Σελ. 522 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 502512517520521522523524527532 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.816-7.830 από 8099
  1. #7816
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα.
    Ο συγγενής του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, μένει Ελλάδα. Όταν τον συνάντησα μου έλεγε ότι θα πάω με ESTA. Πριν λίγο όμως υπάλληλος του εστιατορίου απ' όσα μου είπε ο αδερφός του με τον οποίο μίλησα, διέψευσε τα όσα μου έλεγε ο εν Ελλάδι συγγενής του ιδιοκτήτη του εστιατορίου.

    Ο υπάλληλος πήγε εκεί με βίζα κι όχι με ESTA!!!
    Εν τώ μεταξύ η συνεννόηση με τον συγγενή του ιδιοκτήτη των εστιατορίων ήταν ολίγον τι κωμικοτραγική και την περισσότερη ώρα μου μιλούσε για άσχετα πράγματα (θρησκεία, φιλοσοφία, τσιπακια) και έπρεπε να τον διακόψω για να πάρω τις απαραίτητες πληροφορίες.
    Για λίγη ώρα ήρθε και συγγενής της μάνας μου που γνώριζε και αυτόν στην Ελλάδα και τον αδερφό του στην Αμερική.
    Αύριο θα καλέσω σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο ουσιαστικά για να επιβεβαιώσω το λογικό. Δλδ δεν είναι δυνατόν να πας με ESTA για δουλειά στις ΗΠΑ ! Κι εγώ γνώριζα ότι ήθελες πρόσκληση και βίζα εργασίας κι όχι για ESTA που επέμενε ο αδερφός του ιδιοκτήτη!
    Αθάνατη Ελληνική μλκ !
    Τετοιου ειδους συνεργασια ειναι καταδικασμενη να αποτυχει, συν τις συνεπειες που σου εξηγησαν ηδη.
    Καλυτερα να μπλεκεις με εργοδοτες που τηρουν καποια στανταρς, ο συγκεκριμενος πιο πολυ για μπαρμπα-Θωμας μου ακουγεται...

  2. #7817
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τετοιου ειδους συνεργασια ειναι καταδικασμενη να αποτυχει, συν τις συνεπειες που σου εξηγησαν ηδη.
    Καλυτερα να μπλεκεις με εργοδοτες που τηρουν καποια στανταρς, ο συγκεκριμενος πιο πολυ για μπαρμπα-Θωμας μου ακουγεται...
    Κυρ-Παντελής είναι και μάλιστα από τους χειρότερους.

  3. #7818
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ότι θα το έκανα άλλωστε δεν έχω παιδιά, αλλά τα γράφουμε αυτά με την άνεση αυτών των σπουδών που έχουμε λάβει. Γενικά η γνώση σε κάνει να αναθεωρείς πολλά πράγματα. Φαίνεται σε όλες τις στατιστικές.


    Επίσης για μένα, το σημερινό 40ωρο είναι πολύ πιο αγχωτικό από το 40ωρο πριν τους υπολογιστές. Οι υπολογιστές έχουν χαλάσει την δουλειά γραφείου κατά την γνώμη μου. Και οι άνθρωποι είχαν πολύ περισσότερη υπομονή.
    Δεν έχουν σχέση οι σπουδές μου. Κακώς οι γονείς μου, εργάτες, έλιωσαν τα πόδια τους σε τέτοιο σημείο.

    Ναι εμένα με βόλεψε αλλά δεν έχει να λέει.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #7819
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχουν σχέση οι σπουδές μου. Κακώς οι γονείς μου, εργάτες, έλιωσαν τα πόδια τους σε τέτοιο σημείο.

    Ναι εμένα με βόλεψε αλλά δεν έχει να λέει.
    Καλά δεν απάντησα αυστηρά σε σένα αλλά στην γενικότερη θέση μιας σπουδασμένξς γενιάς που επίσης δεν θα θυσιαστεί. Για μένα οι σπουδές είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας και εύκολα λέμε "ε όχι και έτσι"

  5. #7820
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Ο κυριος λογος που οι Ελληνες τρωνε τη μιση τους ζωη στις σπουδες ειναι επειδη η προσφορα εργασιας ειναι μικρη κι η ζητηση μεγαλη, μπας και αποκτησουν ανταγωνιστικο πλεονεκτημα.
    Πραγματικα οταν βλεπω το ενα μετα το αλλο μεταπτυχιακο σε βιογραφικα, χωρις λογικη κι απλα να υπαρχει το χαρτι, αυτο με τρελαινει.

    Εγω παντως και χωρις πτυχιο, μια χαρα εξελισσομαι στο δικο μου τομεα.
    Αν βγειτε λιγο πιο εξω θα δειτε οτι οι σπουδες δεν ειναι το παν, το παν ειναι να προσαρμοζεσαι και να παιρνεις διαρκως εμπειρια.

  6. #7821
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ισχύει. Ειδικά άμα έχεις πλάτες, μέχρι και Βρυξέλλες να φτιάχνεις WordPress φτάνεις.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #7822
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.368
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κυριος λογος που οι Ελληνες τρωνε τη μιση τους ζωη στις σπουδες ειναι επειδη η προσφορα εργασιας ειναι μικρη κι η ζητηση μεγαλη, μπας και αποκτησουν ανταγωνιστικο πλεονεκτημα.
    Πραγματικα οταν βλεπω το ενα μετα το αλλο μεταπτυχιακο σε βιογραφικα, χωρις λογικη κι απλα να υπαρχει το χαρτι, αυτο με τρελαινει.

    Εγω παντως και χωρις πτυχιο, μια χαρα εξελισσομαι στο δικο μου τομεα.
    Αν βγειτε λιγο πιο εξω θα δειτε οτι οι σπουδες δεν ειναι το παν, το παν ειναι να προσαρμοζεσαι και να παιρνεις διαρκως εμπειρια.
    Τα πτυχία είναι για τις πρώτες 1-2 δουλειές.
    Μετά μετράει μόνο η προϋπηρεσία και πόσο εξειδικευμένος είσαι σε κάτι.

    Αυτό που κάνω τα τελευταία 5 χρόνια δεν το σπουδασα και δεν έχει καν σχολή για αυτό, αλλά μου επέτρεψε να διπλασιασω τον μισθό μου 2 φορές τα τελευταία χρόνια σε σχέση με αυτό που ήταν πιο κοντά στις σπουδές μου.

    Βέβαια όλοι πρέπει να ξεκινήσουμε από κάπου και η σχολή δίνει μια κατεύθυνση.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #7823
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πτυχία είναι για τις πρώτες 1-2 δουλειές.
    Μετά μετράει μόνο η προϋπηρεσία και πόσο εξειδικευμένος είσαι σε κάτι.

    Αυτό που κάνω τα τελευταία 5 χρόνια δεν το σπουδασα και δεν έχει καν σχολή για αυτό, αλλά μου επέτρεψε να διπλασιασω τον μισθό μου 2 φορές τα τελευταία χρόνια σε σχέση με αυτό που ήταν πιο κοντά στις σπουδές μου.

    Βέβαια όλοι πρέπει να ξεκινήσουμε από κάπου και η σχολή δίνει μια κατεύθυνση.
    Συμφωνω απολυτα.

  9. #7824
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πτυχία είναι για τις πρώτες 1-2 δουλειές.
    Μετά μετράει μόνο η προϋπηρεσία και πόσο εξειδικευμένος είσαι σε κάτι.

    Αυτό που κάνω τα τελευταία 5 χρόνια δεν το σπουδασα και δεν έχει καν σχολή για αυτό, αλλά μου επέτρεψε να διπλασιασω τον μισθό μου 2 φορές τα τελευταία χρόνια σε σχέση με αυτό που ήταν πιο κοντά στις σπουδές μου.

    Βέβαια όλοι πρέπει να ξεκινήσουμε από κάπου και η σχολή δίνει μια κατεύθυνση.
    Αυτό ακριβώς. Με μηδέν προϋπηρεσία και χωρίς κανένα χαρτί, καλή τύχη. Μετά την πρώτη πενταετία εργασίας όμως, τα πτυχία απλά προσθέτουν σειρές στο βιογραφικό.

  10. #7825
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Μπορεί να μην χρειάζεται σχετικό πτυχίο αλλά η ύπαρξη ενός πτυχίου παίζει ρόλο. Για πολλούς εργοδότες έχει σημασία. Και εξαρτάται την δουλειά. Μηχανικός δεν γίνεσαι, υπογραφή δεν βάζεις χωρίς τα σχετικά πτυχία. Και πολλά άλλα πτυχία. Δεν είναι όλα πληροφορική.

  11. #7826
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εννοείται, το ίδιο και γιατρός και ένα σωρό άλλα. Προφανώς δε συζητάμε το να μην πληροίς τα τυπικά κριτήρια που απαιτούνται σε μία εργασία.

  12. #7827
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.368
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Μπορεί να μην χρειάζεται σχετικό πτυχίο αλλά η ύπαρξη ενός πτυχίου παίζει ρόλο. Για πολλούς εργοδότες έχει σημασία. Και εξαρτάται την δουλειά. Μηχανικός δεν γίνεσαι, υπογραφή δεν βάζεις χωρίς τα σχετικά πτυχία. Και πολλά άλλα πτυχία. Δεν είναι όλα πληροφορική.
    Μα δεν αναφερόμαστε σε δουλειές που προϋποθέτουν διπλώματα. Λες κάποιος ορκωτός ελεγκτης να μπορεί να υπογράψει ισολογισμούς χωρίς τις πιστοποιήσεις;
    Αλλά για πολλές άλλες δεκάδες θέσεις σε σύγχρονες εταιρίες, κανένα χαρτί δε χρειάζεται.
    Και μιλάμε για: μάρκετινγκ, project management, developers, designers, affiliate managers, content managers, qa engineers, analysts, customer support κλπ
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #7828
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Σε ρόλους πιο τεχνικούς (τύπου software engineer) είναι και πιο πιθανό κάποιος να φτιάξει, από καθαρό "κάψιμο", κάποιο αξιόλογο side project και να προσληφθεί μόνο μ' αυτό, χωρίς πτυχίο. Σε οτιδήποτε άλλο, από product έως support, είθισται να υπάρχει η έννοια του πτυχίου σαν κυματοθραύστης αν μη τι άλλο στα συνήθως πολλά applications για junior level θέσεις.

    Φυσικά, κάποια χρόνια μετά γίνεται διακοσμητικό (αν και πιστεύω ότι τα ATS systems κτλ που χρησιμοποιούνται κατά κόρον συνεχίζουν να είναι ρυθμισμένα ώστε να συνυπολογίζουν το αν υπάρχουν πτυχία κτλ - άσχετα αν ο άνθρωπος recruiter μπορεί να έχει άλλη άποψη) αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει και το "τα πάντα είναι άχρηστα, δουλειά βρίσκεις και χωρίς οτιδήποτε".

    Ναι, βρίσκεται η άκρη, αλλά υπάρχει σκληρή δουλειά on the way there (για παράδειγμα, φίλος εξαιρετικός μηχανικός δικτύων και άνθρωπος, που τύποις -πιο μικρός- είχε πτυχίο ΙΕΚ κάτι - ξόδεψε πάρα πολύ προσωπικό χρόνο, κόπο και χρήματα και κατέληξε να έχει πολλαπλές πιστοποιήσεις επιπέδου CCIE. Πλέον, σίγουρα κανείς δεν νοιάζεται για το τι έκανε πριν κάτι δεκαετίες. Αλλά δεν ήταν κάτι που μπορεί να γίνει αυτόματα. Μπορεί να του είχαν πάει αλλιώς τα πράγματα και σήμερα να ήταν π.χ. team leader σε customer support, με μικρότερες απολαβές και ευθύνες.)
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  14. #7829
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται, το ίδιο και γιατρός και ένα σωρό άλλα. Προφανώς δε συζητάμε το να μην πληροίς τα τυπικά κριτήρια που απαιτούνται σε μία εργασία.
    H τοποθέτηση ήταν γενική. Απαντώ και στους άλλους.

  15. #7830
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όταν υπάρχει κύμα αιτήσεων αρχικά, κάπως αυτοματοποιημένα, πρέπει να γίνει ένα ξεκαθάρισμα.

    Ο αυτοματισμός αυτός, πως μπορεί να γίνει για έναν ας τον πούμε δυνατό παίχτη, χωρίς πτυχία και χωρίς προϋπηρεσία.

    - - - Updated - - -

    Προφανώς μιλάμε για θέσεις που έχουν πολύ ζήτηση και όχι σε μαγαζάκι της γειτονιάς.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 522 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 502512517520521522523524527532 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας