Σελ. 316 από 316 ΠρώτηΠρώτη ... 296306311314315316
Εμφάνιση 4.726-4.738 από 4738
  1. #4726
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλησπερα σας καλα εμαι ?

    DSL / Link
    In sync since 2021-07-06 16:50:10

    DSL/Internet Status
    Online since 2021-07-06 16:50:42

    Transmission mode
    VDSL2-35B Annex B
    CRC Errors (Down/Up)
    5
    FEC Errors (Down/Up)
    178
    SNR (Down/Up)
    17.5 / 31.1
    dB
    Attenuation (Down/Up)
    6.0 / 15.5
    dB

  2. #4727
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Γεια σας
    Εχω dsl 24 Mbs και τελευταια διαπιστωσα από τον δέκτη της cosmote ου εχω ότι συνέχεια αποσυντονίζεται , δηλαδή στα καλά καθούμενα χάνει ip, συνδεσιμότητα κ.α. Aλλαξα 3 φορες τον δέκτη, άλλαξα 3 router διαφορετικών εταιρειών και πάλι τα ίδια. Μου είπε ο τεχνικός της cosmote ότι φταέι τελικά 100% η συνδεση και να επικοιν. με την Wind (ειναι ο παροχός μου) να ελέγξουν τη γραμμή. Ξεχασα να πω ότι αλλαξα και τα καλώδια και παλι τα ιδια.
    Μπήκα στο ρουτερ TP Link και ιδα τα παρακάτω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl.PNG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  33,2 KB 
ID: 231837

    Βλεπετε κατι αξιοσημείωτο ?

  3. #4728
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Μια χαρά είναι η σύνδεσή σου. Η Cosmote ό,τι πρόβλημα και να έχει ο δέκτης τους (ακόμα και επανεκκίνηση να κάνει μόνος του) λένε ότι φταίει η σύνδεσή σου.

  4. #4729
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας
    Εχω dsl 24 Mbs και τελευταια διαπιστωσα από τον δέκτη της cosmote ου εχω ότι συνέχεια αποσυντονίζεται , δηλαδή στα καλά καθούμενα χάνει ip, συνδεσιμότητα κ.α. Aλλαξα 3 φορες τον δέκτη, άλλαξα 3 router διαφορετικών εταιρειών και πάλι τα ίδια. Μου είπε ο τεχνικός της cosmote ότι φταέι τελικά 100% η συνδεση και να επικοιν. με την Wind (ειναι ο παροχός μου) να ελέγξουν τη γραμμή. Ξεχασα να πω ότι αλλαξα και τα καλώδια και παλι τα ιδια.
    Μπήκα στο ρουτερ TP Link και ιδα τα παρακάτω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl.PNG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  33,2 KB 
ID: 231837

    Βλεπετε κατι αξιοσημείωτο ?
    Πρόβλημα λύθηκε. Πηρα τελικά την Wind και τους το είπα, κατάλαβαν αμέσως !!!!(μεγάλη έκπληξη) και άλλαξαν κάτι στην IP ωστε να μην εχει θέμα ο δεκτης της cosmote. Moυ ειπαν ότι για οποιον βλεπει TV σε αλλο πάροχο χρειάζεται αυτη η ρυθμιση για να κραταει την συνδεση σταθερή και το IP. Πραγματικά δεν το γνώριζα και ταλαιπωρηομουν 1 μήνα τσάμπα αφου άλλαξα 3 δέκτες, 3 ρουτερ και τα καλβδια. Τελος καλα , με ενα τηλ. αλλά που να το ήξερα?

  5. #4730
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Μήπως έβαλαν απλώς στατική την IP του δέκτη στο router σου; Πόσο σάπιο firmware μπορεί να έχει ένας δέκτης για να χάνει ξαφνικά IP και συνδεσιμότητα;

  6. #4731
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έβαλαν απλώς στατική την IP του δέκτη στο router σου; Πόσο σάπιο firmware μπορεί να έχει ένας δέκτης για να χάνει ξαφνικά IP και συνδεσιμότητα;
    Πως μπορώ να ελεγξω αν μου βαλανε static IP? Φαινεται απο το ρουτερ? Kαι αν ναι ποιο το μειονέκτημα ?
    Σιγουρα καποιο μειον θα εχει αλλιως θα το βαζανε ολοι τους απο την αρχή . Μου ειπαν οτι κατα κάποιο τροπο μου βάλανε statk αλλά δεν μου τα ελεγε και ξεκαθαρα.
    Οσο αφορα το firmware...δεν περιμένω και πολλα

  7. #4732
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Εννοώ στο τοπικό δίκτυο, να κάνανε στατική τη διεύθυνση που παίρνει ο δέκτης με DHCP από το router σου. Δεν έχει κάποιο μειονέκτημα σε αυτό αλλά γενικά δεν υπάρχει λόγος και ούτε γίνεται να το κάνουν από την αρχή για κάθε συσκευή που συνδέεις.

  8. #4733
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Μπορείς κάποιος να δει τα στατιστικά της γραμμής μου και να μου πει αν παρατηρεί κάτι ασυνήθιστο;
    Link Status Connected
    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate (Up/Down) 1020/15617 kbps
    Attainable Rate (Up/Down) 1096/17048 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 9.3/8.4 dB
    Line Attenuation (Up/Down) 16.9/27.8 dB
    Output Power (Up/Down) 12.8/19.6 dBm
    Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth (Up/Down) 1/64
    Interleave Delay (Up/Down) 0.41/8.08 ms
    INP (Up/Down) 0/0.5 symbols
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    CRC Errors (Up/Down) 3211256/13735
    Annex Type AnnexA

  9. #4734
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.101
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ds12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς κάποιος να δει τα στατιστικά της γραμμής μου και να μου πει αν παρατηρεί κάτι ασυνήθιστο;
    Link Status Connected
    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate (Up/Down) 1020/15617 kbps
    Attainable Rate (Up/Down) 1096/17048 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 9.3/8.4 dB
    Line Attenuation (Up/Down) 16.9/27.8 dB
    Output Power (Up/Down) 12.8/19.6 dBm
    Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth (Up/Down) 1/64
    Interleave Delay (Up/Down) 0.41/8.08 ms
    INP (Up/Down) 0/0.5 symbols
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    CRC Errors (Up/Down) 3211256/13735
    Annex Type AnnexA
    Εγώ βλέπω ότι έχεις αρκετά CRC Errors.
    Αλλά από συγχρονισμό είσαι μια χαρά, δεδομένου του θορύβου, attenuation, της γραμμής.
    Κάπως έτσι ήμουνα και εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα στην πλοήγηση και στο κατέβασμα.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  10. #4735
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Πρέπει να κάνω κάτι για αυτό ή δεν είναι πρόβλημα; Ρωτάω γιατί εδώ και μια εβδομάδα παρατηρώ ότι μπορεί να αργούν να φορτώσουν οι σελίδες και τα βίντεο.

  11. #4736
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδή πολύς ντόρος γίνεται με τις μετρήσεις ποιότητας μιας ADSL γραμμής είπα να φτιάξω ένα thread που να κάνει λιανά τα dB τα dBm και τις μετρήσεις θορύβου - εξασθένησης - και ισχύος.

    Πάμε λοιπόν :

    Τι είναι τα deciBel (dB) ;

    Aν και οι μηχανικοί του forum τα καταλαβαίνουν (άτιμο πανεπιστήμιο !!! ) θα προσπαθήσω να δώσω μια πιο απλή εξήγηση (όσο μπορώ) :
    Ειναι μια κλίμακα (λογαριθμική) που ορίζεται ώς :

    1 dB = 10 x log10(του μεγέθους) (log10 = λογάριθμος με βάση το 10)

    το ανάποδο από τα dB, δηλαδή να βρώ το μέγεθος δίνεται από μέγεθος = 10 ^ (db/10)

    και επειδή λίγοι θα το καταλάβατε :
    • αν ένα σήμα ξεκίνησε από την άκρη ενός καλωδίου και έφτασε στην άλλη άκρη ατόφιο - χωρίς απώλειες - αυτό σημαίνει μέγεθος = 1, άρα οι απώλειες ήταν 10 x log10(1) = 10 x 0 = 0 dB
    • αν ένα σήμα ξεκίνησε από την άκρη ενός καλωδίου και έφτασε στην άλλη άκρη μόνο το 50% του, αυτό σημαίνει μέγεθος = 0,5 άρα οι απώλειες ήταν 10 x log10(0,5) = 10 x (-0,3) = -3 dB (άρα 3 dB απώλειες = 50% απώλεια σήματος) (το - = απώλεια)
    • αν ένα σήμα ξεκίνησε από την άκρη ενός καλωδίου και έφτασε στην άλλη άκρη μόνο το 10% του, αυτό σημαίνει μέγεθος = 0,1 άρα οι απώλειες ήταν 10 x log10(0,1) = 10 x (-1) = -10 dB (άρα 10 dB απώλειες = 90% απώλεια σήματος)
    • αν ένα σήμα ξεκίνησε από την άκρη ενός καλωδίου και έφτασε στην άλλη άκρη μόνο το 1% του, αυτό σημαίνει μέγεθος = 0,01 άρα οι απώλειες ήταν 10 x log10(0,01) = 10 x (-2) = -20 dB (άρα 20 dB απώλειες = 99% απώλεια σήματος)
    • αν ένα σήμα ξεκίνησε από την άκρη ενός καλωδίου και έφτασε στην άλλη άκρη μόνο το 1 χιλιοστό του, αυτό σημαίνει μέγεθος = 0,001 άρα οι απώλειες ήταν 10 x log10(0,001) = 10 x (-3) = -30 dB (άρα 30 dB απώλειες = 99,9% απώλεια σήματος)
    Πάμε τώρα που καταλάβαμε τα dB, να δούμε τις 3 βασικές μετρήσεις ADSL πώς ερμηνεύονται :

    Noise Margin (σε dB) : Εδώ μετράμε τη σχέση που έχει το ωφέλιμο σήμα της γραμμής (signal - αυτό που μεταφέρει τα data μας) αν το διαιρέσουμε με το θόρυβο της (noise) γι αυτό λέγεται και S/N δηλ. Signal/Noise. Αυτό πρέπει να είναι υψηλό θετικό νούμερο και σε κάθε περίπτωση όχι μικρότερο από 6 dB θεωρητικά αλλά στην πράξη κάτω από 10-12 dB έχουμε σοβαρά προβλήματα. Αν είναι λοιπόν μικρότερο ή ίσο του 12 έχεις προβλήματα θορύβου της γραμμής και φυσικά λάθη στο modem/router.
    Παράδειγμα - το πολύ συχνό S/N = 30dB είναι πολύ καλή τιμή μέτρησης και σύμφωνα με τα παραπάνω σημαίνει ότι το ωφέλιμο σήμα είναι 1000 φορές μεγαλύτερο από το θόρυβο.]
    Αρα το όριο των 12db σημαίνει ότι το ADSL καλό είναι να παίζει όταν το σήμα είναι 15,85 φορές μεγαλύτερο από το θόρυβο.

    Line attenuation (εξασθένηση γραμμής σε dB) : Δείχνει πόσο σήμα χάνεται πάνω στη γραμμή (απώλεια σήματος) από αυτό που στέλνεται προς κάποια κατεύθυνση - Αυτό πρέπει να είναι χαμηλό νούμερο και όχι μεγαλύτερο από 60-65 dB. Παράδειγμα - το attenuation (downstream) = 10dB είναι πολύ καλή τιμή μέτρησης και σύμφωνα με τα παραπάνω σημαίνει ότι το σήμα που δέχομαι από το DSLAM είναι το 10% του σήματος που φεύγει από το DSLAM ή αλλιώς ότι το σήμα εξασθενεί 90%. ]
    Αρα] το όριο των 60db σημαίνει ότι το ADSL καλό είναι να παίζει όταν το σήμα που φτάνει σε μένα είναι το 1 εκατομμυριοστό αυτού που φεύγει από το DSLAM και όχι μικρότερο !!!! (και όμως αντέχει!!! )]

    Output Power (σε dBm): Δείχνει πόση ισχύ βάζει το modem στη γραμμή για να διατηρήσει το συγχρονισμό (πόσο παιδεύεται το Modem δηλαδή για να διατηρήσει τη γραμμή). Υψηλά νούμερα μεγαλύτερα από 15-16 dBm δείχνουν πιθανά προβλήματα. To dBm σημαίνει ισχύς ανά milliwatt άρα ουσιαστικά με τον τύπο των dB βρίσκουμε το νούμερο και το αυτό που βρίσκουμε το ονομάζουμε mW.
    Παράδειγμα - το output power (downstream) = 3dBm είναι μια καλή τιμή μέτρησης και σύμφωνα με τα παραπάνω σημαίνει ότι η ισχύς που βάζει το modem στη γραμμή για το downsteam είναι 2mW. Αρα το όριο των 15dbm σημαίνει ότι το ADSL καλό είναι να παίζει με ισχύ όχι μεγαλύτερη από 30mW.]

    Aυτά !!!

    Kάποιες εκτιμήσεις που υπολογίζουν τη μέγιστη ταχύτητα που θα μπορείτε να πιάσετε στο ADSL σε συνδυασμό με την εξασθένιση στο download φαίνονται στο παρακάτω σχήμα :




    Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε την σελίδα: Υπολογισμός θεωρητικής μέγιστης ταχύτητας ADSL και ADSL2+

    Χοντρικά θα πρέπει να έχετε στο μυαλό σας ότι κάθε 13.81 db εξασθένισης αντιστοιχούν σε 1 km απόστασης από το DSLAM σας.

    Επίσης για να καταλαβαίνετε πόσο καλά είναι τα νούμερα που έχετε στη γραμμή σας :


    Για το S/N

    Συνημμένο Αρχείο 255486dB ή παρακάτω είναι πολύ κακό και είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα συγχρονισμού
    Συνημμένο Αρχείο 255487dB-10dB μέτριο αλλά δεν αφήνει πολύ χώρο για διακυμάνσεις
    Συνημμένο Αρχείο 2554811dB-20dB καλό χωρίς προβλήματα συγχρονισμού
    Συνημμένο Αρχείο 2554820dB-28dB εξαιρετικό
    Συνημμένο Αρχείο 2554829dB και πάνω = αστέρι


    Για την Attenuation

    Συνημμένο Αρχείο 2554820dB και κάτω = αστέρι
    Συνημμένο Αρχείο 2554820dB-30dB εξαιρετικό
    Συνημμένο Αρχείο 2554830dB-40dB πολύ καλό
    Συνημμένο Αρχείο 2554840dB-50dB καλό
    Συνημμένο Αρχείο 2554850dB-60dB φτωχό με πιθανά προβλήματα σύνδεσης
    Συνημμένο Αρχείο 2554860dB και πάνω = σίγουρα προβλήματα σύνδεσης

    <edit by yiapap>
    ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ!!!!!! εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις.
    Αν έχετε πρόβλημα με την ταχύτητα και όχι με τα χαρακτηριστικά της γραμμής, ψάξτε κάποιο άλλο νήμα του forum

    Δείτε επίσης :
    1. Σε τι ταχύτητες θα κλειδώνει το modem μου στο ADSL2+
    2. SNR Margin, Attenuation, Output Power - ADSL2+ εώς 24Mbps version
    3. Έλεγχος της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή
    αναρτιέμαι ποσά απ ολα αυτα εχουν εφαρμογή στις VDSL2...

  12. #4737
    Εγγραφή
    16-07-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    st 780
    5 μήνες ανοιγοκλείνουν την βλάβη με αποτέλεσμα προχθές άλλαξαν και πόρτα στην καμπίνα του οτε (παίρνω vodafone μέσω οτε)
    Για κάποιες ώρες μέρες (2 το πολύ) δουλεύει καλά και μετά ξεκινάει αποσυγχρονισμούς σε σημείο που το ρουτερ κολλάει και πρέπει να γίνει επανεκκίνηση για να συγχρονίσει πάλι.
    Για πείτε μου την γνώμη σας παρακαλώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  115,8 KB 
ID: 250238Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  83,4 KB 
ID: 250239

  13. #4738
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από smartsales Εμφάνιση μηνυμάτων
    5 μήνες ανοιγοκλείνουν την βλάβη με αποτέλεσμα προχθές άλλαξαν και πόρτα στην καμπίνα του οτε (παίρνω vodafone μέσω οτε)
    Για κάποιες ώρες μέρες (2 το πολύ) δουλεύει καλά και μετά ξεκινάει αποσυγχρονισμούς σε σημείο που το ρουτερ κολλάει και πρέπει να γίνει επανεκκίνηση για να συγχρονίσει πάλι.
    Για πείτε μου την γνώμη σας παρακαλώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  115,8 KB 
ID: 250238Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  83,4 KB 
ID: 250239
    Ειχα τα ιδια προβλήματα. Επέμεναν καιρό ότι φταίει η γραμμή και η μεγάλη απόσταση. Αλλαξα 2 router δικα τους, τα ιδια σ...τα. Τελικά άλλαξα σε cosmote και από τότε άντε μια φορά στης 10 μέρες να κάνει μια μικρή διακοπή και επανέρχεται μόνο του. Το router πάντως δεν κολλάει οπως πριν.

Σελ. 316 από 316 ΠρώτηΠρώτη ... 296306311314315316

Παρόμοια Θέματα

  1. Attenuation και Noise Margin
    Από N3ptun3 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-07, 01:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας