Σελ. 413 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 393403408411412413414415418423433 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.181-6.195 από 8099
  1. #6181
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leonalkalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.winglio.com/

    - - - Updated - - -

    αυτό ακριβώς

    - - - Updated - - -

    Δεν θα δουλέψω στο Ισραήλ, στην Ελλάδα θα δουλέψω, θα είμαι κάτοικος Ελλάδας και θα παρέχω υποστήριξη μέσω remote στο Ισραήλ.

    1.Αγοράζω μια μετοχή από την εταιρία Winglio και γίνομαι μέτοχος ύψους περίπου 170€ εφάπαξ.
    2.Δηλώνω ως μέρισμα στην φορολογική δήλωση την πληρωμή αυτή στην Winglio.
    3.Η εταιρία στο Ισραήλ πληρώνει το ποσό της αμοιβής μου κάθε μήνα στην winglio και αυτή κόβει τιμολόγιο στην εταιρία Ισραήλ.
    4.Ζητάω withdraw από την winglio και παίρνω τα χρήματα στα χέρια μου.

    Καλό είναι να διαβάζουμε τις συχνές ερωτήσεις

    https://www.winglio.com/faq
    Should users pay any personal taxes on money received from Winglio Company in their country?

    Payments received from Winglio as secondary income or dividend users should report and pay the applicable taxes in their country of residence.

  2. #6182
    Εγγραφή
    15-01-2019
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Θεσσαλονίκης
    Ε ναι αυτό λέω αν το δηλώσεις ως μέρισμα 15% φόρος.Αν το δηλώσεις ως αμοιβή παροχής υπηρεσιών 48% φόρος.

  3. #6183
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέμα ατόμου είναι και όχι δουλειάς.
    Κάθε Σάββατο συναντιέμαι γιa brunch με 15-20 άτομα από διάφορες χώρες της Ευρώπης που όλοι δουλεούουν remotely, κοινώς είναι Digital Nomads.
    Από δουλειές, ότι θέλεις. Αλλος δική του εταιρεία στο Λονδίνο, άλλος στο Hong Kong, άλλος ανοίγει fund, άλλος υπάλληλος σε Crypto company, άλλος Digital Marketing, άλλος Amazon FBA.
    Κάθονται 2-3 μήνες και μετά σε άλλη χώρα.
    Μέσος όρος ηλικίας 25-30 και ναι οι περισσότεροι χωρίς μόνιμη σχέση.
    Ρε μάν είπα κατι διαφορετικό; Φυσικά είναι θέμα ατόμου πρωτίστως αλλά και δουλειάς δευτερευόντως. Πώς να το κάνουμε. Δεν είναι όλες οι δουλειές για απόσταση. Επίσης αν ξέρεις 15-20 αυτοι είναι η εξαίρεση γιατί υπάρχουν χιλιάδες πίσω στις χώρες τους. Στην Αμερική που εδώ και χρόνια δουλεύουν από τα σπίτια τους στην μέση του πουθενά, η αποδοτικότητα έχει πέσει δραματικά. Τουλάχιστον αυτοί που συνεργαζομουν εγώ μαζί, πολύ λίγα. Βέβαια το μισό open source δουλεύει κατά βάση εξαποστασεως αλλά υπάρχουν και άλλες πτυχές.

    Επειδή το θέμα της εξαποστασεως συνεργασίας με έχει στοιχειώσει, το έχω ψάξει το θέμα και έχω ρωτήσει για το πώς σε μια εποχή χωρίς σκαιπ κατάφερε η ανθρωπότητα να πάει στο φεγγάρι. Μια εποχή που η ανθρωπότητα πίστευε ότι όλα είναι δυνατά, η άπλη απάντηση είναι ότι ταξίδευαν απίστευτα πολύ για να είναι οι ομάδες στον ίδιο χώρο και να μπορούν να συνεννοηθούν και να λύσουν τα προβλήματα τους το γρήγορο και αποδοτικότερο δυνατό.


  4. #6184
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leonalkalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι αυτό λέω αν το δηλώσεις ως μέρισμα 15% φόρος.Αν το δηλώσεις ως αμοιβή παροχής υπηρεσιών 48% φόρος.
    Ο λογιστής σου τι λέει για την λύση του winglio;

  5. #6185
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βιτρίνα as a service

    Πρόσφατα κοίταζα και εγώ για Ελ επαγγελματίας στο Βέλγιο. Έχω πεσει και εγώ σε κάποιες τέτοιες λύσεις.

    Πάντως έχω αρχίσει να ψήνομαι για κάποια remote δουλειά και να ξεκινήσω ταξίδια με δουλειά. Ωραία ιδέα αλλά δύσκολα όταν παντρεμένος και τώρα ξυπνάμε. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι η πειθαρχία. Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ δεν μπορώ να στήσω εύκολα κωλο στο σπίτι. Και κρίνοντας από άλλους, γενικά λίγοι πιστεύω βγάζουν δουλειά εκτός και αν η δουλειά τους είναι email. Εξαρτάται φυσικά από την εκάστοτε διετία. Και θέλει και υποδομές το σπίτι.
    γενικά το δουλειά απο το σπίτι ειδικά αν είσαι παντρεμένος είναι no go...... εχω δυο περιπτώσεις φίλων:
    1. Η γυναίκα του overtimes στη δουλεία της, αυτός overtimes στο σπίτι. Όταν ήταν free το βράδυ ο ένας ήθελε πάση θυσία να βγει εξω ή γυναίκα του πάση θυσία να κάτσει σπίτι να πεθάνει. λογικά και τα δυο. αποτέλεσμα τελικά διαζύγιο.
    2. Και οι δυο σπιτι (η γυναίκα δεν δούλευε), και τελικά άρχισαν να τρώγονται μεταξύ τους γιατί δεν ειναι δυνατό να είσαι 24/7 με έναν άνθρωπο, ούτε καν με τα παιδιά σου.

    οσο αφορά το σενάριο digital nomad, εχει πλάκα για λίγο καιρό. Ο λογαριασμός όμως είναι πολύ μεγάλος, δεν προχωράς να κάνεις σχέσεις, οικογένεια κλπ.... επιπρόσθετα (και αυτο το αντιμετωπίζω πάρα πολύ) για να βγει κάποια non trivial δουλειά, πρέπει να υπάρχει ομάδα, δεν γίνεται διαφορετικά. αυτό αυτόματα σημαίνει οτι σαν nomad δεν θα εμπλακείς σε σοβαρά work packages, το οποίο είναι πρόβλημα για το cv και την επαγγελματική εξέλιξη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xhaos : 17-01-19 στις 10:26.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  6. #6186
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο αφορά το σενάριο digital nomad, εχει πλάκα για λίγο καιρό. Ο λογαριασμός όμως είναι πολύ μεγάλος, δεν προχωράς να κάνεις σχέσεις, οικογένεια κλπ....


    επιπρόσθετα (και αυτο το αντιμετωπίζω πάρα πολύ) για να βγει κάποια non trivial δουλειά, πρέπει να υπάρχει ομάδα, δεν γίνεται διαφορετικά. αυτό αυτόματα σημαίνει οτι σαν nomad δεν θα εμπλακείς σε σοβαρά work packages, το οποίο είναι πρόβλημα για το cv και την επαγγελματική εξέλιξη.
    Ουσιαστικά περιγράφεις το πρόβλημα της μετανάστευσης. Μεγάλο κεφάλαιο αλλά είναι εκτός θέματος.

    Θα συμφωνήσω για την ομάδα αλλά σε κάποιο βαθμό μας θεωρούν και δεινόσαυρους που σκεφτόμαστε έτσι. Αυτή η λογική είναι κόκκινο πανί για όλους όσους ονειρεύονται φθηνά offnearshore κόλπα. Και αυτό μεγάλη κουβέντα.

    Αν θες τα συζητάμε σε άλλο νήμα ή σε μήνυμα

  7. #6187
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leonalkalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    RASTAVIPER αν έχουν κάποιο ανάλογο τρόπο χωρίς μπλοκάκι νόμιμο μπορούνε να μας πούνε;
    Φίλε μου θέσε την ερώτηση σου όσο πιο συγκεκριμένα γίνεται στα αγγλικά και θα το ρωτήσω αυτό το Σάββατο.
    Πλέον εγώ διοργανωνω τις συναντήσεις των Digital Nomads κάθε Σάββατο στην Λάρνακα και είμαι και ο μόνος Έλληνας στα meetings.

    Πάντως αν είσαι κάτω των 30αντα είναι τρομερή η ζωή που κάνουν. Ένας από τους Δανούς που γνώρισα, πληρώνεται με 2.000€/μήνα από το κράτος της Δανία για κάποια project που τρέχει remotely, έξτρα από τα λεφτά της δουλειάς του.
    Παράλληλα κάθε 2 μήνες βρίσκει διαφορετική Ρωσίδα και πάνε εξωτερικό για μερικές βδομάδες.
    Ζωάρα λέμε!!
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #6188
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου θέσε την ερώτηση σου όσο πιο συγκεκριμένα γίνεται στα αγγλικά και θα το ρωτήσω αυτό το Σάββατο.
    Πλέον εγώ διοργανωνω τις συναντήσεις των Digital Nomads κάθε Σάββατο στην Λάρνακα και είμαι και ο μόνος Έλληνας στα meetings.

    Πάντως αν είσαι κάτω των 30αντα είναι τρομερή η ζωή που κάνουν. Ένας από τους Δανούς που γνώρισα, πληρώνεται με 2.000€/μήνα από το κράτος της Δανία για κάποια project που τρέχει remotely, έξτρα από τα λεφτά της δουλειάς του.
    Παράλληλα κάθε 2 μήνες βρίσκει διαφορετική Ρωσίδα και πάνε εξωτερικό για μερικές βδομάδες.
    Ζωάρα λέμε!!
    Να σε ρωτήσω κάτι που ίσως έχετε συζητήσει με παραδείγμα το Βέλγιο. Στο Βέλγιο, άδεια παραμονής δεν παίρνεις χωρίς δουλειά στο Βέλγιο είτε σαν Ελεύθερος Επαγγελματίας ή Ιδιωτικος Υπαλληλος. Τυπικά δεν μπορείς να μείνεις στο Βέλγιο πάνω από 3 μήνες αλλά λόγω Σένγκεν δεν μπορούν να το ελέγξουν. Στην χειρότερη, λες ότι πηγές για καφέ στην Ολλανδία και γύρισες. Όμως, υπάρχει θέμα. Αυτός από την Δανία δεν δουλεύει για την Κύπρο αλλά για την Δανία αλλά μένει στην Κύπρο. Μήπως χρειάζεται και την αντίστοιχη σε νομικό πλαίσιο χώρα; Για την Ελλάδα πχ δεν γνωρίζω.

    Έχω γνωρίσει και εγώ άτομα που έχουν κάνει αντίστοιχα στην Ασία και Ωκεανία. Κάποιοι δούλευαν εκεί και κάποιοι ήταν τουρίστες/εργαζόμενοι εξαποστασεως. Οι τελευταίοι έπρεπε να αλλάζουν χώρα συχνά μόλις ξεπερνούσαν την τουριστική άδεια παραμονής.

  9. #6189
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράλληλα κάθε 2 μήνες βρίσκει διαφορετική Ρωσίδα και πάνε εξωτερικό για μερικές βδομάδες.
    Ζωάρα λέμε!!
    Ανάλογα πως το βλέπει κανείς. Για εμένα αυτό είναι η επιτομή του λουμπενισμού.

    - - - Updated - - -

    Για να ακούσουμε και τις λύσεις των επιχειρηματιών-εραστών Ρωσίδων του Σαββατοκύριακου
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #6190
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτήσω κάτι που ίσως έχετε συζητήσει με παραδείγμα το Βέλγιο. Στο Βέλγιο, άδεια παραμονής δεν παίρνεις χωρίς δουλειά στο Βέλγιο είτε σαν Ελεύθερος Επαγγελματίας ή Ιδιωτικος Υπαλληλος. Τυπικά δεν μπορείς να μείνεις στο Βέλγιο πάνω από 3 μήνες αλλά λόγω Σένγκεν δεν μπορούν να το ελέγξουν. Στην χειρότερη, λες ότι πηγές για καφέ στην Ολλανδία και γύρισες. Όμως, υπάρχει θέμα. Αυτός από την Δανία δεν δουλεύει για την Κύπρο αλλά για την Δανία αλλά μένει στην Κύπρο. Μήπως χρειάζεται και την αντίστοιχη σε νομικό πλαίσιο χώρα; Για την Ελλάδα πχ δεν γνωρίζω.

    Έχω γνωρίσει και εγώ άτομα που έχουν κάνει αντίστοιχα στην Ασία και Ωκεανία. Κάποιοι δούλευαν εκεί και κάποιοι ήταν τουρίστες/εργαζόμενοι εξαποστασεως. Οι τελευταίοι έπρεπε να αλλάζουν χώρα συχνά μόλις ξεπερνούσαν την τουριστική άδεια παραμονής.
    Αν με ρωτάς για την άδεια παραμονής, τότε φυσικά αλλάζει ανάλογα με την χώρα για τους local based.
    Πχ η Κύπρος προτιμάται από πολλούς ξένους γιατί έχει μόνο 2-3 μήνες παραμονή, ενώ η Μάλτα (που πολλοί την σκέφτονται εναλλακτικά της Κύπρου) έχει 6 μήνες. Τώρα πώς αποδεικνύεται η παραμονή εκεί, δεν το έχω ψάξει.
    Αλλά δεν υπάρχει περιορισμός στο ότι πρέπει να φύγουν μετά από κάποια περίοδο όπως στο παράδειγμά σου.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #6191
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν με ρωτάς για την άδεια παραμονής, τότε φυσικά αλλάζει ανάλογα με την χώρα για τους local based.
    Πχ η Κύπρος προτιμάται από πολλούς ξένους γιατί έχει μόνο 2-3 μήνες παραμονή, ενώ η Μάλτα (που πολλοί την σκέφτονται εναλλακτικά της Κύπρου) έχει 6 μήνες. Τώρα πώς αποδεικνύεται η παραμονή εκεί, δεν το έχω ψάξει.
    Αλλά δεν υπάρχει περιορισμός στο ότι πρέπει να φύγουν μετά από κάποια περίοδο όπως στο παράδειγμά σου.
    Νομίζω είναι τα ίδια. Αν η άδεια παραμονής λέει 3 μήνες, τότε στους 3 μήνες πρέπει να εξέλθεις της χώρας τυπικά. Βέβαια, εντός Σένγκεν αυτό δεν γίνεται αλλά για την Κύπρο πχ θα ήταν πανεύκολο καθώς δεν πας σε άλλη Σένγκεν χώρα χωρίς αεροπλάνο. Δεν είναι σαν να πάω μια βόλτα εγώ στην Ολλανδία, Γερμανία, Λουξεμβούργο ή Γαλλία εντός του 2ωρου. Το ερώτημα είναι πόσο ελέγχεται και πόσο τα στραβά μάτια κάνει πχ η Κύπρος.

  12. #6192
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Για να γραφτώ δου εξωτερικού τι πρέπει να έχω? Θα παρέχω υπηρεσίες remote με δυνατότητα αν θέλω να πάω Ισπανία. Ενω ταυτόχρονα εχω δουλειά εδω, οπότε κοιτάζω επιλογές μου και μήπως με συμφέρει να παρατήσω τους εδω...
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  13. #6193
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Αν εργάζεσαι και μένεις στην Ελλάδα δεν μπορείς να μεταφερθείς στην ΔΟΥ εξωτερικού

  14. #6194
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Πρέπει να έχεις μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό και να πληρώνεις φόρο εκεί. Ακόμα και έτσι υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί, όπως για παράδειγμα αν έχεις κάποια οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα.

  15. #6195
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Θα πρέπει να έχω μηδέν επαγγελματικά εισόδημα από Ελλάδα? Το ρωτάω γιατί δεν θέλω να τους παρατήσω με 2 weeks notice ,γιατί οι σχέσεις με τον προϊστάμενο είναι φιλικές.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


Σελ. 413 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 393403408411412413414415418423433 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας