Σελ. 534 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 514524529532533534535536539 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.996-8.010 από 8099
  1. #7996
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Εξαρτάται από το 'freelancing' αν είναι για Commission, να υποθέσω Intracom (ή πώς λέγεται το consultancy του Κόκκαλη) ή European Dynamics;

    Αν ναι, τότε δεν είναι το δεδομένο freelancing αλλά περισσότερο πρακτική της Κομισιόν που χρειάζεται τεχνικούς αλλά επειδή σπάνια ανοίγουν διαγωνισμοί, προσλαμβάνει δια της πλαγίως (και πληρώνει τα κερατιάτικά της αλλά άλλη συζήτηση).

    Δλδ είναι αποκλειστική απασχόληση και το ημερομίσθιο είναι κατά την εργάσιμη εβδομάδα. Not a bad deal, θέλει βέβαια να στήσεις εταιρεία στο Βέλγιο αλλά κάτι που κάνουν εκατοντάδες έλληνες ΙΤ τεχνικοί με αντίστοιχα συμβόλαια στις παραπάνω εταιρείες και δουλεύουν στα ίδια πόστα δεκαετίες.

    Αν συμφέρει οικονομικά μακροπρόθεσμα ή όχι αυτό το βλέπει κανείς βέβαια συναρτήσει πολλών παραγόντων αλλά αν μη τι άλλο μπορεί κανείς να μεταπηδήσει αλλού μετά στο Βέλγιο (ή αλλού Ευρώπη) με αντίστοιχη προϋπηρεσία. Κάποιοι βέβαια που το κάνουν δεκαετίες πλέον είναι "μόνιμοι".
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #7997
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοπική δουλειά ως freelancer. Just saying. Και αν βρεις στο Βέλγιο freelance που να πληρώνεται τις μέρες που δεν δουλεύει τότε λαχείο.

    Υπόψιν υπάρχουν ορισμένοι που δουλεύουν με το μηνιάτικό εγγυημένο αλλά συζητάμε για 150-200 χαμηλότερα την μέρα.

    treli@ris μένω βέλγιο και ξέρω πολύ καλά το υπολληλική και αρκετά καλά το freelance σε διαφορά επίπεδα. Θα σου πέσουν σαγόνια αν καταλάβεις τι κάνουν και επί της ουσασίας το κάνουν πια και στην Ελλάδα.

    Ότι θες στείλε μήνυμα γιατι η χωρίς λόγο και αιτία αντιπαράθεση και επίθεση κουράζει.
    Νομίζω πως αρκετοί μπορούν να αξιολογήσουν και να εκτιμήσουν τις πληροφορίες, οπότε και εδώ να το έγραφες σίγουρα δεν θα πήγαιναν χαμένα, παρά το ενοχλητικό του πράγματος.
    Προσωπικά σε διαβάζω πάντα με ενδιαφέρον.

  3. #7998
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 350€ τη μέρα είναι 350 μόνο για κάθε μέρα που θα δουλέψεις ή πχ ο μηνιαίος μισθός είναι 350 x 30;
    Περιμένω να κάνω το meeting για να ξέρω αναλυτικά τι είναι όλο αυτό.

    Ενημερωτικά ελληνική εταιρία είναι με ανθρώπους σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες, outsourcing όπως φαίνεται.

  4. #7999
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Σε ένα πράγμα θα συμφωνήσω με τα παραπάνω, γιατί γενικά βλέπω μεσάνυχτα από πολλούς για το τι ισχύει στο freelancing.
    Καλό είναι να γράφονται όλες οι απόψεις εδώ, ώστε να αξιολογούνται από όλους τους ενδιαφερόμενους.

    Το να μεταφέρεις παρωχημένες πληροφορίες μέσω ΠΜ μόνο θετικό δεν είναι.
    Ειδικά όταν η έλλειψη επιχειρημάτων απαντιέται με απόψεις όπως "βαριέμαι τώρα" ή υπάρχουν φανταστικές αντιπαραθέσεις για πράγματα που ξεκάθαρα δεν γνωρίζεις.

    Αλλά οκ ποιος θα βγει να παραδεχτεί τώρα δημοσίως ότι δε γνωρίζει πράγματα μωρέ..
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #8000
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται από το 'freelancing' αν είναι για Commission, να υποθέσω Intracom (ή πώς λέγεται το consultancy του Κόκκαλη) ή European Dynamics;
    Intrasoft μάλλον εννοείς. Και έχουν μπει κι άλλες ελληνικές στον ίδιο χορό, όπως Trasys (παρεούλα με την NRB), Unisystems...
    Ανυπόγραφος

  6. #8001
    Εγγραφή
    16-08-2023
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας
    Προσφατα μετακομισα Ελλαδα μετα 8 χρονια και εχω δουλεια στο εξωτερικο (ΗΠΑ) σαν ηλεκτρονικος Contractor Προγραμματιστις. Η επιχειρηση που δουλευω θελει να με πληρωνει μεσω μιας επιχειρησης που δεν θα εχει το ονομα μου (οχι δηλαδη οπως ειναι οι στανταρ επιχειρησεις ελευθερων επαγγελματιων), φοβουνται την Ελληνικη νομοθεσια.

    Ψαχνω τις εξης επιλογες:
    1. ΙΚΕ μονοπροσωπη με αλλο ονομα, 22% εταιρικη φορολογια, πληρωνομαι με μερισματα που φορολογουνται 5% (αλλα μαλλον θα εχω προβλημα με την φορολογια των μερισματων στις ΗΠΑ)
    2. ΙΚΕ μονοπροσωπη με αλλο ονομα, πληρωνομαι ολα τα εσοδα σαν Contractor προγραμματιστης που δουλευει μεσω της ΙΚΕ (πρεπει να χρεωνω ΦΠΑ αν ο τελικος παραληπτης ειναι στις ΗΠΑ;, και πληρωνω σαν φυσικο προσωπο τον μειωμενο φορο 22% που προσφερουν στους κατοικουσ εξωτερικου που επιστρεφουν
    3. Δουλευω μεσω μεγαλης διεθνης εταιριας για Contractor, τυπου Deel, η Remote, που δινεις στανταρ μικρο μηνιαιο ποσο και κανουν τον ενδιαμεσο (πρεπει να χρεωνω ΦΠΑ αν ο τελικος παραληπτης ειναι στις ΗΠΑ;, και πληρωνω τον μειωμενο φορο 22% που προσφερουν στους κατοικουσ εξωτερικου που επιστρεφουν


    Αν εχει κανεις ιδεα για αυτες τις επιλογες, η εαν ξερει που αλλου θα μπορουσα να μαθω για αυτα, π.χ. λογιστες που ειδικευονται σε τετεια θεματα, θα ημουν ευγνωμον
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ioannis69 : 16-08-23 στις 23:51.

  7. #8002
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioannis69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας
    Προσφατα μετακομισα Ελλαδα μετα 8 χρονια και εχω δουλεια στο εξωτερικο (ΗΠΑ) σαν ηλεκτρονικος Contractor. Η επιχειρηση που δουλευω θελει να με πληρωνει μεσω μιας επιχειρησης που δεν θα εχει το ονομα μου (οχι δηλαδη οπως ειναι οι στανταρ επιχειρησεις ελευθερων επαγγελματιων), φοβουνται την Ελληνικη νομοθεσια.

    Ψαχνω τις εξης επιλογες¨
    1. ΙΚΕ μονοπροσωπη με αλλο ονομα, 22% εταιρικη φορολογια, πληρωνομαι με μερισματα 5% (αλλα μαλλον θα εχω προβλημα με την φορολογια των μερισματων στις ΗΠΑ)
    2. ΙΚΕ μονοπροσωπη με αλλο ονομα, πληρωνομαι ολα τα εσοδα σαν Contractor προγραμματιστης που δουλευει μεσω της ΙΚΕ (πρεπει να χρεωνω ΦΠΑ αν ο τελικος παραληπτης ειναι στις ΗΠΑ, και πληρωνω σαν φυσικο προσωπο τον μειωμενο φορο 22% που προσφερουν στους κατοικουσ εξωτερικου που επιστρεφουν
    3. Δουλευω μεσω μεγαλης διεθνης εταιριας για Contractor, τυπου Deel, η Remote, που δινεις στανταρ μικρο μηνιαιο ποσο και κανουν τον ενδιαμεσο (πρεπει να χρεωνω ΦΠΑ αν ο τελικος παραληπτης ειναι στις ΗΠΑ, και πληρωνω τον μειωμενο φορο 22% που προσφερουν στους κατοικουσ εξωτερικου που επιστρεφουν


    Αν εχει κανεις ιδεα για αυτες τις επιλογες, θα ημουν ευγνωμον

    Έχουμε νήμα για την επιστροφή, κόπιασε https://www.adslgr.com/forum/threads...83%CE%AF%CE%B1
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #8003
    Εγγραφή
    16-08-2023
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω, παω και εκει

  9. #8004
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Μιλώντας για παροχές εταιρειών, μια Ουκρανικη εταιρεία εδώ Κύπρο θα πάρει μεγάλο αριθμό υπαλλήλων της στο Ντουμπάι για τα γενέθλια της. Και μιλάμε για σχεδόν 800-900 άτομα.
    Πού να τα δεις αυτά στην Ελλάδα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #8005
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλώντας για παροχές εταιρειών, μια Ουκρανικη εταιρεία εδώ Κύπρο θα πάρει μεγάλο αριθμό υπαλλήλων της στο Ντουμπάι για τα γενέθλια της. Και μιλάμε για σχεδόν 800-900 άτομα.
    Πού να τα δεις αυτά στην Ελλάδα.
    Σιγά το δώρο. Θα προτιμούσα μπόνους να το κάνω ό,τι θέλω εγώ και όχι να τραβιέμαι στο Ντουμπάι με άτομα με τα οποία δε θα πήγαινα διακοπές ποτέ μαζί.

  11. #8006
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά το δώρο. Θα προτιμούσα μπόνους να το κάνω ό,τι θέλω εγώ και όχι να κουβαλιέμαι στο Ντουμπάι με άτομα που μάλλον δε θα πήγαινα διακοπές ποτέ μαζί.
    Πάντα υπάρχουν 2 απόψεις.
    Από την άλλη, πρώτον οι περισσότεροι ούτε πήγαν, ούτε θα ξαναπάνε ποτέ στη ζωή τους σε τέτοιο μέρος.
    Δεύτερον, κάνεις και teambuilding. Δεν είναι απλά διακοπές.

    Τέλος, σιγά το δώρο είναι αστείο να το λές, όταν είμαι σίγουρος δεν έχεις ακούσει καμία άλλη εταιρεία να το έχει κάνει.
    Όχι, είναι τεράστιο δώρο, γιατί πέρα από το ότι μιλάμε για τρελό σχεδιασμό (κλεισμένα ειδικά τσάρτερ αεροπλάνα, ξενοδοχεία αποκλειστικά για το προσωπικό), θα είναι 3 μέρες με φουλ δραστηριότητες, οπότε δε μιλάμε απλά για κόστη αεροπλάνων και ξενοδοχείο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #8007
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλώντας για παροχές εταιρειών, μια Ουκρανικη εταιρεία εδώ Κύπρο θα πάρει μεγάλο αριθμό υπαλλήλων της στο Ντουμπάι για τα γενέθλια της. Και μιλάμε για σχεδόν 800-900 άτομα.
    Πού να τα δεις αυτά στην Ελλάδα.
    1) Γιατί εντυπωσιάζεσαι; Retreat το λένε, όχι διακοπές, και το κάνουν πολλές εταιρείες στις ΗΠΑ, ακόμα και πανεπιστήμια.

    2) Η γνώμη μου είναι ότι για 800-900 άτομα είναι άτοπο. Αν θες να δέσεις την ομάδα να το κάνεις με μικρά γκρουπ που θα κάνουν λίγο bonding. Με τόσα άτομα τσάμπα χαμός. Καλύτερα να το έσπαγαν σε ομάδες των 50, για να γνωριστούν και λίγο.

  13. #8008
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Γιατί εντυπωσιάζεσαι; Retreat το λένε, όχι διακοπές, και το κάνουν πολλές εταιρείες στις ΗΠΑ, ακόμα και πανεπιστήμια.

    2) Η γνώμη μου είναι ότι για 800-900 άτομα είναι άτοπο. Αν θες να δέσεις την ομάδα να το κάνεις με μικρά γκρουπ που θα κάνουν λίγο bonding. Με τόσα άτομα τσάμπα χαμός. Καλύτερα να το έσπαγαν σε ομάδες των 50, για να γνωριστούν και λίγο.
    1) Ξαναλέω. Ξέρεις εσύ καμία εταιρεία στην Ευρώπη που το κάνει; Αν όχι, είχαμε να λέγαμε. Eιδικά που συγκρίνεις Κύπρο με Αμερική.
    2) Ποιος σου είπε ότι οι δραστηριότητες δεν θα γίνουν ακριβώς έτσι σε μικρότερες ομάδες; Έχεις πάει ποτέ σε team building event; Έχεις δει να μπαίνουν 100 άτομα μαζί σε μια ομάδα;

    Μερικοί αφού το παίζετε υπεράνω, τουλάχιστον να λέτε και πράγματα που στέκουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RASTAVIPER : 22-08-23 στις 11:02.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #8009
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλώντας για παροχές εταιρειών, μια Ουκρανικη εταιρεία εδώ Κύπρο θα πάρει μεγάλο αριθμό υπαλλήλων της στο Ντουμπάι για τα γενέθλια της. Και μιλάμε για σχεδόν 800-900 άτομα.
    Πού να τα δεις αυτά στην Ελλάδα.
    Αρχικά δεν κατάλαβα και σκεφτόμουν προσλήψεις (πάρει)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά το δώρο. Θα προτιμούσα μπόνους να το κάνω ό,τι θέλω εγώ και όχι να τραβιέμαι στο Ντουμπάι με άτομα με τα οποία δε θα πήγαινα διακοπές ποτέ μαζί.
    Και εγώ δεν πετάω την σκούφια μου να σου πω με αυτά τα χαζά. Ήμουν και σε μια εταιρεία που ξόδευε πολλά λεφτά και ο lead dev μου είχε την δική σου άποψη. Όταν με κάτι εντελώς χαζά δεν του έδωσαν το φουλ μπόνους, γιατί δεν υπήρχε budget κατά βάση τα πήρε γιατί σου λέει για μαλακίες έχετε λεφτά. Και ήμουν και ο manager του και άντε τώρα εξηγα του κάτι για το οποιό δεν είχε και άδικο. Βέβαια, αυτό που δεν καταλαβαινε είναι ότι ειναι εταιρεία, δικά της τα λεφτά, δικά της να ξοδέξει και δική σου η εργασία να την προσφέρεις αλλού.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα υπάρχουν 2 απόψεις.
    Από την άλλη, πρώτον οι περισσότεροι ούτε πήγαν, ούτε θα ξαναπάνε ποτέ στη ζωή τους σε τέτοιο μέρος.
    Δεύτερον, κάνεις και teambuilding. Δεν είναι απλά διακοπές.

    Τέλος, σιγά το δώρο είναι αστείο να το λές, όταν είμαι σίγουρος δεν έχεις ακούσει καμία άλλη εταιρεία να το έχει κάνει.
    Όχι, είναι τεράστιο δώρο, γιατί πέρα από το ότι μιλάμε για τρελό σχεδιασμό (κλεισμένα ειδικά τσάρτερ αεροπλάνα, ξενοδοχεία αποκλειστικά για το προσωπικό), θα είναι 3 μέρες με φουλ δραστηριότητες, οπότε δε μιλάμε απλά για κόστη αεροπλάνων και ξενοδοχείο.
    Κατά την γνώμη, αυτές δεν ειναι δύο απόψεις αλλά επιχειρήματα του γιατί εσύ το θεωρείς σημαντικό/εντυπωσιακό και ναι έχεις δίκιο. Σίγουρα εντυπωσιακό από οργάνωσης και πολύ μανίκι επίσης. Αν δεν έχουν βάλει γραφείο, το hr θα έχει δουλέψει πολύ. Μερικοί άνθρωποι όμως ειναι γεννημένοι party planners και πετάνε την σκουφια τους για να δουλεύουν για τέτοια. Η πραγματική δεύτερη άποψη ειναι το να μην ειναι του γούστου σου και να μην βλέπεις την αξία ενός τέτοιου "δώρου". Εγώ το βλέπω ως εξής και δεν διαφέρει από την εμπειρία μου με την κοινωνία και τις προσδοκίες για διασκέδαση. Εφόσον τα γούστα σου πέφτουν μέσα στις νόρμες, τότε οκέι τουλάχιστον από activities. Αλλά αν πχ δεν σε ψήνουν τα ποτά, πάρτυ, χοροί ή απλά προτιμάς το κρεβατάκι σου τότε αυτά τα events ειναι ταλαιπωρία και επειδή είναι team building events, υπάρχει μια αίσθηση υποχρεώσης και γινεται ψυχαναγκαστικό.

    Το μεγάλο πρόβλημα για μένα ειναι ότι οι άνθρωποι που έχουν αυτές τις ιδέες, κυρίως έχουν ιδέες με βάση τι τους αρέσει και νομίζουν ότι όλοι αρέσκονται στα ίδια. Δεν έχει καμιά διαφορά από το 80-90% της κοινωνίας κάνουμε τα ίδια και ότι προστάζει η μόδα και αν εσυ δεν ψήνεσαι τότε πέφτει κράξιμο και κατάκριση αλλά δεν μπορούν να πούνε και πολλά. Εγώ πχ πήγαινα λόγω του ρόλου μου και ξέρω ότι έπεφτε και ξινίλα και στραβωμάρα που ο lead dev δεν ψηνόταν και τους έλεγε τα λέμε.

    Τέλος, στην Ελλάδα τουλάχιστον το team building πήγαινε πάντα συννεφο. Απλά δεν καλούσαμε ποτέ το αφεντικό.

    Πάντως δωρεάν ταξίδι στο ντουμπάι θα πήγαινα και εγώ αλλά με πολύ γνώση ότι μάλλον δεν θα περάσω καλά αλλά 5μερη φάση. Αλλά τουλάχιστον θα είχα πάει ντουμπάι, για το οποίο δεν θα πλήρωνα και ούτε θα θυσίαζα διακοπές να πάω. Ο καθένας με τις πρωτεραιότητες του. Το πιο βασικό να μην ξεχνάμε, όλα σωστά ειναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 22-08-23 στις 13:17.

  15. #8010
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Για εμένα είναι τιμωρία να με πάνε στο Dubai. Να πηγαίναμε για σκι στις Άλπεις, μέσα.


    Πριν χρόνια όταν δούλευα σε μεγάλη αμερικάνικη εταιρία είχαμε winter games οργανωμένα από υπαλλήλους όχι την εταιρία (η εταιρία έδινε δώρο μια Παρασκευή άδεια σε όποιον πήγαινε στα games και έδινε ένα ποσό για τη διοργάνωση αλλά έπρεπε να πληρώσουμε τη διαμονή για να πάμε). Τη δεύτερη φορά είχαμε κλείσει σε ένα πολύ ωραίο spa ξενοδοχείο στην Αυστρία και μετά την πρώτη μέρα πήγαμε στην ζώνη του spa όπου απαγορευόταν να μπεις στις σάουνες, τα τζακούζι κλπ με μαγιό, και το συζητούσαμε μεταξύ μας ότι εφόσον έχουμε κλείσει όλο το ξενοδοχείο για εμάς μπορούσαμε να μπούμε με μαγιό, και πάνω που είχαμε καταλήξει ότι κανείς δε θα μας πει τίποτα ένας Βέλγος και μια Ολλανδή αγνοώντας την πλειοψηφία τα πέταξαν όλα και πήγαν στη σάουνα όπως τους γέννησε η μάνα τους. Μεγάλες στιγμές.

Σελ. 534 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 514524529532533534535536539 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας