Σελ. 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 185
  1. #106
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cacofonix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις το διάβασα...Συνεπώς δεν το ανοίγω μέχρι να λάβω απάντηση από τον κατασκευαστή;
    O pelasgian το χρησιμοποιήσε κανονικά (σβήνοντας τα Windows) μέχρι να πάρει απάντηση.

  2. #107
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    O pelasgian το χρησιμοποιήσε κανονικά (σβήνοντας τα Windows) μέχρι να πάρει απάντηση.
    Format όλα τα partition δλδ και εγκατάσταση τα Linux;

  3. #108
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Με πήραν μόλις τώρα από την HP και μου ζήτησαν να τους αποστείλω με fax, την απόδειξη πληρωμής.

  4. #109
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Το απόγευμα, επικοινώνησε μαζί μου ο δικηγόρος της HP. Προσπαθούσε να με πείσει για την επιστροφή του φορητού, και για ποιον λόγο αγόρασα τον φορητό αφού γνώριζα την ύπαρξη των Windows, και ότι μέσα σε 14 ημέρες από την ημερομηνία αγοράς, έχω δικαίωμα να επιστρέψω το προϊόν και να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Του ξεκαθάρισα ότι δεν διατίθεμαι να επιστρέψω το προϊόν. Όταν του ανέφερα σχετικά με την EULA, μου είπε ότι δεν γνωρίζει (!!!) σχετική εντολή, και ότι δεν γνωρίζει γαλλικά... Του είπα ότι αύριο θα του έχω στείλει σε email τους όρους της EULA, και ότι ανταγωνιτρια εταιρεία στο παρελθόν αντί για επιστροφή των χρημάτων, πρόσφερε 3ετή εγγύηση...
    Τι προτείνετε ρε παιδιά;

  5. #110
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cacofonix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το απόγευμα, επικοινώνησε μαζί μου ο δικηγόρος της HP. Προσπαθούσε να με πείσει για την επιστροφή του φορητού, και για ποιον λόγο αγόρασα τον φορητό αφού γνώριζα την ύπαρξη των Windows, και ότι μέσα σε 14 ημέρες από την ημερομηνία αγοράς, έχω δικαίωμα να επιστρέψω το προϊόν και να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Του ξεκαθάρισα ότι δεν διατίθεμαι να επιστρέψω το προϊόν. Όταν του ανέφερα σχετικά με την EULA, μου είπε ότι δεν γνωρίζει (!!!) σχετική εντολή, και ότι δεν γνωρίζει γαλλικά... Του είπα ότι αύριο θα του έχω στείλει σε email τους όρους της EULA, και ότι ανταγωνιτρια εταιρεία στο παρελθόν αντί για επιστροφή των χρημάτων, πρόσφερε 3ετή εγγύηση...
    Τι προτείνετε ρε παιδιά;
    Μα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με το φορητό. Αυτό με το οποίο δεν συμφωνείς είναι με την OEM άδεια των windows που ήρθε με το φορητό. Σύμφωνα με το EULA, έχεις δικαίωμα σε επιστροφή χρημάτων. Δεν χρειάζεται να ξέρει γαλλικά ο δικηγόρος της HP για να διαβάσει το EULA. Πέστου να κοιτάξει την EULA που ήρθε μαζί με το προϊόν που πουλάνε.

    Προτείνω να του πεις η επικοινωνία σας να γίνει κατά προτίμηση σε email ή εγγράφως, ώστε να είσαι και συ καλυμμένος νομικά. (Μην σου πει άλλα στο τηλέφωνο και τα αρνηθεί ή σε καθυστερεί ώστε η αίτηση σου να γίνει εκπρόθεσμα, κλπ κλπ. Δεν έχει λόγο να το κάνει, σοβαρή εταιρεία είναι, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου.).

    Ουσιαστικά, κάνε ότι έκανε κι ο pelasgian.

  6. #111
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cacofonix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι προτείνετε ρε παιδιά;
    Να τους τονίσεις ότι η επικοινωνία επιθυμείς να γίνει γραπτώς μέσω email.

  7. #112
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Τουε είχα στείλει την πρώτη επιστολή του pelagian, αλλά μου λέει ότι δνε γνωρίζει γαλλικά. Νατου στείλω τι στη 2η;

  8. #113
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cacofonix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουε είχα στείλει την πρώτη επιστολή του pelagian, αλλά μου λέει ότι δνε γνωρίζει γαλλικά. Νατου στείλω τι στη 2η;
    Βασικά, θα βοηθούσε αν ξέραμε τι ακριβώς ειπώθηκε.

    Αλλά γενικά, δώστου αγγλικές δημοσιεύσεις για την συγκεκριμένη υπόθεση στη Γαλλία:

    http://www.channelregister.co.uk/200...french_ruling/
    http://www.theinquirer.net/inquirer/...oleware-refund

    Όπως επίσης και μια απόφαση Ιταλικού δικαστηρίου συγκεκριμένα κατά της HP:

    http://www.channelregister.co.uk/200...lled_software/

    Και ξαναρώτα τον ποια είναι η διαδικασία για την επιστροφή χρημάτων που αναφέρεται στο EULA της Microsft.

    Αυτό που αποσκοπείς είναι να λάβεις γραπτή θετική απάντηση ότι γίνεται επιστροφή χρημάτων. Είναι χρήματα που δικαιούσαι και διαδικασία που προβλέπεται από το συμφωνητικό της Microsoft. =)

  9. #114
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Αυτός σε γενικές γραμμέςπροσπαθούσε να με πείσει ότι εφόσον δεν ήθελα τα Windows θα έπρεπε να μην αγόραζα καθόλου το προϊόν. Εγώ του απάντησα ότι σε αυτή την περίπτωση, θα έπρεπε να πουλάνε όλα τα προϊόντα, με ή χωρίς λογισμικό, έτσι ώστε να μπορεί ο πελάτης να επιλέξει. Του είπα και ότι ανταγωνίστρια εταιρεία πρότινε σε πελάτη της 3 χρόνια εγγύηση (ο πελαργός ζήτησε αύξηση εγγύησης από 1 σε 3 χρόνια, ή εκείνοι του το πρότειναν; )
    Του είπα ότι θα του στείλω την οδηγία της EULA, αυτή υπάρχει μόνο στα γαλλικά ή να του πω να ανοίξει το laptop και θα δει από κει; Φοβάμαι να ανοίξω το δικό μου, μην κάνω καμμιά πατάτα και δεν μπορώ να διεκδικήσω τα χρήματά μου πίσω μετά...

  10. #115
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Αυτό που λέει, δεν ισχύει. Εσύ αγόρασες έναν φορητό υπολογιστή, δεν είχες προηγούμενη γνώση των όρων του EULA της Microsoft, άρα δεν μπορούνε να σου ζητήσουν "να μην το αγόραζες". Έχει κανένα συμφωνητικό έξω από το κουτί? Αυτά ειπώθηκαν από το τηλέφωνο αφού του έστειλες ίδια επιστολή με την πρώτη του pelasgian?

    Ο pelasgian πρότεινε για αύξηση της εγγύησης σε 3 χρόνια. Πέστου να κοιτάξει το EULA της έκδοσης των windows που έρχονται μαζί με τον υπολογιστή σου. Σίγουρα έχει αντίγραφο αυτός (αυτή είναι η δουλειά του άλλωστε). Για παράδειγμα για Vista Business, αναφέρεται στο συγκεκριμένο σημείο:

    By using the software, you accept these terms. If you do not accept them, do not
    use the software. Instead, return it to the retailer for a refund or credit. If you
    cannot obtain a refund there, contact Microsoft or the Microsoft affiliate serving your country for
    information about Microsoft’s refund policies. See www.microsoft.com/worldwide. In the
    United States and Canada, call (800) MICROSOFT or see www.microsoft.com/info/nareturns.htm.
    Vista Business EULA

    Ποια έκδοση ήρθε με το φορητό σου?

  11. #116
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Επειδή στο site τους δεν είχαν κάποιο email, την 1η επιστολή την έστειλα μέσω της φόρμας επικοινωνίας που έχουν, οπότε μάλλον θα πρέπει να την στείλω τώρα απευθείας στο δικηγόρο τους.
    Με το φορητό μου ήρθε η Premium έκδοση των σVista.

  12. #117
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Ο συγκεκριμένος όρος απ' ότι καταλαβαίνω, είναι ίδιος στις EULA κάθε έκδοσης (λογικό):

    http://download.microsoft.com/docume...9cf5105718.pdf

    Οπότε, αυτό που θέλεις εσύ κατ' αρχήν είναι να ζητήσεις ένα email του νομικού τους τμήματος ή του τμήματος που είναι υπεύθυνου για τις επιστροφές λογισμικού. Ο δικηγόρος που σε πήρε, δεν άφησε στοιχεία επικοινωνίας?

    Anyway, ζήτα τους το mail από την φόρμα αυτή που συμπλήρωσες και ζήτα τους να σε κατευθύνουν στο mail του υπεύθυνου για την επιστροφή οι ίδιοι (Δεν είναι δικό σου ζήτημα να βρεις ποιος είναι υπεύθυνος σε μια εταιρεία του μεγέθους της HP). Ανέλυσε ακριβώς την κατάσταση (θέλεις το φορητό και δεν θέλεις τα windwos) και μίλα τους με ευγενικό τρόπο πάντα. Δεν βλέπω λόγο να σου το αρνηθούν. Κράτα μας ενήμερους.

  13. #118
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Του ζήτησα και το email του και το σταθερό.
    Οπότε σαν πρώτο βήμα να ξαναστείλω την πρώτη επιστολή μαζί με το pdf αυτό; Πάντως, ναι, θα ήθελα 3 χρόνια εγγύηση αντί επιστροφή χρημάτων...

  14. #119
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Ένα ένα.

    Στείλε πρώτα μια επιστολή σαν την πρώτη του pelasgian που ουσιαστικά ζητάει απλά ενημέρωση για την πολιτική της εταιρείας πρώτα. Μόλις σου πούνε την διαδικασία, θα φτάσουμε στην εγγύηση ή στην επιστροφή χρημάτων. Υπέθεσε ότι δεν μίλησες ποτέ με τον δικηγόρο και απαίτησε η επικοινωνία σας να γίνει με email.

    Τόνισε πως είσαι ευχαριστημένος με το μηχάνημα, αλλά όχι και με το λογισμικό με το οποίο ήρθε δεμένο. Μόλις απαντήσουν, συνεχίζουμε από κει.

  15. #120
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Οκ, σ' ευχαριστώ πολύ c4lex.

    ........Auto merged post: cacofonix πρόσθεσε 9 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Να τονίσω, ότι δεν έχει δισκάκι μέσα, αλλά πρέπει να το "κάψεις" εσύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cacofonix : 18-12-08 στις 13:48. Αιτία: auto merged post

Σελ. 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασφάλεια σε Vista Home Premium
    Από Gus στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 23:15
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-08, 10:56
  3. vista home premium 16bit εφαρμογές
    Από vaiostir στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 09:21
  4. Vista Home Premium και Domain
    Από vonglower στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 11:00
  5. irfanView σε Vista Home Premium...thumbnails ??
    Από LuisRoyo στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-07, 04:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας