Σελ. 449 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 429439444447448449450451454459469 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.721-6.735 από 8099
  1. #6721
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    MitsosDaBest σχετικά με τις υποδομές και την τεχνολογία κρατα μικρό καλάθι. Ίσως να με επηρεάζει πολύ η έλλειψη διαφάνειας στις τιμές που κατά βάση θεωρώ και τεχνολογικό αναγραμματισμό. Πάντως η κάλυψη που είχαμε από την at&t ήταν αστεία πάντα σε σχέση με την τιμή.

    Οι άνθρωποι είναι φιλικοί πράγματι και εγώ κάθε φορά που επιστρέφω στο Βέλγιο μου λείπει η παθητική κατανόηση της γλώσσας γύρω μου. Μπορεί βέβαια να χρειαστεί να μάθεις και ισπανικά .

  2. #6722
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν αρρωστήσει κάποιος σοβαρά, θα πρέπει να ξοδέψει ολόκληρη περιουσία σε θεραπείες και νοσοκομεία...
    Αυτό ισχύει αν είσαι ανασφάλιστος, με ασφάλεια πληρώνεις μεν, όχι περιουσίες δε.

  3. #6723
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως, παλιότερα οι ΗΠΑ ήταν από τις κορυφαίες χώρες για μετανάστευση. Πλέον παίζει να μην βρίσκεται ούτε στην πρώτη 20άδα αυτών...

    Αλλά εγώ θέλω να μεταναστεύσω εκεί γιατί:
    *έχω συγγενείς,
    *τεχνολογικά είναι από τις κορυφαίες χώρες
    *σε υποδομές είναι από τις κορυφαίες χώρες
    *υπάρχουν πολλές θέσεις εργασίας για όσους αγαπούν την Πληροφορική
    *η γλώσσα είναι πολύ εύκολη
    *η προσαρμογή είναι πολύ εύκολη (προσωπική εκτίμηση)
    *η χώρα είναι τεράστια σε έκταση με πολλά και διαφορετικά κλίματα (βουνά, θάλασσα, αλλού ψωφόκρυο, αλλού Καλοκαίρι όλο το χρόνο κλπ κλπ, πας και μένεις όπου θες)
    *υπάρχουν πολλές διαφορετικές κουλτούρες μαζεμένες
    *υπάρχουν πολλά πράγματα να περνάς το χρόνο σου (σινεμά, αμέτρητα εμπορικά κλπ)

    και πολλά ακόμα...

    Η ποιότητα ζωής μπορεί να μην φτάνει αυτή της Βόρειας Ευρώπης, αλλά σίγουρα είναι άπειρες φορές καλύτερη από Ελλάδα. Επίσης, οι μέρες αδειών είναι πολύ λιγότερες από Ευρώπη, αλλά αν βγάζεις καλά λεφτά απλά παίρνεις μερικές μέρες αμισθί. Από τα πιο σοβαρά αρνητικά των ΗΠΑ θεωρώ την υγεία, διότι αν αρρωστήσει κάποιος σοβαρά, θα πρέπει να ξοδέψει ολόκληρη περιουσία σε θεραπείες και νοσοκομεία...
    Πρόσεξε τι εύχεσαι, γιατί μπορει να γίνει....

  4. #6724
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έρθεις με προσόντα, περνάς καλά.
    Πόσα Masters και PhD's και δεκαετίες προυπηρεσίας θέλεις για να θεωρείσαι οτι εχεις προσόντα ?

    Χωρίς κάποια δόση ειρωνείας προς εσένα προς θεού. Απλά βλέπω και εγώ εδώ στην πολυεθνική που είμαι Managers με πόσα μεταπτυχιακά και δεν συμμαζεύεται να μην έχουν πραγματικά ιδέα το πως να είναι μανατζερς και leaders.

  5. #6725
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα Masters και PhD's και δεκαετίες προυπηρεσίας θέλεις για να θεωρείσαι οτι εχεις προσόντα ?

    Χωρίς κάποια δόση ειρωνείας προς εσένα προς θεού. Απλά βλέπω και εγώ εδώ στην πολυεθνική που είμαι Managers με πόσα μεταπτυχιακά και δεν συμμαζεύεται να μην έχουν πραγματικά ιδέα το πως να είναι μανατζερς και leaders.
    Μπλέκεις διαφορετικά πράγματα. Τα πτυχία δεν κάνουν τον καλό manager. Αλλά δεν θα συνεχίσω γιατί θα βάλω πολύ χολή.

  6. #6726
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα Masters και PhD's και δεκαετίες προυπηρεσίας θέλεις για να θεωρείσαι οτι εχεις προσόντα ?

    Χωρίς κάποια δόση ειρωνείας προς εσένα προς θεού. Απλά βλέπω και εγώ εδώ στην πολυεθνική που είμαι Managers με πόσα μεταπτυχιακά και δεν συμμαζεύεται να μην έχουν πραγματικά ιδέα το πως να είναι μανατζερς και leaders.
    Δεν έχουν σχέση τα πτυχία. Υπάρχουν πολλές καλές δουλειές που δεν χρειάζονται τίποτα τέτοιο. Το στερεότυπο ότι αν είσαι ικανός και εργατικός στις ΗΠΑ θα πετύχεις, ισχύει ακόμα, κατά τη γνώμη μου. Αρκεί να είσαι ανοιχτόμυαλος και όταν δεις τις ευκαιρίες να τις αρπάξεις.

  7. #6727
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχουν σχέση τα πτυχία. Υπάρχουν πολλές καλές δουλειές που δεν χρειάζονται τίποτα τέτοιο. Το στερεότυπο ότι αν είσαι ικανός και εργατικός στις ΗΠΑ θα πετύχεις, ισχύει ακόμα, κατά τη γνώμη μου. Αρκεί να είσαι ανοιχτόμυαλος και όταν δεις τις ευκαιρίες να τις αρπάξεις.
    Νομίζω σε αυτό το θέμα υπάρχουν περισσότερες ελπίδες από Ευρώπη. Ξέρω ιστορίες στο Βέλγιο αλλά θα πω μια στην οποία Αγγλίδα project manager χωρίς πτυχίο έτρωγε παντού πόρτα γιατί δεν είχε λέει πτυχίο και ξεχνούσαν όλη την προυπηρεσία. Στον τοπικό ΟΑΕΔ της είπαν καθαρίστρια που το λένε κατά βάση σε όλους αυστηρά και μόνο με βάση κάποια γενικά κριτήρια.

  8. #6728
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλέκεις διαφορετικά πράγματα. Τα πτυχία δεν κάνουν τον καλό manager. Αλλά δεν θα συνεχίσω γιατί θα βάλω πολύ χολή.
    Χώσε, χώσε!!!!

  9. #6729
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χώσε, χώσε!!!!
    Όχι Όχι Όχι κρατάω χαρακτήρα

  10. #6730
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    MitsosDaBest σχετικά με τις υποδομές και την τεχνολογία κρατα μικρό καλάθι. Ίσως να με επηρεάζει πολύ η έλλειψη διαφάνειας στις τιμές που κατά βάση θεωρώ και τεχνολογικό αναγραμματισμό. Πάντως η κάλυψη που είχαμε από την at&t ήταν αστεία πάντα σε σχέση με την τιμή.

    Οι άνθρωποι είναι φιλικοί πράγματι και εγώ κάθε φορά που επιστρέφω στο Βέλγιο μου λείπει η παθητική κατανόηση της γλώσσας γύρω μου. Μπορεί βέβαια να χρειαστεί να μάθεις και ισπανικά .
    Κι όμως, αυτό το Σάββατο έδωσα για το πρώτο πτυχίο (Α1) Ισπανικών στο Cervantes! Μαθαίνω Ισπανικά για να μπορώ να συνεννοούμαι ακόμα καλύτερα στις ΗΠΑ (με τις Λστίνες ειδικά ), αλλά και γιατί μου αρέσει σαν γλώσσα.

  11. #6731
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω σε αυτό το θέμα υπάρχουν περισσότερες ελπίδες από Ευρώπη. Ξέρω ιστορίες στο Βέλγιο αλλά θα πω μια στην οποία Αγγλίδα project manager χωρίς πτυχίο έτρωγε παντού πόρτα γιατί δεν είχε λέει πτυχίο και ξεχνούσαν όλη την προυπηρεσία. Στον τοπικό ΟΑΕΔ της είπαν καθαρίστρια που το λένε κατά βάση σε όλους αυστηρά και μόνο με βάση κάποια γενικά κριτήρια.
    Δηλαδή θες να μας πεις ότι είχε καλή προϋπηρεσία,αλλά λόγω έλλειψης πτυχίων δεν έβρισκε πλέον καλές δουλειές;
    Γιατί αν δεν είχε καθόλου προϋπηρεσία πριν αλλάζει εντελώς το πράγμα.

    Πλέον με όσες εταιρίες έχω μιλήσει για κάποια θέση, μόνο προϋπηρεσία μετράει και ο χαρακτήρας. Ειδικά για digital marketing.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #6732
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Πάντως αυτό που έχω δει είναι ότι έχουν σταματήσει οι εταιρίες να φέρνουν κόσμο και αν δεν έχεις πρασινη κάρτα / social security number δεν ασχολούνται. Εκεί που έχει καλά και χαζά λεφτά Αμερική είναι STEM + έστω και χαμηλό US / ΝΑΤΟ security clearense που το πρώτο level το έχουμε όσοι έχουμε πάει στρατό, αν κάποιος έχει κάνει και έφεδρος ή έχει υπηρετήσει σε κάποια αντίστοιχη υπηρεσία έχει και το δεύτερο.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  13. #6733
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θες να μας πεις ότι είχε καλή προϋπηρεσία,αλλά λόγω έλλειψης πτυχίων δεν έβρισκε πλέον καλές δουλειές;
    Γιατί αν δεν είχε καθόλου προϋπηρεσία πριν αλλάζει εντελώς το πράγμα.

    Πλέον με όσες εταιρίες έχω μιλήσει για κάποια θέση, μόνο προϋπηρεσία μετράει και ο χαρακτήρας. Ειδικά για digital marketing.
    Δεν θέλω να σας πω, το έγραψα. Δεν έβρισκε δουλειά με βάση την προϋπηρεσία της και δεν συζητάμε για καλή ή όχι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Εκεί που έχει καλά και χαζά λεφτά Αμερική είναι STEM + έστω και χαμηλό US / ΝΑΤΟ security clearense που το πρώτο level το έχουμε όσοι έχουμε πάει στρατό, αν κάποιος έχει κάνει και έφεδρος ή έχει υπηρετήσει σε κάποια αντίστοιχη υπηρεσία έχει και το δεύτερο.
    Ναι ε; Ρε την Ελλάδα που φροντίζει το μέλλον των παιδιών της. Έχεις κάποιο σχετικό λινκ; Γιατί δεν θυμάμαι καποιο σχετικό χαρτί πριν ή μετά την θητεία.

  14. #6734
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ε; Ρε την Ελλάδα που φροντίζει το μέλλον των παιδιών της. Έχεις κάποιο σχετικό λινκ; Γιατί δεν θυμάμαι καποιο σχετικό χαρτί πριν ή μετά την θητεία.
    1. https://www.clearancejobs.com/security-clearance-faqs
    2. κατά καιρούς πέφτω σε σχετικές αγγελίες στο glassdoor.
    3. από οτι έχω καταλάβει οποιοσδήποτε εχει υπηρετήσει σε nato force έχει είτε το πρώτο ειτε το δεύτερο επίπεδο. θα πρέπει να πας στην αντίστοιχη υπηρεσία με το απολυτήριο (μεταφρασμένο κλπ) και να μιλήσεις για την αναγνώριση του. δεν το έχω κάνει.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #6735
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλέκεις διαφορετικά πράγματα. Τα πτυχία δεν κάνουν τον καλό manager. Αλλά δεν θα συνεχίσω γιατί θα βάλω πολύ χολή.
    Ειρωνικό ήταν το σχόλιο μου προς τις εταιρείες που κοιτάνε μόνο πτυχία.

Σελ. 449 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 429439444447448449450451454459469 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας