Σελ. 1 από 538 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 8065
  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να εργαστώ στο εξωτερικό, και θα ήθελα να μάθω τι ισχύει γενικά για την εργασία σε διάφορες χώρες.

    1. Όσον αφορά τη φορολόγηση, προφανώς πρέπει να πληρώνεις φόρο στη χώρα όπου αμοίβεσαι, το θέμα είναι το αν πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία εκ μέρους του εργαζόμενου ή αν τον φόρο στον κρατάει για το κράτος ο εργοδότης.
    2. Τι ισχύει αναφορικά με την ασφάλισή μου αν δεν είμαι πολίτης της χώρας όπου εργάζομαι;
    3. Αν κάποια στιγμή πω να βγω στη σύνταξη* και έχω εργαστεί σε 4-5 χώρες, τι γίνεται;

    Όλα αυτά θα ήθελα να τα συζητήσουμε καταρχάς σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης/Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου, και κατά δεύτερον γενικότερα, αναφορικά με την εργασία σε άλλες χώρες.

    Όσοι γνώστες, δώστε μου/μας τα φώτα σας.



    *στη σύνταξη γελάμε, αφού έχουμε τουλάχιστον μισό αιώνα μέχρι να βγούμε στη σύνταξη εμείς οι <25

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Καλύτερα να περάσεις από το ΙΚΑ. Υπάρχει ένα χαρτί που το φέρνεις από τον ασφαλιστικό φορέα του εξωτερικού και το δίνεις εδώ για να μετρήσει στη σύνταξή σου (όταν με το καλό έρθει η ώρα).
    Οσο για το φόρο, νομίζω ότι στη δήλωση σου υπάρχει ένας κωδικός που λέει για εισοδήματα που αποκτήθηκαν στο εξωτερικό και έχουν ήδη φορολογηθεί. Και το ελληνικό δημόσιο δεν μπορεί να τα αγγίξει

  3. #3
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Χρήσιμο θέμα, μιας και εγώ σκέφτομαι σοβαρά αυτή την εκδοχή.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ενδιάφερον θέμα. Θέλω να μάθω και εγώ διάφορα.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-07-2004
    Περιοχή
    Sydney
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    Εφόσον πας για μόνιμα πάρε μεταγραφή στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού για την εφορία.
    Τα εισοδήματα που έχεις στο εξωτερικό φορολογούνται εκεί (εκτός αν πας σε καμιά χώρα που δεν έχει υπογράψει σύμφωνο για την διπλή φορολόγηση με την Ελλάδα που είναι ελάχιστες) και συνήθως ο εργοδότης σου κρατάει τον φόρο για το κράτος. Προφανώς χρειάζεται να εκδόσεις στη χώρα που θα είσαι αριθμό φόρου και να κάνεις κάποιες διαδικασίες εκεί.

    Στην Αυστραλία που είμαι εγώ έχεις 2 επιλογές όσον αφορά τη σύνταξη (αν δεν είσαι υπήκοος). Η να πάρεις το 40% του ποσού που δόθηκε για συντάξιμες ασφαλιστικές εισφορές (superannuation) όταν φύγεις από τη χώρα, ή να περιμένεις όταν πας 60 να το πάρεις ολόκληρο μαζί με τους τόκους που θα έχει μαζέψει.
    http://www.betglory.com Προγνωστικά για το στοίχημα

  6. #6
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andrew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον πας για μόνιμα πάρε μεταγραφή στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού για την εφορία.
    Τα εισοδήματα που έχεις στο εξωτερικό φορολογούνται εκεί (εκτός αν πας σε καμιά χώρα που δεν έχει υπογράψει σύμφωνο για την διπλή φορολόγηση με την Ελλάδα που είναι ελάχιστες) και συνήθως ο εργοδότης σου κρατάει τον φόρο για το κράτος. Προφανώς χρειάζεται να εκδόσεις στη χώρα που θα είσαι αριθμό φόρου και να κάνεις κάποιες διαδικασίες εκεί.

    Στην Αυστραλία που είμαι εγώ έχεις 2 επιλογές όσον αφορά τη σύνταξη (αν δεν είσαι υπήκοος). Η να πάρεις το 40% του ποσού που δόθηκε για συντάξιμες ασφαλιστικές εισφορές (superannuation) όταν φύγεις από τη χώρα, ή να περιμένεις όταν πας 60 να το πάρεις ολόκληρο μαζί με τους τόκους που θα έχει μαζέψει.
    Κατατοπιστικότατος.
    Στην Αυστραλία γεννήθηκες ή πήγες εσύ;

  7. #7
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να εργαστώ στο εξωτερικό, και θα ήθελα να μάθω τι ισχύει γενικά για την εργασία σε διάφορες χώρες.

    1. Όσον αφορά τη φορολόγηση, προφανώς πρέπει να πληρώνεις φόρο στη χώρα όπου αμοίβεσαι, το θέμα είναι το αν πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία εκ μέρους του εργαζόμενου ή αν τον φόρο στον κρατάει για το κράτος ο εργοδότης.
    2. Τι ισχύει αναφορικά με την ασφάλισή μου αν δεν είμαι πολίτης της χώρας όπου εργάζομαι;
    3. Αν κάποια στιγμή πω να βγω στη σύνταξη* και έχω εργαστεί σε 4-5 χώρες, τι γίνεται;

    Όλα αυτά θα ήθελα να τα συζητήσουμε καταρχάς σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης/Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου, και κατά δεύτερον γενικότερα, αναφορικά με την εργασία σε άλλες χώρες.
    Μιλάω για ΕΕ και ΕΟΧ

    1) Η φορολόγηση (μόνιμου) μισθωτού είναι όπως στην Ελλάδα -- ο εργοδότης κρατάει το φόρο κανονικά κλπ.

    Κάνω το διαχωρισμό μόνιμου γιατί σε πολλές χώρες άμα είσαι με σύμβαση 6μηνη ας πούμε ή μένεις λιγότερο από κάποιες μέρες το χρόνο η υπόθεση περιπλέκει

    2) Μόνιμος = πληρώνεις "ΙΚΑ", στο κρατάει ο εργοδότης και έχεις ασφάλιση κανονική και σύνταξη κλπ.

    3) Το κρίσιμο .... Πριν βγεις στη σύνταξη (λένε γύρω στο έτος, αλλά αμα κρίνω από το πως είναι το ΙΚΑ, ξεκίνα καμιά δεκαετία πριν ) μαζεύεις τα "ένσημα" από τις διάφορες χώρες (υπάρχει έντυπο του ΙΚΑ κλπ.) και τα πας στο ΙΚΑ και σου βγάζουν σύνταξη


    Όσο για τη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού έχει το εξής θέμα (τελευταία φορά που ρώτησα) --- Αν γυρίσεις Ελλάδα και είσαι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, τότε έχεις και πόθεν έσχες ( αν θες να αγοράσεις αμάξι κλπ.) --- το πρόβλημα είναι ότι αν έχεις κάποιο εισόδημα στην ελλάδα (νοίκι κλπ) τότε αυτό φορολογείται διαφορετικά (πιό πολύ...) από το αν είσαι σε μία κανονική εφορία

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά, λόγω Βελγικής νομοθεσίας είμαι πολιτιγραφημένος στο Βέλγιο πλέον και νομίζω πως αν παραμείνω για περίπου 3 χρόνια ακόμα μπορεί να ζητήσω και υπηκοότητα.

    Φόρους πληρώνω εδώ, στην Ελλάδα έχω πάψει να κάνω δήλωση (ίσως κακώς) μιας και δεν έχω εισοδήματα ή άλλα περιουσιακά στοιχεία.

    Πρακρατήσεις έχω εδώ (52% συνολικά στον μηνιαίο ακαθάριστο μισθό ) και ασφαλιστική κάλυψη.

    Συνταξιοδοτικά, όπως είπαν οι προλαλήσαντες - αν και έχω και ιδιωτικό πρόγραμμα που μου πληρώνει επιπρόσθετα η εταιρεία μου.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #9
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, λόγω Βελγικής νομοθεσίας είμαι πολιτιγραφημένος στο Βέλγιο πλέον και νομίζω πως αν παραμείνω για περίπου 3 χρόνια ακόμα μπορεί να ζητήσω και υπηκοότητα.

    Φόρους πληρώνω εδώ, στην Ελλάδα έχω πάψει να κάνω δήλωση (ίσως κακώς) μιας και δεν έχω εισοδήματα ή άλλα περιουσιακά στοιχεία.

    Πρακρατήσεις έχω εδώ (52% συνολικά στον μηνιαίο ακαθάριστο μισθό ) και ασφαλιστική κάλυψη.

    Συνταξιοδοτικά, όπως είπαν οι προλαλήσαντες - αν και έχω και ιδιωτικό πρόγραμμα που μου πληρώνει επιπρόσθετα η εταιρεία μου.
    Το πρόβλημα του να μην κάνεις δήλωση στην Ελλάδα (και να μην είσαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού) είναι ότι αν ποτέ γυρίσεις δεν θα έχεις πόθεν έσχες (για σπίτι αμάξι κλπ.)
    Αν δεν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα πήγαινε στην ΔΟΥ εξωτερικού και κάνε δήλωση


    52% είναι η φορολογική κλίμακα σου ή ο μέσος όρος του συντελεστή ? Πάντως σε χώρα (με υποτίθεται υψηλή φορολογία) ο μέσος φορολογικός συντελεστής είναι 4% παραπάνω από την ελλάδα λόγω των διαφόρων εκπτώσεων και του μεγαλύτερου αφορολόγητου (με αρκετά μεγαλύτερο μισθό βέβαια ....)

  10. #10
    Εγγραφή
    24-07-2004
    Περιοχή
    Sydney
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατατοπιστικότατος.
    Στην Αυστραλία γεννήθηκες ή πήγες εσύ;
    Εδώ γεννήθηκα.
    Τώρα ισχύει αυτό που είπαν και οι άλλοι αν πας ΔΟΥ εξωτερικού και έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα. Χάνεις το αφορολόγητο που θα είχες αν ήσουν στη ΔΟΥ που ήσουν οπότε φορολογούνται με ψηλότερο συντελεστή. Βέβαια αν δεν έχεις τίποτα εισοδήματα στην Ελλάδα δεν σε νοιάζει αλλά μπορείς να δικαιολογήσεις μετά τα χρήματα που θα φέρεις στην Ελλάδα αν αποφασίσεις να γυρίσεις.

    Από ασφαλιστική άποψη πάντως για όσους είναι μηχανικοί (και έχουν το νταβατζηλίκι του ΤΣΜΕΔΕ) υπάρχει μια διαδικασία για να εργάζεσαι στο εξωτερικό και να είσαι ασφαλισμένος εκεί (το οποίο καλύπτει τις ασφαλιστικές εισφορές σου στην ΕΕ). Δεν το έχω ψάξει αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ μπορούν να σε ενημερώσουν για αυτό.

    Τώρα για τη σύνταξη που θα πάρεις από άλλη(ες) χώρα δεν είναι ανάγκη να την κάνεις "μεταγραφή" στο ΙΚΑ. Ο πατέρας μου στην Ελλάδα παίρνει κανονικά σύνταξη και από Αυστραλία και από Ελλάδα και ξέρω και άλλους που παίρνουν ταυτόχρονα από Ελλάδα και Γερμανία. Πάντως πολλές χώρες (που έχουν κεφαλαιοαποδοτικό σύστημα σύνταξης) δίνουν τη δυνατότητα σε όσους είναι μετανάστες να πάρουν τη σύνταξη τους φεύγοντας από τη χώρα.
    http://www.betglory.com Προγνωστικά για το στοίχημα

  11. #11
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andrew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για τη σύνταξη που θα πάρεις από άλλη(ες) χώρα δεν είναι ανάγκη να την κάνεις "μεταγραφή" στο ΙΚΑ. Ο πατέρας μου στην Ελλάδα παίρνει κανονικά σύνταξη και από Αυστραλία και από Ελλάδα και ξέρω και άλλους που παίρνουν ταυτόχρονα από Ελλάδα και Γερμανία. Πάντως πολλές χώρες (που έχουν κεφαλαιοαποδοτικό σύστημα σύνταξης) δίνουν τη δυνατότητα σε όσους είναι μετανάστες να πάρουν τη σύνταξη τους φεύγοντας από τη χώρα.
    δεν παίρνεις ολόκληρο το ποσό από το ΙΚΑ --- Απλώς ο κάθε οργανισμός του εξωτερικού συμμετέχει ανάλογα με το τι έχεις δώσει
    απλώς για να πάρεις το ποσοστό της σύνταξης του ΙΚΑ, πρέπει να τους δείξεις ότι έχεις μαζέψει τα ένσημα και κλπ.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-07-2004
    Περιοχή
    Sydney
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    Επειδή με αυτό το θέμα ασχολούνται πολλοί εδώ και έχω και τον πατέρα μου στην Ελλάδα με σύνταξη γίνεται το εξής:
    Εφόσον έχεις δουλέψει στην Ελλάδα (και έχεις τα ανάλογα ένσημα) με αυτά δικαιούσαι μια Α σύνταξη. Αν η σύνταξη που παίρνεις από την Αυστραλία ΔΕΝ υπερβαίνει κάποιο ποσό παίρνεις πλήρη την σύνταξη του ΙΚΑ. Από την Αυστραλία εφόσον η σύνταξη του ΙΚΑ δεν υπερβαίνει και αυτή κάποιο ποσό παίρνεις πλήρη την σύνταξη και από εκεί.

    Εδώ αρχίζουν τα αλλά:
    Για να σου στέλνει σύνταξη η Αυστραλία στην Ελλάδα πρέπει να έχεις μείνει κάποια χρόνια στην Αυστραλία, δηλώνεις μετά διεύθυνση Ελλάδα και σου στέλνουν εκεί την σύνταξη. Επίσης πρέπει τον τελευταίο χρόνο πριν βγεις στη σύνταξη να είσαι στην Αυστραλία.
    Από την Ελλάδα για να σου στείλουν τη σύνταξη στην Αυστραλία πρέπει να κάνεις 1000000 διαδικασίες τις οποίες λένε ό,τι θα απλοποιήσουν κάποτε...
    http://www.betglory.com Προγνωστικά για το στοίχημα

  13. #13
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Ας αφήσουμε λίγο τη σύνταξη και ας πάμε στην ασφάλιση.
    Εγώ ως Έλληνας (γεννημένος και μεγαλωμένος στην Ελλάδα), αν φύγω αύριο για Αυστραλία τι πρέπει να κάνω για να έχω ασφάλιση;
    Δεν ξέρω καν αν υπάρχει μη ιδιωτική ασφάλιση εκεί πέρα.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας αφήσουμε λίγο τη σύνταξη και ας πάμε στην ασφάλιση.
    Εγώ ως Έλληνας (γεννημένος και μεγαλωμένος στην Ελλάδα), αν φύγω αύριο για Αυστραλία τι πρέπει να κάνω για να έχω ασφάλιση;
    Δεν ξέρω καν αν υπάρχει μη ιδιωτική ασφάλιση εκεί πέρα.
    Δεν γνωρίζω για εκτός ΕΕ/ΕΟΧ --- Αλλά για ΕΕ/ΕΟΧ μόλις ξεκινήσεις δουλειά είσαι ασφαλισμένος κανονικότατα

  15. #15
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Nομίζω πως το Αυστραλιανό ασφαλιστικό προσομοιάζει το Αγγλοσαξωνικό μοντέλο και είναι πιο κοντά στις ΗΠΑ.

    Δλδ, υπάρχει social security, αλλά είναι ελάχιστα τα benefits και ενθαρρύνεται το ιδιωτικό ασφαλιστικό πρόγρμμα που έχει η εκάστοτε εταιρεία.

    Αν όντως έχεις επαφές με εταιρεία(είες) τότε μπορείς να ρωτήσεις ποια είναι τα benefits και τι καλύπτουν.

    Χαρακτηριστικό ζήτημα στις ΗΠΑ για παράδειγμα είναι η κάλυψη μελών οικογένειας (που δε νομίζω προς το παρόν να σε αφορά ) αλλά και η οδοντιατρική κάλυψη γιατί το κόστος είναι πανάκριβο στις ΗΠΑ.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 1 από 538 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας