Σελ. 524 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 504514519522523524525526529534 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.846-7.860 από 8099
  1. #7846
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Το πρόβλημα των ελληνικών πανεπιστημίων είναι ότι διδάσκουν θεωρία και όχι πρακτική γνώση. Άντε στην πτυχιακή σου να πάρεις και κανένα skill όπως λέτε.

  2. #7847
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Περιοχή
    Zurich
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ελα ντε
    Γενικα καθε επαγγελμα/πορεια ειναι και λιγο διαφορετικη, δηλαδη απο την μια εχεις τα IT/CS related που οι σπουδες ειναι σιγουρα κατι που βοηθαει αλλα δεν ειναι και 100% must have, ενω εχεις αλλα επαγγελματα που προφανως χωρις σπουδες δεν περνας ουτε απεξω (ιατροι, νομικη κλπ.).
    Το προβλημα κατα την ταπεινη αποψη μου με την κατασταση στην Ελλαδα ειναι ο συνδυασμος μιας πολυ θεωρητικης εκπαιδευσης με την πληρη ελλειψη πραγματικης βιομηχανιας. Αυτο οδηγει σε μια διαστρεβλωση της αγορας εργασιας για πολλα επαγγελματα. Επι δεκαετιες οπου μηχανικος σημαινε δουλεια στην οικοδομη με τους πολιτικους μηχανικους σε ρολους ομαδαρχη. Γινεται μια χωρα να παει τεχνολογικα μπροστα οταν η μοναδικη σχεδον δυνατοτητα απορροφησης ηλεκτρολογων και μηχανολογων μηχανικων ειναι να δουλεψουν σε ηλεκτρικες εγκαταστασεις και οικοδομες; (βγαζω εξω τις ελαχιστες ΔΕΚΟ που εμπαινες με βυσμα μονο). Για IT/Computer science ουτε λογος.

    Το να ειναι καπως παραπανω θεωρητικη η εκπαιδευση δεν ειναι απαραιτητα ακρως προβληματικο, το βλεπουμε σε πολλες χωρες αυτο.
    Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει βιομηχανια, και αυτο εχει ως συνεπεια να μην υπαρχει βασικη γνωση στο πως στεκεται μια βιομηχανικη παραγωγη, πως παραγεται ενα τεχνολογικο προιον, πως γινεται ενας βασικος προγραμματισμος και αυτο εχει βαθυτερες προεκτασεις απο οτι πιστευουμε ισως με μια "πρωτη αναγνωση".
    Θα μπορουσαν να σταθουν παπατζηδες τυπου Chaos/πανοπουλος ή ο αλλος σουκος ρομποτς (που επαιξε προσφατα στις ειδησεις) αν ως κοινωνια υπηρχε μια βασικη γνωση του τι σημαινει βιομηχανικη παραγωγη;
    Θα μπορουσαν να σταθουν ολοι αυτοι οι παπατζιδες πολιτικοι που περνανε, αν υπηρχε εμπειρια απο παραγωγικα προτζεκτ, απο χρηματοδοτηση, απο γενικα γνωσεις οικονομικων (που 90% ειναι σε επιπεδο "λογιστης για φορολογικη δηλωση");
    Οταν καποιος δεν εχει ως ερεθισματα απο παραγωγικες διαδικασιες, και δεν αναφερομαι σε μηχανηλικια, υπαρχουν αμετρητοι τομεις, τοτε ειναι καταδικασμενος οτι μπουρδα ακουει να την πιστευει γιατι σκεφτεται "ελα μωρε ποσο δυσκολο να ειναι";
    Φτασαμε πλεον να θεωρειται αξιο αρθρου σε εφημεριδες (φιλικες προς την κυβερνηση) οτι μια εταιρεια ανοιγει γραφειο με 20 ατομα στην Αθηνα ή μια σταρτ απ θα αυξησει το προσωπικο της απο 60 σε 100 ατομα. Ολα αυτα για μια πρωτευουσα περιπου 5 εκατομμυριων.
    Αυτο ειναι κατα την αποψη μου το προβλημα.

  3. #7848
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα κατα την ταπεινη αποψη μου με την κατασταση στην Ελλαδα ειναι ο συνδυασμος μιας πολυ θεωρητικης εκπαιδευσης με την πληρη ελλειψη πραγματικης βιομηχανιας. Αυτο οδηγει σε μια διαστρεβλωση της αγορας εργασιας για πολλα επαγγελματα.
    Να προσθέσω τους μαθηματικούς και φυσικούς που σχεδόν κατά απόλυτο κανόνα στην Ελλάδα θα γίνουν εκπαιδευτικοί χωρίς παιδαγωγικές γνώσεις. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει το τελευταίο. Και μην πάμε μακριά, ακολουθούν βιολόγοι, χημικοί απλά σε μικρότερο βαθμό καθώς κάποια βιομηχανία έχουμε.

  4. #7849
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Περιοχή
    Zurich
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ελα ντε
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθέσω τους μαθηματικούς και φυσικούς που σχεδόν κατά απόλυτο κανόνα στην Ελλάδα θα γίνουν εκπαιδευτικοί χωρίς παιδαγωγικές γνώσεις. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει το τελευταίο. Και μην πάμε μακριά, ακολουθούν βιολόγοι, χημικοί απλά σε μικρότερο βαθμό καθώς κάποια βιομηχανία έχουμε.
    ξεκαθαρα.. δεν ηθελα να επακταθω αλλα δε γινεται ο βασικος εργοδοτης και η βασικη καριερα μαθηματικων και φυσικων να ειναι η εκπαιδευση. Δεν λεω καποιος/α να το γουσταρει αυτο και να το κανει απο επιλογη, αλλα το θεωρω κριμα να καταληγεις σε ενα συνεχη κυκλο αναμονης ΑΣΕΠ διορισμου γιατι δεν υπαρχει τιποτε αλλο εκτος απο το να κανεις ιδιαιτερα απο αναγκη οχι απο επιλογη.

  5. #7850
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως όλα τα τελευταία ποστ πρέπει να μπούνε στην ενότητα για επιστροφή στην Ελλάδα;
    Δε βλέπω πώς βοηθάει την εργασία στο εξωτερικό όταν συζητάμε για τι πτυχία θέλει για δουλειά στην ελλάδα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #7851
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως όλα τα τελευταία ποστ πρέπει να μπούνε στην ενότητα για επιστροφή στην Ελλάδα;
    Δε βλέπω πώς βοηθάει την εργασία στο εξωτερικό όταν συζητάμε για τι πτυχία θέλει για δουλειά στην ελλάδα.

    Πολλά ποστ τώρα.

  7. #7852
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ashtaroth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποιό βασικό είναι το πως μπορώ να πάρω ένα P60 που να δείχνει αποκτηθέν εισόδημα και φόρο που πλήρωσα μέσα στο 18. Αυτή την στιγμή ο λογιστής έχει δηλώσει εισοδήματα μέχρι Απριλιο του 19.

    Απο οτι μου είπε δηλώνεις τα εισοδήματα απο αλλοδαπή, δηλώνεις τον φόρο που έχεις πληρώσει εκεί, και στην Ελλάδα πληρώνεις την διαφορά (φόρος που θα έπρεπε να πληρώσεις στην Ελλάδα μείον τον φόρο που έχεις ήδη πληρώσει στο εξωτερικό)

    Στο τέλος του χαρτιού που μου έστειλε (κατω απο την Δαπάνη ενοικίου για κύρια κατοικία) λέει ποσό εισφοράς και έχει για μένα και για την σύζυγο. Μήπως αυτό ειναι η Εισφορά αλληλεγγύης?
    Καλησπέρα φίλε. Επειδή είμαι σε μια παρόμοια κατάσταση , τι χαρτί τελικά χρειάστηκε για να γίνει η πίστωση φόρου αλλοδαπής ? Το p60?

  8. #7853
    Εγγραφή
    10-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50 Mbps
    ISP
    ΒΤ
    Router
    ASUS RT-AC86U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diegoeternal10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -



    Καλησπέρα φίλε. Επειδή είμαι σε μια παρόμοια κατάσταση , τι χαρτί τελικά χρειάστηκε για να γίνει η πίστωση φόρου αλλοδαπής ? Το p60?
    Σου ζητήθηκε κι εσένα κάτι ανάλογο;
    Εγώ είμαι σε λίγο διαφορετική κατάσταση (έχω κάνει αίτηση μεταφοράς αλλά ακόμα δεν έχει φανεί στο taxis, εδώ και μήνες όμως). Τι σου ζητήθηκε και για ποιο σκοπό; Προσπαθώ κι εγώ να βγάλω άκρη...

  9. #7854
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ναι το P60 δείχνει το εισόδημα απο μισθωτή εργασία και το φόρο που πλήρωσες

  10. #7855
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ίδια η χώρα στο λέει. Τι M.Sc, τι PhD, τι θέση μάνατζερ σε πολυεθνική με τζίρο το 10% του ελληνικού ΑΕΠ; Σε θέση Π.Ε. στον ΑΣΕΠ δεν έχεις πρόσβαση. Δηλαδή το κράτος το ίδιος ως εργοδότης σου λέει «μείνε εκεί που είσαι»
    Ούτε σε θέση ΤΕ στον ΑΣΕΠ έχεις πρόσβαση αν έχεις τελειώσει Πανεπιστήμιο . Π.χ. ζητάνε πολιτικό μηχανικό ΤΕ και εσύ αν είσαι ΠΕ και ας έχεις και δέκα Master στη θέση απορρίπτεσαι. Οπότε το επιχείρημα σου είναι εντελώς άκυρο. Και δεύτερο και σημαντικότερο : Δηλαδή μας λες ότι υπάρχει μάνατζερ πολυεθνικής με τζίρο το 10% του ελληνικού ΑΕΠ και θέλει να διοριστεί στο ελληνικό δημόσιο με πρώτο μισθό πλέον 800 - 900 (άντε να είμαι large 1000) € καθαρά? Δουλευόμαστε μεταξύ μας?
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

  11. #7856
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Άτομα τα οποία έχουν συνηθίσει σε βαρβάτα ποσά, ούτε κατά διάννοια δεν σκέφτονται να πέσουν στα 800-1000. Είναι σημαντικό πισωγύρισμα και πλέον, δεν βγαίνει και η ζωή με αυτά τα ποσά.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #7857
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις (κάτι διάβασα για θέσεις διευθυντή στον ΕΦΚΑ που είναι ανοιχτά και από ιδιωτικό τομέα με μισθό 7.000 μεικτά) παίζει να βρουν κάτι για αυτό το σενάριο
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  13. #7858
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άτομα τα οποία έχουν συνηθίσει σε βαρβάτα ποσά, ούτε κατά διάννοια δεν σκέφτονται να πέσουν στα 800-1000. Είναι σημαντικό πισωγύρισμα και πλέον, δεν βγαίνει και η ζωή με αυτά τα ποσά.
    Καλά τώρα λέτε τα ίδια που έλεγα από τις 7/12.
    Ποιος σοβαρός επαγγελματίας θα γυρίσει πίσω για τέτοιες καταστάσεις
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #7859
    Εγγραφή
    10-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50 Mbps
    ISP
    ΒΤ
    Router
    ASUS RT-AC86U
    Ρε παιδιά κι εγώ δεν πρόκειται να γυρίσω, πόσο μάλλον για 1000 ευρώ. Έλεος. Μιλάω για τη σημειολογία του ζητήματος, ότι δηλαδή πριν 20 χρόνια υποτίθεται εξισώνεις ΤΕΙ και Παν/μια, και πριν λίγα χρόνια καταργείς τελείως τα ΤΕΙ. Παρ' όλα αυτά, βγάζεις θέσεις ΤΕ και ΠΕ. Τι λογική είναι αυτή;

    Ακόμα κι αν θέλω να γυρίσω σε άσχετη με ΑΣΕΠ εργασία, δεν σε κάνει να νιώσεις και πολύ ευπρόσδεκτος το να έχεις μια καριέρα και με το που περνάς τα σύνορα να είσαι ξανά ο «ΤΕΙτζής».

    Και για να δώσω καλύτερο παράδειγμα: ΤΕΙ πτυχίο, M.Sc και PhD σε top 100 παν/μιο στο εξωτερικό. Δημοσιεύσεις, καριέρα κλπ. Θες να γυρίσεις στην Ελλάδα επειδή σου έλειψε το καλαμαράκι στο κύμα. Μπορείς έστω να κάνεις αίτηση για π.χ. επιστημονικό προσωπικό σε πανεπιστήμιο; Σε ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας όπως ο τυρέμπορας;

    Αυτό ήθελα να πω. Μη μένετε στις ΤΕ και ΠΕ θέσεις του ΑΣΕΠ του 1000ρικου. Μιλάμε για μια αυτόκλητη (από την πλευρά του κράτους) ρετσινιά η οποία δε φεύγει ποτέ.

  15. #7860
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά κι εγώ δεν πρόκειται να γυρίσω, πόσο μάλλον για 1000 ευρώ. Έλεος. Μιλάω για τη σημειολογία του ζητήματος, ότι δηλαδή πριν 20 χρόνια υποτίθεται εξισώνεις ΤΕΙ και Παν/μια, και πριν λίγα χρόνια καταργείς τελείως τα ΤΕΙ. Παρ' όλα αυτά, βγάζεις θέσεις ΤΕ και ΠΕ. Τι λογική είναι αυτή;

    Ακόμα κι αν θέλω να γυρίσω σε άσχετη με ΑΣΕΠ εργασία, δεν σε κάνει να νιώσεις και πολύ ευπρόσδεκτος το να έχεις μια καριέρα και με το που περνάς τα σύνορα να είσαι ξανά ο «ΤΕΙτζής».

    Και για να δώσω καλύτερο παράδειγμα: ΤΕΙ πτυχίο, M.Sc και PhD σε top 100 παν/μιο στο εξωτερικό. Δημοσιεύσεις, καριέρα κλπ. Θες να γυρίσεις στην Ελλάδα επειδή σου έλειψε το καλαμαράκι στο κύμα. Μπορείς έστω να κάνεις αίτηση για π.χ. επιστημονικό προσωπικό σε πανεπιστήμιο; Σε ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας όπως ο τυρέμπορας;

    Αυτό ήθελα να πω. Μη μένετε στις ΤΕ και ΠΕ θέσεις του ΑΣΕΠ του 1000ρικου. Μιλάμε για μια αυτόκλητη (από την πλευρά του κράτους) ρετσινιά η οποία δε φεύγει ποτέ.

    Να σου απαντήσω μια που έχω ακριβώς αυτό το παράδειγμα πολύ πρόχειρο και πολύ πρόσφατο, με ότι είπες + μεταδιδακτορικά σε τοπ30 πανεπιστήμιο του εξωτερικού.

    Η αίτηση μου δεν ελήφθη υπόψιν από την επιστημονική επιτροπή της σχολής γιατί λέει δεν έχω εμπειρία διδασκαλίας στην ανώτατη εκπαίδευση (το ότι είμαι Λέκτορας, και έχω περίπου 1400+ ώρες διδασκαλίας μεταξύ 3 πανεπιστημίων σε διαλέξεις-σεμινάρια, και είμαι fellow του higher education academy στο UK δεν είχε καμία σημασία).

    Αφού διάβασα την απορριπτική εισηγητική έκθεση, έλαβα και ένα mail μετά απο μερικές μέρες που με καλούσε σε περιθώριο μιας εβδομάδας, να είμαι σε πόλη της βόρειας Ελλάδας που εδρεύει αυτό το πανεπιστήμιο το οποίο έκανα την αίτηση, να κάνω ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ μάθημα μιας ώρας σε ένα προκατ κτίριο, σε θέμα που αυτοί αποφάσισαν, για να κρίνουν την μελλοντική μου επιλεξιμότητα.

    Σα να λέμε κερατάς και δαρμένος.

    Απλά έβαλα τα γέλια, τους είπα ευχαριστώ πολύ αλλά δεν με ενδιαφέρει να εμπλακώ σε κάτι τέτοιο, τους υπενθύμισα και που βρίσκεται ο τόπος μόνιμης εργασίας μου (Λιβερπουλ) και γειά σας. Κανονικά έπρεπε να τους ρωτήσω πως θα πληρωθώ τα έξοδα μετακίνησης, αλλά...

    Απίστευτοι.

Σελ. 524 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 504514519522523524525526529534 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας