Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΡΑΦΗΝΑ Β

    ΜΟΛΙΣ ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΕΝΑ
    NAS SERVER IB-NAS4220S RAIDSONIC
    ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ EXEI KAI ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΩΣ TORRENT CLIENT ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ PEER TO PEER TORRENT
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ DOWNLOAD KAI OXI UPLOAD ME ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ RATIO ΣΟΥ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ

    ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΤΟRRENT ME SERVER ?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-08-2007
    Περιοχή
    Πύργος Ηλείας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    Δεν θα σου συνιστούσα να κατεβάζεις με αυτό το μαραφέτι...

    Είμαι κάτοχος κι εγώ κι έχω παρατηρήσει ότι όταν κατεβάζεις με torrent και ταυτόχρονα προσπαθήσεις να μεταφέρεις μεγάλα αρχεία από τον υπολογιστή μέσα στο serverάκι έχεις υψηλές πιθανότητες να "κολλήσει" και να υποχρεωθείς να φορμάρεις τον -δηλωμένο ως- hda σκληρό σου, χάνοντας όλα τα δεδομένα. Τρεις φορές μου έχει συμβεί!!! Φυσικά δεν ξαναχρησιμοποίησα τη συγκεκριμένη λειτουργία...

    Προσωπικά, έχοντας χάσει μια φορά γύρω στα 320 Gb δεδομένων, αναγκάστηκα να πάρω έναν 640άρη εξωτερικό για να σώζω τα δεδομένα βάζοντας τον hda μέσα στο pc και "βλέποντας" τα δεδομένα με το EXT2IFS προτού αναγκαστώ να τον φορμάρω πάλι.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-07-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5503
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Tp-Link Archer VR600v v.1
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 6,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    διαφωνώ, το έχω και γώ και είναι καταπληκτικό σαν low end nas server για τα λεφτά του.
    Θα συμφωνήσω όμως με το φίλο που άνοιξε το πόστ οτι το προγραμματάκι (btorrent) που έχει είναι άθλιο
    και ψάχνω και γώ για να το αντικαταστήσω.
    ARIS Vre!!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    04-10-2004
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Εγώ έχω εγκαταστήσει το transmission (θεωρώ οτι είναι με διαφορά ο καλύτερος client) μέσω του optware.

    Μπορείς να το διαχειρίζεστε από τον browser μέσω του web interface που διαθέτει όπου και αν βρίσκεστε, ακόμα και από κινητό!


    Επίσης μπορείς να κατεβασείς το πρόγραμμα Transmission Remote μοιάζει πολύ με το μtorrent και να το τρέχεις σε Windows κανονικά, σαν να το έχεις στο PC σου.


    Περισσότερες πληροφορίες για να την εγκατάσταση εδώ.

    Τα βήματα αν θυμάμαι καλά είναι:
    1. Κατεβάζετε το optware-t-hd-020909.tgz
    2. Tο αντιγράφετε στον φάκελο public/applications
    3. Κάνετε restart το ICYBOX
    4. Είστε έτοιμοι! Θα το βρείτε στο admin panel στην κατηγορία Network Service ή απευθείας στην διεύθυνσή http://ip-tou-nas:9091


    Καλό θα είναι μετά να το κάνετε update μέσω του optware γιατί είναι αρκετά παλιά έκδοση.

    Επλίζω να βοήθησα!

  5. #5
    Καλησπέρα και καλή Ανάσταση

    Το παραπάνω εν λόγο μηχανηματάκι NAS IB-4220-b το έχω και εγώ, άν κάνετε μία έρευνα στο νετ θα δείτε ότι έχει πολλά προβλήματα, μερικά απο αυτά τα αντιμετώπισα και εγώ αλλά τώρα δουλεύει σταθερά, παίζει ρόλο το setup που του έκανες ,η τύχη η συμβατότητα με τους δίσκους και το PSU αν είναι απο τα ελατωματικά , με αυτά που ξέρω τώρα δέν θα έλεγα σε κανέναν να το αγοράσει .
    Απλά για ενημέρωση, έχω μέσα στον NAS 2 δίσκους Seagate απο 2TerraBytes ο καθένας , είναι σε RAID1 και σε ext3 filesystem , δουλεύει σταθερά 24/7 και άντε καμιά φορα να θέλει restart.
    Στο θέμα μου τώρα, έβαλα το πακέτο προγραμμάτων optware και έγινε εγκατάσταση το transmission (ο bit torrent client που έχει απο μόνο του το NAS απλα δεν λεεί μία), ολλά ΟΚ, κατέβασα και το utility ''Transmission Remote GUI'' ,ετσι ώστε να το διαχειρίζομαι καλύτερα απο τα windows ,καθώς γλιτώνω και απο τα κολήματα που έχει το web interface του προγράμματος , λοιπόν τι γίνεται τώρα, κάνει deed+download κανονικότατα χωρίς προβλήματα, όταν ανοίγω το παραπάνω utility μου γράφει κάτω αριστερά ''Transmission 1.42 (7495) at --NAS IP ADDRESS--:9091'', σύμφωνα με αυτό καταλαβαίνω ότι έχει εγκατασταθεί μία πολύ παλιά έκδοση του transmission στον NAS .
    Mήπως ξέρει κανένας πώς να κάνω απεγκατάσταση την παραπάνω έκδοση και να κάνω εγκατάσταση μία πιό καινούρια?
    Εχει βγεί πιο καινούρια αλλά δέν γνωρίζω άν υπάρχει συμβατότητα με το NAS καθώς δέν είμαι και εξικειομένος με το Linux.

    Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά

  6. #6
    Εγγραφή
    04-10-2004
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Καλήσπέρα red512.

    Η version είναι πολύ παλιά. Αν δεν κάνω λάθος η πιο πρόσφατη είναι η 1.92

    Για να την αναβαθμίσεις θα πρέπει να κατεβάσεις το Putty για να μπορείς να διαχειρίζεσε το optware. Θα πρέπει επίσης να έχεις ενεργοποιημένο το SSH στις ρυθμίσεις του NAS σου.

    Άνοιξε το Putty και στο πεδίο Host Name (or IP address) γράφεις την IP του NAS και πατάς Open. Μετά θα σου ζητήσει username και password.
    Γράψε Username: root και Password: τον κωδικό που χρησιμοποιείς για να συνδεθείς στο admin panel του NAS σου.

    Όταν συνδεθεί θα σε βγάλει στην γραμμή εντολών. Εκεί γράφεις
    Κώδικας:
     ipkg update
    και αφού ολοκληρωθεί
    Κώδικας:
    ipkg install transmission
    και είσαι έτοιμος!

    Ελπίζω να σε βοήθησα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shape : 07-04-10 στις 18:01.

  7. #7
    Καλησπέρα

    Τα κατάφερα, το έφτιαξα πρίν κάτι μέρες, με μόνη διαφοροποίηση στην τελευταία εντολή, εγώ έγραψα ''ipkg upgrade transmission'', όλλα ΟΚ, είναι πιό σταθερό πλέον και δουλεύει εδώ και μέρες στο σερί.
    Μήπως γνωρίζεις πώς μπορώ να σταματήσω-terminate το Transmission και να το ξαναεκιννήσω χωρίς να κάνω reboot τον NAS? Καθώς και εάν μπορώ να εισάγω κωδικό στο web interface του transmission?

    Ευχαριστώ και πάλι

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από red512 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Τα κατάφερα, το έφτιαξα πρίν κάτι μέρες, με μόνη διαφοροποίηση στην τελευταία εντολή, εγώ έγραψα ''ipkg upgrade transmission'', όλλα ΟΚ, είναι πιό σταθερό πλέον και δουλεύει εδώ και μέρες στο σερί.
    Μήπως γνωρίζεις πώς μπορώ να σταματήσω-terminate το Transmission και να το ξαναεκιννήσω χωρίς να κάνω reboot τον NAS? Καθώς και εάν μπορώ να εισάγω κωδικό στο web interface του transmission?

    Ευχαριστώ και πάλι
    Μπες με PuTTY στο Icy Box, δώσε ps|grep trans, σημείωσε το id του process και δώσε kill [process id]. Το ξεκινάς πάλι με transmission-daemon.
    Για να δώσεις κωδικό και username πάλι με PuTTY (μέσω SSH εννοείται) κάνε edit με vi το /root/config/transmission-daemon/settings.json

  9. #9
    Εγγραφή
    08-12-2005
    Περιοχή
    Καλλιθεα, Αθηνα
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    3COM W/M-RT
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Ενα μεγαλο ευχαριστω στον red512 και στον ichalos για το πολυ καλο Info σχετικα με το ΝΑS αυτο και τις torrent δυνατότητές του.

    Ολα λειτούργησαν αψογα.

    Μια ερωτηση μονο.
    Ποια πορτα χρεισημοποιει το transmission?
    Θα πρεπει να την κανω forward αυτη τη πορτα απο τον router στην IP του NAS?
    Αν διαλεξω μια πορτα στη τυχη, πειραζει?
    So Loooong (and thanks for all the fish)

  10. #10
    Εγγραφή
    26-04-2011
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Vivodi - ΡΕΝΤΗΣ
    παιδιά εγώ elisa το πρόβλημα μου έχοντας μάλιστα και τρία διαφορετικά ( για μένα για τον φίλο για τον ξάδερφο) όλα είναι σε hp server αλλα μπορεί να το στήσει ο καθένας
    για εμενα έχω το πολύ καλο από όλες τις απόψεις "torrentflux b4rt"
    για τον φίλο "torrentflux" (different version )
    και για τον ξάδερφο έχω μια λύσει για πολλές χρήσεις: "amahi"
    όλα τα παραπάνω μπορούν να χρήσιμο ποιηθούν με το "amahi"

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ενημερωτικα :
    το μηχανημα με openwrt firmware (http://wiki.nas-portal.org/index.php...4220-B/OpenWRT)
    με transmission torrent client ενσωματωμενο παει σφαιρα.
    με κατι αλλα firmware ειχα καταστρεψει ενα ιδιο παλαιοτερο.
    με αυτο ολα ρολοι και πολυ καλυτερα απο το default της raidsonic.
    # apt-get install anarchism

Παρόμοια Θέματα

  1. 7140+torrent+nas
    Από Ax0R7aG0z στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-08, 21:45
  2. NAS Server ναι αλλά τι ..?
    Από DVader στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-08, 20:03
  3. NAS SERVER
    Από xhaos στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-06, 04:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας