Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 40
  1. #1
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Περιοχή
    πεύκη
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7900/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Οταν πρωτομπηκα στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet(13/5/08) το ρουτερ ειχε κλειδωσει γυρω στα 8000kbps αλλα επειδη δεν συγχρονιζε και πολυ καλα τους πηρα τηλεφωνο και μετα απο μερικες μερες δεχτηκα τηλεφωνημα απο εναν τεχνικο της forthnet και αφου εβγαλα ολες τις τηλεφωνικες συσκευες μετα απο λιγο μου ειπε οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα και πως θα επικοινωνησει μαζι μου καποιος αλλος τεχνικος.Επειδη ομως δεν ειχε τηλεφωνησει τις επομενες 4 μερες ξανακαλεσα στην forthnet οπου μου ειπαν οτι ειχε γινει καποιο λαθος και οτι ο τεχνικος θα επικοινωνησει μαζι μου την επομενη μερα(26/5/08) οπως και εγινε.Κανονισαμε ραντεβου 27/5/08 οπου και ηρθε και επιβεβαιωσε το βραχυκυκλωμα στα 2800 μετρα αν δεν κανω λαθος. Μου ειπε οτι θα σταλθει αιτημα στο ΟΤΕ για το βραχυκυκλωμα και πως το πολυ σε μια βδομαδα θα ειμαι ενταξει. Δεν περιμενα ομως σημερα (3/6/08) τα πραγματα να χειροτερεψουν τοσο πολυ. Το ρουτερ εχει κλειδωσει στα 3777 kbps και με πεταγε μεχρι χθες το βραδυ καθε 2 λεπτα ενω σημερα ειναι λιγο καλυτερα!
    Η απαντηση απο την forthnet μετα απο 20 λεπτα αναμονης ηταν οτι θα ενημερωθουν οι τεχνικοι.
    απαραδεκτη συμπεριφορα!!!!



    Downstream
    SNR Margin =14
    Line Attenuation=36
    Data Rate =3777


    Upstream
    SNR Margin=7
    Line Attenuation=83!
    Data Rate=463

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    12
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100.000/100.000
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8245 A
    Path Level
    Fastpath
    Κατανοώ πως οι απαιτήσεις για ποιότητα στο ADSL είναι μεγάλες και οπωσδήποτε όποιο πρόβλημα τυγχάνει πρέπει να λύνεται μέσα στο πρέπων χρονικό όριο αλλά λίγο υπομονή δεν είναι κακή. Το γεγονός πως ήρθε τεχνικός από εκεί και είδε το πρόβλημα και το καταχώρησε στον OTE είναι πολύ θετικό και πιστεύω πως τώρα το βάρος της ευθύνης για την επισκευή της γραμμής σου είναι αποκλειστικά πάνω στον OTE .
    Θα σου πρότεινα να βρίσκεσαι σε διαρκή επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα της Forthnet για νεώτερα. Μην απονέμουμε κατηγορίες χωρίς βάσιμη αιτιολογία.

    Φιλικά πάντα.
    Είπε......"Πού πάτε, άνθρωποι; Τσακίζεστε να αποκτήσετε περιουσίες, και λίγο νοιάζεστε
    για τα παιδιά που θα τις κληρονομούν."

    ΣΩΚΡΑΤΗΣ (470-399 π. Χ.)

  3. #3
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και εμενα πριν μια βδομαδα ηρθε τεχνικος στο σπιτι και βρηκε βραχυκυκλωμα στο ζευγος στο καφαο.κ μου ειπε σε μια βδομαδα θα λυθει.απλα εμενα ανεβοκατεβαινε ο συνχρονισμος απο 14 εως 6.πανω κατω ποσο καιρο κανει να φτιαχτει ενα τετοιο προβλημα?

  4. #4
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εμενα πριν μια βδομαδα ηρθε τεχνικος στο σπιτι και βρηκε βραχυκυκλωμα στο ζευγος στο καφαο.κ μου ειπε σε μια βδομαδα θα λυθει.απλα εμενα ανεβοκατεβαινε ο συνχρονισμος απο 14 εως 6.πανω κατω ποσο καιρο κανει να φτιαχτει ενα τετοιο προβλημα?
    Δυστυχώς ή ευτυχώς χέρι στα καφάο και γενικά στις βλάβες του last mile βάζει μόνο ο ΟΤΕ.
    Υπομονή.

    ........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alekus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν πρωτομπηκα στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet(13/5/08) το ρουτερ ειχε κλειδωσει γυρω στα 8000kbps αλλα επειδη δεν συγχρονιζε και πολυ καλα τους πηρα τηλεφωνο και μετα απο μερικες μερες δεχτηκα τηλεφωνημα απο εναν τεχνικο της forthnet και αφου εβγαλα ολες τις τηλεφωνικες συσκευες μετα απο λιγο μου ειπε οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα και πως θα επικοινωνησει μαζι μου καποιος αλλος τεχνικος.Επειδη ομως δεν ειχε τηλεφωνησει τις επομενες 4 μερες ξανακαλεσα στην forthnet οπου μου ειπαν οτι ειχε γινει καποιο λαθος και οτι ο τεχνικος θα επικοινωνησει μαζι μου την επομενη μερα(26/5/08) οπως και εγινε.Κανονισαμε ραντεβου 27/5/08 οπου και ηρθε και επιβεβαιωσε το βραχυκυκλωμα στα 2800 μετρα αν δεν κανω λαθος. Μου ειπε οτι θα σταλθει αιτημα στο ΟΤΕ για το βραχυκυκλωμα και πως το πολυ σε μια βδομαδα θα ειμαι ενταξει. Δεν περιμενα ομως σημερα (3/6/08) τα πραγματα να χειροτερεψουν τοσο πολυ. Το ρουτερ εχει κλειδωσει στα 3777 kbps και με πεταγε μεχρι χθες το βραδυ καθε 2 λεπτα ενω σημερα ειναι λιγο καλυτερα!
    Η απαντηση απο την forthnet μετα απο 20 λεπτα αναμονης ηταν οτι θα ενημερωθουν οι τεχνικοι.
    απαραδεκτη συμπεριφορα!!!!



    Downstream
    SNR Margin =14
    Line Attenuation=36
    Data Rate =3777


    Upstream
    SNR Margin=7
    Line Attenuation=83!
    Data Rate=463
    Για δοκίμασε να κλειδώσεις μέχρι να το φτιάξουν σε GDMT.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnik : 03-06-08 στις 12:27. Αιτία: auto merged post
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    12
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100.000/100.000
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8245 A
    Path Level
    Fastpath
    Καλή η ιδέα του φίλου ! σε περίπτωση που δεν ξέρεις πως να κλειδώσεις σε G.DMT (σε SIEMENS CL-110) πήγαινε στο router σου με 192.168.1.1 στην καρτέλα ADSL Line και επέλεξε μόνο το G.DMT πάτα apply και μετά πήγαινε στην καρτέλα reset router Και πάτα κάτω το κουμπί REBOOT . Περίμενε να κάνει reboot και μόλις ξανασυνδεθεί θα είσαι με G.DMT και θα έχεις καλύτερα pings !
    Είπε......"Πού πάτε, άνθρωποι; Τσακίζεστε να αποκτήσετε περιουσίες, και λίγο νοιάζεστε
    για τα παιδιά που θα τις κληρονομούν."

    ΣΩΚΡΑΤΗΣ (470-399 π. Χ.)

  6. #6
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Περιοχή
    πεύκη
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7900/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    to d-link G624T εχω μπορει κανεις να μου πει πως να το κανω?
    και τι κερδιζω απο αυτο?

  7. #7
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς ή ευτυχώς χέρι στα καφάο και γενικά στις βλάβες του last mile βάζει μόνο ο ΟΤΕ.
    Υπομονή.

    μπορει και μηνα η και παραπανω?

  8. #8
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Περιοχή
    πεύκη
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7900/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZAGNA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή η ιδέα του φίλου ! σε περίπτωση που δεν ξέρεις πως να κλειδώσεις σε G.DMT (σε SIEMENS CL-110) πήγαινε στο router σου με 192.168.1.1 στην καρτέλα ADSL Line και επέλεξε μόνο το G.DMT πάτα apply και μετά πήγαινε στην καρτέλα reset router Και πάτα κάτω το κουμπί REBOOT . Περίμενε να κάνει reboot και μόλις ξανασυνδεθεί θα είσαι με G.DMT και θα έχεις καλύτερα pings !


    ακομα δεν βρηκα πως να το κανω αυτο στο d-link παντως εδω και περιπου μια ωρα
    SNR Margin =-1
    Line Attenuation = -1
    Data Rate=-1
    και upstream kai downstream

  9. #9
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    12
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100.000/100.000
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8245 A
    Path Level
    Fastpath
    Θα έχει λογικά κάποια καρτέλα που θα μπορείς να αλλάξεις τα adsl settings της γραμμής σου.
    Ψάξε για adsl link / adsl κάτι τέτοιο.
    Είπε......"Πού πάτε, άνθρωποι; Τσακίζεστε να αποκτήσετε περιουσίες, και λίγο νοιάζεστε
    για τα παιδιά που θα τις κληρονομούν."

    ΣΩΚΡΑΤΗΣ (470-399 π. Χ.)

  10. #10
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    192.168.1.1

    advanced (επάνω καρτέλα)---> advanced adsl (απο το αριστερο μενου) και επιλέγεις σε τι θέλεις να συνδέεται το modem σου.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alekus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν πρωτομπηκα στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet(13/5/08) το ρουτερ ειχε κλειδωσει γυρω στα 8000kbps αλλα επειδη δεν συγχρονιζε και πολυ καλα τους πηρα τηλεφωνο και μετα απο μερικες μερες δεχτηκα τηλεφωνημα απο εναν τεχνικο της forthnet και αφου εβγαλα ολες τις τηλεφωνικες συσκευες μετα απο λιγο μου ειπε οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα και πως θα επικοινωνησει μαζι μου καποιος αλλος τεχνικος.Επειδη ομως δεν ειχε τηλεφωνησει τις επομενες 4 μερες ξανακαλεσα στην forthnet οπου μου ειπαν οτι ειχε γινει καποιο λαθος και οτι ο τεχνικος θα επικοινωνησει μαζι μου την επομενη μερα(26/5/08) οπως και εγινε.Κανονισαμε ραντεβου 27/5/08 οπου και ηρθε και επιβεβαιωσε το βραχυκυκλωμα στα 2800 μετρα αν δεν κανω λαθος. Μου ειπε οτι θα σταλθει αιτημα στο ΟΤΕ για το βραχυκυκλωμα και πως το πολυ σε μια βδομαδα θα ειμαι ενταξει. Δεν περιμενα ομως σημερα (3/6/08) τα πραγματα να χειροτερεψουν τοσο πολυ. Το ρουτερ εχει κλειδωσει στα 3777 kbps και με πεταγε μεχρι χθες το βραδυ καθε 2 λεπτα ενω σημερα ειναι λιγο καλυτερα!
    Η απαντηση απο την forthnet μετα απο 20 λεπτα αναμονης ηταν οτι θα ενημερωθουν οι τεχνικοι.
    απαραδεκτη συμπεριφορα!!!!



    Downstream
    SNR Margin =14
    Line Attenuation=36
    Data Rate =3777


    Upstream
    SNR Margin=7
    Line Attenuation=83!
    Data Rate=463
    Nα επικοινωνείς συχνά για την εξέλιξη της βλάβης και να ζητήσεις να σου στείλουν γραπτώς τις ημερομηνίες που έκαναν τις απαραίτητες ενέργειες (για να διαπιστώσεις τυχόν ολιγωρίες).

  12. #12
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Περιοχή
    πεύκη
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7900/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Downstream
    SNR Margin 4-6
    Line Attenuation 35
    Data Rate 8295

    upstream
    SNR Margin 8
    Line Attenuation 21
    Data Rate 1020


    τωρα καπως τα πραγματα ειναι καλυτερα και χωρις GDMT. παντως η ταχυτητα ειναι ακομα χαμηλη παροτι ο υπαλληλος της forthnet μου ειπε οτι σε μια βδομαδα η ταχυτητα θα εχει ανεβει. Δεν κατηγορω κανεναν ακομα γιατι δεν περιμενα να γινει κατι ετσι και αλλιος μεσα στο χρονικο πλαισιο που μου ειπανε ο χρονος θα δειξει.......

  13. #13
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Εμένα πάντως μου φαίνεται υπεύθυνη η στάση της εταιρείας. Βρήκαν το πρόβλημα και έκαναν τις απαραίτητες ενέργειες. Αν το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ, δεν φταίνε αυτοί. Μακάρι να μπορούσαν να βάζουν χέρι στα καφαο. Είμαι σίγουρος πως κάτι τέτοια θα λυνόντουσαν αυθημερόν.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angelospower Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως μου φαίνεται υπεύθυνη η στάση της εταιρείας. Βρήκαν το πρόβλημα και έκαναν τις απαραίτητες ενέργειες. Αν το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ, δεν φταίνε αυτοί. Μακάρι να μπορούσαν να βάζουν χέρι στα καφαο. Είμαι σίγουρος πως κάτι τέτοια θα λυνόντουσαν αυθημερόν.
    Αλλίμονο μας αν συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο με το μπάχαλο που επικρατεί στους παρόχους! Δε γίνονται αυτά τα πράγματα όμως. 'Ενας μόνο, μπορεί να έχει την ευθύνη κάποιου τμήματος του δικτύου. Δεν είναι δυνατό να βάζουν χέρι 10 διαφορετικοί.


    Βλέπω πάντως ότι κατάφεραν -προς το παρόν τουλάχιστον- να σε πείσουν ότι ευθύνες έχει ο ΟΤΕ μόνο και όχι οι πάροχοι. Να σου πω την αλήθεια και εγώ στην αρχή το ίδιο είχα πάθει. Με τον καιρό κατάλαβα ποιοί είναι οι πραγματικοί ένοχοι με το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης...

  15. #15
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλίμονο μας αν συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο με το μπάχαλο που επικρατεί στους παρόχους! Δε γίνονται αυτά τα πράγματα όμως. 'Ενας μόνο, μπορεί να έχει την ευθύνη κάποιου τμήματος του δικτύου. Δεν είναι δυνατό να βάζουν χέρι 10 διαφορετικοί.


    Βλέπω πάντως ότι κατάφεραν -προς το παρόν τουλάχιστον- να σε πείσουν ότι ευθύνες έχει ο ΟΤΕ μόνο και όχι οι πάροχοι. Να σου πω την αλήθεια και εγώ στην αρχή το ίδιο είχα πάθει. Με τον καιρό κατάλαβα ποιοί είναι οι πραγματικοί ένοχοι με το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης...
    Tα λες πολύ σωστά για το καφάο.Αυτή είναι και η λογική του να αγγίζει μόνο ο ΟΤΕ.Κανείς δεν είπε ότι τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν οι πάροχοι οι οποίοι προσπάθησαν γρήγορα να εξαπλωθούν χωρίς να διαθέτουν την ανάλογη υποδομή.
    Αλλά πως να το κάνουμε . Το last mile το έχει ο ΟΤΕ και μόνο ο ΟΤΕ και έχει κάθε συμφέρον να τρέχει για τις δικές του βλάβες και να κωλυσιεργεί στις βλάβες των άλλων.
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με forthnet
    Από patrikata στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-08, 14:42
  2. Forthnet πρόβλημα
    Από nmavro73 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-08, 19:52
  3. Προβλημα Forthnet :)
    Από tonydeli7 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 16:46
  4. Πρόβλημα με Forthnet!
    Από DiTz στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-05, 16:48
  5. Πρόβλημα Με Forthnet
    Από Porfuros στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-05, 00:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας