Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    19-07-2005
    Περιοχή
    Εξάρχεια
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΟΛΟΣ
    Router
    Netgear DG834v4
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 9.0(dB)
    Εντάξει μπορεί να πέφτει και πολύ έξω το BaudTec, δεν είμαι και τόσο σίγουρος

    Έτσι κι αλλιώς δεν αμφισβήτησα ποια είναι η default τιμή για τον ΟΤΕ. Απλά είπα ότι, ανά περίπτωση, μπορεί να βάζουν το στόχο και παραπάνω, είτε χειροκίνητα, είτε δυναμικά ίσως. Όπως λες κι εσύ για τους υπόλοιπους παρόχους, και από τα λίγα που ξέρω σχετικά, κάποτε η βάση ήταν το 6 αλλά σταδιακά φαίνεται όλοι να πάνε προς τα πάνω.

  2. #17
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vkapartz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει μπορεί να πέφτει και πολύ έξω το BaudTec, δεν είμαι και τόσο σίγουρος

    Έτσι κι αλλιώς δεν αμφισβήτησα ποια είναι η default τιμή για τον ΟΤΕ. Απλά είπα ότι, ανά περίπτωση, μπορεί να βάζουν το στόχο και παραπάνω, είτε χειροκίνητα, είτε δυναμικά ίσως. Όπως λες κι εσύ για τους υπόλοιπους παρόχους, και από τα λίγα που ξέρω σχετικά, κάποτε η βάση ήταν το 6 αλλά σταδιακά φαίνεται όλοι να πάνε προς τα πάνω.
    Οχι απ' αρχης τοσο ηταν στις 24αρες. Απλα το 6 θεωρειται το κατωτατο οριο ασφαλους συνδεσης.

  3. #18
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pnikolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το target snr του οτε στις 24αρες του οτε ειναι παντου 9 default απο ολα του τα dslam! Εσυ που εχεις κοντα στο 12 προφανως δε μετρα σωστα το ρουτερ σου. Και ας εισαι πολυ κοντα στο κεντρο. Το dslam μολις γινει η συνδεση βασει του attn ρυθμιζει ωστε το snrm να ειναι 9db. Δουλευει οπως το avc στο ραδιοφωνο η το agc στη τηλεοραση. Σωστα λες με sw μπορεις να αλλαξεις το snrm θετικα η αρνητικα, εις βαρος η εις οφελος της ταχυτητας.
    Target snr: forthnet > 6db, hol > 10db, αναλογα οι υπολοιποι εναλλακτικοι
    Γιατι σου φενεται παραξενο? Αν καποιος εχει attn 34-34, οχι θα πρεπει να ειναι ικανοποιημενος με 14, αλλα θα πρεπει να κανει και τουμπες!
    Πολύ χρήσιμες οι παραπάνω πληροφορίες, σ' ευχαριστούμε! Άρα τα 9 dB SNR που βλέπω στον router είναι ακριβώς on-target. Το attenuation μου όμως είναι μόνο 15 dB (πολύ καλό) οπότε υποθέτω πως θα έπρεπε να συγχρονίζει πάνω από 14 Mbps σωστά; Βέβαια από τα 8 που είχα πριν στα 14 και με πάνω από διπλάσιο upstream για 3 € παραπάνω το μήνα είναι καλά και δεν παραπονιέμαι... Ίσως να φταίει το SAGEM F@st 1500WG που χρησιμοποιώ εδώ και σχεδόν 2 χρόνια... Θα πάρω αύριο Τρίτη ένα άλλο από ΟΤΕ (μάλλον το BaudTec) και θα δοκιμάσω να δω τι ψάρια θα πιάσει. Θα ποστάρω όταν έχω νεώτερα.

    Ευχαριστώ και πάλι όλους.

  4. #19
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrDSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ χρήσιμες οι παραπάνω πληροφορίες, σ' ευχαριστούμε! Άρα τα 9 dB SNR που βλέπω στον router είναι ακριβώς on-target. Το attenuation μου όμως είναι μόνο 15 dB (πολύ καλό) οπότε υποθέτω πως θα έπρεπε να συγχρονίζει πάνω από 14 Mbps σωστά; Βέβαια από τα 8 που είχα πριν στα 14 και με πάνω από διπλάσιο upstream για 3 € παραπάνω το μήνα είναι καλά και δεν παραπονιέμαι... Ίσως να φταίει το SAGEM F@st 1500WG που χρησιμοποιώ εδώ και σχεδόν 2 χρόνια... Θα πάρω αύριο Τρίτη ένα άλλο από ΟΤΕ (μάλλον το BaudTec) και θα δοκιμάσω να δω τι ψάρια θα πιάσει. Θα ποστάρω όταν έχω νεώτερα.

    Ευχαριστώ και πάλι όλους.
    Ανετρεξε στο ποστ μου που σου απαντησα στην αρχη! Εγω με attn 14,5 κλειδωνα 24574, κυνηγησε το
    Παρε ενα ρουτερ απο το εμποριο καλυτερα. Τα του οτε πια ειναι "πατατες"

  5. #20
    Το avatar του μέλους sunrise
    sunrise Guest
    Οχι στο τενεκεδακι που λεγεται baudtec....

  6. #21
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Μηνύματα
    1.939
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    11858/1023
    ISP
    2 TEE και 1 CONN-X
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    zyxel 660Η-61,TG585v7
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 32(dB)
    το philips παντως ειναι καλό...

  7. #22
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeta Εμφάνιση μηνυμάτων
    το philips παντως ειναι καλό...
    Απλα καλυτερο απο την αλλη τη τοστιερα

  8. #23
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pnikolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανετρεξε στο ποστ μου που σου απαντησα στην αρχη! Εγω με attn 14,5 κλειδωνα 24574, κυνηγησε το
    Παρε ενα ρουτερ απο το εμποριο καλυτερα. Τα του οτε πια ειναι "πατατες"
    Το router του ΟΤΕ είναι τσάμπα (ούτε καν το ζήτησα). Δεν περιμένω και πολλά, αλλά δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω. Θα το έχω σήμερα το απόγευμα και θα σας πω.

    Συμφωνώ απόλυτα με την αγορά καλού router. Πριν χρόνια που το έψαχνα είχαν πολύ καλή φήμη τα US Robotics. Μόλις τσέκαρα στο e-Shop.gr και δεν τα έχει πια. Ποιόν wireless router προτείνετε εσείς να επιλέξω για 24άρα γραμμή και συχνή χρήση P2P/Torrents; Αν μπορεί κάποιος να δώσει 2-3 μάρκες/μοντέλα για να ξέρω. Ευχαριστώ και πάλι.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrDSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το router του ΟΤΕ είναι τσάμπα (ούτε καν το ζήτησα). Δεν περιμένω και πολλά, αλλά δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω. Θα το έχω σήμερα το απόγευμα και θα σας πω.

    Συμφωνώ απόλυτα με την αγορά καλού router. Πριν χρόνια που το έψαχνα είχαν πολύ καλή φήμη τα US Robotics. Μόλις τσέκαρα στο e-Shop.gr και δεν τα έχει πια. Ποιόν wireless router προτείνετε εσείς να επιλέξω για 24άρα γραμμή και συχνή χρήση P2P/Torrents; Αν μπορεί κάποιος να δώσει 2-3 μάρκες/μοντέλα για να ξέρω. Ευχαριστώ και πάλι.
    Εαν μπορεις να παρεις απο το εξωτερικο προτιμησε το Thomson Speedtouch 585 v6 n v7.
    USR ειναι επισης πολυ καλα. Και να θυμασαι οτι πληρωνεις παιρνεις. Κοιτα και εδω που εχει ποικιλια! http://www.plaisio.gr/productlist.as...egory=69978253

  10. #25
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    @pnikolo: Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις για router, κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το SpeedTouch. Έχω ήδη αγοράσει πολλά πράγματα από εξωτερικό οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, θα το ψάξω.

    Λοιπόν, πριν λίγο μου ήρθε το wireless router του ΟΤΕ. Δυστυχώς είναι το γνωστό BaudTec.

    Συνδέθηκε αμέσως χωρίς προβλήματα, αλλά δυστυχώς οι τιμές συγχρονισμού είναι σχεδόν οι ίδιες με αυτές του παλιού μου SAGEM F@st 1500WG. To BaudTec συγχρονίζει στα ~13500/~850 (δηλαδή λίγο χειρότερα από τα ~14000/~950 που πετυχαίνω με το SAGEM). Το παράξενο είναι ότι το BaudTec δίνει αρκετά διαφορετικά χαρακτηριστικά γραμμής (~11 dB SNR, ~9 dB Attenuation), που φαίνονται πολύ καλύτερα από αυτά του SAGEM, χωρίς όμως την ανάλογη βελτίωση στο συγχρονισμό.

    Κατά τ' άλλα δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά/ταχύτητα, θετική ή αρνητική, μεταξύ των δύο. Από εμφάνιση και ευκολία χρήσης προτιμώ αναμφισβήτητα το παλιό SAGEM (ίσως επειδή το έχω συνηθίσει). Οπότε για τώρα θα χρησιμοποιήσω το SAGEM και θα αγοράσω κάτι καλύτερο στο μέλλον. Δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθώ με το BaudTec προς το παρόν. Μπήκε ήδη στο κουτί του και καταχωνιάστηκε στο πατάρι...

    Τώρα για το θέμα του χαμηλού συγχρονισμού δεν έχω ακόμα καταλάβει τι συμβαίνει... Ίσως κάτι στην καλωδίωση (μένω σε πολυκατοικία 37 ετών). Πάντως μέχρι στιγμής έχω πολύ καλό upstream (σχεδόν 1 Mbps) και είναι σταθερότατο χωρίς καμία αποσύνδεση ή άλλο πρόβλημα, έστω και στα 14 Mbps που συγχρονίζει...

  11. #26
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrDSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    @pnikolo: Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις για router, κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το SpeedTouch. Έχω ήδη αγοράσει πολλά πράγματα από εξωτερικό οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, θα το ψάξω.

    Λοιπόν, πριν λίγο μου ήρθε το wireless router του ΟΤΕ. Δυστυχώς είναι το γνωστό BaudTec.

    Συνδέθηκε αμέσως χωρίς προβλήματα, αλλά δυστυχώς οι τιμές συγχρονισμού είναι σχεδόν οι ίδιες με αυτές του παλιού μου SAGEM F@st 1500WG. To BaudTec συγχρονίζει στα ~13500/~850 (δηλαδή λίγο χειρότερα από τα ~14000/~950 που πετυχαίνω με το SAGEM). Το παράξενο είναι ότι το BaudTec δίνει αρκετά διαφορετικά χαρακτηριστικά γραμμής (~11 dB SNR, ~9 dB Attenuation), που φαίνονται πολύ καλύτερα από αυτά του SAGEM, χωρίς όμως την ανάλογη βελτίωση στο συγχρονισμό.

    Κατά τ' άλλα δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά/ταχύτητα, θετική ή αρνητική, μεταξύ των δύο. Από εμφάνιση και ευκολία χρήσης προτιμώ αναμφισβήτητα το παλιό SAGEM (ίσως επειδή το έχω συνηθίσει). Οπότε για τώρα θα χρησιμοποιήσω το SAGEM και θα αγοράσω κάτι καλύτερο στο μέλλον. Δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθώ με το BaudTec προς το παρόν. Μπήκε ήδη στο κουτί του και καταχωνιάστηκε στο πατάρι...

    Τώρα για το θέμα του χαμηλού συγχρονισμού δεν έχω ακόμα καταλάβει τι συμβαίνει... Ίσως κάτι στην καλωδίωση (μένω σε πολυκατοικία 37 ετών). Πάντως μέχρι στιγμής έχω πολύ καλό upstream (σχεδόν 1 Mbps) και είναι σταθερότατο χωρίς καμία αποσύνδεση ή άλλο πρόβλημα, έστω και στα 14 Mbps που συγχρονίζει...
    Ισως μια καλυτερη καλωδιωση (χωνευτης - πριζας) και ενος καλυτερου ρουτερ να διορθωσει τα πραγματα, αλλοιως "φταιει ο οτε" αν και τα χαρακτηρηστικα σου ειναι πολυ καλα

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση απο τα 2 στα 8 Mbps
    Από Aggelos13 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-08, 19:58
  2. Αναβάθμιση απο 768 Kbps σε 24 Mbps. Απορίες.
    Από Zacfer στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-08, 21:26
  3. Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 20:48
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-08, 23:24
  5. Αναβάθμιση από 3 Mbps στα 6 Mbps
    Από oxyd στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-07, 09:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας