Σελ. 445 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 425435440443444445446447450455465 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.661-6.675 από 8098
  1. #6661
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    @rastaviper

    Φορολογικοί παράδεισοι υπάρχουν διάφοροι.δεν αντιλέγει κανείς για το οικονομικό συμφέρον αλλά δεν θέλουν όλοι να εμπλακούν με τα παρελκόμενα του παραδείσου αλλά και με της τοποθεσίας.

    Προσωπικά αν είχα τη πολιτική δύναμη θα απογορευα πολλά τέτοια φασουλια. Για μένα είναι θέμα τουλάχιστον ηθικής τάξης αν και γνωρίζω καλά όχι η πιο έξυπνη απόφαση όσον αφορά τα λεφτά. Βέβαια αν αναλογιστείς την ζωή θα δείς ότι αυτό το δίλημμα καθοδηγεί πολλές αποφάσεις. Θέλω να πιστεύω ότι έχω κάποιες προσωπικές ηθικές γραμμές αλλιώς δεν κοιτάζω τον εαυτό μου στον καθρέπτη.

    Στο παρελθόν (2011) είχα δουλειά σε εταιρεία που ετοίμαζε το λογισμικό για την εντατικοποίηση κατασχέσεων σπιτιών. Μόλις αντιλήφθηκα τί φτιάχναμε παραιτήθηκα.

    Όπως ειπώθηκε κάποτε από ένα σοφό, ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό.

    Απλά πολλές φορές οι αναρτήσεις σου μου διαβάζονται λες και ακούω τον σοφό. Ο τρόπος που γράφεις στις γενικές γραμμές "απορώ τι ζόρι τραβάτε μα είναι τόσο απλό" έχει μια ξεκάθαρη τοποθέτηση που για πολλούς είναι φάουλ ως ζήτημα ηθικής τάξης και ανατροφής των παιδιών τους. Απλά μην απορείς γιατί υπάρχει ο κόσμος που δεν σκέφτεται έτσι. Δεν είναι ότι δεν γνωρίζει ο κόσμος.

    Σωστό ή λάθος, δεν έχει σημασία γιατί εξαρτάται από τις προτεραιότητες του καθενός. Και δεν στο παίζω ανώτερος ή κάτι τέτοιο. Το να χλευάζεις έμμεσα όμως αυτούς που δεν συμμερίζονται την ιδεολογία του σοφού, είναι εριστικό και εκεί ίσως τα έπρεπε να αναλογιστείς λίγο τον τρόπο.

  2. #6662
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κάτοικος εξωτερικού δεν παίζει (για να ψηφίζω ρε μου#@$@ια) αλλά σύμφωνα με το λογιστή μου δεν μπορεί να παίξει ακόμα και αν πάμε εκεί οικογενειακά λόγο ακίνητης περιουσίας. τα δυο σενάρια που παίζουν είναι:
    1. φόρος εκεί και διαφορά εδώ.
    2. να είμαι ως εξωτερικός contractor οπότε θα στέλνω invoises τα οποία θα πρέπει να τα δηλώνω στο AVR του taxis οπότε φόρος μόνο εδώ και επειδή θα είμαι μέχρι 3 εργοδότες, θα έχω φορολογία μισθωτού

    υπάρχουν και πιο scetchy σενάρια φοροαποφυγής αλλά δεν θέλω.
    Λάθος σου λέει ο λογιστής σου.
    Εαν είσαι στο εξωτερικό, πάνω απο 180 μέρες τον χρόνο, και έχεις εκεί την κύρια πηγή εισοδήματος και το οικογενειακό συμφέρον (δηλαδή η οικογένεια σου, γυναίκα - παιδιά είναι εκεί) δηλωμένα ως κάτοικοι εξωτερικού, δεν μπορούν να σου αρνηθούν να γραφτεί σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Ουτως ή άλλως, τα εισοδήματα εν Ελλάδι, πχ νοίκια κλπ, θα φορολογηθούν κανονικά Ελλάδα, δεν αλλάζει τίποτα. Απλα στην περίπτωση αυτή δεν θα ασχοληθούν με τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν στην αλλοδαπή. Τέλος. Εχει αναλυθεί πολλάκις το συγκεκριμένο.
    Τώρα, εαν η οικογένεια μένει Ελλάδα, και είσαι εσύ στο εξωτερικό, τότε είναι στο χέρι του εφόρου. Γιατί μπορεί να αιτιάσει ότι απο την στιγμή που τα "συμφέροντά" σου είναι Ελλάδα, δεν γίνεται να θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού, απο την στιγμή που και ακίνητα και οικογένεια είναι Ελλάδα.

    Ωστόσο σε αρκετές περιπτωσεις, τους βάλαβε κανονικά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, οπότε ψάξτο εαν εισαι στην τελευταία περίπτωση.

  3. #6663
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    @megahead et al
    Εσείς που είστε στο νησί, ξέραμε ή τουλάχιστον έτσι μας είχε πλασαριστεί, ότι το σύσστημα υγείας εκεί ειναι τέλειο, αλλά με αυτά που διαβάζω, είναι πιο χάλια έως πολύ πιο χάλια και απο Ελλάδα. Δεν με παραξενεύει γιατί και εδώ Λουξεμβούργο σκατά είναι, λες και είσαι σε τριτοκοσμική χώρα ειδικά στις αναμονές, αλλά όλα και όλα. Εχουν τέλεια δωμάτια και ξενοδοχειακές υπηρεσίες, και τα πιο τελευταία μηχανήματα, αλλά γιατρούς της προκοπής δεν έχουν. Ασε που πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλα σου....
    Ομως εξήγησε αν γίνεται και έχεις χρόνο, επειδή υπάρχει αυτή η μυθολογία για το τέλειο NHS.
    Ανον, τα έχω γράψει και στο παρελθόν στο νήμα της υγείας:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post6174034
    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post6173330

    Ναι, κάποτε στο μακρινό 1980 και 1990 ίσως το Βρετανικό ΕΣΥ να ήταν από τα κορυφαία της Ευρώπης και του κόσμου. Τώρα χωρίς BUPA (η καλύτερη ασφαλιστική σε θέματα ιατρικής κάλυψης ΜΑΚΡΑΝ στο νησί). δεν πάω πουθενά.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #6664
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω γιατί στην Ελλάδα μπερδεύεται τόσο ο κόσμος.
    Εδώ Κύπρο έχω γνωρίσει πολλούς Γερμανούς, Δανούς, Γάλλους, Έλληνες κλπ που έχουν δικές τους εταιρείες ή δουλεύουν remotely για άλλες εταιρείες και χάρη στην φορολογία της Κύπρου γλυτωνουν τρελά ποσά φόρων με μοναδική υποχρέωση να μένουν 60 μέρες στην Κύπρο και να έχουν συμβόλαιο διαμερίσματος και έναν λογαριασμό κοινής ωφελείας στο όνομά τους.
    Οκ θέλει λίγο να ξεκουμπιστείς από την άνεση του σπιτιού σου στην Ελλάδα και άλλοι έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν και άλλοι όχι, αλλά φαίνεται να αξίζει για να το κάνει τοσος κόσμος.
    Το ίδιο γινόταν και στην Μάλτα που ήμουν πριν.

    Ψαχτείτε όσοι σας ενδιαφέρει.
    Στο χωριό μου αυτό το λένε ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κ0λ0ς μας.
    Καλά κάνεις, αλλά αν το ζήτημα σου είναι η απόλυτη φοροδιαφυγή υπάρχει Delaware και Hong Kong, για pro levels που έχουν flat rates tax. Αν θες πραγματικά να ασχολξθεις οι αχυράνθρωποι Ρωσία κωστιζουν 100 με 150$ και σβήνεις 65% εσόδων. Οπότε ούτε ξύπνιος μη το παίζεις. Δεν είναι ότι δε ξέρω να κλέψω, είναι ότι δεν θέλω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xhaos : 11-10-19 στις 17:36.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #6665
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δουλειά σε customer support, ενημερώστε αν έχετε γνωστούς που ψάχνονται για κάτι βασικό ότι υπάρχουν ανοιχτές θέσεις στην Λάρνακα.
    2 απαραίτητες γλώσσες, για ξεχωριστά τμήματα: είτε Αγγλικά, είτε Ουγγρικα
    1200€ μισθό, μοντέρνα γραφεία,.πολύ φιλική ομάδα, ξένη ιδιοκτησία χωρίς χούγια ελληνικά κλπ
    Όχι τηλέφωνα, μόνο chat
    Ξέχασα να πω ότι ο μισθός αυτός είναι κάτω από το ετήσιο αφορολόγητο των 19.500, οπότε δεν φορολογούνται!
    Μόνο ένα μικρό έξοδο υπάρχει για κοινωνικές εισφορές.
    Οπότε μένει πολύ μεγάλο μέρος καθαρό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο χωριό μου αυτό το λένε ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κ0λ0ς μας.
    Καλά κάνεις, αλλά αν το ζήτημα σου είναι η απόλυτη φοροδιαφυγή υπάρχει Delaware και Hong Kong, για pro levels που έχουν flat rates tax. Αν θες πραγματικά να ασχολξθεις οι αχυράνθρωποι Ρωσία κωστιζουν 100 με 150$ και σβήνεις 65% εσόδων. Οπότε ούτε ξύπνιος μη το παίζεις. Δεν είναι ότι δε ξέρω να κλέψω, είναι ότι δεν θέλω.
    Μάλλον δεν έχετε ιδέα για το τι μιλάμε.
    Ούτε παραθυράκι, ούτε κόλπα αναφέρω. Μάθετε να διαβάζετε.
    Είναι φορολογικές επίσημες ρυθμίσεις της Κύπρου που ισχύουν για χρόνια με αποτέλεσμα να έρχονται δεκάδες ξένες εταιρείες στο νησί.
    Κάτι που η Ελλαδίτσα δεν κάνει ούτε στο 1 χιλιοστό.
    Επειδή δεν το κάνουν στο χωριό σου, δεν το κάνει αυτομάτως πονηρό/στραβό ή ξέρω εγώ τι άλλο.
    Άνοιξε το μυαλό σου λίγο πριν πετάξεις ότι ναναι.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #6666
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν έχετε ιδέα για το τι μιλάμε.
    Ούτε παραθυράκι, ούτε κόλπα αναφέρω. Μάθετε να διαβάζετε.
    Είναι φορολογικές επίσημες ρυθμίσεις της Κύπρου που ισχύουν για χρόνια με αποτέλεσμα να έρχονται δεκάδες ξένες εταιρείες στο νησί.
    Κάτι που η Ελλαδίτσα δεν κάνει ούτε στο 1 χιλιοστό.
    Επειδή δεν το κάνουν στο χωριό σου, δεν το κάνει αυτομάτως πονηρό/στραβό ή ξέρω εγώ τι άλλο.
    Άνοιξε το μυαλό σου λίγο πριν πετάξεις ότι ναναι.
    Φοροαποφυγή με την ευλογία της Κυπριακής κυβέρνησης μου κάνει κι εμένα έτσι όπως το περιέγραψες.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #6667
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοροαποφυγή με την ευλογία της Κυπριακής κυβέρνησης μου κάνει κι εμένα έτσι όπως το περιέγραψες.
    Πολλες χάρες κάνουν δυνατή την φοροαποφυγή. Δεν είναι μόνον η Κύπρος, είναι γνωστός ή τουλάχιστον ήταν, φορολογικός παράδεισος.
    Δυστυχώς η Ε.Ε. δεν κάνει τίποτα για ένα ενιαίο φορολογικό πλαίσιο, μιας και πολλές χώρες θα τσινίσουν άγρια (Λουξεμβούργο, Ολλανδία, Κύπρος, Βουλγαρια κλπ).
    Το προσπαθεί, με πολύ μικρά βήματα, αλλά πολλές φορές καταλήγουν να χρησιμοποιούνται σαν άλλα παραθυράκια (ίσως να ήταν εξαρχής αυτός ο στόχος )

  8. #6668
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Το λες και πρόοδο πάντως οι offshore να πληρώνουν 10% φόρο στη Κύπρο, όταν κάποτε ήταν αφορολόγητα.

  9. #6669
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα τελευταία βλέπω περιπτώσεις ατόμων που γυρνάνε Ελλάδα από εξωτερικό και μετά ζούνε την απόλυτη ήττα.

    Καταλαβαίνουν ότι άφησαν καλύτερες δουλειές, μισθούς, φορολογικές συνθήκες μόνο και μόνο για να πούνε ότι πατάνε Ελληνικό έδαφος, να φάνε τον μουσακά τους και να πιούνε τον φρέντο τους.
    Και μετά από μερικούς μήνες καταλαβαίνουν τι λαλακία έκαναν, και ξανά πίσω.
    Ήδη ζευγάρι γνωστών μου έκαναν το Μάλτα-Αθήνα-Μάλτα και τώρα έχω και δεύτερο ζευγάρι που βρίσκεται στο Μάλτα-Αθήνα εδώ και 1 βδομάδα και μόλις ξεκίνησαν να καταλαβαίνουν την λάθος απόφασή τους... Τους δίνω 6 μήνες μέχρι το probation να λήξει για να φύγουν για άλλη χώρα και αυτοί...
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #6670
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τελευταία βλέπω περιπτώσεις ατόμων που γυρνάνε Ελλάδα από εξωτερικό και μετά ζούνε την απόλυτη ήττα.

    Καταλαβαίνουν ότι άφησαν καλύτερες δουλειές, μισθούς, φορολογικές συνθήκες μόνο και μόνο για να πούνε ότι πατάνε Ελληνικό έδαφος, να φάνε τον μουσακά τους και να πιούνε τον φρέντο τους.
    Και μετά από μερικούς μήνες καταλαβαίνουν τι λαλακία έκαναν, και ξανά πίσω.
    Ήδη ζευγάρι γνωστών μου έκαναν το Μάλτα-Αθήνα-Μάλτα και τώρα έχω και δεύτερο ζευγάρι που βρίσκεται στο Μάλτα-Αθήνα εδώ και 1 βδομάδα και μόλις ξεκίνησαν να καταλαβαίνουν την λάθος απόφασή τους... Τους δίνω 6 μήνες μέχρι το probation να λήξει για να φύγουν για άλλη χώρα και αυτοί...
    υπάρχει νήμα για την επιστροφή στην Ελλάδα.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...83%CE%AF%CE%B1

  11. #6671
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Βρίσκομαι 10 μέρες στην Ταϋλάνδη και έχω πάθει σοκ με την γαματη ζωή και τους ανθρώπους εδώ. Πιθανώς αν δεν έρθει κάποιος εδώ, δεν μπορεί να καταλάβει για το τι μιλάμε. Ηρεμία,ο καθένας κάνει την δουλίτσα του και μετά περνάει καλα. Για κάποιους είναι παράδεισος. Και με τόσους ξένους τριγύρω δεν ξεμένεις από παρέα.

    Βλέπω πόσοι Ευρωπαίοι ζούνε εδώ από 2 μήνες μέχρι χρόνια και πραγματικά, αν ήμουν 10-15 χρόνια νεώτερος μπορεί και να το σκεφτόμουν να έρθω είτε ως digital nomad , είτε να βρω δουλειά εδώ σε κάτι χαλαρό για κάποια περίοδο.

    Σίγουρα η ζωή αυτή δεν είναι για όλους. Κυκλοφορείς κυρίως με παντόφλες, βερμούδες απαραίτητα, τρελές θερμοκρασίες, οι περισσότεροι ντόπιοι δεν μιλάνε γρι αγγλικά, υπάρχει πολύ φτώχια, αλλά επίσης υπάρχει τρομερή φύση, πολύ καθαρές οι πόλεις (100 φορές πιο καθαρά από Αθήνα), τρομερά ευγενικός ο κόσμος, πολύ φτηνά τα πάντα (τρώω έξω φουλ γεύμα με 6-7€ και σίγουρα υπάρχει και φτηνότερη επιλογή), αλλά υπάρχει και τρομερή κίνηση και μόλυνση από τα αμάξια σε αρκετές πόλεις.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #6672
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρίσκομαι 10 μέρες στην Ταϋλάνδη και έχω πάθει σοκ με την γαματη ζωή και τους ανθρώπους εδώ. Πιθανώς αν δεν έρθει κάποιος εδώ, δεν μπορεί να καταλάβει για το τι μιλάμε. Ηρεμία,ο καθένας κάνει την δουλίτσα του και μετά περνάει καλα. Για κάποιους είναι παράδεισος. Και με τόσους ξένους τριγύρω δεν ξεμένεις από παρέα.

    Βλέπω πόσοι Ευρωπαίοι ζούνε εδώ από 2 μήνες μέχρι χρόνια και πραγματικά, αν ήμουν 10-15 χρόνια νεώτερος μπορεί και να το σκεφτόμουν να έρθω είτε ως digital nomad , είτε να βρω δουλειά εδώ σε κάτι χαλαρό για κάποια περίοδο.

    Σίγουρα η ζωή αυτή δεν είναι για όλους. Κυκλοφορείς κυρίως με παντόφλες, βερμούδες απαραίτητα, τρελές θερμοκρασίες, οι περισσότεροι ντόπιοι δεν μιλάνε γρι αγγλικά, υπάρχει πολύ φτώχια, αλλά επίσης υπάρχει τρομερή φύση, πολύ καθαρές οι πόλεις (100 φορές πιο καθαρά από Αθήνα), τρομερά ευγενικός ο κόσμος, πολύ φτηνά τα πάντα (τρώω έξω φουλ γεύμα με 6-7€ και σίγουρα υπάρχει και φτηνότερη επιλογή), αλλά υπάρχει και τρομερή κίνηση και μόλυνση από τα αμάξια σε αρκετές πόλεις.
    Επιπλέον, γνωστοί μου που πήγαν Ταϊλάνδη έλεγαν ότι οι παραλίες τους είναι φανταστικές, πολύ καλύτερες και πιο καθαρές από Ελλάδα. Αλλά το φαγητό τους είναι αηδιαστικό (πχ σάντουιτς με ακρίδες κλπ).

  13. #6673
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπλέον, γνωστοί μου που πήγαν Ταϊλάνδη έλεγαν ότι οι παραλίες τους είναι φανταστικές, πολύ καλύτερες και πιο καθαρές από Ελλάδα. Αλλά το φαγητό τους είναι αηδιαστικό (πχ σάντουιτς με ακρίδες κλπ).
    Αυτά για τις ακρίδες και σκουλήκια είναι βλακείες. Η παραδοσιακή κουζίνα τους έχει noodles, carry, σούπες, Ρύζια και κλασικά κρέας χοιρινό, παπια, κοτόπουλο.

    Οι ακρίδες κλπ είναι σε 2-3 τουριστικά σημεία και το κάνουν μόνο και μόνο για χαζοτουριστες που θέλουν να κάνουν κάτι εξτρέμ, πχ να λένε οτι έφαγαν κάτι ουαου.
    Έτσι και εγώ δοκίμασα σκορπιό. Αλλά δεν είναι φαγητό, δεν έχει κρέας καν.

    Οι παραλίες δεν θα πω αν είναι καλύτερες κλπ. Είναι απλά άλλος πλανήτης εδώ. Δεν θα βρεις εύκολα οργανωμένα μπιτσομπαρα όπως Ελλάδα, αλλά την ομορφιά τους δεν την βρίσκεις εύκολα σε άλλα μέρη.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #6674
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Μια χαρά είναι για διακοπές εκεί, προσωπικά Μπανγκόκ δεν θα έμενα με τη καμία, Πούκετ-Τσιάνγκ Μάι αξίζουν. Ειδικά στο Πούκετ θα βρείς αρκετούς Ευρωπαίους και Αμερικάνους, ειδικά Δεκέμβρη-Γενάρη.

    Παραλίες καμία σχέση με Ελλάδα, το νερό είναι πολύ αλμυρό. Φαγητό εκεί έχει καταπλητικά βατραχοπόδαρα και φυσικά ψάρια-οστρακοειδή.

    Ελπίζω να έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο, ασχέτως της πολιτικής κατάστασης, αν και τώρα στα όποια προβλήματα προστέθηκε και ο μουσουλμανικός εξτρεμισμός. Ο κόσμος παρά τα σοβαρά προβλήματα -φτώχεια, παιδική πορνεία, sweat shops- πάντα είναι με ένα χαμόγελο και πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει.

  15. #6675
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Πέρασα και από Bangkok και από άλλα 5-6 μέρη μέχρι στιγμής.
    Πουθενά δεν είδα τίποτα από απαγορεύσεις ή προβλήματα για τους ξένους ή να φοβάσαι να κυκλοφορήσεις.

    Στο μεταξύ απίστευτα άτομα που έχω γνωρίσει.
    Λονδρεζος, 35 χρονών πρωην real estate agent, μένει 12 χρόνια στην Ταϋλάνδη ως φωτογράφος.
    Άλλος αμερικανός 30 χρονών, μένει ήδη 3 μήνες εδώ, κάνει κάποιο advanced rescue diving course και μετά πάει Ινδονησία για κανένα 6μηνο.
    Και πόσες άλλες τέτοιες ιστορίες...
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 445 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 425435440443444445446447450455465 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας