Σελ. 498 από 538 ΠρώτηΠρώτη ... 478488493496497498499500503508518 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.456-7.470 από 8065
  1. #7456
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντί να περιμένουμε κάκάποια γάγνωστη περίοδο για την αύξηση, θα πρέπει να γίνει γύρω στο Μάρτη βάση αποτελεσμάτων.
    Δεν θέλω να το παίξω Κασσάνδρα αλλά εκτός και αν έχεις συζητήσει πολύ συγκεκριμένα νούμερα και όρια (δλδ τι αποτελέσματα περιμένουν, σε ποια βάση αυτών θα σου δωθεί αύξηση, πόσο θα είναι αυτή η αύξηση) τότε μάλλον η απάντηση που θα λάβεις θα είναι "δεν τα πήγαμε καλά φέτος, αλλά του χρόνου να είσαι βέβαιος".

    Από την άλλη, αν έχεις όντως manager θέση με ξεκάθαρη αποσαφήνιση στο οργανόγραμμα της εταιρείας και ευθύνες / διατάξεις τότε στο μεταξύ είναι καλό να μαζεύεις εμπειρία. Αλλά, προσωπικά τόση αύξηση ευθυνών χωρίς ούτε καν πρότερη συζήτηση ή συγκεκριμένο πακέτο δεν μου ακούγεται και πολύ σόϊ.

    Κάτσε εκεί αλλά μπορείς να συνεχίσεις να ψάχνεις μάλλον για καλύτερο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #7457
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Η φαση ειναι για να ικανοποιεί την ανάγκη του ελληναρα ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ, που μοστράρει και 1-2 τίτλους. Που αναρίθμητοι είναι πρόεδροι κάπου, σε κάποιον φορέα, σύλλογο, κτλ.

    Περισσοτερες ευθύνες, περισσότερη δουλειά, μηδεν κόστος για την εταιρεία, αλλά ένας σούπερ παραπανήσιος τίτλος για το θύμα, με αόριστες και διφορούμενες υποσχέσεις για παραπάνω αποδοχές. Αει σιχτίρ με δαύτους.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  3. #7458
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φαση ειναι για να ικανοποιεί την ανάγκη του ελληναρα ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ, που μοστράρει και 1-2 τίτλους. Που αναρίθμητοι είναι πρόεδροι κάπου, σε κάποιον φορέα, σύλλογο, κτλ.

    Περισσοτερες ευθύνες, περισσότερη δουλειά, μηδεν κόστος για την εταιρεία, αλλά ένας σούπερ παραπανήσιος τίτλος για το θύμα, με αόριστες και διφορούμενες υποσχέσεις για παραπάνω αποδοχές. Αει σιχτίρ με δαύτους.
    Δεν νομίζω πως μιλάμε για ελληνική εταιρεία και δυστυχώς φίλε πλέον η συνήθεια εταιρειών να ρίχνουν τίτλους Senior manager και VP σαν στραγάλια αλλά με αυξήσεις 10% και αν είναι σχεδόν το στάνταρ παντού τη σήμερον.

    Ίσως εδώ να είμαστε πρωτοπόροι οι Έλληνες

    Αλλά, ιδιαίτερα σε fintechs, startups πλέον οι ΒουΠου είναι περισσότεροι από το 'κατώτερο' προσωπικό
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #7459
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όσο μεγαλύτερος ο τίτλος τόσο περισσότερα τα γέλια. Δε ξέρω ποιος το ξεκίνησε αυτό αλλά είναι γελοίο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #7460
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Κοίτα Pop, εγώ παραφράζω τον JFK σε ότι έχει σχεση με την δουλειά, και πρώτα δίνω, ώστε να μπορέσω να ζητήσω. Αλλά εξοργίζομαι ότι θεωρούν αυτονόητο ότι θα βάλουμε πλάτη, αλλά δεν θεωρούν ταυτόχρονα αυτονόητο ότι θα ανοίξουν την τσέπη λίγο παραπάνω.
    Στα του θέματος, ναι, πάρε τον τίτλο, βάλε άλλη μια γραμμη στο βιογραφικό σου, βρες κάτι καλύτερο και κούνα τους το μαντήλι, με ένα πολύ όμορφο, επαγγελματικό και ευγενικό ξέχεσμα.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  6. #7461
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.316
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φαση ειναι για να ικανοποιεί την ανάγκη του ελληναρα ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ, που μοστράρει και 1-2 τίτλους. Που αναρίθμητοι είναι πρόεδροι κάπου, σε κάποιον φορέα, σύλλογο, κτλ.

    Περισσοτερες ευθύνες, περισσότερη δουλειά, μηδεν κόστος για την εταιρεία, αλλά ένας σούπερ παραπανήσιος τίτλος για το θύμα, με αόριστες και διφορούμενες υποσχέσεις για παραπάνω αποδοχές. Αει σιχτίρ με δαύτους.
    Βασικά το έπιασες λίγο λάθος.
    Δεν είμαι Ελλάδα, δεν είναι ελληνική εταιρεία και ανάμεσα σε 11 Ουκρανους Product Owners είμαι ο πρώτος ευρωπαίος και μάλιστα Έλληνας.
    Αλλά καταλαβαίνω πώς το εννοείς και εννοείται πρέπει ο μισθός να καλύπτει τις ευθύνες.

    Όμως η αλήθεια είναι ότι πριν είχα πολύ πιο χαλαρό ρόλο με πολύ καλό μισθό, οπότε ίσως τώρα το βλέπουν ότι θέλουν να ζορισουν τα πράγματα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #7462
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Ναι ρε 'συ, ξέρω τις συνθήκες σου - ο τίτλος είναι το καρότο στο ευμεγέθες καλάμι που κρύβεται από πίσω και ζητάνε να το φορέσουμε. Σε πιάνουν στο γαμώτο, ελληναρας ή όχι, δεν έχει σημασία, ε, και λίγο βαυκαλίζεσαι ότι είσαι πλέον "Head of whatever". Το θέμα είναι ότι η εταιρεία καλύπτει τις ανάγκες τις (γιατί προφανώς δεν δίνουν παραπανήσιες ευθύνες και δουλειά επειδή έχεις ωραία μάτια και είσαι cool guy), χωρίς κόστος, και εσύ κάθεσαι στο ποδήλατο χωρίς σέλα, χαρωπός που κάνεις τις βόλτες σου. Μαύρο ρε.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  8. #7463
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως μιλάμε για ελληνική εταιρεία και δυστυχώς φίλε πλέον η συνήθεια εταιρειών να ρίχνουν τίτλους Senior manager και VP σαν στραγάλια αλλά με αυξήσεις 10% και αν είναι σχεδόν το στάνταρ παντού τη σήμερον.

    Ίσως εδώ να είμαστε πρωτοπόροι οι Έλληνες

    Αλλά, ιδιαίτερα σε fintechs, startups πλέον οι ΒουΠου είναι περισσότεροι από το 'κατώτερο' προσωπικό
    Πέρνα κι από εμάς, που ούτε fintech είμαστε, ούτε startup. Το μισό IT (που λέει ο λόγος) είναι directors και managers.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #7464
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εγώ δεν είμαι σε ΙΤ εταιρεία, αλλά στη δουλειά μου έχουμε κόσμο που κάνει γραμματειακή δουλειά στο financial department και ο τίτλος τους είναι director

  10. #7465
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν είμαι σε ΙΤ εταιρεία, αλλά στη δουλειά μου έχουμε κόσμο που κάνει γραμματειακή δουλειά στο financial department και ο τίτλος τους είναι director
    Χωρίς σοβαρή γραμματεία, ή αν η γραμματεία δε σε πάει για κάποιο λόγο, καλύτερα βρες αλλού δουλειά. Οπότε, ναι, από director και πάνω πρέπει

  11. #7466
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επειδή έχει έρθει ο καιρός να πέσει αύξηση, ποιος ο καλύτερος τρόπος να συγκρίνω median μισθούς ανάμεσα σε διάφορες χώρες, ίσως και με κατηγοριοποίηση ανα τομέα. Δεν περιμένω προφανώς ακρίβεια στις αναφορές αλλά μία γενικότερη εικόνα.

    Αν υπάρχουν στοιχεία και για ελλάδα εκεί μέσα, ακόμα καλύτερα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #7467
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αν δεν κάνω λάθος στο numbeo.com μπορείς να βρεις κάποια στοιχεία.

  13. #7468
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Γενικά εγώ βλέπω τα νούμερα του και κοιτάζω να τα συγκρίνω με νούμερα που ξέρω για να καταλάβω σε τί αναφέρονται. Συχνά έχω την αίσθηση ότι καμία επαφή με την πραγματικότητα με βάση τα μέρη που ξέρω.

  14. #7469
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.316
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ χωρών για μισθούς.
    Πρέπει να ξέρεις άτομα στον χώρο που όντως μένουν στην χώρα που σε ενδιαφέρει.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #7470
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχει έρθει ο καιρός να πέσει αύξηση, ποιος ο καλύτερος τρόπος να συγκρίνω median μισθούς ανάμεσα σε διάφορες χώρες, ίσως και με κατηγοριοποίηση ανα τομέα. Δεν περιμένω προφανώς ακρίβεια στις αναφορές αλλά μία γενικότερη εικόνα.

    Αν υπάρχουν στοιχεία και για ελλάδα εκεί μέσα, ακόμα καλύτερα.
    Κατά χώρα και κατά περίπτωση, μόνο... Όπως ειπώθηκε δεν υπάρχει και δεν θα βρεις άκρη - το αντίθετο - με οριζόντιες συγκρίσεις. Και εκ πικράς πείρας μην αρκεστείς σε απλά cost of living calculcators που πλέον θα βρεις σε καντάρια για κάθε χώρα. Αν θέλεις πραγματικά να μάθεις, δώσε ένα μισάωρο στη Γούγλη και κάνε σωστή έρευνα, π.χ. χώρα, πόλη(εις) και τιμές σε νοίκια, formus από expats με τιμές γενικά κοκ.

    Και αναλόγως τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις αλλά γενικές συγκρίσεις όχι μόνο δεν θα σε βγάλουν πουθενά αλλά και να μαζέψεις στοιχεία αν θέλεις να ζητήσεις αύξηση θα σε φάνε λάχανο εκτός και αν έχεις απέναντί σου εντελώς απροετοίμαστους ανθρώπους.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 498 από 538 ΠρώτηΠρώτη ... 478488493496497498499500503508518 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας