Σελ. 379 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 359369374377378379380381384389399 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.671-5.685 από 8099
  1. #5671
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έτσι όπως το βλέπω περιμένω τον Pinkman να βγει από κάποιο condo και να φωνάξει "bitch"


  2. #5672
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Χαχαχα. Εσεις που τρολαρετε, δεν ξέρω τι θα λέγατε αν μαθαίνατε ότι το διαμέρισμα που αναφέρομαι σε αυτό το block είναι επιπλωμένο δυάρι με 2 τεράστιες κρεβατοκάμαρες και μπαλκοναρες, 3 ac, ησυχία απίστευτη και τιμή στα 400€.

    Είπατε κάτι;

    Το μονο αρνητικό, 5 λεπτά με το αμάξι απο την κοντινή πολη και 20 λεπτά από λαρνακα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #5673
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχα. Εσεις που τρολαρετε, δεν ξέρω τι θα λέγατε αν μαθαίνατε ότι το διαμέρισμα που αναφέρομαι σε αυτό το block είναι επιπλωμένο δυάρι με 2 τεράστιες κρεβατοκάμαρες και μπαλκοναρες, 3 ac, ησυχία απίστευτη και τιμή στα 400€.

    Είπατε κάτι;

    Το μονο αρνητικό, 5 λεπτά με το αμάξι απο την κοντινή πολη και 20 λεπτά από λαρνακα.
    Γούστα είναι αυτά.
    Πάντως αν είχε pool girls εκεί μέσα θα βολευόμουν και σε γκαρσονιέρα με ανεμιστήρα αφού όλη την ώρα θα ήμουν έξω
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #5674
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γούστα είναι αυτά.
    Πάντως αν είχε pool girls εκεί μέσα θα βολευόμουν και σε γκαρσονιέρα με ανεμιστήρα αφού όλη την ώρα θα ήμουν έξω
    Και εγώ τόσο καιρό νόμιζα πως είσαι φιλόσοφος, όχι φιλοσοφη

  5. #5675
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχα. Εσεις που τρολαρετε, δεν ξέρω τι θα λέγατε αν μαθαίνατε ότι το διαμέρισμα που αναφέρομαι σε αυτό το block είναι επιπλωμένο δυάρι με 2 τεράστιες κρεβατοκάμαρες και μπαλκοναρες, 3 ac, ησυχία απίστευτη και τιμή στα 400€.

    Είπατε κάτι;

    Το μονο αρνητικό, 5 λεπτά με το αμάξι απο την κοντινή πολη και 20 λεπτά από λαρνακα.
    Φαντάζομαι αν η Λαρνακα είναι η επωνυμη πόλη, τι χωριό θα είναι στα 5λεπτα. Πες καλύτερα "5 λεπτα με το αμάξι για το περίπτερο"

    Ισως για ενα all inclusive 5ημερο στον ήλιο. Αλλά μέχρι εκεί και αν.

  6. #5676
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ τόσο καιρό νόμιζα πως είσαι φιλόσοφος, όχι φιλοσοφη
    Κάτι μου λέει δεν αντιλαμβάνεσαι το ανώτατο επίπεδο φιλοσοφίας που έχω αναπτύξει...
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #5677
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έτσι όπως το βλέπω περιμένω τον Pinkman να βγει από κάποιο condo και να φωνάξει "bitch"
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #5678
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι αν η Λαρνακα είναι η επωνυμη πόλη, τι χωριό θα είναι στα 5λεπτα. Πες καλύτερα "5 λεπτα με το αμάξι για το περίπτερο"

    Ισως για ενα all inclusive 5ημερο στον ήλιο. Αλλά μέχρι εκεί και αν.
    πωωω ρε αδερφέ...

    Οι ξεραμένοι φοίνικες δε σου αρέσουν.
    Η ξεραΐλα δε σου αρέσει.
    Η ερημιά και η ησυχία πάλι όχι.
    Τα 3 aircondition όχι, θα προτιμούσες κάτι πιο οικολογικό.
    Η πισίνα δε σου αρέσει επειδή το όλο θέμα το θεωρείς σπατάλη.
    Τη δουλειά του παιδιού τη βρίσκεις μπανάλ και ενάντια στα πιστεύω σου.

    Εσύ τι προσφέρεις;
    Είσαι δίμετρη ξανθιά, με τέλειες αναλογίες και καλή στο κρεβάτι;
    Μαγειρεύεις;
    Φέρνεις και τις φίλες σου μαζί;

    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #5679
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    (μπαναλ δεν τη βρίσκω σε καμία περίπτωση τη δουλεια)

  10. #5680
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Μια χαρά είναι τα χρήματα και με 1,10 βενζινη. Αν σκεφτείς ότι στη Λευκωσία για γκαρσονιέρα (νεόδμητη), δίνει η κοπέλα μου 550 (βέβαια μένει άνετα δεύτερο άτομο) και το μόνο π έχει μέσα είναι ο φόρος για τα σκουπίδια, τότε μια χαρά είσαι.

    ΥΓ. Την πήρα τη δουλειά στη big4. Ίδια χρήματα μου προσέφεραν με περισσότερα benefits. Από δευτέρα ξεκινάω κ με τέτοια ζέστη δεν την παλεύω καθόλου να ψάχνω για σπίτι.

  11. #5681
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή σημαντκή είναι και η ποιότητα ζωής έξω...
    Δεν ξερω τι να κανω.
    να το κλεισω το σπίτι σε αυτό το κόμπλεξ;
    Δεν ξέρω όμως αν έχει POOL girls...
    Η πρώτη μου εντύπωση από την φωτογραφία σε μικρό μέγεθος (όπως φαίνεται στο thread πριν πατήσεις για να την δεις) ήταν ότι ήμουν στο νήμα για τη Μέση Ανατολή και κάποιος πόσταρε φωτογραφία από κατεστραμμένη από τον εμφύλιο πόλη.
    Η δεύτερη εντύπωση είναι ότι όλα φαίνονται πολύ σκονισμένα και βρώμικα χωρίς απαραίτητα να είναι. Τραγικές επιλογές χρωμάτων.

    Δε θα επέλεγα με τίποτα να ζήσω σε κάτι τέτοιο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχα. Εσεις που τρολαρετε, δεν ξέρω τι θα λέγατε αν μαθαίνατε ότι το διαμέρισμα που αναφέρομαι σε αυτό το block είναι επιπλωμένο δυάρι με 2 τεράστιες κρεβατοκάμαρες και μπαλκοναρες, 3 ac, ησυχία απίστευτη και τιμή στα 400€.

    Είπατε κάτι;

    Το μονο αρνητικό, 5 λεπτά με το αμάξι απο την κοντινή πολη και 20 λεπτά από λαρνακα.
    Τραγικό υφάκι.
    Αν σου αρέσει να ζεις έτσι να το χαίρεσαι το block σου και να περάσεις καλά.

    Μην προσπαθείς όμως να μας επιβάλεις τα γούστα σου, έλεος.

  12. #5682
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρώτη μου εντύπωση από την φωτογραφία σε μικρό μέγεθος (όπως φαίνεται στο thread πριν πατήσεις για να την δεις) ήταν ότι ήμουν στο νήμα για τη Μέση Ανατολή και κάποιος πόσταρε φωτογραφία από κατεστραμμένη από τον εμφύλιο πόλη.
    Η δεύτερη εντύπωση είναι ότι όλα φαίνονται πολύ σκονισμένα και βρώμικα χωρίς απαραίτητα να είναι. Τραγικές επιλογές χρωμάτων.

    Δε θα επέλεγα με τίποτα να ζήσω σε κάτι τέτοιο.

    - - - Updated - - -



    Τραγικό υφάκι.
    Αν σου αρέσει να ζεις έτσι να το χαίρεσαι το block σου και να περάσεις καλά. .
    Να επιβαλω;;
    Καλά μάζεψε την τραγική ξινίλα σου και φτιάξε κανένα ξυνόγαλο μεγάλε.

    όποιος έχει ανοιχτό μυαλό πιάνει και τον χαβαλέ.
    Τα κολλημένα μυαλά βρίσκουν μόνο στραβά να σχολιάσουν.
    Ούτε καν το σχόλιο για την τιμή δεν έχεις την ικανότητα να καταλάβεις, που τα έπιασε ο πιτσιρικάς Automatix, που φαίνεται να γνωρίζει και λίγα πράγματα για τα οικονομικά δεδομένα της χώρας προς σχολίαση.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #5683
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχα. Εσεις που τρολαρετε, δεν ξέρω τι θα λέγατε αν μαθαίνατε ότι το διαμέρισμα που αναφέρομαι σε αυτό το block είναι επιπλωμένο δυάρι με 2 τεράστιες κρεβατοκάμαρες και μπαλκοναρες, 3 ac, ησυχία απίστευτη και τιμή στα 400€.

    Είπατε κάτι;

    Το μονο αρνητικό, 5 λεπτά με το αμάξι απο την κοντινή πολη και 20 λεπτά από λαρνακα.
    Βρε χαβαλέ κάνουμε, αν σε καλύπτει εσένα δεν μετράει κανενός η άποψη.


  14. #5684
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.069
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Το 2010 ήμουν μια εβδομάδα στην Λεμεσό εξερευνώντας μια πιθανή δουλειά και παράλληλα έκανα και λίγο τουρισμό. Αυτό ήταν πριν τα κωμικοτραγικά με το κλείσιμο των τραπεζών και τις απώλειες των καταθέσεων. Είχα κοιτάξει και για σπίτι τότε και μου είχε φανεί πολύ ακριβά αναλογικά. Η τιμή που αναφέρει ο rastviper μου φάνηκε πολύ χαμηλή και προφανως έχουν πέσει οι τιμές. Εντύπωση μου είχε κάνει επίσης ότι πολλά σπίτια δεν είχαν παντζούρια σε αντιστοιχία με την κεντρική Ευρώπη.

    Τότε λοιπόν με είχε πάει βόλτα μια μεσητρια και μου είχε κάνει πολύ αρνητική προσέγγιση της. Με 30 βαθμούς τελος Νοέμβρη και μόλις 1-2 εβδομάδες με σοβαρό κρύο το "χειμώνα" η δεσποινίς είχε πεταχτεί Λονδίνο, είχε αγοράσει μπότες των 500 ευρώ και μου έλεγε άντε να έρθει εκείνη η μια μέρα με κρύο να τις φορέσει.

    Επίσης στην Λεμεσό έπαιζε πολύ ρωσικό χρήμα και οι περισσότερες δουλειές είχαν κάποια σχέση με αυτούς, όπως ήταν και η δουλειά για την οποία πήγα. Στην συνέντευξη μου είχε κάνει πολύ κακή εντύπωση ο Ρώσος και γενικά μου φάνηκε αρπάχτη και κωλοχανειο. Τώρα δεν ξέρω περισσότερα και δεν τα έγραψα για να γενίκευσω άσε που έχουν περάσει και χρόνια. Έχω φίλους Κύπριους από το Πανεπιστήμιο και τότε μου έλεγαν ότι ή δημόσιο ή δύσκολα τα πράγματα. Από κάποιους συγγενείς γνωστών που είχα γνωρίσει την ίδια εντύπωση σχημάτισα και μου είχε κάνει εντύπωση ότι η επιθετικότητα και εκμετάλλευση των εργοδοτών ήταν πολλά χρόνια μπροστά στο μέλλον σε σχέση με την τότε πραγματικότητα στην Ελλάδα.

  15. #5685
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Από τον λίγο καιρό που έχω μείνει στο νησί και από τυχαίες συναντήσεις με κύπριους του εξωτερικού (Λουξ/Βρυξέλλες) έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα:

    Οικονομία
    Είναι ένα νησί με ευκαιρίες για τους έχοντες. Δηλαδή, όπως αναφέρθηκε, πολλά κεφάλαια από Ρώσους(Λεμεσός) αλλά και από Άγγλους(Λάρνακα) επιχειρηματίες.
    Οι ντόπιοι, οι παλιοί, που έζησαν τις καλές εποχές, απολαμβάνουν πολύ καλούς μισθούς, αλλά βγάζουν και χρήμα εάν είχαν επενδύσει στη γη.
    Χαρακτηριστικά, έχουν χ*στεί στο τάληρο όσοι είχαν χωράφια σε περιοχές γύρω από τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που άνοιξαν σε Λευκωσία (Έγκωμη, 1 στρέμμα το δίνουν 1-1,3 εκατ.) ή σε προνομιούχες θέσεις γύρω από το λιμάνι της Λεμεσσού και πάνω στο λόφο (πχ δυαράκι με θέα το λιμάνι, νεόδμητο, 2 εκατομμύρια).
    Γενικά κάθε πρωί που έβγαινα έβλεπα φουλ φιλιπινέζες στα σπίτια(γύρω στα 400ε/μήνα), αλλά μιλάω για καλή περιοχή τύπου ΒΠ.

    Ευκαιρίες Καριέρας
    Οι νέοι τώρα δεν έχουν και πολλές ευκαιρίες. Βασικός περίπου 880 καθαρά (εργοστάσιο), αλλά κυρίως 1Κ-1,2Κ και σπάνια 1,5κ(πχ φαρμακοποιός σε φαρμακείο, αλλά αυτό διότι εκεί πληρώνεις cash τα φάρμακα).
    Οπότε καθηγητές κτλ. είτε στελέχωσαν τα δικά τους πανεπιστήμια, είτε έφυγαν έξω για καλύτερες συνθήκες εργασίας μιας και έχουν τη γλώσσα (ίσως το καλύτερο άξεντ που έχω ακούσει).

    Επιχειρήσεις
    Λόγω χαμηλού συντελεστή φορολογίας, έχουν έρθει πολλά ξένα κεφάλαια, κυρίως τα 2 που αναφέραμε. Αυτοί δεν είναι τα θύματα των capital controls, μιας και το γνώριζαν ήδη και είχαν τραβήξει τις καταθέσεις, τουλάχιστον έτσι μου είπε ο Άγγλος που έχει τα coffee island στο νησί. Πρόσφατα που κοιτούσα για εργασία, είδα ότι πήγαν και πολλές εταιρίες που δραστηριοποιούνται με CySec (που με ενδιαφέρει) αλλά και γενικά με ΙΤ.

    Ζωή
    Θα έλεγα πως δεν είναι και το καλύτερο μέρος για να μείνεις. Προσωπικά για διακοπές μου αρέσει, αλλά καθημερινά θα μιζέριαζα. Το κέντρο της Λευκωσίας μου θυμίζει παρατημένη πόλη, μια βομβαρδισμένη Βαγδάτη.
    Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, αλλά έχει το καλό ότι έχει φθηνή βενζίνη και όλα είναι σχεδόν 30-40 λεπτά μακριά από αυτήν.
    Το καλοκαίρι βουλιάζουν από κόσμο τα παράλια (Αγία Νάπα, Πάφος, Λάρνακα κτλ).
    Νοοτροπία εξωτερικού, δηλαδή δε θα βγουν όπως εμείς για καφέ τις καθημερινές, αλλά σκ για φαγητό και χαλαρό ποτάκι.
    Κλαμπάκια γεμάτα από Έλληνες κυρίως αλλά και ντόπιους φοιτητές (Λευκωσία) κατά τους χειμερινούς μήνες, αλλά και αυτά περιορισμένα σε αριθμό.
    Ενοίκια, αναλόγως την περιοχή, όσο πιο κέντρο πας, τόσο χαμηλότερα. Σουπερ μάρκετ σχεδόν τα ίδια με την Ελλάδα.
    Συγκοινωνίες άθλιες, αλλά δεν τους νοιάζει, σχεδόν όλοι έχουν αμάξια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος automatix : 13-06-18 στις 06:55.

Σελ. 379 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 359369374377378379380381384389399 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας