Σελ. 108 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 8898103106107108109110113118128 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.606-1.620 από 8099
  1. #1606
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wilfred Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ, lewton για πες περί χαρατσιού. Νόμιζα πως είναι πρακτικά αδύνατο να το πληρώσεις καθώς δέχεται μηνιαίες προσαυξήσεις.

    Κι απ' όσο ξέρω η πληρωμή του ποσού δε σε απαλάσσει καθώς και πάλι θα πρέπει να παρουσιαστείς. Τα ξέρω λάθος;

    (Γενικά πείτε όσοι το έχετε ''φάει'', τι γίνεται...)
    Kοίτα, εγώ από την αρχή (άνοιξη του 2012) τα πληρώνω γιατί δεν ήθελα να βαρέσουν κανένα εγκεφαλικό οι γονείς μου αν πήγαινε η εφορία και τους κάνει παρατήρηση.
    Από εκεί και ύστερα, δε με ενδιαφέρει να επιστρέψω ποτέ να ζήσω στην Ελλάδα οπότε δε με ενδιαφέρει αν ο νόμος λέει ότι αν ποτέ γυρίσω θα πρέπει να παρουσιαστώ.

    Όσον αφορά την πληρωμή, το ποσό προσαυξάνεται κατά 1% το μήνα. Αυτό που βλέπω είναι ότι κάθε μήνα που περνάει ένα επιπλέον 0,9% πάει για προσαυξήσεις. Δηλαδή όταν έβαλα τα πρώτα 400€ τον πρώτο μήνα, πήγαν όλα σε αποπληρωμή του χρέους. Τον επόμενο το 0,9% πήγε σε προσαυξήσεις. Τον επόμενο το 1,8%. Την τελευταία φορά πέρασα το 10%. Έχω πληρώσει 4 χιλιάρικα μέχρι στιγμής και το ποσό που χρωστάω είναι κάπου στα 2200€. Αλλά πλέον θα μειώσω κατά πολύ το ποσό που στέλνω (ίσως το κάνω 300€/δίμηνο) γιατί βλέπω το κανόνι να έρχεται στην Ελλάδα. Ήθελα να μειώσω το χρέος σημαντικά όσο η προσαύξηση είναι χαμηλότερη από 10%, και πλέον μπορώ να τηρήσω στάση αναμονής. Εκτός αυτού η εφορία στον τόπο κατοικίας των γονιών μου έκλεισε (άρα πρέπει κάποια στιγμή να ασχοληθώ να μάθω αν γίνεται πληρωμή από e-banking) και είχαμε πολλά οικογενειακά προβλήματα το τελευταίο τετράμηνο που σημαίνουν ότι πλέον και οι γονείς μου δεν ενδιαφέρονται αν πληρώνω ή αν χρωστάω στο χρεοκηπημένο ελληνικό δημόσιο.

  2. #1607
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    lewton Οταν με το καλό θα πλήρεις τα κριτήρια για μονιμος κατοικος εξωτερικού να κάνεις τα χαρτιά σου, θα πάρεις τα λεφτα του προστίμου - σε τι νόμισμα δεν ξέρω - πίσω
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #1608
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    lewton Οταν με το καλό θα πλήρεις τα κριτήρια για μονιμος κατοικος εξωτερικού να κάνεις τα χαρτιά σου, θα πάρεις τα λεφτα του προστίμου - σε τι νόμισμα δεν ξέρω - πίσω
    Αυτό το έχεις δει κάπου γραμμένο;
    Απίστευτο μου ακούγεται.
    Εννοείται ότι δε θα με χαλάσει καθόλου αν ξαφνικά σε καμια δεκαριά χρόνια σκάσουν από το πουθενά 6 χιλιάδες ευρώ (βέβαια επειδή δε θα είναι ευρώ οπότε θα μου είναι άχρηστα όπου θα βρίσκομαι τότε - απλά θα τα αφήσω σε έναν ελληνικό λογαριασμό για τις βόλτες μου στα πάτρια εδάφη ).

  4. #1609
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το έχεις δει κάπου γραμμένο;
    Απίστευτο μου ακούγεται.
    Εννοείται ότι δε θα με χαλάσει καθόλου αν ξαφνικά σε καμια δεκαριά χρόνια σκάσουν από το πουθενά 6 χιλιάδες ευρώ (βέβαια επειδή δε θα είναι ευρώ οπότε θα μου είναι άχρηστα όπου θα βρίσκομαι τότε - απλά θα τα αφήσω σε έναν ελληνικό λογαριασμό για τις βόλτες μου στα πάτρια εδάφη ).
    ΦΕΚ Β΄ 517/5.4.2011

    Άρθρα 2 (Βεβαίωση και είσπραξη του χρηματικού προστίμου, που επιβάλλεται στους ανυπότακτους, λιποτάκτες) &
    3 (∆ιαδικασία επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων)

    Τώρα η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα ότι αν πάψεις να είσαι ανυπότακτος θεωρείται ότι δεν χρειαζόταν να καταβάλεις τα 6000 (για να μπεις στο Άρθρο 3). Αλλά νομίζω ότι αυτό υπονοείται. Επιπλέον το ότι επιστρέφεται το άκουσα και από φίλο που το είχε ψάξει (με προξενεία & στρατολογίες) γιατί τον ενδιέφερε. Τελικά όμως δεν χρειάστηκε να συμβεί κάτι τέτοιο για να σου πω αν ισχύει στην πράξη.

    Εγώ δεν το έψαξα παραπάνω γιατί δεν με απασχολούσε/απασχολεί άμεσα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #1610
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΦΕΚ Β΄ 517/5.4.2011

    Άρθρα 2 (Βεβαίωση και είσπραξη του χρηματικού προστίμου, που επιβάλλεται στους ανυπότακτους, λιποτάκτες) &
    3 (∆ιαδικασία επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων)

    Τώρα η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα ότι αν πάψεις να είσαι ανυπότακτος θεωρείται ότι δεν χρειαζόταν να καταβάλεις τα 6000 (για να μπεις στο Άρθρο 3). Αλλά νομίζω ότι αυτό υπονοείται. Επιπλέον το ότι επιστρέφεται το άκουσα και από φίλο που το είχε ψάξει (με προξενεία & στρατολογίες) γιατί τον ενδιέφερε. Τελικά όμως δεν χρειάστηκε να συμβεί κάτι τέτοιο για να σου πω αν ισχύει στην πράξη.

    Εγώ δεν το έψαξα παραπάνω γιατί δεν με απασχολούσε/απασχολεί άμεσα.
    το κράτος, το Ελληνικό κράτος, υπονοεί οτι μπορεί και να σου δώσει τα λεφτά σου πίσω;

    εδώ δεν δίνει επιστροφές φόρου και λοιπά που λέει βάση νόμου ότι είναι υποχρεωμένο να σου δώσει.....εσύ λες να δώσει εκείνα που υπονοεί; lol
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  6. #1611
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κράτος, το Ελληνικό κράτος, υπονοεί οτι μπορεί και να σου δώσει τα λεφτά σου πίσω;

    εδώ δεν δίνει επιστροφές φόρου και λοιπά που λέει βάση νόμου ότι είναι υποχρεωμένο να σου δώσει.....εσύ λες να δώσει εκείνα που υπονοεί; lol
    και άλλα "υπονοούνται". Π.χ. ότι αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού θα σε αφήσουν να βγεις από τη χώρα στην περίπτωση που επιστρέψεις (αλλά όλοι σε διαβεβαιώνουν ότι θα σε αφήσουν). Με τον όρο "υπονοώ" εννοώ επίσης ότι μπορεί να υπάρχει και κάποιος νόμος που καλύπτει την περίπτωση που δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου.

    υγ: άλλο το τι υποχρεούνται να κάνει και άλλο το τι κάνει το κράτος. Επιπλέον η σοβαρή & εποικοδομητική απάντηση όταν παραθέτω ΦΕΚ δεν είναι rolf. Αν είναι έτσι να μην σπάω και εγώ τα αρχίδια μου και να πάω να βάλω κανένα αστείο βιντεάκι.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #1612
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και άλλα "υπονοούνται". Π.χ. ότι αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού θα σε αφήσουν να βγεις από τη χώρα στην περίπτωση που επιστρέψεις (αλλά όλοι σε διαβεβαιώνουν ότι θα σε αφήσουν). Με τον όρο "υπονοώ" εννοώ επίσης ότι μπορεί να υπάρχει και κάποιος νόμος που καλύπτει την περίπτωση που δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου.

    υγ: άλλο το τι υποχρεούνται να κάνει και άλλο το τι κάνει το κράτος. Επιπλέον η σοβαρή & εποικοδομητική απάντηση όταν παραθέτω ΦΕΚ δεν είναι rolf. Αν είναι έτσι να μην σπάω και εγώ τα αρχίδια μου και να πάω να βάλω κανένα αστείο βιντεάκι.

    μην το παίρνεις προσωπικά. οι νόμοι είναι αυτοί που είναι και μπράβο σου που ασχολήθηκες να βρεις το ΦΕΚ. απλά όταν βλεπω τις φράσεις: κράτος - υπονοεί - επιστροφή χρημάτων σε πολίτη, κάτι γίνεται με τους νευρώνες μου.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #1613
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Ενδιαφέρον παιδιά, σας ευχαριστώ.
    Θα το ψάξω σε 10 χρόνια που θα με ενδιαφέρει.

  9. #1614
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    7 συνεχή χρόνια βιοπορισμού
    στο όμηροι υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  10. #1615
    Εγγραφή
    12-03-2013
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ναι να επιστραφουν δε νομιζω. μην κοροιδευομαστε.

    το θεμα ειναι πως υποτιθεται οτι υπαρχει κινδυνος να ξαναφας το 6χιλιαρο αν δεν παρουσιαστεις κι αφου το πληρωσεις. αν ισχυει κι αυτο, μαλλον τρελοχαρτο =)

  11. #1616
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    80 Mbps / 20 Mbps
    ISP
    BT
    SNR / Attn
    3.6(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε όλους!
    Δεν έχω διαβάσει τις 108 σελίδες ακόμα, αλλά θα το κανω σιγά σιγά!

    Lewton πιστεύω ότι είσαι ο κατάλληλος να με βοηθήσει διαφωτίσει σε μερικά θεματάκια!
    Διαβάζοντας το θεμά εδώ.
    είδα ότι έκανες μεταπτυχιακό στην Ελβετία και αν κατάλαβα καλά ζεις ακόμα εκεί.

    Από Σεπτέμβριο ξεκινάω κι εγώ μεταπτυχιακό στην Ζυρίχη (1.5 χρόνο είναι) και σκέφτομαι μήπως πάρω μαζί μου αυτοκίνητο (αφού εδώ το έχουμε παρκαρισμένο από όταν χάσαμε τον πατέρα μου και δεν το χρησιμοποιούμε)!

    Πιστεύεις συμφέρει να πάω με αυτό και να το έχω στην Ελβετία;(Δεδομένου ότι δεν θα δουλεύω αλλά θα είμαι για μεταπτυχιακό)

    σε ευχαριστώ
    Κωνσταντίνος

  12. #1617
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasls Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!
    Δεν έχω διαβάσει τις 108 σελίδες ακόμα, αλλά θα το κανω σιγά σιγά!

    Lewton πιστεύω ότι είσαι ο κατάλληλος να με βοηθήσει διαφωτίσει σε μερικά θεματάκια!
    Διαβάζοντας το θεμά εδώ.
    είδα ότι έκανες μεταπτυχιακό στην Ελβετία και αν κατάλαβα καλά ζεις ακόμα εκεί.

    Από Σεπτέμβριο ξεκινάω κι εγώ μεταπτυχιακό στην Ζυρίχη (1.5 χρόνο είναι) και σκέφτομαι μήπως πάρω μαζί μου αυτοκίνητο (αφού εδώ το έχουμε παρκαρισμένο από όταν χάσαμε τον πατέρα μου και δεν το χρησιμοποιούμε)!

    Πιστεύεις συμφέρει να πάω με αυτό και να το έχω στην Ελβετία;(Δεδομένου ότι δεν θα δουλεύω αλλά θα είμαι για μεταπτυχιακό)

    σε ευχαριστώ
    Κωνσταντίνος
    A όχι, εγώ δε σπούδασα στην Ελβετία. Εγώ σπούδασα σε φθηνά μέρη και ήρθα στην ακριβή Ελβετία για να εργαστώ (γιατί ο λόγος μισθών/κόστους ζωής είναι ασύγκριτα καλύτερος από οπουδήποτε αλλού στην Ευρώπη με μόνη πιθανή εξαίρεση την Νορβηγία που δε με ενδιαφέρει σαν μέρος γιατί θέλω να έχω ημέρα και νύχτα όλο το χρόνο).

    Όσον αφορά το αυτοκίνητο, που θα σπουδάσεις και που θα μείνεις; Ενδέχεται να μη μπορείς να το παρκάρεις δωρεάν και να πρέπει να το μετακινείς κάθε 1,5 ώρα. Θα έλεγα να ξεκαθαρίσεις που θα μένεις και να ρωτήσεις τη γνώμη όσων είναι στη Ζυρίχη, πχ του John dubi.
    Είναι κάτι που πραγματικά εξαρτάται από την κοινότητα όπου μένεις, οπότε εγώ σε αυτό το θέμα δε μπορώ να βοηθήσω αξιόπιστα.

  13. #1618
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    80 Mbps / 20 Mbps
    ISP
    BT
    SNR / Attn
    3.6(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το αυτοκίνητο, που θα σπουδάσεις και που θα μείνεις; Ενδέχεται να μη μπορείς να το παρκάρεις δωρεάν και να πρέπει να το μετακινείς κάθε 1,5 ώρα. Θα έλεγα να ξεκαθαρίσεις που θα μένεις και να ρωτήσεις τη γνώμη όσων είναι στη Ζυρίχη, πχ του John dubi.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
    Θα μένω σίγουρα Ζυρίχη γιατί θα σπουδάζω στο ETH και UZH. Καθώς και στην Αθήνα μετακινούμε με ποδήλατο (παρόλο που μένω Άνω Ιλίσια κι έχει πολύ ανηφόρα), σίγουρα και εκεί είτε θα αγοράσω κανένα μεταχειρισμένο
    Τώρα για το αυτοκίνητο έχω αρχίσει να το ψάχνω από τώρα (αν και θα πάω τον Σεπτέμβριο) γιατί αν τελικά δεν συμφέρει θα πρέπει να κοιτάξω μήπως καταφέρουμε και το πουλήσουμε.
    Θα ρώτησω τον "John dubi" για περισσότερες πληροφορίες για την Ζυρίχη

    σε ευχαριστώ και πάλι

  14. #1619
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ακριβώς.
    Το πληρώνω και εγώ αυτό το χαράτσι ανυποταξίας και δε με χαλάει καθόλου. Στέλνω 400€ το μήνα στην Ελλάδα για αυτό, τα οποία εν πάση περιπτώσει απλά θα τα αποταμίευα. Ήδη αποταμιεύω too much και μάλιστα σκέφτομαι ότι πρέπει να βρω κάτι να τα κάνω πριν έρθει και η σειρά της Ελβετίας να μας κουρέψει.
    <παγκόσμια πρωτοτυπία>
    Στέλνεις λεφτά από την Ελβετία στην Ελλάδα;
    </παγκόσμια πρωτοτυπία>

  15. #1620
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οποιος εχει την καλοσυνη, ας επεξηγησει λιγο τι ειναι καλυτερο να κανω...


    Μου εξηγει καποιος λιγο περισσοτερο για τα συστηματα με τη διαχειριση προφιλ υποψηφιων, αναρτησης cv στις πλατφορμες των εταιριων?
    Ειμαι, κακώς κατά ορισμένους, οπαδός των spontaneous applications.
    Αν βρεθει κατι για μενα, καλως. Αλλιως, ας συρταριασουν το cv μου.
    Ομως, πολλές εταιριες, οι μεγαλυτερες στα σιγουρα, εχουν τα δικα τους συστηματα.

    Κανε εγγραφη μου λενε, υπεβαλε εκει το cv σου, και θα σου φερει θεσεις που ταιριαζουν στο προφιλ σου.
    Μα ετσι, ουσιαστικα δεν με εξαναγκαζουν να υποβαλλω αιτημα για συγκεκριμενη θεση?
    Παλιοτερα, εστελνες το cv και την εκανε αυτη τη δουλεια ο HR manager της καθε εταιριας.
    Τωρα, για καθε εταιρια που στελνω cv, πρεπει εγω να κοιταζω αν κατι μου ταιριαζει, και να υποβαλλω?
    Αν ειναι ετσι, και για δεκαδες εταιριες, δεν πρεπει κανεις να κανει αλλη δουλεια, αλλα να κοιτα συνεχεια αγγελιες θεσεων εργασιας στην καθε πλατφορμα εταιριας.
    Δεν ξερω, το βρισκω αρκετα complicated οπως εχει δομηθει το ολο συστημα. Το ξερω, ισως ετσι εχει γινει πια, αλλα θελει πολυ χρονο και η παρακολουθηση ειναι δυσκολη νομιζω.

    Και πειτε μου, μηπως το εκτιμω λαθος: φτιαχνοντας προφιλ καπου, δεν πρεπει να παρακολουθω καθε μερα τις αγγελιες που βγαινουν; Πιθανως ερχονται ειδοποιησεις στο mail βεβαια αν κατι ταιριαζει, αλλα ποσο καλο matching κανουν αυτα τα αυτοματοποιημενα συστηματα αν δεν μπει ανθρωπινο ματι, ειτε απο εμενα, είτε απο καποιον HR manager?
    Και ουσιαστικα, κανοντας προφιλ καπου, πόσο μπορω να θεωρω οτι κανω spontaneous application? Αφου με βαζει 'μεσα' στο συστημα, και μετα παιζει 'matching' με το τι υπαρχει διαθεσιμο. Αρα, ή θα ψαχνεις μονος και θα πρεπει να μπεις στη λογικη, οτι υποβαλλω αιτημα για συγκεκριμενη θεση, ή δεν εχει νοημα να κανω εγγραφη ως spontaneous applicant.

    Αν επιμεινω στην spontaneous λογικη, μηπως τελικα ειναι καλυτερο να στελνω mail μονο σε εταιριες που δινουν email για επικοινωνια με το HR τους και δεν εχουν τετοιες πλατφορμες;

Σελ. 108 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 8898103106107108109110113118128 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας