Σελ. 455 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 435445450453454455456457460465475 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.811-6.825 από 8099
  1. #6811
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    RASTA με την οδήγηση στα αριστερά την πάλεψες εύκολα;
    Έχω οδηγήσει σε τρεις χώρες αριστερά. Την πρώτη φορά είναι το περίεργο. Τότε είχα κάνει το εξής. Στο αεροπλάνο είχα σε ένα χαρτί ζωγραφίσει πιθανές διασταυρώσεις και που θα πρέπει να βρεθώ. Μετά όταν κάθησα στο αυτοκίνητο, απλά ξανά σκέφτηκα τί πρέπει να κάνω.

    Συμβουλή μου είναι αρχικά να οδηγήσει κάποιος σε αυτοκινητόδρομο και όχι μέσα σε πόλη. Στον αυτοκινητόδρομο ή επαρχιακό δρόμο απλά ακολουθείς αλλά αυτοκίνητα και η θέση έχει μικρή σημασία ενώ ταυτόχρονα συνηθίζεις. Μετά στην πόλη θέλει προσοχή όπως είπε ο rasta. Επίσης καλό είναι να έχεις αυτόματο στην αρχή. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει τύχει χωρίς αυτόματο.

    Προσωπικά σε δύο μέρες είχα συνηθίσει στην Κύπρο και δεν το σκεφτόμουν. Μετά από 5 μέρες όταν επέστρεψα στην Ελλάδα μου φάνηκε περίεργο και δύσκολο από δεξιά.

    Μετά οδήγησα 3 εβδομάδες σε χώρα της Ανατολής. Και μετά σε χώρα στον ισημερινό.

    Οδηγός εύκολο αλλά για μένα σαν πεζός δεν μπορώ να συνηθίσω.

  2. #6812
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    η πιο ζόρικη φάση είναι η είσοδος σε κυκλικό κόμβο, τουλάχιστον την πρώτη φορά!

  3. #6813
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πιο ζόρικη φάση είναι η είσοδος σε κυκλικό κόμβο, τουλάχιστον την πρώτη φορά!
    Εγώ θεωρώ την αντίστοιχη διασταύρωση που θα πας απέναντι αριστερά (την εξηγώ με δεξιά οδήγηση) ειδικά όταν ο κάθετος δρόμος έχει δύο λωρίδες. Βέβαια είναι σπάνια σχετικά.

  4. #6814
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Έχω κάνει γύρω στα 50 χιλιάδες μίλια πλέον οδηγώντας αριστερά, σε 4 διαφορετικά αυτοκίνητα. Από Peugeot 208, σε Honda Civic, σε Mitsubishi Outlander και AR Giulia.

    Γνώμη μου είναι πως πριν εξοικειωθεί κάποιος με το κιβώτιο στο αριστερό χέρι, τους καθρέφτες σε ανάποδες θέσεις από τη "συνήθεια" και τις προτεραιότητες στους κόμβους, να μην μπεί σε κανέναν αυτοκινητόδρομο γιατί μπορεί να κινδυνέψει ή να κινδυνέψουν άλλοι εξαιτίας του.

    Γενικά είναι σα να μαθαίνεις ξανά να οδηγείς, αλλά με πολύ πιο smooth καμπύλη.

  5. #6815
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάνει γύρω στα 50 χιλιάδες μίλια πλέον οδηγώντας αριστερά, σε 4 διαφορετικά αυτοκίνητα. Από Peugeot 208, σε Honda Civic, σε Mitsubishi Outlander και AR Giulia.

    Γνώμη μου είναι πως πριν εξοικειωθεί κάποιος με το κιβώτιο στο αριστερό χέρι, τους καθρέφτες σε ανάποδες θέσεις από τη "συνήθεια" και τις προτεραιότητες στους κόμβους, να μην μπεί σε κανέναν αυτοκινητόδρομο γιατί μπορεί να κινδυνέψει ή να κινδυνέψουν άλλοι εξαιτίας του.

    Γενικά είναι σα να μαθαίνεις ξανά να οδηγείς, αλλά με πολύ πιο smooth καμπύλη.
    Ενδιαφέρον. Έχουμε τελείως διαφορετική εμπειρία. Δυσκολεύτηκες στον αυτοκινητόδρομο; Εμένα μου φάνηκε απίστευτα εύκολο και τότε στην Κύπρο έπρεπε να κάνω 60χλμ πρώτα εκεί και φάνηκε πολύ βολική σύμπτωση.

  6. #6816
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Η μόνη δυσκολία σε μένα ήταν την πρώτη μέρα που το δεξί χέρι πήγαινε από μόνο του να αλλάξει ταχύτητα και καρφωνόταν στην πόρτα
    Υπογραφή

  7. #6817
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Επίσης φλας και ταχύτητες με το ίδιο χέρι

  8. #6818
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόνη δυσκολία σε μένα ήταν την πρώτη μέρα που το δεξί χέρι πήγαινε από μόνο του να αλλάξει ταχύτητα και καρφωνόταν στην πόρτα
    Δεν έχω οδήγηση με χειροκίνητο κιβώτιο αριστερά αλλά μου το έχουν πει αυτό. Μου έχουν πει για τον θόρυβο από το χτύπημα.

  9. #6819
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αυτο με την οδηγηση απο τα αριστερα και τον μοχλο ταχυτητων , ομολογω οτι δεν το ειχα σκεφτει (δεν εχω οδηγησει ποτε δεξιοτιμονο )
    φανταζομαι τον εαυτο μου σε τετοια περιπτωση , καθε φορα που θα θελω να αλλαξω ταχυτητα να ανεβοκατεβαζω το παραθυρο πριν
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #6820
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πιο ζόρικη φάση είναι η είσοδος σε κυκλικό κόμβο, τουλάχιστον την πρώτη φορά!
    Αυτό ακριβώς, τουλάχιστον για μένα. Την πρώτη φορά όντως μπήκα ανάποδα. Ευτυχώς ήταν έρημος ο δρόμος και δε δημιούργησα κάποιο περιστατικό. Μετά από εκείνη την ψυχρολουσία, όλα καλά.

    Στα περί προτεραιότητας, ή και στον αυτοκινητόδρομο δεν είχα θέμα, ίσως επειδή τις πρώτες φορές προσπαθούσα να προσέχω όσο περισσότερο γινόταν.

    Συνολικά πάντως, πιο άνετα ήταν σε συνθήκες πόλης με κίνηση, παρά σε έρημους επαρχιακούς δρόμους
    Ανυπόγραφος

  11. #6821
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Τον Κυπριακό ΚΟΚ δεν τον γνωρίζω και φαντάζομαι στο πως χαράζουν τους δρόμους, καθώς και η σήμανση, θα είναι πιο κοντά σε αυτά που συναντάμε στην Ελλάδα οπότε θα είναι αρκετά πιο εύκολο να συνηθίσει κανείς.

    Στο ΗΒ θέλει αρκετή δουλειά (προσωπικά μου πήρε περίπου 1 χρόνο να πώ πως είμαι όσο άνετος είμαι και στην Ελλάδα), και αν δεν έχεις κάποιον να σε καθοδηγεί, 4-5 μαθήματα σε μια σχολή είναι μεγάλη βοήθεια.

    Δυστυχώς αυτό το γνωρίζουν και οι ασφαλιστικές, και τα πρώτα χρόνια με EU δίπλωμα σε χτυπάνε αλύπητα.

  12. #6822
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον Κυπριακό ΚΟΚ δεν τον γνωρίζω και φαντάζομαι στο πως χαράζουν τους δρόμους, καθώς και η σήμανση, θα είναι πιο κοντά σε αυτά που συναντάμε στην Ελλάδα οπότε θα είναι αρκετά πιο εύκολο να συνηθίσει κανείς.

    Στο ΗΒ θέλει αρκετή δουλειά (προσωπικά μου πήρε περίπου 1 χρόνο να πώ πως είμαι όσο άνετος είμαι και στην Ελλάδα), και αν δεν έχεις κάποιον να σε καθοδηγεί, 4-5 μαθήματα σε μια σχολή είναι μεγάλη βοήθεια.

    Δυστυχώς αυτό το γνωρίζουν και οι ασφαλιστικές, και τα πρώτα χρόνια με EU δίπλωμα σε χτυπάνε αλύπητα.
    Δεν πρόσεξα κάτι περίεργο στην Κύπρο να σου πω. Γενικά από Κύπρο, νέα Ζηλανδία και Σεϋχέλλες που έχω οδηγήσει αριστερά, δεν έχω παρατηρήσει και περίεργο ή διαφορετικό.

  13. #6823
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εγώ μια φορά βγήκα στο αεροδρόμιο του Εδιμβούργου, πήρα ένα αυτοκίνητο και έφυγα για τα Highlands.
    Στο πρώτο roundabout πάρα λίγο να τρακάρω, μετά όλα καλά.

  14. #6824
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον Κυπριακό ΚΟΚ δεν τον γνωρίζω και φαντάζομαι στο πως χαράζουν τους δρόμους, καθώς και η σήμανση, θα είναι πιο κοντά σε αυτά που συναντάμε στην Ελλάδα οπότε θα είναι αρκετά πιο εύκολο να συνηθίσει κανείς.

    Στο ΗΒ θέλει αρκετή δουλειά (προσωπικά μου πήρε περίπου 1 χρόνο να πώ πως είμαι όσο άνετος είμαι και στην Ελλάδα), και αν δεν έχεις κάποιον να σε καθοδηγεί, 4-5 μαθήματα σε μια σχολή είναι μεγάλη βοήθεια.

    Δυστυχώς αυτό το γνωρίζουν και οι ασφαλιστικές, και τα πρώτα χρόνια με EU δίπλωμα σε χτυπάνε αλύπητα.
    Οι δρόμοι είναι οκ.
    Το πρόβλημα στην Κύπρο είναι πώς οδηγανε οι ντόπιοι που δεν σέβονται τίποτα και δεν βγάζουν φλας όταν στρίβουν/σταματάνε.
    Και επίσης έχουν και τρελό θράσος όταν τους κάνεις παρατήρηση.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #6825
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εχω να πατήσω Αθήνα 5 χρόνια και την επόμενη εβδομάδα θα είμαι εκεί. Τι ακριβώς να προσδοκώ;
    • Μετρητά χρειάζεται ή απλά πληρώνεις με κάρτα;
    • Ιδιωτικές μετακινήσεις; Έχουμε uber ή κάτι αντίστοιχο;
    • Δημόσιες μετακινήσεις; Αν έχω καταλάβει καλά, έχει μια κάρτα που την φορτίζεις. Γενικά τι συμφέρει σε best practices; Εγώ θα χρειαστώ Αεροδρόμιο+Σύνταγμα+Μετρό+Λεωφορείο και ανάποδα για την επιστροφή σύν μετακινήσεις με μετρό και λεωφορεία μέσα στην εβδομάδα.
    • Στις τράπεζες για τις οποίες πάω θέλει ραντεβού;

Σελ. 455 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 435445450453454455456457460465475 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας