Σελ. 523 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 503513518521522523524525528533 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.831-7.845 από 8098
  1. #7831
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Να καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου.

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα όσον αφορά την Ελληνική κουλτούρα εκπαίδευσης είναι πως άπαξ και πέρασες σε κάποιο πανεπιστήμιο, αμέσως έγινες αυτό που περιγράφει ο τίτλος πτυχίου.

    Και αυτή είναι και η αντίληψη της Ελληνικής κοινωνίας.

    Κανένα κίνητρο για απόκτηση δεξιοτήτων (skills) που ουσιαστικά είναι αυτό που σου προσφέρει ο δρόμος προς το πτυχίο. Αν κάτσει κάτι, έκατσε. Απλά να το πάρουμε και όλα καλά. Και μετά υπάρχει πολλές φορές ένα τελείως άρρωστο entitlement των πτυχιούχων και έχουμε φαινόμενα κοινωνικού ρατσισμού. Όχι όμως πως ευτυχώς δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. Οι εξαιρέσεις είναι αυτές που λάμπουν.

    Το προαναφερθέν πρόβλημα βέβαια ποτίζεται ΚΑΙ με ευθύνη των εκάστοτε σχολών/πανεπιστημίων καθώς δεν έγινε δεκτή καμία αξιολόγηση των εκπαιδευτικών τους.

    Στα πρώην (πλέον) ΤΕΙ, οι καθηγητές ανταγωνιζόντουσαν τους φοιτητές τους. Αξέχαστο θα μου μείνει το πρώτο μάθημα (το καλωσόρισμα), την πρώτη μου μέρα από καθηγητή Χημικό Μηχανικό ΕΜΠ στα προσόντα, στο ΤΕΙ Δυτ. Μακεδονίας. "Τι ήρθατε εδώ να κάνετε, η σχολή σας είναι άχρηστη και οι γονείς σας δίνουν τσάμπα λεφτά".

    Και ως λέκτορας τώρα, με 2 postdoc στα τελευταία 3 χρόνια και έχοντας 7 χρόνια εμπειρία διδασκαλίας στην ανώτατη εκπαίδευση, κάνω συγκρίσεις. Αυτός ο άνθρωπος υπό κανονικές συνθήκες ενός μοντέρνου Ευρωπαικού κράτους, για πόσο θα κρατούσε τη δουλειά του; 20 χρόνια μετά πάντως, είναι ακόμα στη θέση του συνεχίζοντας το εξαιρετικό έργο του να ποτίζει χολή σε νέα παιδιά...

  2. #7832
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς μιλάμε για θέσεις που έχουν πολύ ζήτηση και όχι σε μαγαζάκι της γειτονιάς.
    Στο ΙΤ αυτή την στιγμή οι εταιρίες ψάχνουν απεγνωσμένα υπαλλήλους. Και έχουν μια στρατιά εξωτερικών head-hunters που πληρώνονται μόνο αν κλείσουν θέσεις.
    Επομένως η αίτηση για θέση δεν υπάρχει πια ως έννοια.
    Αυτοί μπαίνουν στο LinkedIn σου και αποφασίζουν αν τους ενδιαφέρεις, και αν ναι, τότε σου γράφουν.

  3. #7833
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ότι θα το έκανα άλλωστε δεν έχω παιδιά, αλλά τα γράφουμε αυτά με την άνεση αυτών των σπουδών που έχουμε λάβει. Γενικά η γνώση σε κάνει να αναθεωρείς πολλά πράγματα. Φαίνεται σε όλες τις στατιστικές.


    Επίσης για μένα, το σημερινό 40ωρο είναι πολύ πιο αγχωτικό από το 40ωρο πριν τους υπολογιστές. Οι υπολογιστές έχουν χαλάσει την δουλειά γραφείου κατά την γνώμη μου. Και οι άνθρωποι είχαν πολύ περισσότερη υπομονή.
    Από τις πιο ρεαλιστικές τοποθετήσεις που έχω διαβάσει. Είναι γεγονός.

    Παρατηρήστε πως συμπεριφερόμαστε όλα αυτά τα 23+ χρόνια με την χρήση του διαδικτύου και πως πριν όταν όντως τα πράγματα κινούνταν πιο αργά και οι άνθρωποι ήταν πιο συγκεντρωμένοι, τουλάχιστον οι περισσότεροι, σε μια επαγγελματική δραστηριότητα χωρίς να έχουν να ασχολούνται με τα σόσιαλ μίντια και να χάνουν τον χρόνο τους να σχολιάζουν τους άλλους ή να προβάλλουν τον εαυτό τους κάθε τρεις και λίγο και να κυνηγάνε οι άνδρες κυρίως να γνωρίσουν γυναίκες.

    Δεν αντιλέγω ότι η ζωή με το ίντερνετ έδωσε ευκαιρία σε πολλούς να μάθουν πολλά και να κάνουν επαγγελματικές και προσωπικές γνωριμίες που πριν ήταν δύσκολα και για λίγους και απαιτούνταν περισσότερος χρόνος να τα καταφέρεις να φθάσεις στον στόχο σου

    Η ζωή σήμερα μοιάζει ρομποτική τουλάχιστον για όσους ζουν στην Δύση και γενικά σε χώρες που έχουν επηρεαστεί από τις κάθε λογής μόδας που έρχονται κυρίως από Αμερική. Επίσης όσοι ζουν σε μεγάλες πόλεις σε Ελλάδα και εξωτερικό δεν έχουν χρόνο να αφιερώσουν στο να ψυχαγωγηθούν είτε με ταξίδια είτε κάνοντας εθελοντισμό.

    Αν εξαιρέσεις κάποιους ανθρώπους που προσφέρονται να βοηθήσουν και το έχουν μέσα τους είτε εντός είτε και εκτός διαδικτύου, οι υπόλοιποι ενδιαφέρονται μόνο για το εγώ τους, ανεξάρτητα σε ποια χώρα ζουν. Πολλές φορές μάλιστα επιδιώκουν να βγάλουν περισσότερα χρήματα δουλεύοντας τουλάχιστον σε 1 δουλειά και αφήνουν στην άκρη ακόμη και την οικογένεια όσοι έχουν. Υπάρχουν κι αυτοί που αναγκάζονται να δουλέψουν για ψίχουλα ή για την επιβίωση απλά. Εκεί είναι το ζόρι.

    Υπάρχει όμως λύση. Ποιά ; Η εκμάθηση νέων αντικειμένων χωρίς ντε και καλά να μιλάμε για τεχνολογία.

    Πόσοι και πόσοι δεν άλλαξαν δουλειά και απασχολούνται σε νέο αντικείμενο άσχετο με το προηγούμενο που έκαναν για χρόνια. Άπειρα τα παραδείγματα. Θέληση, τύχη και ανήσυχο πνεύμα χρειάζεται, όπως επίσης και πλάνο. Στα λόγια βέβαια είναι όλα απλά. Επίσης χρειάζεται να εστιάσεις σε κάποιο και όχι σε πολλά αντικείμενα απασχόλησης εκτός κι αν έχεις την ικανότητα να κάνεις σε μικρό διάστημα πολλά, χωρίς όμως αυτό να σου στερεί για πολλά χρόνια τις χαρές της μιας και μοναδικής ζωής.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν αναφερόμαστε σε δουλειές που προϋποθέτουν διπλώματα. Λες κάποιος ορκωτός ελεγκτης να μπορεί να υπογράψει ισολογισμούς χωρίς τις πιστοποιήσεις;
    Αλλά για πολλές άλλες δεκάδες θέσεις σε σύγχρονες εταιρίες, κανένα χαρτί δε χρειάζεται.
    Και μιλάμε για: μάρκετινγκ, project management, developers, designers, affiliate managers, content managers, qa engineers, analysts, customer support κλπ
    Να προσθέσω κι ένα σημαντικό τομέα που έχει πολύ χρήμα αν βρεθείς σε κατάλληλο περιβάλλον πιστεύω. Το real estate. Βλέπω πολλούς να ασχολούνται, όπως κάποιοι συμμαθητές μου, και να τα έχουν καταφέρει. Ο ένας είναι υπεύθυνος της Keller Williams σε μια πόλη που θεωρείται γεωγραφικά έδρα της Περιφέρειας που μένω. Παλιά είχε ασχοληθεί νομίζω με την εστίαση. Αν θυμάμαι καλά δεν είχε σπουδάσει κάτι. Ήταν αρκετά κοινωνικός.

  4. #7834
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τις πιο ρεαλιστικές τοποθετήσεις που έχω διαβάσει. Είναι γεγονός.

    Παρατηρήστε πως συμπεριφερόμαστε όλα αυτά τα 23+ χρόνια με την χρήση του διαδικτύου και πως πριν όταν όντως τα πράγματα κινούνταν πιο αργά και οι άνθρωποι ήταν πιο συγκεντρωμένοι, τουλάχιστον οι περισσότεροι, σε μια επαγγελματική δραστηριότητα χωρίς να έχουν να ασχολούνται με τα σόσιαλ μίντια και να χάνουν τον χρόνο τους να σχολιάζουν τους άλλους ή να προβάλλουν τον εαυτό τους κάθε τρεις και λίγο και να κυνηγάνε οι άνδρες κυρίως να γνωρίσουν γυναίκες.

    Δεν αντιλέγω ότι η ζωή με το ίντερνετ έδωσε ευκαιρία σε πολλούς να μάθουν πολλά και να κάνουν επαγγελματικές και προσωπικές γνωριμίες που πριν ήταν δύσκολα και για λίγους και απαιτούνταν περισσότερος χρόνος να τα καταφέρεις να φθάσεις στον στόχο σου

    Η ζωή σήμερα μοιάζει ρομποτική τουλάχιστον για όσους ζουν στην Δύση και γενικά σε χώρες που έχουν επηρεαστεί από τις κάθε λογής μόδας που έρχονται κυρίως από Αμερική. Επίσης όσοι ζουν σε μεγάλες πόλεις σε Ελλάδα και εξωτερικό δεν έχουν χρόνο να αφιερώσουν στο να ψυχαγωγηθούν είτε με ταξίδια είτε κάνοντας εθελοντισμό.

    Αν εξαιρέσεις κάποιους ανθρώπους που προσφέρονται να βοηθήσουν και το έχουν μέσα τους είτε εντός είτε και εκτός διαδικτύου, οι υπόλοιποι ενδιαφέρονται μόνο για το εγώ τους, ανεξάρτητα σε ποια χώρα ζουν. Πολλές φορές μάλιστα επιδιώκουν να βγάλουν περισσότερα χρήματα δουλεύοντας τουλάχιστον σε 1 δουλειά και αφήνουν στην άκρη ακόμη και την οικογένεια όσοι έχουν. Υπάρχουν κι αυτοί που αναγκάζονται να δουλέψουν για ψίχουλα ή για την επιβίωση απλά. Εκεί είναι το ζόρι.

    Υπάρχει όμως λύση. Ποιά ; Η εκμάθηση νέων αντικειμένων χωρίς ντε και καλά να μιλάμε για τεχνολογία.

    Πόσοι και πόσοι δεν άλλαξαν δουλειά και απασχολούνται σε νέο αντικείμενο άσχετο με το προηγούμενο που έκαναν για χρόνια. Άπειρα τα παραδείγματα. Θέληση, τύχη και ανήσυχο πνεύμα χρειάζεται, όπως επίσης και πλάνο. Στα λόγια βέβαια είναι όλα απλά. Επίσης χρειάζεται να εστιάσεις σε κάποιο και όχι σε πολλά αντικείμενα απασχόλησης εκτός κι αν έχεις την ικανότητα να κάνεις σε μικρό διάστημα πολλά, χωρίς όμως αυτό να σου στερεί για πολλά χρόνια τις χαρές της μιας και μοναδικής ζωής.

    - - - Updated - - -



    Να προσθέσω κι ένα σημαντικό τομέα που έχει πολύ χρήμα αν βρεθείς σε κατάλληλο περιβάλλον πιστεύω. Το real estate. Βλέπω πολλούς να ασχολούνται, όπως κάποιοι συμμαθητές μου, και να τα έχουν καταφέρει. Ο ένας είναι υπεύθυνος της Keller Williams σε μια πόλη που θεωρείται γεωγραφικά έδρα της Περιφέρειας που μένω. Παλιά είχε ασχοληθεί νομίζω με την εστίαση. Αν θυμάμαι καλά δεν είχε σπουδάσει κάτι. Ήταν αρκετά κοινωνικός.
    Aπό τη μια αναφέρεις συμπεριφορά ατόμου που δεν έχει καμία σχέση με το τι επάγγελμα και σπουδές έχει ο άλλος και μετά το μπλέκεις με την αλλαγή επαγγελ. κατεύθυνσης. Ο άλλος που ασχολείται πιο πολύ με τη δουλειά σε βάρος της οικογένειας, τι σχέση έχει με τις σπουδές του και τι επάγγελμα κάνει;

    Όσο για το τελευταίο κομμάτι για το Real Estate, ισχύει αυτό που γράφεις. Είναι καθαρά πωλήσεις. Δεν θέλει σπουδές, είναι μπλα μπλα και να γουστάρεις το αντικείμενο και να έχεις όρεξη να γυρίζεις από ραντεβού σε ραντεβού. Αλλά έχει καλά χρήματα από προμήθειες.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #7835
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τις πιο ρεαλιστικές τοποθετήσεις που έχω διαβάσει. Είναι γεγονός.

    ....
    Ευχαριστώ αλλά...

    Δεν θα συμφωνήσω με τους συνδυασμούς που κάνεις. Η καριέρα και η απληστεία υπήρχαν πάντα και πολλές φορές η οικογένεια πλήρωνε την νύφη. Ακόμα και αν εστιάζεις στην δουλειά σου, τα κανάλια επικοινωνίας και το multi tasking που προσφέρουν οι υπολογιστές έχουν "αλλάξει" την δουλειά γραφείου σε βαθμό που ξέρω κόσμο που προτιμάει να οδηγήσει λεωφορείο. Η παρατήρηση μου είχε να κάνει με το πως θεωρούμε δεδομένες τις σπουδές μας και κρίνουμε μια γενιά που θυσιάσε πολλά για να έχουν σπουδάσει τα παιδιά τους. Αυτή η γενιά καταλάβαινε την αξία της γνώσης, και εμείς όχι απλά την θεωρούμε δεδομένη αλλά θεωρούμε και δεδομένο το πως αλλάζει την προσέγγιση σου στην ζωή.

  6. #7836
    Εγγραφή
    10-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50 Mbps
    ISP
    ΒΤ
    Router
    ASUS RT-AC86U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου.

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα όσον αφορά την Ελληνική κουλτούρα εκπαίδευσης είναι πως άπαξ και πέρασες σε κάποιο πανεπιστήμιο, αμέσως έγινες αυτό που περιγράφει ο τίτλος πτυχίου.

    Και αυτή είναι και η αντίληψη της Ελληνικής κοινωνίας.

    Κανένα κίνητρο για απόκτηση δεξιοτήτων (skills) που ουσιαστικά είναι αυτό που σου προσφέρει ο δρόμος προς το πτυχίο. Αν κάτσει κάτι, έκατσε. Απλά να το πάρουμε και όλα καλά. Και μετά υπάρχει πολλές φορές ένα τελείως άρρωστο entitlement των πτυχιούχων και έχουμε φαινόμενα κοινωνικού ρατσισμού. Όχι όμως πως ευτυχώς δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. Οι εξαιρέσεις είναι αυτές που λάμπουν.

    Το προαναφερθέν πρόβλημα βέβαια ποτίζεται ΚΑΙ με ευθύνη των εκάστοτε σχολών/πανεπιστημίων καθώς δεν έγινε δεκτή καμία αξιολόγηση των εκπαιδευτικών τους.

    Στα πρώην (πλέον) ΤΕΙ, οι καθηγητές ανταγωνιζόντουσαν τους φοιτητές τους. Αξέχαστο θα μου μείνει το πρώτο μάθημα (το καλωσόρισμα), την πρώτη μου μέρα από καθηγητή Χημικό Μηχανικό ΕΜΠ στα προσόντα, στο ΤΕΙ Δυτ. Μακεδονίας. "Τι ήρθατε εδώ να κάνετε, η σχολή σας είναι άχρηστη και οι γονείς σας δίνουν τσάμπα λεφτά".

    Και ως λέκτορας τώρα, με 2 postdoc στα τελευταία 3 χρόνια και έχοντας 7 χρόνια εμπειρία διδασκαλίας στην ανώτατη εκπαίδευση, κάνω συγκρίσεις. Αυτός ο άνθρωπος υπό κανονικές συνθήκες ενός μοντέρνου Ευρωπαικού κράτους, για πόσο θα κρατούσε τη δουλειά του; 20 χρόνια μετά πάντως, είναι ακόμα στη θέση του συνεχίζοντας το εξαιρετικό έργο του να ποτίζει χολή σε νέα παιδιά...
    Μεγάλη αλήθεια. Ακόμα μεγαλύτερη αλήθεια: όσοι κάνουμε καριέρα σε άλλη χώρα, και να θέλουμε να επιστρέψουμε στην Ελλάδα, θα είμαστε «το παιδί απ' το ΤΕΙ» με ό,τι αυτό συνεπάγεται επαγγελματικά. Πραγματικά αυτή η χώρα σε διώχνει

  7. #7837
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλη αλήθεια. Ακόμα μεγαλύτερη αλήθεια: όσοι κάνουμε καριέρα σε άλλη χώρα, και να θέλουμε να επιστρέψουμε στην Ελλάδα, θα είμαστε «το παιδί απ' το ΤΕΙ» με ό,τι αυτό συνεπάγεται επαγγελματικά. Πραγματικά αυτή η χώρα σε διώχνει
    Αυτη η κουλτουρα μπορω να πω οτι εχει αρχισει να ανατρεπεται αισθητα, κυριως σε πολυεθνικες εν Ελλαδι (γιατι οι μπαρμπα-Θωμαδες κρατανε ακομα θερμοπυλες).

  8. #7838
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλη αλήθεια. Ακόμα μεγαλύτερη αλήθεια: όσοι κάνουμε καριέρα σε άλλη χώρα, και να θέλουμε να επιστρέψουμε στην Ελλάδα, θα είμαστε «το παιδί απ' το ΤΕΙ» με ό,τι αυτό συνεπάγεται επαγγελματικά. Πραγματικά αυτή η χώρα σε διώχνει
    Γιατί όσοι έκαναν καριέρα στο εξωτερικό θα είναι τα παιδιά απ' το ΤΕΙ στην Ελλάδα; Πρώτη φορά το ακούω αυτό και διαφωνώ. Μπορεί να σε βλέπουν ως ψώνιο, αλλά ως υποδεέστερο δεν το πιστεύω.

  9. #7839
    Εγγραφή
    10-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50 Mbps
    ISP
    ΒΤ
    Router
    ASUS RT-AC86U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όσοι έκαναν καριέρα στο εξωτερικό θα είναι τα παιδιά απ' το ΤΕΙ στην Ελλάδα; Πρώτη φορά το ακούω αυτό και διαφωνώ. Μπορεί να σε βλέπουν ως ψώνιο, αλλά ως υποδεέστερο δεν το πιστεύω.
    Η ίδια η χώρα στο λέει. Τι M.Sc, τι PhD, τι θέση μάνατζερ σε πολυεθνική με τζίρο το 10% του ελληνικού ΑΕΠ; Σε θέση Π.Ε. στον ΑΣΕΠ δεν έχεις πρόσβαση. Δηλαδή το κράτος το ίδιος ως εργοδότης σου λέει «μείνε εκεί που είσαι»

  10. #7840
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ίδια η χώρα στο λέει. Τι M.Sc, τι PhD, τι θέση μάνατζερ σε πολυεθνική με τζίρο το 10% του ελληνικού ΑΕΠ; Σε θέση Π.Ε. στον ΑΣΕΠ δεν έχεις πρόσβαση. Δηλαδή το κράτος το ίδιος ως εργοδότης σου λέει «μείνε εκεί που είσαι»
    Έχει κάποιος προυπηρεσία στο εξωτερικό και το όνειρό του είναι να γυρίσει στο ελλάντα και να δώσει εξετάσεις στο ΑΣΕΠ;
    Πώς σου ήρθε αυτό;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #7841
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Πάντως στο Βέλγιο υπάρχουν αλλά αντίστοιχα γελοία. Πας στον τοπικό ΟΑΕΔ, τους λές δεν έχω πτυχίο και σου λένε καθαριστής. Μα ήμουν project manager και διαχειριζομουν εκατομμύρια και άλλα δεν ξέρω τη γλώσσα... Καθαριστής

    Ξέρω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις που καταλήγουν χαζά στο καθαριστής

  12. #7842
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κάποιος προυπηρεσία στο εξωτερικό και το όνειρό του είναι να γυρίσει στο ελλάντα και να δώσει εξετάσεις στο ΑΣΕΠ;
    Πώς σου ήρθε αυτό;
    Ελλαδα ναι, η αγορα ανοιγει αργα μεν σταθερα δε, κι οι μισθοι σοβαρων θεσεων ακολουθουν μια ταση.
    Στο δημοσιο οχι, οχι και παλι οχι, αυτοκτονια, καταδικαζεις τον εαυτο σου σε στασιμοτητα.

  13. #7843
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ίδια η χώρα στο λέει. Τι M.Sc, τι PhD, τι θέση μάνατζερ σε πολυεθνική με τζίρο το 10% του ελληνικού ΑΕΠ; Σε θέση Π.Ε. στον ΑΣΕΠ δεν έχεις πρόσβαση. Δηλαδή το κράτος το ίδιος ως εργοδότης σου λέει «μείνε εκεί που είσαι»
    Δεν ξέρω τι είναι η θέση Π.Ε., αλλά συμφωνώ ελαφρώς με το παρακάτω:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κάποιος προυπηρεσία στο εξωτερικό και το όνειρό του είναι να γυρίσει στο ελλάντα και να δώσει εξετάσεις στο ΑΣΕΠ;
    Πώς σου ήρθε αυτό;
    Υπάρχουν κάποιοι, και ξέρω προσωπικά μερικούς, που θα γύριζαν στην Ελλάδα με κάθε κόστος, απλά δεν αντέχουν έξω. Οι υπόλοιποι κοιτάνε μόνο σοβαρές προτάσεις.

  14. #7844
    Εγγραφή
    10-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50 Mbps
    ISP
    ΒΤ
    Router
    ASUS RT-AC86U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κάποιος προυπηρεσία στο εξωτερικό και το όνειρό του είναι να γυρίσει στο ελλάντα και να δώσει εξετάσεις στο ΑΣΕΠ;
    Πώς σου ήρθε αυτό;
    προσωπικά δεν το σκέφτομαι ούτε ως αστείο. Απλά αναφέρω το γεγονός ότι το κράτος ως εργοδότης lockάρει στο πρώτο σου πτυχίο (το οποίο το ίδιο το κράτος έχει εξισώσει, δις) και σε διαχωρίζει σύμφωνα με αυτό. Και κολλάει στην αρχική μου παράθεση, δες το καλύτερα.

  15. #7845
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικά δεν το σκέφτομαι ούτε ως αστείο. Απλά αναφέρω το γεγονός ότι το κράτος ως εργοδότης lockάρει στο πρώτο σου πτυχίο (το οποίο το ίδιο το κράτος έχει εξισώσει, δις) και σε διαχωρίζει σύμφωνα με αυτό. Και κολλάει στην αρχική μου παράθεση, δες το καλύτερα.
    Εντάξει εκτός πολύ λίγων περιπτώσεων, πιστεύω ότι για καριερίστες που γυρνάνε πίσω, δεν θα πλησιάσουν σε κρατικές θέσεις ούτε για πλάκα.
    Θα έχουν ήδη κλείσει θέση σε μεγάλη/ξένη εταιρεία που όπως αναφέραμε και νωρίτερα, καμία σχέση δεν έχουν τέτοια χαρτιά, αλλά η προϋπηρεσία και μόνο.
    Και για να μην νομίζει κανείς ότι τα σνομπάρω τα χαρτιά επειδή δεν έχω περάσει έξω από Πανεπιστήμιο, να αναφέρω ότι έχω φάει 7 χρόνια στο ΠαΠει, τελειωμένος Οδίτης και με ΜΒΑ. Απλά είπα και εγώ να ακολουθήσω την τάση της εποχής, αλλά τελικά καμία σχέση δεν έχει με το τι κάνω τώρα.
    Όχι ότι αποκλείω ότι δεν υπάρχει ένα μονοπάτι κάπου που ίσως οδήγησε στην σημερινή κατάσταση.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 523 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 503513518521522523524525528533 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας