Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοίτα στο παρελθόν, ένας φίλος μου που είχε παρόμοιο πρόβλημα και πάλι με Γερμανό, δεν πλήρωσε παρά τις πιέσεις του πωλητή. μάλιστα τότε μπορούσε να χρησιμοποιήσει και PayPal. δεν είχε κάποια κύρωση τότε.
    δεν ξέρω ακριβώς τι συνέπειες μπορεί να υπάρχουν αλλά πρωτίστως με ενδιαφέρει η συναίνεση του πωλητή. δεν έχουμε πιστεύω και κανένα σπουδαίο λόγο να μην τα βρίσκουμε

    σε περίπτωση που αποφασίσω να πληρώσω, μπορώ να κάνω τη συναλλαγή μέσω web-banking;
    θα είναι γρηγορότερη;
    Γρηγορότερη δεν ξέρω αν είναι, είναι όμως σίγουρα φτηνότερη. Η προμήθεια για εμβάσματα στην Ε.Ε. μέσω ebanking σε ορισμένες τράπεζες είναι 0,30-0,50 Ευρώ ενώ αν πας στο ταμείο μπορεί να σου ζητήσουν ακόμη και 10+ Ευρώ.

    Ο πωλητής χρεώνεται προμήθεια για κάθε συναλλαγή στο ebay μόνο και μόνο για την καταχώρηση μιας δημοπρασίας. Επομένως κάθε συναλλαγή που δεν πραγματοποιείται τον ζημιώνει.

    Τέτοια ζητήματα πάντως θα έπρεπε να φροντίσεις να τα λύσεις πριν κλείσει η δημοπρασία.

    Οι κυρώσεις είναι αρνητική αξιολόγηση και 1 "strike". Με 3+ strikes αν θυμάμαι καλά σου κλείνουν το ebay account σου.

  2. #17
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    10ευρώ χρέωση;;;!!!
    καλά είμαστε σοβαροί; ποια τράπεζα έχει τις χαμηλότερες χρεώσεις αν ξέρετε;

    δίκιο έχεις ως προς το ότι βιάστηκα. νόμιζα ότι είχε PayPal. κακώς και τα λάθη πληρώνονται αλλά όχι κι έτσι!
    πάντως σοβαρός φαίνεται και το πρόβλημά μου δεν είναι ότι φοβάμαι αυτόν, αλλά τις καθυστερήσεις και τις υπέρογκες χρεώσεις. πραγματικά, με άλλα 10ευρώ αγοράζω από εδώ αύριο το πρωί!
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  3. #18
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δυστυχώς δεν ξέρω τις χρεώσεις για πληρωμή στο ταμείο.

    Μπορώ να σου πω σίγουρα ότι η Millennium Bank έμβασμα προς Ε.Ε. στο ταμείο το χρεώνει minimum 10 Ευρώ, ενώ εκτός Ε.Ε. minimum 20 Ευρώ.
    Επίσης μέσω ebanking η Πειραιώς χρεώνει 0,30 Ευρώ και η Alpha χρεώνει 0,50.
    Άλλα δεν ξέρω, μπες σε site τραπεζών που σε εξυπηρετούν και θα τις βρεις τις χρεώσεις.

    Επίσης ίσως η τράπεζά σου να έχει φτηνότερη προμήθεια αν το κάνεις από το τηλέφωνο, δες και αυτή την περίπτωση αν ψάχνεις τη μικρότερη προμήθεια.

  4. #19
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    τελικά αποφάσισα να κάνω την πληρωμή μέσω phone-banking που χρεώνεται όσο το web-banking με 0,3 από την τράπεζά μου (Alpha). πιο πολύ μου φαίνεται το έκανα για δοκιμή παρά για άλλη δουλειά.

    όπως με ενημέρωσαν όμως, το ποσό της συναλλαγής δεν είναι το τελικό ποσό που θα πάρει ο πωλητής. η τράπεζά του θα του κρατήσει την προμήθεια από το ποσό που απέστειλα. μήπως έπρεπε να βάλω μεγαλύτερο ποσό; δε γνώριζα πόσο όμως κι έτσι έβαλα το ποσό που μου ζήτησε με το πέρας της δημοπρασίας του ebay.

    κάποια γνώμη για αυτό;
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  5. #20
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά αποφάσισα να κάνω την πληρωμή μέσω phone-banking που χρεώνεται όσο το web-banking με 0,3 από την τράπεζά μου (Alpha). πιο πολύ μου φαίνεται το έκανα για δοκιμή παρά για άλλη δουλειά.

    όπως με ενημέρωσαν όμως, το ποσό της συναλλαγής δεν είναι το τελικό ποσό που θα πάρει ο πωλητής. η τράπεζά του θα του κρατήσει την προμήθεια από το ποσό που απέστειλα. μήπως έπρεπε να βάλω μεγαλύτερο ποσό; δε γνώριζα πόσο όμως κι έτσι έβαλα το ποσό που μου ζήτησε με το πέρας της δημοπρασίας του ebay.

    κάποια γνώμη για αυτό;
    Στέλνεις ένα μήνυμα στον πωλητή, ότι έστειλες σήμερα το ποσό των ... ευρώ, και να ελέγξει τις επόμενες μέρες το λογαριασμό του, και να σου επιβεβαιώσει ότι έλαβε τα χρήματα.

    Αν φτάσουν λιγότερα χρήματα να είσαι σίγουρος ότι θα στο πει.

    (Μην του αναφέρεις αυτά που μας έγραψες, γιατί δεν είναι απαραίτητο η τράπεζά του να του χρεώσει προμήθεια).

  6. #21
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλνεις ένα μήνυμα στον πωλητή, ότι έστειλες σήμερα το ποσό των ... ευρώ, και να ελέγξει τις επόμενες μέρες το λογαριασμό του, και να σου επιβεβαιώσει ότι έλαβε τα χρήματα.

    Αν φτάσουν λιγότερα χρήματα να είσαι σίγουρος ότι θα στο πει.

    (Μην του αναφέρεις αυτά που μας έγραψες, γιατί δεν είναι απαραίτητο η τράπεζά του να του χρεώσει προμήθεια).

    ούτε μπροστά να ήσουνα! αυτό ακριβώς έκανα. του ζήτησα επίσης αν δε φοβάται να αποστείλει το προϊόν ακόμα και πριν την Παρασκευή (που θα του εμφανιστεί το ποσό).
    δεν ανέφερα περί των τραπεζικών προμηθειών καθώς ούτε κι εγώ δεν είμαι σίγουρος για το τι θα γίνει. είναι βέβαιο πως αν του λείπει κάποιο ποσό θα το ζητήσει. πάντως έκανα αυτό ακριβώς που ζήτησε: κατέθεσα το ποσό που έγραφε στο ebay αλλά και μου είπε σε email στο λογαριασμό του.

    αν κάποιος βλέπει κάτι λάθος ή έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ας την καταθέσει.

    μια φορά εγώ τώρα σταυρώνω δάχτυλα να πάνε όλα καλά και σας ενημερώνω σε κάθε περίπτωση, προς γνώση των επομένων που θα βρεθούν στην ίδια θέση.
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  7. #22
    Εγγραφή
    02-01-2007
    Περιοχή
    Νεάπολις-ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    100
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1.020 / 15.836
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 23.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρίξτε μια ματιά έχει ενδιαφέρων.

    http://www.eccefpolis.gr/index.asp?menu=1

  8. #23
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Η προμήθεια που πλήρωσες είναι για SHA (Shared), δηλαδή πληρώνεις την προμήθεια μόνο της τράπεζάς σου και από εκεί και πέρα αν η τράπεζα του παραλήπτη χρεώνει προμήθεια για τα εισερχόμενα εμβάσματα θα τα χρεωθεί ο παραλήπτης.

    Υπάρχει και η επιλογή OUR, με την οποία επιβαρύνεσαι εσύ με όλα τα έξοδα, η οποία λειτουργεί φυσικά με τρόπο ώστε να βγάζει κέρδος η τράπεζα (με τον τρόπο που ισχύει στην τράπεζά μου τουλάχιστον αλλά έχω την εντύπωση και στις άλλες το ίδιο είναι):
    Σε χρεώνει 5 Ευρώ προμήθεια παραπάνω, αλλά αν τελικά η προμήθεια της άλλης τράπεζας ήταν μεγαλύτερη από 5 Ευρώ σε χρεώνει και το επιπλέον ποσό. Αν όμως είναι λιγότερη δεν σου επιστρέφει χρήματα φυσικά.

    Έτσι αν π.χ. με SHA χρεωνόσασταν 0,30 εσύ για να το στείλεις και 1 Ευρώ ας πούμε ο παραλήπτης από τη δική του τράπεζα, με το OUR θα χρεωνόσασταν 5,30 εσύ και τίποτα ο παραλήπτης. Εγώ κατέληξα σε όσους ήθελα οπωσδήποτε να μην επιβαρυνθούν με το παραμικρό έξοδο να στέλνω 2 Ευρώ παραπάνω με SHA και δεν έχει παραπονεθεί ποτέ κανείς, άρα λογικά την καλύπτει αυτό το ποσό την προμήθεια του παραλήπτη. Έτσι και είσαι εντάξει με όσους τους χρεώνει η τράπεζά τους και είναι πολύ ευχαριστημένοι όσοι δεν τους χρεώνει η τράπεζά τους και λαμβάνουν παραπάνω χρήματα.
    Σε μεγάλους πωλητές στέλνω απλό SHA χωρίς επιπλέον χρήματα, αυτοί λογικά το έχουν προβλέψει να έχουν ανοίξει λογαριασμό σε τράπεζα που δεν χρεώνει εισερχόμενα εμβάσματα.

  9. #24
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προμήθεια που πλήρωσες είναι για SHA (Shared), δηλαδή πληρώνεις την προμήθεια μόνο της τράπεζάς σου και από εκεί και πέρα αν η τράπεζα του παραλήπτη χρεώνει προμήθεια για τα εισερχόμενα εμβάσματα θα τα χρεωθεί ο παραλήπτης.
    ...............
    Σε μεγάλους πωλητές στέλνω απλό SHA χωρίς επιπλέον χρήματα, αυτοί λογικά το έχουν προβλέψει να έχουν ανοίξει λογαριασμό σε τράπεζα που δεν χρεώνει εισερχόμενα εμβάσματα.
    επειδή ρώτησα γι αυτό το θέμα, η υπάλληλος δε μου ανέφερε αυτές τις πληροφορίες. μου είπε πως δε γνωρίζει τι θα χρεώσει η άλλη τράπεζα αλλά δεν ανέφερε καθόλου αυτή τη δυνατότητα. τι να πω; μ αρέσει που επέμεινα κιόλας, πως θέλω ο παραλήπτης να λάβει ακριβώς αυτό το ποσό. ωραία συνεννόηση - βιαζότανε για σκόλασμα μάλλον.

    όπως τα λες, μάλλον βλέπω να ζητάει συμπλήρωμα ο πωλητής -> άλλες 3 μέρες αναμονή κι άλλα 0,50 λεπτά προμήθεια, κι όχι 0,30 όπως ανέφερα πριν. (μα ήμουν σίγουρος πως η υπάλληλος είπε 0,30 αλλά στο web βλέπω 0,50).
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  10. #25
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως τα λες, μάλλον βλέπω να ζητάει συμπλήρωμα ο πωλητής -> άλλες 3 μέρες αναμονή κι άλλα 0,50 λεπτά προμήθεια, κι όχι 0,30 όπως ανέφερα πριν. (μα ήμουν σίγουρος πως η υπάλληλος είπε 0,30 αλλά στο web βλέπω 0,50).
    Σου έγραψα και παραπάνω, δεν είναι απαραίτητο ότι ο παραλήπτης θα χρεωθεί με προμήθεια από την τράπεζά του.

  11. #26
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Εγώ νομίζω ότι πιο πιθανό είναι να μην έχεις πρόβλημα.

    Ειδικά αν είναι μεγάλος πωλητής ή θα το έχει προβλέψει ή δεν θα τον πειράζουν τα 1-2 Ευρώ που θα χρεωθεί.

  12. #27
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    τουλάχιστον ας γίνει η αποστολή στην ώρα της κι ας πληρώσω κάτι παραπάνω στο συμπλήρωμα. αν πρόκειται για λίγα ευρώ, κι όχι της τάξης των δεκάδων ώστε να προξενείται πρόβλημα, ίσως ο πωλητής να δείξει κατανόηση - αν τελικά υπάρχει χρέωση απ την τράπεζά του.

    ok παιδιά. ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλά και για τη συμπαράσταση.

    όπως προείπα, θα ενημερώνω σε κάθε περίπτωση για τις εξελίξεις. μπορεί η περίπτωσή μου να μην είναι ο κανόνας, αλλά σίγουρα κάποιοι θα βοηθηθούν από αυτή την ιστορία.
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  13. #28
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπαρχει τροπος να ελενξω αν εγινε καταθεση στο λογαριασμο μου απο τραπεζα του εξωτερικου ή ο μονος τροπος ειναι να περιμενω να μπουν τα λεφτα στο λογαριασμο μου?? ευχαριστω!!!

  14. #29
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά
    Βρήκα ένα προϊόν από Γερμανία στο ebay, κι όπως είναι φυσικό, ο πωλητής δε δέχεται PayPal πληρωμή. Δέχεται αντικαταβολή, το οποίο δε με πιάνει καθώς είναι μόνο για παραλαβή από το σπίτι του και τραπεζική κατάθεση. Ανεξαρτήτως του αν είναι φερέγγυος ή όχι, επειδή πρόκειται για ηλεκτρονικό, δε θα θελα να πληρώσω και μετά να μου βγει ελαττωματικό και να τρέχω, ή να μη μου το στείλει καθόλου και να ψάχνομαι.

    Η πληρωμή μέσω τράπεζας δίνει τη δυνατότητα να πάρεις τα λεφτά σου πίσω; Επίσης θα μπορούσα να πληρώσω εφόσον βεβαιωθώ πως το προϊόν εστάλη; Θα θελα τις εντυπώσεις κάποιου που το χει δοκιμάσει στο παρελθόν.
    Η μεταφορά θα γίνει με DHL, κάτι που φοβάμαι κιόλας, αλλά ίσως να μπορούσα να πληρώσω με αντικαταβολή; Υπάρχει επιβάρυνση σε αυτή την περίπτωση; Δε θα με πείραζε αν μπορούσα πάντως να το δοκιμάσω πρώτα αν δουλεύει και μετά να πληρώσω.

    Ευχαριστώ
    Αν δε δεχεται paypal τοτε ξεχασε το.
    Μαμουνια θα θελει να κανει
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  15. #30
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravias14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει τροπος να ελενξω αν εγινε καταθεση στο λογαριασμο μου απο τραπεζα του εξωτερικου ή ο μονος τροπος ειναι να περιμενω να μπουν τα λεφτα στο λογαριασμο μου?? ευχαριστω!!!
    Όπως και να έχει, οριστικά σε εσένα θα είναι τα χρήματα όταν μπουν στο λογαριασμό σου. Τι άλλο να ελέγξεις και πώς; Να σου στείλει ο άλλος καταθετήριο; Κι εάν 1 λεπτό μετά κάνει αντιλογισμό η τράπεζα; Υπομονή λοιπόν...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατάθεση σε φακέλους ATM
    Από pantakos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-16, 20:39
  2. Γιατί δε χρησιμοποιώ ηλεκτρονική τραπεζική (e-banking).
    Από ipo στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-10, 12:06
  3. Κρατος υπο τραπεζικη κατοχή.....
    Από supermario στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 15:37
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-06, 10:12
  5. ΚΑΤΑΘΕΣΗ, ΒΟΗΘΕΙΑ ! ! !
    Από johnyb98 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-06, 01:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας