Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 185
  1. #1
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Σύμφωνα με την EULA, εφόσον αρνηθώ την άδεια έχω το δικαίωμα να ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Το έχει κάνει κάποιος; Τι ποσό δίνουν για Vista Home Premium και από που τα ζητάω;

    (Αγόρασα ένα laptop στο οποίο δεν θέλω να τρέξω vista και τα έχει ως επιλογή εγκατάστασης.)

    Αν κάποιος γνωρίζει που να απευθυνθώ, θα εκτιμήσω την συνεισφορά του.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  2. #2
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Μεγειές....

    Νομίζω πως η πίστωση γίνεται όταν το αγοράζεις. Λες δηλαδή, δεν θέλω λειτουργικό και αγοράζεις το laptopi χωρίς...

    Για μετά, δεν έχω ιδέα...

  3. #3
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Κάποιος τα κατάφερε και πήρε πίσω το ποσό. Υπάρχει ένα παλιό θέμα χαμένο στο index.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος γνωρίζει που να απευθυνθώ, θα εκτιμήσω την συνεισφορά του.
    Στην εξυπηρέτηση πελατών του κατασκευαστή του φορητού πρέπει να απευθυνθείς.
    Και αν το δεχτούν θα σου επιστρέψουν φαντάζομαι κάτι λιγότερο από 85 ευρώ που είναι η τιμή πώλησης των Vista Home Premium DSP στη λιανική.
    Ποιός είναι ο κατασκευαστής;

    Σχετικό link: www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=60098
    Dell customer gets Windows refund
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 24-05-08 στις 22:39.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Καλή τύχη! Ελπίζουμε σε καλό αποτέλεσμα (να μας ενημερώσεις).
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με την EULA, εφόσον αρνηθώ την άδεια έχω το δικαίωμα να ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Το έχει κάνει κάποιος; Τι ποσό δίνουν για Vista Home Premium και από που τα ζητάω;

    (Αγόρασα ένα laptop στο οποίο δεν θέλω να τρέξω vista και τα έχει ως επιλογή εγκατάστασης.)

    Αν κάποιος γνωρίζει που να απευθυνθώ, θα εκτιμήσω την συνεισφορά του.
    Συμφώνα όμως με την eula του φόρητου, φορητό χωρίς vista δεν υπάρχει, οπότε μπορείς να γυρίσεις το φορητό πίσω κλπ κλπ

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Δεν πήρα φορητό για να το γυρίσω. Μου αρκεί να γυρίσω μόνο τα vista.

    Αν μου γυρίσουν 85 ευρώ για τα vista που δεν θέλω, τότε το πήρα φτηνότερα και από hasee-innovator-pepper, αν όλα τα άλλα παραμείνουν ίδια, που δεν είναι ίδια σε καμία περίπτωση (έχει atheros, hitachi drive, 6cell bat και είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!)

    Λίγο που έψαξα στο net, η OEM license είναι κατά πολύ φτηνότερη της retail. Και ένα ευρώ να δίνουν πίσω, εγώ το θέλω πίσω, μόνο και μόνο για να τους δείξω ότι θέλω να βγάζουν μηχανήματα και με linux προεγκατεστημένο και να μην κάνουν τέτοιες μενούβρες. Πάντως, οι τύποι το έχουν σχεδιάσει ώστε να δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ με linux. Μέχρι και τα κουμπιά.

    Από άποψη δε shipment μπορούν να κάνουν το εξής πάναπλο. Το λογισμικό να μπαίνει σε «τζέπη» έξω από το κουτί, και εκεί να κάνουν ship-to-order με προσθήκη τελευταίας στιγμής ένα image ή για linux ή για windows.

    Αυτό το M$ tax με τσαντίζει να το πληρώσω, τη στιγμή που φημολογείται σχετική ευρωπαϊκή οδηγία και το προβλέπει η EULA. Ειδικά τη στιγμή που συνιστά ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ή έστω δεσπόζουσα θέση στην αγορά. Είναι δηλαδή γελοίο να μην μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου παρόλο που προβλέπεται ότι μπορείς.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Στον κατασκευαστή του λάπτοπ θα απευθυνθείς, καθώς αυτός σου πούλησε και την άδεια του λειτουργικού. (Καλά ξεμπερδέματα πάντως...)

    Ποιο φορητό πήρες; Γιάντα δεν μοιράζεσαι αυτήν την πληροφορία μαζί μας;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφώνα όμως με την eula του φόρητου, φορητό χωρίς vista δεν υπάρχει, οπότε μπορείς να γυρίσεις το φορητό πίσω κλπ κλπ

    Είσαι σίγουρος για αυτό;
    Ανυπόγραφος

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον κατασκευαστή του λάπτοπ θα απευθυνθείς, καθώς αυτός σου πούλησε και την άδεια του λειτουργικού. (Καλά ξεμπερδέματα πάντως...)

    Ποιο φορητό πήρες; Γιάντα δεν μοιράζεσαι αυτήν την πληροφορία μαζί μας;




    Είσαι σίγουρος για αυτό;
    Πάει ανάλογα με τις συμφώνιες που έχει κάνει ο κάθε κατασκευαστής

    @pelasgian αυτό θα έπρεπε να το ψάξεις πριν παρείς το φορητό,

  10. #10
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάει ανάλογα με τις συμφώνιες που έχει κάνει ο κάθε κατασκευαστής

    @pelasgian αυτό θα έπρεπε να το ψάξεις πριν παρείς το φορητό,
    Δηλαδή μιλάμε για δύο EULA; Μία για το φορητό και μία για τα Windows; Ή για μία (των Windows) που αλλάζει σε κάθε περίπτωση ανά κατασκευαστή (κάτι που δεν το κόβω να γίνεται έτσι); Μπορούμε να έχουμε συγκεκριμένο παράδειγμα;

    Κατά τα άλλα, η Microsoft δεν ασκεί μονοπωλιακές τακτικές κατά άλλους στο φόρουμ και το κέντρο καινοτομίας (και καλά) που άνοιξε εδώ θα παρέχει θέσεις εργασίας, κτλ... Σε αναγκάζει με το ρόπαλο να πληρώσεις το «φόρο» για τα Windows. Ε ρε ξύλο που θέλουνε.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #11
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να σου ευχηθώ καλή τύχη και αναμένω κι εγώ το αποτέλεσμα.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο φορητό πήρες; Γιάντα δεν μοιράζεσαι αυτήν την πληροφορία μαζί μας;
    Μα δεν ήρθα να σας κάνω διαφήμηση τη μάρκα του φορητού, ήρθα απλά να ρωτήσω αν κάποιος είχε επιτυχία στο να πάρει τα λεφτά του πίσω όπως προβλέπει η άδεια και φημολογούμενη ευρωπαϊκή οδηγία.

    Διότι αν παρόλο το νομικό πλαίσιο αυτό είναι αδύνατον, τότε η Microsoft στην Ελλάδα δεν είναι εταιρεία δεσπόζουσας θέσεως αλλά απόλυτο μονοπώλιο και για την ακρίβεια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ μονοπώλιο.

    Άλλο το να χρειάζεσαι κάτι και να είσαι υποχρεωμένος να το πάρεις από έναν, και άλλο να ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις κάτι θες δεν θες. Το ένα είναι μονοπώλιο, το άλλο είναι η μαφία και η κόζα νόστρα.

    Όσο δε για τα σάπια «αυτό πάει πακέτο» είναι ένα «ολοκληρωμένο προϊόν που δεν αφαιρείται», αυτά είναι απίστευτες αηδίες, ανακρίβειες και σάπια, για τα οποία κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν νομικές κυρώσεις. Δηλαδή, αν κάποιος ζητήσει επιστροφή και αυτή δεν γίνει δεκτή ενώ προβλέπεται από άδεια και νόμο, τότε να τρώει μία ΓΕΡΗ σφαλιάρα ως πρόστιμο να ηρεμεί.

    Το laptop είναι μία συσκευή hardware, το software που τρέχει είναι προαιρετικό, της επιλογής του κατασκευαστή μεν, αλλά και της επιλογής του αγοραστή, ο οποίος αυτή την επιλογή του μπορεί να τη κάνει είτε πριν την αγορά είτε μετά, διότι ΕΤΣΙ του επιτρέπει η άδεια.

    Οπότε αυτό το «πρέπει» να το κάνω ΠΡΙΝ το αγοράσω είναι μούφες. Εφόσον έχω το δικαίωμα, επιλέγω όποτε μου κάνει κέφι. Το θέμα είναι αν σε αυτή τη χώρα, όπου οι υπουργοί κλείνουν συμφωνίες ανάθεσης στον Bill Gates, η αγορά είναι κρεμασμένη από τα @@ των καρτέλ ΚΑΙ της πληροφορικής.

    Νομίζω ότι αν γράφοντας μερικά γράμματα κανείς δεν μου επιστρέψει τα χρήματά μου, πώς θα έχει αποδειχτεί και σε αυτή τη περίπτωση η μονοπωλιακή φύση της αγοράς στην Ελλάδα.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #13
    Εγγραφή
    06-11-2007
    Περιοχή
    London
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    38000/10000
    ISP
    Plusnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΚΚΙΝΙΟ
    Router
    BT Home Hub 5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μιλάμε για δύο EULA; Μία για το φορητό και μία για τα Windows; Ή για μία (των Windows) που αλλάζει σε κάθε περίπτωση ανά κατασκευαστή (κάτι που δεν το κόβω να γίνεται έτσι); Μπορούμε να έχουμε συγκεκριμένο παράδειγμα;

    Κατά τα άλλα, η Microsoft δεν ασκεί μονοπωλιακές τακτικές κατά άλλους στο φόρουμ και το κέντρο καινοτομίας (και καλά) που άνοιξε εδώ θα παρέχει θέσεις εργασίας, κτλ... Σε αναγκάζει με το ρόπαλο να πληρώσεις το «φόρο» για τα Windows. Ε ρε ξύλο που θέλουνε.
    και γω νομιζω οτι εχεις 2 αδειες μια για το μηχανημα και μια για τα windows μαλλον θα πρεπει να απευθυνθεις στην εταιρια του φορητου καθως και αυτη αγορασε το πακετο για να το δωσει σε σενα οποτε λιγο περιπλοκα ειναι τα πραγματα δυστυχως....τεσπα καλο ξεμπερδεμα φιλε...

  14. #14
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  15. #15
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...έχει atheros, hitachi drive, 6cell bat και είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!...Πάντως, οι τύποι το έχουν σχεδιάσει ώστε να δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ με linux. Μέχρι και τα κουμπιά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν ήρθα να σας κάνω διαφήμηση τη μάρκα του φορητού, ήρθα απλά να ρωτήσω αν κάποιος είχε επιτυχία στο να πάρει τα λεφτά του πίσω όπως προβλέπει η άδεια και φημολογούμενη ευρωπαϊκή οδηγία.
    Από πότε θεωρείται διαφήμιση να μοιραστείς μαζί μας την μάρκα/μοντέλο του φορητού όταν μάλιστα μας έχεις προκαλέσει την περιέργεια με την περιγραφή (κουμπιά συμβάτα με Linux?);

    Αν ο λόγος είναι ότι δεν θες να ξεφύγει η κουβέντα, μην αρχίσει ο καθένας τα γνωστά "πεταμένα λεφτά, καλύτερα να επαιρνες αυτό και εκείνο" κτλ, τότε δεν σε αδικώ. Απλά αυτό περί διαφήμισης με βάζει σε σκέψεις, διότι υπάρχουν χιλιάδες posts που αναφέρονται μάρκες/μοντέλα για ανταλλαγή απόψεων, κακώς δηλαδή οι υπόλοιποι αναφέρουμε μάρκες;

    Δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να παραπονεθείς στον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα αλλά και απευθείας στον κατασκευαστή έξω. Στην Αμερική θα έχεις διαβάσει ότι έχουν δικαιωθεί πελάτες σε αντίστοιχα περιστατικά. Βέβαια δεν είμαστε Αμερική εδώ άλλα όπως και να έχει, πάλεψε το!

Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασφάλεια σε Vista Home Premium
    Από Gus στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 23:15
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-08, 10:56
  3. vista home premium 16bit εφαρμογές
    Από vaiostir στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 09:21
  4. Vista Home Premium και Domain
    Από vonglower στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 11:00
  5. irfanView σε Vista Home Premium...thumbnails ??
    Από LuisRoyo στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-07, 04:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας