονειρεμένες παραλίες σκέφτεσαι σε 40 λεπτά απόσταση;
    Δεν μίλησα για Μπαχάμες, αλλά από ζωγράφου με μηχανή και μέσω περιφερειακού είσαι σε 40λεπτά με νορμάλ κίνηση από Βάρκιζα και κάτω.
    Αν εσύ πας μέσω κέντρου κάτι έχεις μπερδέψει και μάλλον πας μέσω Λαμίας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να εμπλακώ στην συζήτηση του γιατί και πώς γιατί δεν είναι αυτό το θέμα. Όταν απογειώνεται το αεροπλάνο απλά σε πιάνει η ψυχή σου κοιτάζοντας προς τον Σαρωνικό ενώ ταξιδεύεις προς βορρά. Τσιμέντο μέχρι το τέλος του ορίζοντα που είναι ο Σαρωνικός. Άντε και 3 καρούμπαλα.

    Απλά δεν θεωρώ ότι αξίζει η επίσκεψη στην θάλασσα σε οποιοδήποτε από τις δύο πλευρές της Αττικής. Δεν συγκρίνω με την θάλασσα της Χάγης. Προφανώς και στο Φάληρο καλύτερα είναι. Αναφέρομαι σε αυτό που οι περισσότεροι φαντάσιωνοντε ως Ελλάδα-experience ενώ κατοικούν στην Αθήνα. Καμιά σχέση απλά. Στο μεταξύ οι περισσότεροι όταν προσπαθούν να φέρουν παραδείγματα υπέρ της Αθήνας, απλά αναφέρονται σε πράγματα που κάνουν στην καλύτερη μια φορά τον χρόνο, και γι'αυτό λέω φαντάσιωνονται. Στην Πάτρα να πας, η πρόσβαση σε πολύ ανώτερη θάλασσα εκατέρωθεν είναι στα 20 λεπτά το πολύ. Και θάλασσα για μπάνιο, όχι για καφέ. Γιατί για καφέ την βλέπεις και από το κέντρο.

    Θυμάμαι ότι όταν ήμουν Αθήνα έβλεπα πλάνα από άλλα μέρη της Ελλάδας και ένιωθα λες και έβλεπα άλλη χώρα. Όπως δηλαδή νιώθω και στο Βέλγιο όταν βλέπω Ελλάδα. Και αν η Αθήνα έχει κάποια καλά για πολλούς είναι μη προσιτά λόγω απόστασης και κρυμμένου κόστους και γι'αυτό συνήθως γίνονται μια φορά τον χρόνο, για την τιμή των όπλων ένα πράγμα. Αυτά τουλάχιστον όπως τα έζησα εγώ μέχρι το 2011 με διάλειμμα στην Πάτρα από 97-05. Και τα έχουμε κάψει και όλα. Ποιο βουνό; Μόνο η Πάρνηθα προς τα πίσω υπάρχει και το αγκίστρι. Για να μην έχεις αυτοκίνητο να δω τι μπορείς να κάνεις.
    Φίλε μήπως έμενες μέσα στο σπίτι συνέχεια;;
    Ποιο βουνό γράφεις;

    Υμηττός, Πάρνηθα, Διόνυσος, Πεντέλη, Αιγάλεω.
    ξέρεις αλήθεια γιατί λέγεται λεκανοπέδιο Αττικής;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #6006
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί οι νεοφωτιστοι φέρνουν σε reborn christians. Ας κάνει work from home με το βρεφος ή το 12μηνιτικο σπίτι και μετά θα δει τη γλύκα. Εκτός αν work from home με το παιδί εννοει να έχει και τη γυναίκα του να (τους) φροντίζει διπλα. Ουτε παιχνίδι στο κινητό δεν προλαβαίνω να κάνω οταν πρεπει να κρατήσω το μωρο το σουκού ή αν παρει ο παιδικός και μας πει οτι πρέπει να την παραλάβουμε επειδή έχει monday blues (λες και στις υπολοιπες δουλειες οταν έχουμε στενοχωριες παίρνουμε τη μέρα off).

    Όσο για τον Δανοτζήμερο, ας πει στους φίλους του τι εστι Τζήμερος και μετά να δούμε αν θα του μιλάνε ακόμα. (ασε που λεει ψεματα - κανένας δεν σε υποχρεωνει να εχεις τα σκουπίδια σπίτι σου και τα σκουπιδιάρικα περνάνε πάνω απο μια φορά την ημέρα εβδομάδα).
    Eδω παντως περνάνε κάθε δυο, το τονίζω ΔΥΟ, εβδομαδες! Και πληρώνεις τα σκουπίδια με το κιλό (ανάλογα με τον Δήμο). 15 σεντς το κιλό παρακαλώ.
    Αν θες.
    Αν δεν θες, κάτσε χώριζε, βάλε χώρια τα χαρτιά, χώρια τα μπουκάλια, χώρια τα πλαστικά, χώρια τα οργανικά, για να κατέβει το κόστος. Μπουκάλια, χαρτιά, πλαστικά, ειναι (σχεδόν) δωρεάν, βασικά δεν έχει την χρέωση με το κιλό (έχει τις αλλες χρεώσεις).

    Οσο για το δουλειά στο σπίτι, teleworking, αυτό όπως λέει και ο KLG είναι ωραίο, αν είσαι χωρίς παιδιά. Η' έστω με παιδιά, αλλά ναναι σχολείο... Αλλιως, όπως είπε και ο προλαλήσας, συμβαίνει να θέλω να πάω γραφείο, να ηρεμήσω λιγάκι. Βλέπεις εγώ έχω και 4. Και το ΠΣΚ; Καθόλου ξεκούραση, να τρέξιμο για ψώνια, τις δουλειέςτου σπιτιού που δεν μπορείς να κάνεις καθημερινές, καμμιά δραστηριότητα, διάβασμα και εργασίες των παιδιών (ναι, ναι, το έχουμε αυτό το ελληνικό, δεν τα έχουμε να μεγαλώνουν μόνα τους σαν τα ραπανάκια, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξέρω, αλλά τοχουμε αυτό το ελληνικό)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ κρατάω αυτόν τον μοναδικό δείκτη ευ ζην:

    Πως λέγαμε παλιά "καταναλωτικά δάνεια σε 30 λεπτά" ή "φωτογραφίες σε 1 ώρα"; Απλά ακόμα καλύτερα.
    Εαν δεν έχεις πελατειακό κράτος, μια χαρά να γίνεται απόλυση σε 5 λεπτάκια. Δυστυχώς η πελατειοκρατία βασιλεύει. Εαν θεσμοθετηθεί η απόλυση ΔΥ σε 5 λεπτάκια (ή εστω, σε 5 μέρες πχ), το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά απο εκλογές, θα έχουμε αλλαγές στο μεγαλύτερο ποσοστό σε κάθε υπηρεσία. Και όχι, οι μη-κομματικοποιημένοι δεν θα γλυτώσουν, για την ακρίβεια, αυτοί είναι που θα την πληρώσουν πρώτοι. Βλέπεις, το να είσαι σε ένα στρατόπεδο, εξουσίας, είναι και αυτό μια κάποια εγγύηση. Το να μην έχεις "προστάτη", είσαι σαν να λέμε του δρόμου, σφαλιάρες απο τον οποιοδήποτε.

    Και δυστυχώς, για το πελατειακό κράτος, φταίμε εμείς, οι πολίτες, που ενδίδουμε σε μικρορουσφετάκια, για την προσωπική μας βολή, και ξεπουλάμε την ψήφο μας έναντι πινακίου φακής.

    Οπότε ναι, στην Ελλάδα, με τέτοια μυαλά, δεν υπάρχει σωτηρία.

  7. #6007
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια στη Δανια αλλα βαλτε και καμια πινακιδα παρκινγκ στα αγγλικα. 750 κορωνες προστιμο εφαγα γιατι δεν εβαλα την ωρα αφιξης. Η κληση ειχε ομως αγγλικη μεταφραση! Λαμογια
    Χεσε μέσα, θελω να στειλω φωτο τι γινεται στη γειτονια μου. Ανετα κοντράρουν τη Θεσσαλονίκη τα διπλοπαρκαρίσματα... με μια μια επισήμανση: οι παρκομπάτσοι πάνε για ύπνο στις 20.00, οπότε μετά ξεκινά το πάρτυ. Κατα τα άλλα, θα φας κλήση ακόμα και όταν η ροδα σου περνάει την ασπρη γραμμή του χώρου σου κατα μισό χιλιοστό. Θα φας κλήση ενω αφήνεις τα ψώνια για 10 λεπτά, θα φας κλήση στο παρκινγκ του σουπερ μαρκετ αν έχεις ξεχάσει να βάλεις τη κάρτα πολίτη να φαίνεται ή δεν έχεις βάλει τον μετρητή (έχουμε δωρεαν 2 ώρες). Γενικώς τρώς κλήση στο δεκάλεπτο, οπότε μην σου κακοφαίνεται. Βέβαια για εσας τους Ελβετούς τα 100 ευρώπουλα είναι μισό brunch

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε υποχρεώνει κάποιος ντε και καλά να κάνεις work from home. Ειναι όμως πολύ ωραίο να έχεις επιλογές.
    Εγώ για παράδειγμα που παιδί -δεν- έχω, αλλά η δουλειά μου από το σπίτι μου ειναι 35ΚΜ, ναι θέλω να μπορώ να κάνω work from home, και μιας και είμαι στην ίδια εταιρία 25+ χρόνια μπορώ να το κάνω άτυπα μπορεί να μην στενοχωριέμαι αλλά δεν κοιτάω τη πάρτη μου.
    Η Ελλάδα είναι πάρα πολύ πίσω σε τέτοια θέματα και ειδικά σε θέματα management και οφείλει, αν θέλει βέβαια να προχωρήσει, να κοιτάξει μπροστά.
    Απλά θέλω να πω οτι το παραδειγμα που χρησιμοποιεi σαν work from home για να χαρεί την οικογένεια δεν στέκει. Work from home με παιδί στο σπίτι δεν γίνεται, εκτός αν το παιδί το έχει η νταντά, η γιαγιά ή μητέρα του.

    Είχα απίστευτα όνειρα για την άδεια πατρότητας (εχω γράψει εδώ οτι σκοπευα να στησω πισι με occulus rift για να παιζω elite). Mετα βίας ενα μαστερ σεφ (για τη λιγούρα επειδή που χρόνος για μαγείρεμα) και λίγο πίου πίου στο κινητό, οσο κοιμάται το μωρό διπλα σου, πόσο μάλλον να διοικήσεις (sic) την παγκόσμια (sic^2) ομαδα σου.

  8. #6008
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χεσε μέσα, θελω να στειλω φωτο τι γινεται στη γειτονια μου. Ανετα κοντράρουν τη Θεσσαλονίκη τα διπλοπαρκαρίσματα... με μια μια επισήμανση: οι παρκομπάτσοι πάνε για ύπνο στις 20.00, οπότε μετά ξεκινά το πάρτυ. Κατα τα άλλα, θα φας κλήση ακόμα και όταν η ροδα σου περνάει την ασπρη γραμμή του χώρου σου κατα μισό χιλιοστό. Θα φας κλήση ενω αφήνεις τα ψώνια για 10 λεπτά, θα φας κλήση στο παρκινγκ του σουπερ μαρκετ αν έχεις ξεχάσει να βάλεις τη κάρτα πολίτη να φαίνεται ή δεν έχεις βάλει τον μετρητή (έχουμε δωρεαν 2 ώρες). Γενικώς τρώς κλήση στο δεκάλεπτο, οπότε μην σου κακοφαίνεται. Βέβαια για εσας τους Ελβετούς τα 100 ευρώπουλα είναι μισό brunch



    Απλά θέλω να πω οτι το παραδειγμα που χρησιμοποιεi σαν work from home για να χαρεί την οικογένεια δεν στέκει. Work from home με παιδί στο σπίτι δεν γίνεται, εκτός αν το παιδί το έχει η νταντά, η γιαγιά ή μητέρα του.

    Είχα απίστευτα όνειρα για την άδεια πατρότητας (εχω γράψει εδώ οτι σκοπευα να στησω πισι με occulus rift για να παιζω elite). Mετα βίας ενα μαστερ σεφ (για τη λιγούρα επειδή που χρόνος για μαγείρεμα) και λίγο πίου πίου στο κινητό, οσο κοιμάται το μωρό διπλα σου, πόσο μάλλον να διοικήσεις (sic) την παγκόσμια (sic^2) ομαδα σου.
    50 ποντους με το συμπαθειο! Βαρβατη κληση. Οι ελβετοι ειναι γατακια. Ακομα σε σακουλακια τις βαζουν.

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20181009_103213.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  224,6 KB 
ID: 197739

  9. #6009
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Αυτά είναι! Ωραίο σουβενίρ

  10. #6010
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Έχει κάποιος εμπειρία από το πώς υπολογίζεται ο καθαρός μισθός στην Γαλλία;

    Διαβάζω ότι από τον μεικτό μισθό αφαιρούμε 23-25% για εισφορές στην κοινωνική ασφάλιση και από το ποσό που μένει υπολογίζουμε τον φόρο και ότι απομενει είναι ο καθαρός μισθός.

    Ισχύει;

  11. #6011
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Δες εδώ ή γενικά δώσε Γούγλη brut net France
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #6012
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδώ ή γενικά δώσε Γούγλη brut net France
    Σε ευχαριστώ!

  13. #6013
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Ερώτηση για άνοιγμα λογαριασμού στο εξωτερικό...
    Πλεόν, τουλάχιστον στη Γερμανία (φαντάζομαι και αλλού στην Ευρώπη), κατά το άνοιγμα λογαριασμού, ζητείται αν ο πελάτης είναι φορολογικός κάτοικος (steuerlich ansässig το αναφέρουν εδώ, για όποιους ξέρουν Γερμανικά) και αλλού εκτός από τη Γερμανία.

    Όντας στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα :
    1) έχει κανείς ανοίξει πρόσφατα λογαριασμό και ξέρει τι παίζει με το πεδίο αυτό;
    2) οι Έλληνες που έχουν υπαχθεί στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, είναι αποκλειστικά φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού ή ανήκουν φορολογικά και στις 2 χώρες;
    Καθώς, από ό,τι ξέρω, όταν υπαχθεί κάποιος στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, φορολογείται για τα εισοδήματα από κάθε χώρα, σε εκείνη ξεχωριστά (πχ. εισόδημα από Γερμανία φορολογείται στη Γερμανία και εισόδημα από Ελλάδα φορολογείται στην Ελλάδα).
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  14. #6014
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση για άνοιγμα λογαριασμού στο εξωτερικό...
    Πλεόν, τουλάχιστον στη Γερμανία (φαντάζομαι και αλλού στην Ευρώπη), κατά το άνοιγμα λογαριασμού, ζητείται αν ο πελάτης είναι φορολογικός κάτοικος (steuerlich ansässig το αναφέρουν εδώ, για όποιους ξέρουν Γερμανικά) και αλλού εκτός από τη Γερμανία.

    Όντας στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα :
    1) έχει κανείς ανοίξει πρόσφατα λογαριασμό και ξέρει τι παίζει με το πεδίο αυτό;
    2) οι Έλληνες που έχουν υπαχθεί στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, είναι αποκλειστικά φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού ή ανήκουν φορολογικά και στις 2 χώρες;
    Καθώς, από ό,τι ξέρω, όταν υπαχθεί κάποιος στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, φορολογείται για τα εισοδήματα από κάθε χώρα, σε εκείνη ξεχωριστά (πχ. εισόδημα από Γερμανία φορολογείται στη Γερμανία και εισόδημα από Ελλάδα φορολογείται στην Ελλάδα).
    Όπως το λες, εφόσον είσαι κάτοικος Γερμανίας και υπάγεσαι εκεί φορολογικά, μόνο Γερμανία δηλώνεις. Δεν υπάρχει λόγος να περιπλέκεις
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #6015
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση για άνοιγμα λογαριασμού στο εξωτερικό...
    Πλεόν, τουλάχιστον στη Γερμανία (φαντάζομαι και αλλού στην Ευρώπη), κατά το άνοιγμα λογαριασμού, ζητείται αν ο πελάτης είναι φορολογικός κάτοικος (steuerlich ansässig το αναφέρουν εδώ, για όποιους ξέρουν Γερμανικά) και αλλού εκτός από τη Γερμανία.

    Όντας στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα :
    1) έχει κανείς ανοίξει πρόσφατα λογαριασμό και ξέρει τι παίζει με το πεδίο αυτό;
    2) οι Έλληνες που έχουν υπαχθεί στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, είναι αποκλειστικά φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού ή ανήκουν φορολογικά και στις 2 χώρες;
    Καθώς, από ό,τι ξέρω, όταν υπαχθεί κάποιος στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, φορολογείται για τα εισοδήματα από κάθε χώρα, σε εκείνη ξεχωριστά (πχ. εισόδημα από Γερμανία φορολογείται στη Γερμανία και εισόδημα από Ελλάδα φορολογείται στην Ελλάδα).
    Για το 1) δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει γιατι αναφέρεσαι σε Γερμανία
    Για το 2) όπως το λες, αν είσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού τότε φορολογείσαι για τα εν Ελλάδι στην Ελλάδα (πχ έχεις κάποιο ενοίκιο) και στην Γερμανία για οτι εισοδήματα έχεις εκεί.

Σελ. 401 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 381391396399400401402403406411421 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας