Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Το avatar του μέλους Horizon
    Horizon Guest
    Ο ΟΤΕ η αλλιώς ο νταβατζής τον τηλεπικοινωνιών στην χωρα μας ,θεωρώ πως είναι ο πιο αναξιόπιστος πάροχος.Ο λόγος....έχοντας κάποτε μια σύνδεση forthnet όλα κυλάγανε normal μέχρι που έκανα το λάθος να πάω στον οτε για να m παρέχει υπηρεσίες internet.Η ιστορία ξεκινάει από την ώρα που πήγα στο OTEShop και ζήτησα την μετά φορα του τηλεφώνου μου σε νέα διεύθυνση,ζητώντας να μου παρέχουνε το πακέτο τον 24 Mbps το οποιο τσέκαρε η κοπέλα στο κατάστημα αν έχει για την περιοχή διαθέσιμες πόρτες και με διαβεβαίωσε πως μπορούν να μου παρέχουνε το πακέτο αυτό.Ως εδώ όλα καλά...και μου πετάει την ατάκα ότι θα το βάλουμε πρώτα σε βασική ταχύτητα (δηλαδή 768) και μετά θα την ανεβάσουμε....ζητάω να μην γίνει αυτό και μου ξανά να το βάλουμε σε βασική ταχύτητα επιμένοντας εγώ να μην γίνει αυτό. τελικά πηγαίνω σπίτι και περιμένω κάποια ημερομηνία τον τεχνικό να έρθει να μου συνδέσει τηλέφωνο και internet( ασχολίαστο παραμένει ότι ο τεχνικός που ανάθεμα αν είναι τεχνικοί αυτή που κάνουνε την μικτονόμηση έρχεται και με ρωτάει πια είναι τα καλώδια μέσα στην εισαγωγή τις πολυκατοικίας....OOK τεχνικός δικτύων είμαι αλλα είναι δίκια του δουλειά να ξέρει ...και το ακόμα καλύτερο είναι πως δεν γνώριζε πως ανοίγει το κουτί ...ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΑΥΤΟ)τελικά το τσακάλι με αλχημείες καταφέρνει να συνδέσει το τηλέφωνο και όταν κάποια στιγμή έρχεται και το internet χάρηκα πως θα κατεβάσω με μια αξιοπρεπής ταχύτητα,ook...ξέρω από την εμπειρία μου σαν τεχνικός σε έναν εναλλακτικό πάροχο ότι ο χαλκός του ΟΤΕ είναι απλά για τα σκουπίδια οποτε δεν θα πιάνω καθαρά 24 ...έστω 15...έστω 12....έστω 10 το καταλαβαίνω αυτό,τελικά βλέπω πως είμαι σε βασική ταχύτητα 768 καλώντας στον ΟΤΕ με ενημερώνουνε πως γίνετε σταδιακά η αναβάθμιση για να πάμε στα 24Mbps...καλός ? καλός....μετά από μερικές βδομάδες βρίσκομαι στο 1Mgb...ναι έγινε ξανά αναβάθμιση και τα 24 ακόμα τα περίμενα.Τελικά γυρνάω σπίτι μου ένα απόγευμα και βλέπω το Router μου να έχει γίνει χριστουγεννιάτικο δέντρο από τα λαμπάκια που αναβοσβήνανε γιατί του κάνανε αναβάθμιση ο ναι το θυμηθήκανε τι τους ζήτησα,έλα όμως που το internet δεν δουλεύει ...και ότι μέσα έβλεπα να πηγαίνει από τα 6 Mgbp στα 8 και μετά στα 9 και εκεί να μην μπορεί να συγχρονίσει....στα 8 κάτι έκανα και μετά το έχανε πάλι.οποτε κοιτάω εσωτερική καλωδίωση στο σπίτι μου και όλα okτελικός περνώ στον ΟΤΕ και σύνολο πήρα 6 φορες και τις 6 φορες μου είπανε 6 διαφορετικά πράγματα...Οποτε αφού δεν βγαίνει άκρη τηλεφωνικός αποφασίζω να πάω στο OTEShop.Πολύ ευγενικά ζητάω να δω τον προϊστάμενο του καταστήματος και έχουμε μια ήρεμη συζήτηση σχετικά με την βλάβη και την επίλυση τις και ναι τελικά έβγαλε το συμπέρασμα ότι φταίει το Router μου που είναι NETGEAR, μα είναι δυνατόν να τα πιστεύει αυτά που λέει?...τελικός όταν το είδα και συγχρόνισε στα 8 μου κόβει και κατεβάζω firmware για το Router για να τρέχει σε ADSL2+ και συγχρονίζει στα 15 Mbps ΝΑΙ τα κατάφερε....πια 15? που είναι αυτά τα 15 ?γιατί τα 100kbps σε download και όταν βάζεις δεύτερο αρχείο να κατεβαίνει πέφτει 50 kbps και 50 kbps δεν είναι 15 αλλα 1 ...έχω άδικο ?από όπου και αν κατεβάσω δεν πάει πάνω από 100 kbps και όλα σέρνονται ούτε καν σελίδα δεν θα ανοίξει αν κατεβάζει με την ιλιγγιώδη ταχύτητα τον 100kbps...Και στην τελική τι πληρώνω ? 24 και κατεβάζω με 1? Το Αποκορύφωμα έρχεται με τον λογαργιασμό.... που μου χρεώσανε αναβάθμισης από τα 7 68 στα 1 και από τα 1 στα 24...ΠΑΙΔΙΑ τι γράφω πάνω ? ότι ζήτησα εξαρχής τα 24 γιατί με χρεώσανε κάτι που δεν ζήτησα?τώρα που μετακόμισα πάλι η ταχύτητα μου ήτανε στα 11 Mbps με απόσταση από το αστικό κέντρο ούτε καν χιλιόμετρο...και τώρα παρατηρώ ότι έχει πέσει στα 4 Mbps και κατεβάζω ΞΑΝΑ με 100kbps και χωρίζει στην μέση την ταχύτητα για δυο αρχεία.Αν όμως θελήσεις να πας σε άλλον πάροχο σου βγάζει την πιστη ο οτε με κάτι αργοπορημένες κατασκευές βρόγχου και όταν υπάρχει βλάβη και prpei ο εναλλακτικός πάροχος αναγκαστικά να την δηλώσει στον οτε γιατί είναι δίκια του ευθύνη ο κόλο-χαλκός του σου απαντάει μέσα σε μια ωρίτσα ότι όλα είναι ok χωρίς να πάει τεχνικός τους να ελένξεικαι αν θέλει να έχει το μονοπώλιο ας μην χρεώνει ότι θέλει και ας παρέχει σωστά τις υπηρεσίες του.


    (Οι ενδείξεις στο Router μου ... το netgear που δεν δουλεύει σε μεγάλες ταχύτητες όπως μου είπε ο προϊστάμενος του OTEShop : Down Stream 4384kbps ,Up Stream 864kbps)

    ........Auto merged post: Horizon πρόσθεσε 5 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    OXI ALO OTE
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Horizon : 16-06-08 στις 13:10. Αιτία: auto merged post

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα, σιγουρα θα γραφεις κατι σημαντικό αλλα ετσι οπως ειναι το κειμενο χωρις σημεια στιξης και το σημαντικότερο χωρις παραγραφους ειναι υπερβολικα δυσκολο στην αναγνωση....


  3. #3
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    speedpot
    Κατ'αρχάς παρουσίασε πλήρη στατιστικά από τον router σου πχ SNR/Attenuation κλπ.

    Μία ένσταση σε όσα λες. Αφού λες ότι είσαι τεχνικός σε εναλλακτικό γιατί δεν πήγες σε αυτόν
    και πήγες τον ΟΤΕ?
    Το Αναλογιστικό, το Αναλογιστικό. Το Αναλογιστικό πολύ το αγαπώ!

  4. #4
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, σιγουρα θα γραφεις κατι σημαντικό...
    Μην είσαι και τόσο σίγουρος. Χολή βγάζει. Ούτε ψάχνει λύση, ούτε θέλει να ενημερώσει για κάτι.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΔΑΚΑΣ
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    SIEMENS SL2-141
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην είσαι και τόσο σίγουρος. Χολή βγάζει. Ούτε ψάχνει λύση, ούτε θέλει να ενημερώσει για κάτι.
    +1

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Μηνύματα
    155
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/45237
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    10(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Horizon Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Οι ενδείξεις στο Router μου ... το netgear που δεν δουλεύει σε μεγάλες ταχύτητες όπως μου είπε ο προϊστάμενος του OTEShop : Down Stream 4384kbps ,Up Stream 864kbps)

    ........Auto merged post: Horizon πρόσθεσε 5 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    OXI ALO OTE
    Αυτες ειναι μονο οι ενδειξεις για εναν ΤΕΧΝΙΚΟ

  7. #7
    Το avatar του μέλους Horizon
    Horizon Guest
    Σκέφτομαι να πάω στην Netone ...έχω ακούσει ότι είναι αξιόπιστος πάροχος και από τεχνική εξυπηρέτηση πολύ καλή

  8. #8
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν έχει και και και και

    Αν κάτι είναι στραβό (πχ χρέωση για την αναβάθμιση, σήκωσε το τηλέφωνο (αύριο) και κάλεσε το 134 λέγοντας τους το πρόβλημα.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Horizon
    Horizon Guest
    30 db Attainable Rate

    ........Auto merged post: Horizon πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    παλεύω κάτι μήνες να βγάλω άκρη απλός θα αλλάξω πάροχο όσο για τις χρέωσης του conxx talk m είπανε ότι είναι προς όλα τα σταθερά και τελικά μονο στου οτε τα σταθερά δεν χρεώνομε...ενώ άλλοι που γνωρίζω πω uexoune αυτό το πακέτο παίρνουνε σε όλα τα σταθερά
    κάθε φορα m λένε αλλα πράγματα :S
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Horizon : 16-06-08 στις 13:35. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Είναι ξεκάθαρο ότι οι απεριόριστες είναι προς το δίκτυο του ΟΤΕ (προς το παρόν ακόμα τουλάχιστον)

    http://www.oteshop.gr/page_content.a...hop=h&scid=250

    Επίσης υπάρχουν 5, 6 (παραπάνω είναι) νήματα στο adslgr.com με συζήτηση για το conn-x talk.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    από το αρχικό μήνυμα αλλά και όσα λες στα επόμενα βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα πως είσαι σε σύγχιση.
    Κατάσταση δικαιολογημένη για καποιον εντελώς άσχετο αλλά για "τεχνικό δικτύων";

  12. #12
    Το avatar του μέλους gtl
    gtl Guest
    Αυτό που έστειλες, στην λογοτεχνία το ονομάζουμε συνειρμική γραφή. Χωρίς πλάκα, είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθήσουμε τα μηνύματά σου αν δεν χωρίζεις προτάσεις και παραγράφους.

  13. #13
    Το avatar του μέλους Horizon
    Horizon Guest
    Όπως και να έχει ήθελα να είμαι στον οτε για τον λόγο που θέλουνε όλοι.για να είναι σίγουροι τι έχουνε αλλα τελικά αποδεικτικέ αναξιόπιστος

  14. #14
    Το avatar του μέλους foyltaka
    foyltaka Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Horizon Εμφάνιση μηνυμάτων
    30 db Attainable Rate
    ΔΕΝ είσαι τεχνικός ,το καταλάβαμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έστειλες, στην λογοτεχνία το ονομάζουμε συνειρμική γραφή.
    Τρικυμία εν κρανίω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Horizon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως και να έχει ήθελα .....
    Αρχίσαμε τις απολογίες.


    Για το σύνολο της παγουσίασης , σου βάζω τγία.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    συμφωνω με τον τιτλο. παντελως αναξιος και αναξιοπιστος και το πιο σημαντικο πανακριβος

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 172
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-09, 02:50
  2. Μηνύματα: 107
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-07, 19:29
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-05, 10:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας