Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 185
  1. #76
    Το avatar του μέλους marlene
    marlene Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoretsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λογικό να υπάρχει διαφορά τιμής πάντως. Ο ένας στην ουσία παίρνει χοντρική τις άδειες χρήσης ενω εσύ στο κατάστημα είσαι πελάτης λιανικής και επιβαρύνεσαι με διάφορα έξοδα. Πάντως θα είχε ενδιαφέρον να πουλήσεις 1000 vista με +10-15 ευρώ κέρδος από τις τιμές που προαναφέρθηκαν

    Αν δεχτούμε ότι τα 30 ευρώ είναι η τιμή χοντρικής στην οποία αγοράζει η εταιρία παραγωγής του υπολογιστή τα windows μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί πωλούνται στο ράφι μέχρι 300 ευρώ;;

    Γιατί αν η τιμή χονδρικής αυτή ισχύει για τις εταιρίες hardware ή ίδια τιμή χονδρικής θα ισχύει και για τα μεγάλα καταστήματα.

    Οπότε τι έχουμε εδώ; Ότι το συγκεκριμένο λειτουργικό πουλιέται με 1000% κέρδος;;

    Άρα η αισχροκέρδεια πάει σύννεφο.. Θέλω να καταλήξω ότι από όπου και αν το πιάσεις το θέμα, παράνομοι του κερατά είναι όλοι ή ψεύδονται γιατί δεν θέλουν να επιστρέψουν τα επιπλέον χρήματα που χρέωσαν εκείνον που αγόρασε τον υπολογιστή και που σίγουρα δεν είναι 30 ευρώ.

    Και κάτι ακόμα.. Πρόσφατα αγόρασα ένα δωδεκάρι λάπτοπ, κανονικότατο, ( εννοώ με hardware ΑΤΙ, διπύρηνο επεξεργαστή, 2 giga μνήμη, 150 άρη σκληρό και όλα τα ντεσού του πάνω) χωρίς όμως να είναι κάποιας επώνυμης μάρκας και ΧΩΡΙΣ λειτουργικό για 650 ευρώ.
    Ίδίου φυράματος laptop επώνυμο και με vista μέσα είχε 1850 ευρώ στο ίδιο κατάστημα. ( με τις ίδιες ακριβώς προδιαγραφές παρακαλώ).

    Αυτό ξέρετε τι αποδεικνύει; Ότι στην διαμόρφωση της τιμής κάθε άλλο παρά το προϊόν καθεαυτό παίζει ρόλο. Πληρώνουμε τα νταβατζιλίκια της M$ και την μούρη που πουλάει η κάθε επώνυμη εταιρία και νοιώθω ότι είμαστε και αρκετά αδιάφοροι για να αντιδράσουμε σε αυτό, κάτι που δεν θα έπρεπε να γίνεται σε καμία περίπτωση.

  2. #77
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    τελικά τι έγινε σου έκαναν επιστροφή μόνο τα windows?
    η σου έδωσαν χρήμα και για το bloatware?

  3. #78
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marlene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεχτούμε ότι τα 30 ευρώ είναι η τιμή χοντρικής στην οποία αγοράζει η εταιρία παραγωγής του υπολογιστή τα windows μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί πωλούνται στο ράφι μέχρι 300 ευρώ;;

    Γιατί αν η τιμή χονδρικής αυτή ισχύει για τις εταιρίες hardware ή ίδια τιμή χονδρικής θα ισχύει και για τα μεγάλα καταστήματα.

    Οπότε τι έχουμε εδώ; Ότι το συγκεκριμένο λειτουργικό πουλιέται με 1000% κέρδος;;

    Άρα η αισχροκέρδεια πάει σύννεφο.. Θέλω να καταλήξω ότι από όπου και αν το πιάσεις το θέμα, παράνομοι του κερατά είναι όλοι ή ψεύδονται γιατί δεν θέλουν να επιστρέψουν τα επιπλέον χρήματα που χρέωσαν εκείνον που αγόρασε τον υπολογιστή και που σίγουρα δεν είναι 30 ευρώ.

    Και κάτι ακόμα.. Πρόσφατα αγόρασα ένα δωδεκάρι λάπτοπ, κανονικότατο, ( εννοώ με hardware ΑΤΙ, διπύρηνο επεξεργαστή, 2 giga μνήμη, 150 άρη σκληρό και όλα τα ντεσού του πάνω) χωρίς όμως να είναι κάποιας επώνυμης μάρκας και ΧΩΡΙΣ λειτουργικό για 650 ευρώ.
    Ίδίου φυράματος laptop επώνυμο και με vista μέσα είχε 1850 ευρώ στο ίδιο κατάστημα. ( με τις ίδιες ακριβώς προδιαγραφές παρακαλώ).

    Αυτό ξέρετε τι αποδεικνύει; Ότι στην διαμόρφωση της τιμής κάθε άλλο παρά το προϊόν καθεαυτό παίζει ρόλο. Πληρώνουμε τα νταβατζιλίκια της M$ και την μούρη που πουλάει η κάθε επώνυμη εταιρία και νοιώθω ότι είμαστε και αρκετά αδιάφοροι για να αντιδράσουμε σε αυτό, κάτι που δεν θα έπρεπε να γίνεται σε καμία περίπτωση.
    Θα πρέπει πρώτα να δείς ότι υπάρχουν άδειες και άδειες, υπάρχουν οι oem (για μεγάλους κατασκευαστές), οι dsp (για μικρά κατάστηματα υπολογιστών), καθώς και οι retail, (φυσικά υπάρχουν και άλλες αλλά είναι άσχετες εδώ)

    30 ευρώ ναι μπορεί να είναι η τιμή που αγοράζει πχ η acer απο την Ms (βλέπεις μιλάμε για χιλιάδες ανά χρόνο ), η dsp εκδόση έχει τιμή χονδρικής κοντά στα 60 ευρώ (για Home), η retail έχει πάνω απο 200
    την Oem - dsp μπορεί να την παρέχει ο κατασκευαστής μόνο και μόνο με νέο μηχάνημα (άσχετα το τι μπορεί να κάνουν μερικοι). αν ο πελάτης θέλει να βάλει windows σε μηχάνημα που έχει τότε θα πλήρωσει την retail

  4. #79
    Το avatar του μέλους marlene
    marlene Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει πρώτα να δείς ότι υπάρχουν άδειες και άδειες, υπάρχουν οι oem (για μεγάλους κατασκευαστές), οι dsp (για μικρά κατάστηματα υπολογιστών), καθώς και οι retail, (φυσικά υπάρχουν και άλλες αλλά είναι άσχετες εδώ)

    30 ευρώ ναι μπορεί να είναι η τιμή που αγοράζει πχ η acer απο την Ms (βλέπεις μιλάμε για χιλιάδες ανά χρόνο ), η dsp εκδόση έχει τιμή χονδρικής κοντά στα 60 ευρώ (για Home), η retail έχει πάνω απο 200
    την Oem - dsp μπορεί να την παρέχει ο κατασκευαστής μόνο και μόνο με νέο μηχάνημα (άσχετα το τι μπορεί να κάνουν μερικοι). αν ο πελάτης θέλει να βάλει windows σε μηχάνημα που έχει τότε θα πλήρωσει την retail
    Ωραία.. δέχομαι ότι όλα αυτά ισχύουν. Αν τότε το λειτουργικό είναι ένα κέρδος μόνο της τάξεως των τριάντα ευρώ γιατί προσπαθεί η εταιρία κατασκευής του υπολογιστή να το επιβάλει ντε και καλά στους πελάτες της;

    Γιατί θα πρέπει να διατηρήσει την συμφωνία με την ΜS κινδυνεύοντας να χάσει όλους εκείνους τους πελάτες που δεν θέλουν να πάρουν μαζί με το μηχάνημα προϊόντα της εταιρίας αυτής; Δεν γνωρίζω κανέναν έμπορο που θα διακινδύνευε να χάσει τον πελάτη του για να προωθήσει τα συμφέροντα ενός άλλου εμπόρου ( στην προκειμένη περίπτωση της MS).
    Και από την άλλη γιατί σου βγάζουν την παναγία για να σου επιστρέψουν ένα τέτοιο ποσό; ( σιγά τα λεφτά αν το πάμε έτσι).

    Εννοώ ότι μου φαίνεται εντελώς παράλογη όλη αυτή ή κατάσταση αν μιλάμε για ποσό των 30 ευρώ σε αγορά υπολογιστή που μπορεί να στοιχίζει 1500 ευρώ.

    Βασικά πιστεύω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Σίγουρα η εταιρία hardware αγοράζει σε προνομιακή τιμή τα λειτουργικά αλλά πιστεύω ότι ένας λόγος που οι τιμές των υπολογιστών είναι τόσο υψηλές είναι και οι κρυφές χρεώσεις που μπαίνουν στην τελική τιμή πώλησης μέσα από την εγκατάσταση του λειτουργικού.

    Τον υπολογιστή που αγόρασα χωρίς λειτουργικό 650 ευρώ τον έδιναν με windows 780. Αυτή η τιμή είναι μακράν μεγαλύτερη από τα 30 ευρώ που ισχυρίζονται όλες οι εταιρίες ( γιατί έχω διαβάσει σχετικές δημοσιεύσεις και άλλων που επιχείρησαν κάτι τέτοιο) για προεγκατεστημένο λειτουργικό.

  5. #80
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Λοιπόν έχω νέα. Δέχτηκαν να επιστρέψω ταχυδρομικά το sticker της άδειας και ότι καλόπιστα τα αφαίρεσα και δέχτηκαν να μου δώσουν τριετή εγγύση αντί για 30 ευρώ.

    Οπότε, άμεσα αυτοί θα πάρουν τα λεφτά της άδειας από την M$ και εγώ θα έχω κάλυψη 3 χρόνια αντί για 1 αν τυχών το laptop χαλάσει που απεύχομαι (άλλο ίδιας εταιρείας τα πήγε πολύ καλά.) Οπότε είναι μία λύση win-win, από αυτές που υλοποιούνται πάντα όμορφα και ωραία.

    Είμαι πολύ ευχαριστημένος που ήταν τόσο συνεργάσιμοι. Θα τους ρωτήσω αν θέλουν δημοσίευση του ονόματος της εταιρείας και θα σας ενημερώσω αν θελήσετε να κάνετε το ίδιο και εσείς.

    Πάντως, αν ακολουθήσετε αυτή τη σειρά μηνυμάτων, είμαι σίγουρος ότι θα γίνει η δουλειά σας με όποια εταιρεία και να είσαστε. Προσέξτε όμως, να κάνετε τη διαδικασία ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  6. #81
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    Guangzhou-China
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    i-Guangdong
    Router
    Xiaomi wifi 3
    Συγχαρητήρια man ! μπράβο στο κουράγιο σου και στην επιμονή σου !

  7. #82
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.132
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Κάλα για πήγαινε τον 3ο χρόνο για σέρβις και μετά δημοσιεύεις το όνομα!
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  8. #83
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    αυτό σκέφτηκα και εγώ κάποια στιγμή, αλλά τον τρίτο χρόνο νομίζω ότι δεν θα με απασχολεί, διότι σκοπεύω να γίνω πολύ πλούσιος τον επόμενο, οπότε ξέρεις, εντελώς large. «Και ένα δωδεκάιντζο για πατάκι«.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  9. #84
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    12
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100.000/100.000
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8245 A
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό σκέφτηκα και εγώ κάποια στιγμή, αλλά τον τρίτο χρόνο νομίζω ότι δεν θα με απασχολεί, διότι σκοπεύω να γίνω πολύ πλούσιος τον επόμενο, οπότε ξέρεις, εντελώς large. «Και ένα δωδεκάιντζο για πατάκι«.
    Είπε......"Πού πάτε, άνθρωποι; Τσακίζεστε να αποκτήσετε περιουσίες, και λίγο νοιάζεστε
    για τα παιδιά που θα τις κληρονομούν."

    ΣΩΚΡΑΤΗΣ (470-399 π. Χ.)

  10. #85
    Εγγραφή
    15-08-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    887
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό σκέφτηκα και εγώ κάποια στιγμή, αλλά τον τρίτο χρόνο νομίζω ότι δεν θα με απασχολεί, διότι σκοπεύω να γίνω πολύ πλούσιος τον επόμενο, οπότε ξέρεις, εντελώς large. «Και ένα δωδεκάιντζο για πατάκι«.
    That's the spirit!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων, αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν.
    [ctrl]+A, [backspace], [ctrl]+S...

  11. #86
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό σκέφτηκα και εγώ κάποια στιγμή, αλλά τον τρίτο χρόνο νομίζω ότι δεν θα με απασχολεί, διότι σκοπεύω να γίνω πολύ πλούσιος τον επόμενο, οπότε ξέρεις, εντελώς large. «Και ένα δωδεκάιντζο για πατάκι«.
    Πατάκι που τρέχει Linux ε;

    Skubuntu...

  12. #87
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μήπως είναι Acer;

    Δείτε την τελευταία παράγραφο:

    Microsoft's operating system typically costs around £50 per unit," said David Drummond, UK managing director at Acer. "On a £1,000 PC that is peanuts, but on a £200 computer it is a major issue.
    30€ σου λέει μετά...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #88
    Εγγραφή
    15-08-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    887
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι Acer;
    Θεωρώ πως ναι... ***** GridVista = Acer Gridvista
    Μπράβο της πάντως που -αν και χρειάστηκε σπρώξιμο- τελικά έκανε το σωστό.
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων, αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν.
    [ctrl]+A, [backspace], [ctrl]+S...

  14. #89
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    SpeedTouch 585v6
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 11.0(dB)
    Μπράβο που το κυνήγησες!



    Αν το ήξερα νωρίτερα που πήρα το δικό μου πιθανότατα θα το επιχειρούσα κ γω..

  15. #90
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παίδες, δεν χρειάστηκε σπρώξιμο, τρία γράμματα έστειλα, σχετικά σύντομα και από το ΠΡΩΤΟ μίλησαν για επιστροφή.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασφάλεια σε Vista Home Premium
    Από Gus στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 23:15
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-08, 10:56
  3. vista home premium 16bit εφαρμογές
    Από vaiostir στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 09:21
  4. Vista Home Premium και Domain
    Από vonglower στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 11:00
  5. irfanView σε Vista Home Premium...thumbnails ??
    Από LuisRoyo στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-07, 04:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας