Σελ. 342 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 322332337340341342343344347352362 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.116-5.130 από 8099
  1. #5116
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    για χαρα, με τι ασχολειστε; εχουμε υποκαταστημα στο Leiden (παω αρκετα συχνα) και γενικα καλα βιογραφικα ειναι ευπροσδεκτα
    Χαχα, networking στο forum.
    Demelene καλή τύχη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω φίλους εκεί αλλά δεν νομίζω ότι θέλετε τα ίδια. Πάντως η Χάγη διπλα είναι. Το Ρότερνταμ λίγο πιο μακριά και το Άμστερνταμ λίγο πιο μακρυά. Εξαρτάται η τοποθεσία της εργασίας. Γενικά θέλω και εγώ Ολλανδία και συγκεκριμένα στην Χάγη. Δεν έχουμε ζήσει στις ίδιες πόλεις για να σου δώσω κάποιο σημείο αναφοράς. Ξέρω αρκετά καλά όμως την περιοχή. Ααα ακόμα και η Ουτρέχτη είναι σε λογική απόσταση
    Ευχαριστώ.
    Η τοποθεσία είναι λίγο παραέξω, προς τη θάλασσα. Φοβάμαι ότι θα είναι βαρετή η ζωή, παρόλα αυτά αν σκεφτόμουν μόνος μου θα έκανα αίτηση χθες λόγω του πρεστίζ του οργανισμού αυτού και των benefits (και φυσικά άλλο το να κάνεις αίτηση και άλλο το να σε πάρουν, οι πιθανότητες είναι <5%) αλλά η απόφαση δεν είναι αποκλειστικά δική μου. Για αυτό σας έχω πει να μένετε singles, κάνει καλό στην καριέρα.

  2. #5117
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    OK κανει καλό στη καριερα η μπακουροκατάσταση, αλλά και το ζευγάρωμα προσφέρει ενα risk aversion το οποιο για μερικούς που αλλάζουν τις δουλειες σαν τα πουκαμίσα ίσως να είναι αυτό που χρειάζονται

  3. #5118
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK κανει καλό στη καριερα η μπακουροκατάσταση, αλλά και το ζευγάρωμα προσφέρει ενα risk aversion το οποιο για μερικούς που αλλάζουν τις δουλειες σαν τα πουκαμίσα ίσως να είναι αυτό που χρειάζονται
    Σωστό και αυτό, όπως επίσης και το ότι στο CV φαίνεται πολύ άσχημα να έχεις αλλάξει 5 δουλειές σε 5 χρόνια, το οποίο αποτελεί σημαντικό λόγο για να μείνω εδώ που είμαι μιας και η δουλειά μου αρέσει, το Αμβούργο μου αρέσει, και τα λεφτά είναι ΟΚ.

  4. #5119
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    2000-2500€ το μήνα για Eindhoven, τι λέτε; δεν έχω μιλήσει ακόμα με την οικονομική υπηρεσία να μου πουν ακριβές ποσό.
    Post doc θέση είναι.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #5120
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    postdoc θέσεις εχουν φιξ μισθό εκτός αν είναι "τιμητικό" π.χ. συνδεδεμενο με marie curie grant. Παντου δλδ στην Ολλανδία αυτός ο μισθός θα παιζει, με το ευρος που δινεις να βασιζεται στη προυπηρεσία σου και μόνο. Μην περιμενεις π.χ. το Delft να σου δοσει πιο πολλά απο το TuE. Στη Δανία το postdoc και assistant professor (ίδια κλίμακα) ειναι στα 2700€ στην πιο ψιλη μισθολογική βαθμίδα.

  6. #5121
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Για τη Σουηδία γνωρίζω postdoc που πληρώνεται 37500 σουηδικές κορώνες (μεικτά)

  7. #5122
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    postdoc θέσεις εχουν φιξ μισθό εκτός αν είναι "τιμητικό" π.χ. συνδεδεμενο με marie curie grant. Παντου δλδ στην Ολλανδία αυτός ο μισθός θα παιζει, με το ευρος που δινεις να βασιζεται στη προυπηρεσία σου και μόνο. Μην περιμενεις π.χ. το Delft να σου δοσει πιο πολλά απο το TuE. Στη Δανία το postdoc και assistant professor (ίδια κλίμακα) ειναι στα 2700€ στην πιο ψιλη μισθολογική βαθμίδα.
    Πως ζει κανείς με 2,700€ στη Δανία;
    Υποθέτω 100% καθαρά, έτσι;

    Για Ολλανδία μου είπε η recruiter που με πήρε για τη θέση στο Leiden ότι λόγω του οργανισμού δικαιούμαι να έχω τα 30% του μεικτού μισθού αφορολόγητα (το κάνει η ολλανδική κυβέρνηση για να διευκολύνει skilled expats να μετακομίσουν στη χώρα), αλλά όμως ότι από τα καθαρά που θα παίρνω στο χέρι θα πρέπει να πληρώνω την ασφάλιση υγείας αφού δεν την κρατούν από πριν.
    Επίσης μου είπε ότι με 100€ το μήνα έχεις πλήρη ασφάλιση, να το πιστέψω;
    Στη Γερμανία μου κρατάνε κάπου 350€ το μήνα για να έχω πλήρη ασφάλιση (με μια δωρεάν/υποχρεωτική επίσκεψη το χρόνο στον οδοντίατρο).

  8. #5123
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ζει κανείς με 2,700€ στη Δανία;
    Υποθέτω 100% καθαρά, έτσι;
    Καθαρα στον τραπεζικό λογαριασμό μετά την εκκαθάριση. Μεικτα είναι τα διπλά και υπολογίζεται και η εισφορά συνταξης.

  9. #5124
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2000-2500€ το μήνα για Eindhoven, τι λέτε; δεν έχω μιλήσει ακόμα με την οικονομική υπηρεσία να μου πουν ακριβές ποσό.
    Post doc θέση είναι.
    Λίγα μου ακούγονται αν σκεφτείς ότι τόσα περίπου παίρνει ένας τεταρτοετής PhD student. Για να ζήσεις πάντως στο Άιντχοφεν φτάνουν σίγουρα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Ολλανδία μου είπε η recruiter που με πήρε για τη θέση στο Leiden ότι λόγω του οργανισμού δικαιούμαι να έχω τα 30% του μεικτού μισθού αφορολόγητα (το κάνει η ολλανδική κυβέρνηση για να διευκολύνει skilled expats να μετακομίσουν στη χώρα), αλλά όμως ότι από τα καθαρά που θα παίρνω στο χέρι θα πρέπει να πληρώνω την ασφάλιση υγείας αφού δεν την κρατούν από πριν.
    Επίσης μου είπε ότι με 100€ το μήνα έχεις πλήρη ασφάλιση, να το πιστέψω;
    Στη Γερμανία μου κρατάνε κάπου 350€ το μήνα για να έχω πλήρη ασφάλιση (με μια δωρεάν/υποχρεωτική επίσκεψη το χρόνο στον οδοντίατρο).
    Σωστά αυτά που σου είπε, με τα 100 ευρώ παίρνεις τη βασική ασφάλιση οπότε φυσιοθεραπείες, οδοντίατροι και άλλα είναι έξτρα. Επίσης δίνεις ένα ποσό own risk (κάπου στα 350 το χρόνο για αυτά τα ασφάλιστρα) που στην ουσία πρέπει να καλύψεις από την τσέπη σου πριν αρχίσει να σε πληρώνει η ασφάλεια. Εξαιρούνται οι επισκέψεις στον οικογενειακό γιατρό που καλύπτονται (το να σε παραπέμψει αυτός είναι πολύ πολύ δύσκολο έτσι κι αλλιώς αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία :P).

    Για το Leiden τώρα, επειδή έμενα για 2 χρόνια, μπορώ να πω ότι είναι συμπαθητικό και το γεγονός ότι είναι φοιτητούπολη το κάνει να έχει μια άλφα νυχτερινή ζωή. Στην Ολλανδία θεωρείται από τις τοπ φοιτητούπολεις αλλά σχετικά είναι αυτά. Το πολύ θετικό του είναι ότι είναι στο κέντρο του Ράντσταντ και όλες οι μεγάλες πόλεις (όπου γίνονται πολύ περισσότερα πράγματα) είναι κοντά. Αυτό το κάνει και ακριβή πόλη πάντως, όχι στα επίπεδα Άμστερνταμ και Ουτρέχτης αλλά αμέσως μετά. Προσωπικά από άποψη ζωής, όπως και να το συγκρίνεις με το Αμβούργο χάνει, εκτός κι αν σου φαίνεται φυσιολογικό αν παίρνεις ένα τρένο να πηγαίνεις στο Άμστερνταμ (ενδεχομένως αν μένεις μακριά από το κέντρο στο Αμβούργο να κάνεις την ίδια ώρα να φτάσεις στο κέντρο). Θα μπορούσες να μείνεις και Άμστερνταμ πάντως καθώς τα μεταφορικά ή τουλάχιστον ένα μέρος τους μάλλον θα στα πληρώνει η εταιρία και δεν είναι και τόσο μακριά, ειδικά αν πάρεις κανένα αυτοκίνητο.

    Τέλος, επειδή έχω καταλάβει από που είναι η προσφορά, να ξέρεις γενικά ότι οι θέσεις σε αυτούς τους ευρωπαϊκούς οργανισμούς μπορεί να απέχουν πάρα πολύ από το τι γράφουν στο χαρτί. Κοινώς είναι λίγο δημόσιο και μπορεί να σε πάει πίσω από άποψη καριέρας. Στη θέση σου θα προσπαθούσα να μιλήσω με κάποιον που έχει δουλέψει στο ίδιο τμήμα, πρότζεκτ, ουατέβερ για να πάρω μια εικόνα.

  10. #5125
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Από τη άλλη, αν μεινει κάποια χρόνια νομίζω μονιμοποιείται, οπότε μετά περνά χαλαρά σχετικά και με καλές απολαβές

  11. #5126
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    @doctor_667 ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύ κατατοπιστική απάντηση.
    Με βοήθησες πολύ και με το τελευταίο σχόλιο σχετικά με τις δουλειές σε αυτούς τους οργανισμούς.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη άλλη, αν μεινει κάποια χρόνια νομίζω μονιμοποιείται, οπότε μετά περνά χαλαρά σχετικά και με καλές απολαβές
    Είδα τον εαυτό μου μονιμοποιημένο να μένω στο Leiden σε 5 χρόνια και δε μου άρεσε το prospect. Μάλλον θα μείνω στο FinTech, ελπίζοντας ότι σε λίγα χρόνια θα βγάζουμε καλά λεφτά στη Γερμανία, και λόγω Brexit.

  12. #5127
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα, networking στο forum.
    Demelene καλή τύχη.


    Ευχαριστώ.
    Η τοποθεσία είναι λίγο παραέξω, προς τη θάλασσα. Φοβάμαι ότι θα είναι βαρετή η ζωή, παρόλα αυτά αν σκεφτόμουν μόνος μου θα έκανα αίτηση χθες λόγω του πρεστίζ του οργανισμού αυτού και των benefits (και φυσικά άλλο το να κάνεις αίτηση και άλλο το να σε πάρουν, οι πιθανότητες είναι <5%) αλλά η απόφαση δεν είναι αποκλειστικά δική μου. Για αυτό σας έχω πει να μένετε singles, κάνει καλό στην καριέρα.
    Για την απόσταση με την θάλασσα με ζαχαρώνει η περιοχή της Χάγης. Ομολογουμένος μου έχει λείψει και 1.5 ώρα από το Μέχελεν για την κακάσχημη βέλγικη ακτή δεν λέει. Άσε που ξεκινάς με ήλιο, έχει βρέξει και έχει βγάλει ήλιο ενώ είσαι καθοδόν και φτάνεις εκεί και βρέχει. Και μετά από ξενέρα, αποφασίζει ς να φύγει και βγαίνει ο ήλιος
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  13. #5128
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την απόσταση με την θάλασσα με ζαχαρώνει η περιοχή της Χάγης. Ομολογουμένος μου έχει λείψει και 1.5 ώρα από το Μέχελεν για την κακάσχημη βέλγικη ακτή δεν λέει. Άσε που ξεκινάς με ήλιο, έχει βρέξει και έχει βγάλει ήλιο ενώ είσαι καθοδόν και φτάνεις εκεί και βρέχει. Και μετά από ξενέρα, αποφασίζει ς να φύγει και βγαίνει ο ήλιος
    Welcome to Northern Europe.
    Τι πάει να πει ξενερώνεις και φεύγεις; Eσύ φταίς που δεν επέμεινες, όχι ο καιρός.

  14. #5129
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Το καλό με την Β / Κ Ευρώπη είναι ολα τα μέρη τα οποία αξιζει κάποιος να ζεί είτε ειναι λιμάνια, είτε έχουν μεγάλο ποτάμι να περνάει απο αυτές. Οπότε για όσους έχουμε εμμονή με το υγρό στοιχείο υπάρχει ποικιλία ωστε να κάνουμε επιλογές και με βαση αλλα κριτηρια οπως δουλειες, ποιότητα ζωής κτλ.

  15. #5130
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Welcome to Northern Europe.
    Τι πάει να πει ξενερώνεις και φεύγεις; Eσύ φταίς που δεν επέμεινες, όχι ο καιρός.
    ήμουν νέος τότε και δεν ήξερα!
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 342 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 322332337340341342343344347352362 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας