Σελ. 499 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 479489494497498499500501504509519 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.471-7.485 από 8099
  1. #7471
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Είναι σημαντικό να γνωρίζεις με κάποιο τρόπο και το επίπεδο των μισθών των συναδέλφων σου.
    Υπαρχουν παντα κάποιοι που τα καταφέρνουν και έχουν καλύτερους μισθούς.
    Πατωντας σε αυτό παντα απαιτουσα αύξηση ώστε να έχω τον ίδιο μισθό με συναδέλφους ανάλογων προσόντων και εμπειρίας.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  2. #7472
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Στη Γερμανία από ένα σημείο και μετά η μισή αύξηση πάει σε φόρους και κρατήσεις.
    Δηλαδή κάπου βαριέσαι και να ζητήσεις παραπάνω. Πας και διαπραγματεύεσαι να σου δώσουν 500 το μήνα και παίρνεις +249 τέλος.

  3. #7473
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ παιδιά, έχω μάθει (αν και θεωρητικά δεν πρέπει) τι παίρνουν κάποιοι άλλοι και για αυτό θα πρέπει να πέσει μια κάποια σοβαρή αύξηση.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #7474
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Το άλλο στη Γερμανία που μπορεί να κάνει όποιος δεν θέλει να μείνει εδώ μόνιμα αλλά μόνο για λίγα χρόνια είναι να περάσει από την σύστημα υποχρεωτικής ασφάλισης στο σύστημα ιδιωτικής ασφάλισης.
    Τότε πληρώνεις πολύ λιγότερα το μήνα αλλά για ο,τι χρειαστείς πληρώνεις το λογαριασμό από την τσέπη σου και μετά η ασφαλιστική επιστρέφει ένα ποσό με βάση το deductible που έχεις.
    Για όποιον έχει σκοπό να μείνει στη Γερμανία για λίγα χρόνια και είναι με το ένα πόδι πίσω στην Ελλάδα αξίζει να περάσει σε ιδιωτική ασφάλιση γιατί θα γλιτώσει 100-200€ κάθε μήνα.
    Απλά αν είσαι εδώ για να μείνεις στη Γερμανία μόνιμα και κάποια στιγμή συμβεί κάτι κακό μπορεί να σε γονατίσει οικονομικά αυτό.
    Εγώ έχω αποφασίσει να μείνω στην υποχρεωτική ασφάλιση.

    ΥΓ. Η Γερμανία δεν έχει ΕΣΥ αν δεν το ξέρατε. Ιδιωτικές ασφαλιστικές είναι, αλλά πολύ ελεγχόμενες όσο είσαι στο υποχρεωτικό σύστημα, δηλαδή πληρώνουν όλα τα υποχρεωτικά που θα πει ο γιατρός και ανταγωνίζονται λίγο στον τιμή (πολύ λίγο) και στα έξτρα που δίνουν, πχ τώρα θέλω να αλλάξω σε μια που πληρώνει έναν καθαρισμό δοντιών το χρόνο.

  5. #7475
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τελευταία φορά που πήγαμε στα έκτακτα στη Γερμανία, όχι για κάτι τόσο σοβαρό, είχαμε αναμονή 2μιση ώρες. Περίμενα κάτι πιο γρήγορο η αλήθεια είναι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #7476
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία φορά που πήγαμε στα έκτακτα στη Γερμανία, όχι για κάτι τόσο σοβαρό, είχαμε αναμονή 2μιση ώρες. Περίμενα κάτι πιο γρήγορο η αλήθεια είναι.
    Καλά ήταν 2μιση ώρες
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #7477
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία φορά που πήγαμε στα έκτακτα στη Γερμανία, όχι για κάτι τόσο σοβαρό, είχαμε αναμονή 2μιση ώρες. Περίμενα κάτι πιο γρήγορο η αλήθεια είναι.
    Αν δεν έσκασες και κατοστάρικο (ναι στα επείγοντα και ναι, ασφαλισμένος), μια χαρά είσαι σε σχέση με εδώ
    Υπογραφή

  8. #7478
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επειδή δεν αφορούσε εμένα και απλά πήγαμε παρέα, με ευρωπαική κάρτα υγείας νομίζω δεν πληρώθηκε τίποτα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #7479
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει σοβαρός επαγγελματίας που δεν έχει ιδιωτική ασφάλεια υγείας, ώστε σε περίπτωση ανάγκης να μπει άμεσα σε νοσοκομείο;;

    Εγώ έχω εδώ και Πολλά χρόνια μια φτηνή Ελλάδα για καβατζα και παράλληλα ζητάω και σε όποια ξένη εταιρεία δουλεύω στο εξωτερικό.
    Ώστε σε πρώτη γραμμή να καλυφτω στη χώρα που είμαι και αν παίζει άλλη περίπτωση και χρειαστώ να είμαι Ελλάδα να έχω την άλλη .
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #7480
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει σοβαρός επαγγελματίας που δεν έχει ιδιωτική ασφάλεια υγείας, ώστε σε περίπτωση ανάγκης να μπει άμεσα σε νοσοκομείο;;
    Το Βέλγιο δεν έχει ιδιωτικά νοσοκομεία ούτε fast track αν πληρώνεις ιδιωτική. Καμία φορά είμαι τόσο περήφανος για το Βέλγιο και καμία φορά...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Γερμανία από ένα σημείο και μετά η μισή αύξηση πάει σε φόρους και κρατήσεις.
    Παντού λίγο πολύ έτσι είναι

    Αν πάρεις 100 στην τσέπη, τα μικτά ήταν +200 και το κόστος εργοδοσίας τουλάχιστον +300

    Σε πιο δύσκολα κράτη αν τα 200 είναι ίδια, τους τα 100 είναι λιγότερα και τα 300 περισσότερα. Αλλά δεν είναι τόσο τεράστιες οι διαφορές.

    Στο Βέλγιο αν είσαι ΕΕ χωράει απίστευτη νόμιμη λαμόγια. Τώρα δεν είμαι περήφανος.

    - - - Updated - - -

    Αυτό που θεωρώ εντυπωσιακό στο Βέλγιο και Ολλανδία είναι ότι το κόστος ζωής δεν διαφέρει τόσο πολύ από την πόλη και με την μέση του πουθενά. Σίγουρα έχει διαφορά, αλλά η αδερφή μου κάποια φάση νοίκιαζε 100τμ σπίτι με 160ε ενώ εγώ για 50 έδινα 450 στην Αθήνα. Και το δικό της ήταν τζίτζι σε σχέση με το δικό μου.

    Τέτοιες διαφορές εδώ δεν υπάρχουν. Ή δεν έχω δει γενικά. Στην αγορά έχει διαφορά αλλά όχι τόση όπως Ελλάδα.

  11. #7481
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλά μη μου θυμίζεις τώρα το ζήτημα του σπιτιού. Μένω σε τρύπα στην Αθήνα και δίνω μια περιουσία απλά και μόνο για να είμαι στα 50 μέτρα από μετρό.

    Γερμανία, στις επισκέψεις για εργασία μου έχουν ένα σπίτι που δεν μου κάνει η καρδιά να το αφήνω. Συν την ζέστη όλη μέρα, να κυκλοφορώ (σχεδόν) γυμνός
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #7482
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συν την ζέστη όλη μέρα, να κυκλοφορώ (σχεδόν) γυμνός
    Όνειρο φίλε αλλά με αυτά που έγινα θα αναθεωρήθει το unlimited. Θα πονέσει πολύ φέτος.

  13. #7483
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άλλο στη Γερμανία που μπορεί να κάνει όποιος δεν θέλει να μείνει εδώ μόνιμα αλλά μόνο για λίγα χρόνια είναι να περάσει από την σύστημα υποχρεωτικής ασφάλισης στο σύστημα ιδιωτικής ασφάλισης.
    Τότε πληρώνεις πολύ λιγότερα το μήνα αλλά για ο,τι χρειαστείς πληρώνεις το λογαριασμό από την τσέπη σου και μετά η ασφαλιστική επιστρέφει ένα ποσό με βάση το deductible που έχεις.
    Για όποιον έχει σκοπό να μείνει στη Γερμανία για λίγα χρόνια και είναι με το ένα πόδι πίσω στην Ελλάδα αξίζει να περάσει σε ιδιωτική ασφάλιση γιατί θα γλιτώσει 100-200€ κάθε μήνα.
    Απλά αν είσαι εδώ για να μείνεις στη Γερμανία μόνιμα και κάποια στιγμή συμβεί κάτι κακό μπορεί να σε γονατίσει οικονομικά αυτό.
    Εγώ έχω αποφασίσει να μείνω στην υποχρεωτική ασφάλιση.

    ΥΓ. Η Γερμανία δεν έχει ΕΣΥ αν δεν το ξέρατε. Ιδιωτικές ασφαλιστικές είναι, αλλά πολύ ελεγχόμενες όσο είσαι στο υποχρεωτικό σύστημα, δηλαδή πληρώνουν όλα τα υποχρεωτικά που θα πει ο γιατρός και ανταγωνίζονται λίγο στον τιμή (πολύ λίγο) και στα έξτρα που δίνουν, πχ τώρα θέλω να αλλάξω σε μια που πληρώνει έναν καθαρισμό δοντιών το χρόνο.
    Αμερικάνικα κόλπα βλέπω. Δεν έχει out of pocket maximum στο σύστημα; Στις ΗΠΑ όταν πιάσεις ένα συγκεκριμένο ποσόν σε έξοδα σε ένα ημερολογιακό έτος, η ασφαλιστική καλύπτει μετά το 100%. Αυτό είναι δικλείδα για να μην καταστραφείς οικονομικά αν κάτι πάει στραβά. Η Γερμανία δεν το έχει;

  14. #7484
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμερικάνικα κόλπα βλέπω. Δεν έχει out of pocket maximum στο σύστημα; Στις ΗΠΑ όταν πιάσεις ένα συγκεκριμένο ποσόν σε έξοδα σε ένα ημερολογιακό έτος, η ασφαλιστική καλύπτει μετά το 100%. Αυτό είναι δικλείδα για να μην καταστραφείς οικονομικά αν κάτι πάει στραβά. Η Γερμανία δεν το έχει;
    Και τότε γιατί καταστρέφονται οικονομίκα ακόμα και με καλό μισθό.

  15. #7485
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμερικάνικα κόλπα βλέπω. Δεν έχει out of pocket maximum στο σύστημα; Στις ΗΠΑ όταν πιάσεις ένα συγκεκριμένο ποσόν σε έξοδα σε ένα ημερολογιακό έτος, η ασφαλιστική καλύπτει μετά το 100%. Αυτό είναι δικλείδα για να μην καταστραφείς οικονομικά αν κάτι πάει στραβά. Η Γερμανία δεν το έχει;
    Λογικά το έχει;
    Δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει. Έχω αποφασίσει να μείνω στο «δημόσιο» σύστημα και ας μου κοστίζει γύρω στα 1500+ ευρώ το χρόνο παραπάνω από ιδιωτική ασφάλιση αυτή η απόφαση.

Σελ. 499 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 479489494497498499500501504509519 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας