Σελ. 453 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 433443448451452453454455458463473 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.781-6.795 από 8099
  1. #6781
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μου λείπει το βύσσινο, τι είχαμε τι χάσαμε.
    προσωπικά θα την έκανα τη διαδικασία, αλλά απευθείας εδώ (όχι μέσω πρεσβείας) πχ σε κάποιο επόμενο ταξίδι μου στην Ελλάδα. Άλλη λύση είναι να εξουσιοδοτηθεί κάποιος τρίτος (συγγενής, φίλος, δικηγόρος κτλ) και να του δώσεις τη χαρτουρα.

  2. #6782
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικά θα την έκανα τη διαδικασία, αλλά απευθείας εδώ (όχι μέσω πρεσβείας) πχ σε κάποιο επόμενο ταξίδι μου στην Ελλάδα. Άλλη λύση είναι να εξουσιοδοτήσεις κάποιον (συγγενή, δικηγόρο κτλ) και να του δώσεις τη χαρτουρα.
    Ακριβώς. Ένα τηλέφωνο στον οικείο δήμο (θα πρότεινα σε μια ώρα κοντά στο σχόλασμα ή στο άνοιγμα για να μην υπάρχει φόρτος εργασίας) μπορεί να λύσει τα πάντα. Άλλωστε η Ελληνική πρεσβεία στο ΗΒ είναι ΓΤΠΚ, μόνο με την Πολεοδομία και τις Διευθύνσεις Συγκοινωνιών μπορεί να συγκριθεί σε σταρχιδισμό.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #6783
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς. Ένα τηλέφωνο στον οικείο δήμο (θα πρότεινα σε μια ώρα κοντά στο σχόλασμα ή στο άνοιγμα για να μην υπάρχει φόρτος εργασίας) μπορεί να λύσει τα πάντα. Άλλωστε η Ελληνική πρεσβεία στο ΗΒ είναι ΓΤΠΚ, μόνο με την Πολεοδομία και τις Διευθύνσεις Συγκοινωνιών μπορεί να συγκριθεί σε σταρχιδισμό.
    Ξαδερφάκια σου;
    Ανυπόγραφος

  4. #6784
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαδερφάκια σου;
    Σπουδαστές μου, γατάκια
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #6785
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον εαυτό μου και μόνο μιλώντας είπα το τελευταίο. Με Αγγλίδα γυναίκα, το παιδί μας γεννήθηκε εδώ, Βρετανική υπηκοότητα, σπίτι δικό μου στην Αγγλία και τα λοιπά οι λόγοι μου για να γυρίζω είναι για να τρώω σουβλάκια.

    Πήγα στην Ελληνική πρεσβεία να δηλώσω το παιδί για να πάρει διπλή υπηκοότηα και μου ζητήσανε πιστοποιητικό (ή όπως λέγεται) γάμου. Τους ρωτάω τι σχέση έχει ο γάμος ο δικός μας με το παιδί, και έσκαγαν στο μυαλό μου εφιάλτες ελληνικού δημοσίου και παπαδαριού.. Έφυγα και δεν ξαναπατάω.
    Μήπως είσαι λίγο παράλογος; Λογικό δεν είναι να ζητάνε κάποια πιστοποιητικά; Εδώ κεντροδυτική ευρώπη να δείς τι κάρο πιστοποιητικά ζητάνε.... (δεν μιλάω για ελληνικές υπηρεσίες, αλλά υπηρεσίες στην χώρα που βρίσκομαι.). Πιστοποιητικά γάμου και γεννήσεων είναι το Α και το Ω.

  6. #6786
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είσαι λίγο παράλογος; Λογικό δεν είναι να ζητάνε κάποια πιστοποιητικά; Εδώ κεντροδυτική ευρώπη να δείς τι κάρο πιστοποιητικά ζητάνε.... (δεν μιλάω για ελληνικές υπηρεσίες, αλλά υπηρεσίες στην χώρα που βρίσκομαι.). Πιστοποιητικά γάμου και γεννήσεων είναι το Α και το Ω.
    Παράλογος; Εδώ το μόνο πράγμα που έκανα για να είναι το παιδί μου σε ληξιαρχείο-μητρώα και να μπορεί να βγάλει το βρετανικό του διαβατήριο είναι ένα μισάωρο ραντεβού στο "δήμο", με περιθώριο 4 εβδομάδες μετά τη γέννηση, για να συμπληρώσουμε τα στοιχεία.

    Το να είναι τα πράγματα απλά και όμορφα είναι παράλογο;

    Το να μου ζητάνε να είμαι παντρεμένος για να δηλώσουν το παιδί μου είναι λογικό;

  7. #6787
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράλογος; Εδώ το μόνο πράγμα που έκανα για να είναι το παιδί μου σε ληξιαρχείο-μητρώα και να μπορεί να βγάλει το βρετανικό του διαβατήριο είναι ένα μισάωρο ραντεβού στο "δήμο", με περιθώριο 4 εβδομάδες μετά τη γέννηση, για να συμπληρώσουμε τα στοιχεία.

    Το να είναι τα πράγματα απλά και όμορφα είναι παράλογο;

    Το να μου ζητάνε να είμαι παντρεμένος για να δηλώσουν το παιδί μου είναι λογικό;
    To βρεταννικό κράτος έχει ήδη τα στοιχεία, οπότε δεν χρειάζεται. Το ελληνικό δεν ξέρει, δεν τα έχει.

  8. #6788
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράλογος; Εδώ το μόνο πράγμα που έκανα για να είναι το παιδί μου σε ληξιαρχείο-μητρώα και να μπορεί να βγάλει το βρετανικό του διαβατήριο είναι ένα μισάωρο ραντεβού στο "δήμο", με περιθώριο 4 εβδομάδες μετά τη γέννηση, για να συμπληρώσουμε τα στοιχεία.

    Το να είναι τα πράγματα απλά και όμορφα είναι παράλογο;

    Το να μου ζητάνε να είμαι παντρεμένος για να δηλώσουν το παιδί μου είναι λογικό;
    Κατανοώ την αγανάκτηση σου αλλά σκέψου και αυτό. Κάθε κράτος έχει διαφορετική αντίληψη περί εθνικότητας και υπηκοότητας. Στην Ελλάδα πχ σου βγαίνει το λάδι για υπηκοότητα εκτός και αν πρέπει να παίξεις μπάσκετ στην Εθνική αλλά στο Βέλγιο την αποκτάς σαν μια απλή οικονομική συναλλαγή. Στην περίπτωση σου είσαι ήδη Έλληνας αλλά το κράτος σε έχει ξεχάσει και κατ'επεκταση σε πρήζει για το παιδί. Δεν μπορώ να πιστεύω ότι στην Ελλάδα με τόσους μετανάστες και πολιτικούς γάμους, παιδί δεν αναγνωρίζεται χωρίς θρησκευτικό γάμο. Ναι είμαστε λίγο πίσω αλλά μεταξύ πολλών κακών από την ΕΕ έχουν γίνει και κάποια καλά όπως η εναρμόνιση σε πολιτικά ζητήματα σε τριτοκοσμικές χώρες.

    Προσωπικά δεν συμφωνώ με το ξεφραγκο αμπέλι του Βελγίου συνεπώς αν για κάποιους ξεχασμένους χρειάζεται λίγο πρήξιμο οκ.

  9. #6789
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Σου ζήτησαν πιστοποιητικό γάμου για να ανοίξουν οικογενειακή μερίδα στο παιδί που να φαίνεται ότι έχει δύο γονείς/κηδεμόνες.
    (Γιατί από αυτό εξαρτώνται μια σειρά από αστικά και νομικά ζητήματα).
    Αν τους έλεγες ότι έχεις σύμφωνο συμβίωσης θα σου ζητούσαν αυτό, αν τους έλεγες ότι το παιδί είναι εκτός γάμου και έχεις την κηδεμονία θα σου ζητούσαν κάποιο άλλο χαρτί που να το πιστοποιεί.
    Είναι διοικητικό το θέμα, ναι και γραφειοκρατικό, όχι λόγω των παπάδων κλπ.

  10. #6790
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ότι δεν είναι και θέμα παπαδαριού, θα το δεχόμουν αν υπήρχε διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους.

    Κατά τα άλλα, αυτό μου ζητήθηκε (και τίποτε άλλο) όταν πήγα στην πρεσβεία, και όπως αναφέρουν και στο site, χωρίς εναλλακτικές. Αν υπάρχουν εναλλακτικές τι τους εμποδίζει από το να τις γράψουν/ενημερώσουν;

    Όσο για τα νομικά-αστικά ζητήματα που μπορεί να προκύψουν (συμφωνώ μαζί σου, εννοείται μπορεί να προκύψουν) η κάθε Αγγλία (η πιο φιλελεύθερη οικονομία στον κόσμο μαζί με τις ΗΠΑ) τα λύνει με ένα κομμάτι χαρτί και μισή ώρα από το χρόνο σου όπως περιέγραψα. Στην Ελλάδα το παίζουν δύσκολοι. Τι σημασία έχει αν ο γονέας είναι άγαμος ή όχι για ένα πιστοποιητικό γέννησης. Ποιός δήμος και ιστορίες για αγρίους όταν το παιδί είναι γεννημένο και έχει κατοικία στο εξωτερικό κτλ.

    Στην Ελλάδα θέλουμε να μπλέξουμε ληξιαρχείο-δήμο-αρχιεπισκοπή-gsis. Γιατί έχει λεφτά το δημόσιο να σπαταλάει σε εργατοώρες και δικές μας ώρες για να βγάλουμε εμείς άκρη με το δημόσιο. Είμαστε χρόνια τώρα υπεράνω μηχανογράφησης γιατί οι άλλοι είναι χαζοί και εμείς είμαστε έξυπνοι.

    Γενικά ως χώρα έχουμε χάσει πολλά (μα πάρα πολλά) τρένα σε σύγχρονες δομές, και αντί για να παίρνουμε μαθήματα, κρύβουμε το κεφάλι μας κάτω από την άμμο για να μην πειραχτεί ο κομματικός στρατός που μας εκλέγει.

    Αυτά και άλλα πολλά σε μια χώρα που αν την αποσυνθέσεις (κατά Ελύτη), θα μείνει ένας παπάς, ένας συνδικαλιστής του ΤΕΕ και μια σημαιούλα κόμματος που σημαίνει με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις.


    Τέλος πάντων, είμαι πολύ φορτωμένος με τη χώρα μου και αρρωσταίνει η ψυχή μου όταν σκέφτομαι το τι θα μπορούσαμε να είμαστε, και το τι είμαστε ως κράτος και ως κουλτούρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 13-02-20 στις 01:08.

  11. #6791
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Είχες δηλώσει τον γάμο σου;

    Γενικά συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε καταρχάς να ρωτήσουν ποια είναι η οικογενειακή σου κατάσταση πριν υποθέσουν ότι είσαι παντρεμένος με την μητέρα του παιδιού. Πέρα από αυτό, νομίζω ότι είναι λογικό το αίτημα, εφόσον είσαι παντρεμένος με την μητέρα του παιδιού, να δηλωθεί ο γάμος. Ή το έχετε ήδη κάνει;
    Με άλλα λόγια δεν βρίσκω τραγικό το ότι ζητούν το πιστοποιητικό, βρίσκω άκομψο το ότι υποθέτουν πριν ρωτήσουν ότι είστε μια κανονική (κατά αυτούς, επίτηδες χρησιμοποιώ αυτόν τον απαράδεκτο όρο) οικογένεια.

    Φαντάσου να τους έλεγες ότι δεν είσαι ο βιολογικός πατέρας και το παιδί το υιοθετήσατε μαζί με τον σύζυγό σου. Εγκεφαλικό στην πρεσβεία.

    Εδώ στο Αμβούργο έχω πάει 2-3 φορές για έκδοση διαβατηρίου και η προϊστάμενη υπάλληλος (την κόβω για manager γιατί οι άλλοι της μιλούν στον πληθυντικό) φωνάζει τα προσωπικά δεδομένα όποιου της μιλάει μπροστά σε όλους. Θα γράψω ένα σκηνικό όταν κάτσω στον υπολογιστή.

  12. #6792
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    εχω ακούσει διάφορα για διάφορες πρεσβείες. Νομίζω πρώτα απο όλα είναι θέμα ανθρώπων. Είμαι τυχερος γιατί στην πρεσβεία του Λουξεμβούργου η εξυπηρέτηση είναι άψογη και πολύ φιλική. Ισως γιατί είμαστε λίγοι έλληνες σχετικά εδώ. Απο την άλλη και αυτοί πρέπει να ακολουθούν, υποχρεωτικά, τις διαδικασίες που τους έχουν δωθεί.
    @Veldrin να αυτομαστιγωνόμαστε εκεί που πρέπει. Προσωπικά στο συγκεκριμένο ζήτημα, δηλαδή ότι ζητάνε κάποια συγκεκριμένα πιστοποιητικά, δεν το βρίσκω παράλογο. Δεν ξέρω την λοιπή αντιμετώπιση, αλλά εσύ είσαι πατέρας του παιδιού, όχι μητέρα. ΔΕΝ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΕΣ. Δεν βγήκε απο μέσα σου. Η σύνδεση σου λοιπόν με το παιδι πρέπει να έχει κάποια βάση, νομική ή/και θρησκευτική whatever, και αυτό φαίνεται με κάποια έγγραφα. ΔΙαφορετικά ο καθένας θα πήγενε σε κάθε πρεσβεία και θα δήλωνε όποιο άτομο ήθελε για παιδί με μια υπεύθυνη δήλωση. Δεν γίνονται έτσι τα πράγματα. Νομίζω και σε οποιαδήποτε άλλη πρεσβεία να πήγενες, οποιοδήποτε άλλου κράτους τα ίδια μπορει και περισσότερα να σου ζητούσαν.

  13. #6793
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχες δηλώσει τον γάμο σου;

    Γενικά συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε καταρχάς να ρωτήσουν ποια είναι η οικογενειακή σου κατάσταση πριν υποθέσουν ότι είσαι παντρεμένος με την μητέρα του παιδιού. Πέρα από αυτό, νομίζω ότι είναι λογικό το αίτημα, εφόσον είσαι παντρεμένος με την μητέρα του παιδιού, να δηλωθεί ο γάμος. Ή το έχετε ήδη κάνει;
    Με άλλα λόγια δεν βρίσκω τραγικό το ότι ζητούν το πιστοποιητικό, βρίσκω άκομψο το ότι υποθέτουν πριν ρωτήσουν ότι είστε μια κανονική (κατά αυτούς, επίτηδες χρησιμοποιώ αυτόν τον απαράδεκτο όρο) οικογένεια.

    Φαντάσου να τους έλεγες ότι δεν είσαι ο βιολογικός πατέρας και το παιδί το υιοθετήσατε μαζί με τον σύζυγό σου. Εγκεφαλικό στην πρεσβεία.

    Εδώ στο Αμβούργο έχω πάει 2-3 φορές για έκδοση διαβατηρίου και η προϊστάμενη υπάλληλος (την κόβω για manager γιατί οι άλλοι της μιλούν στον πληθυντικό) φωνάζει τα προσωπικά δεδομένα όποιου της μιλάει μπροστά σε όλους. Θα γράψω ένα σκηνικό όταν κάτσω στον υπολογιστή.
    Lewton, ακριβώς, με πιάνεις πλήρως! Είμαστε σε παντρεμένο στάτους για την Αγγλία (common law marriage = κατοικούμε μαζί, έχουμε αγοράσει σπίτι μαζί, έχουμε περιουσία μαζί... και ένα παιδί αλλά έχουμε κάνει σκιπ σε τελετές κτλ) αλλά αυτό στην Ελλάδα δεν προβλέπεται ως στάτους.

    @anon δεν έχει να κάνει με κανένα αυτομαστίγωμα. Το Αγγλικό έγγραφο γεννήσεως και εγγραφής στα μητρώα που πιστοποιεί και το ποιοί είναι οι γονείς του παιδιού κάνει ακριβώς αυτό που λες, ζητείται από την πρεσβεία και με χαρά να το καταθέσω.

    Όταν έχουν αυτό το χαρτί, το να ζητάει το Ελληνικό κράτος το οποιοδήποτε πιστοποιητικό γάμου, το θεωρώ από τη δική μου πλευρά τουλάχιστον βλακώδες, γραφειοκρατικό-άνευ ουσίας και intrusive για τους λόγους που ανέφερε ο Lewton (η κανονική οικογένεια). Ψιλοπράγματα γι αυτούς. Αν αυτό το στάτους υπήρχε για το Ελληνικό κράτος αύριο το πρωί, ποιοί θα σηκώνανε μπαιράκι;

    In any case, συγνώμη που εκτροχίασα τη συζήτηση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 13-02-20 στις 03:41.

  14. #6794
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έχουν αυτό το χαρτί, το να ζητάνε το οποιοδήποτε πιστοποιητικό γάμου το θεωρώ τουλάχιστον βλακώδες και intrusive για τους λόγους που ανέφερε ο Lewton (η κανονική οικογένεια). Ψιλοπράγματα γι αυτούς.
    ισως να έχεις δίκιο. δεν ξέρω. Πάντως και εδώ Λουξεμβούργο, δεν μετρά για τις τοπικές αρχές το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (μητρώο δήμου), και ζητάνε πιστοποιητικού γάμου και γεννήσεως τέκνων. Μια απο τα ίδια δηλαδή. Εαν γραφτείς μια φορά, με τα πιστοποιητικά αυτά, μετά μπορείς να χρησιμοποιείς πιστοποιητικό δήμου (απο το Λουξεμβούργο). Μου φαίνεται παρόμοια περίπτωση. Η πρώτη εγγραφή, σε άλλη χώρα, απαιτεί πιστοποιητικά γάμου και γεννήσεων. Ισως έτσι είναι φτιαγμένο απο τις διακρατικές συμφωνίες αναγνώρισης.

  15. #6795
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να πιστεύω ότι στην Ελλάδα με τόσους μετανάστες και πολιτικούς γάμους, παιδί δεν αναγνωρίζεται χωρίς θρησκευτικό γάμο. Ναι είμαστε λίγο πίσω αλλά μεταξύ πολλών κακών από την ΕΕ έχουν γίνει και κάποια καλά όπως η εναρμόνιση σε πολιτικά ζητήματα σε τριτοκοσμικές χώρες.
    Θα συμφωνήσω. Απ'όσο γνωρίζω η ελληνική νομοθεσία αναγνωρίζει ως γονέα την μητέρα που γεννάει το παιδί και τον πατέρα στις ακόλουθες περιπτώσεις:
    - αυτομάτως εντός θρησκευτικού γάμου ή πολιτικού γάμου (από το 1982, 1 χρόνο μετά την ένταξη στην ΕΟΚ) ή συμφώνου συμβίωσης (από το 2008), προσκομίζοντας το σχετικό έγγραφο. Αν είναι άλλος ο βιολογικός πατέρας από τον σύζυγο/σύμβιο, τότε πρέπει δικαστικά να προσβληθεί η πατρότητα και μετά να γίνει η συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης.
    - με συμβολαιογραφική πράξη (με μια μόλις επίσκεψη σε συμβολαιογράφο 10-20 λεπτών)
    - με δικαστική απόφαση

    Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος περί συμφώνου συμβίωσης αλλά με τον πολιτικό γάμο ασυζητητί γίνεται αναγνώριση τέκνων. Δεν θεωρώ ότι είναι τόσο πια γραφειοκρατική ή χρονοβόρα η διαδικασία στην Ελλάδα, αν και ομολογώ ότι δε γνωρίζω την διαδικασία για τους κατοίκους εξωτερικού, χωρίς να σημαίνει ότι δε χωράει βελτίωση (από τα τέλη Φλεβάρη ξεκινάει και η ηλεκτρονική δήλωση στα μαιευτήρια, για να μην χρειάζεται επίσκεψη σε άλλη υπηρεσία). Μακάρι πάντως η διαδικασία δήλωσής/αναγνώρισης, και το <0.001% του χρόνου (από την σύλληψη έως την ενηλικίωση) που θα χρειαστεί για να γίνει, να αποτελέσει το μοναδικό πρόβλημα ενός ζευγαριού που μεγαλώνει ένα παιδί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 13-02-20 στις 05:31.

Σελ. 453 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 433443448451452453454455458463473 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας