Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Απο τοτε που εχω ADSL παιζω online, πριν δεν επαιζα. Ειναι οντως καλυτερα τα pings με adsl? Τωρα παιζω Medal of honour Allied Assault, και σπανια πιανω ping λιγοτερο απο 100. Εχω παραγγειλει το Half Life γιατι σκοπευω να παιξω counter strike online. Θα πιασω καλυτερα pings μ'αυτο το παιχνιδι? Υπαρχει κανεις που να ειχε 56Κ και να επαιζε Counter, και να εχει τωρα adsl και να παιζει ακομα να μου πει αν εχουν καλυτερεψει τα Pings? Yπαρχουν Ελληνικα servers? Aν ναι, πως μπαινει κανεις σ'αυτα?

  2. #2
    Εγγραφή
    02-03-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Linksys Wag200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που μετράει πρώτο απ΄όλα στο online gaming είναι το multiplayer code του κάθε παιχνιδιού. Αν είναι σχεδιασμένο για κάθε τύπο σύνδεσης δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα περισσότερα παιχνίδια τελευταίας γενιάς είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να πάιζουν με κάθε τύπο σύνδεσης, αντίθετα με παλαιότερα στα οποία οι broadband συνδέσεις είχαν τον πρώτο λόγο.
    Το ping οπωσδήποτε παίζει μεγάλο ρόλο στο online gaming. Ακόμα δεν έχω βάλει dsl για να ξέρω για τα pings, αλλά από ότι λέγεται είναι λίγο κάλύτερα από dial-up.

    Spike
    http://vhaf.org

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2002
    Περιοχή
    Thessaloniki,Greece
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    zte ZXHN H168N
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 13,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    den einai mono to netcode tou kathe game...kalo ping tha exeis an exeis kalo routing(elaxista hops kai direct sindeseis) metaxy toy diktyou tou isp sou kai tou "isp"/location tou server pou paizeis...

    diafores einai se ping metaxy isdn kai dsl tou idiou isp einai elaxistes (ligo kalytera se adsl) alla imegali diafora einai einai oti sthn adsl den exeis tosa polla lag spikes sto ping se close combats i se server me polla atoma...me liga logia paramenei stathero to ping sth diarkeia tou gameplay se antithesi me tou isdn pou apo default 90-100 se close combat i se fasi me pollou spaiktes pianei kai 200 yia plaka...

  4. #4
    Εγγραφή
    02-03-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Linksys Wag200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από organus
    den einai mono to netcode tou kathe game...kalo ping tha exeis an exeis kalo routing(elaxista hops kai direct sindeseis) metaxy toy diktyou tou isp sou kai tou "isp"/location tou server pou paizeis...

    diafores einai se ping metaxy isdn kai dsl tou idiou isp einai elaxistes (ligo kalytera se adsl) alla imegali diafora einai einai oti sthn adsl den exeis tosa polla lag spikes sto ping se close combats i se server me polla atoma...me liga logia paramenei stathero to ping sth diarkeia tou gameplay se antithesi me tou isdn pou apo default 90-100 se close combat i se fasi me pollou spaiktes pianei kai 200 yia plaka...
    Ok, δεν είπα ότι μόνο το mp code παίζει ρόλο. Είπα ότι παίζει πρωταρχικό ρόλο, όπως βέβαια και το ping. Ίσως δεν εκφράστηκα σωστά, sorry.
    Έχεις παίξει ποτέ falcon online ; Ο κώδικάς του είναι τόσο χάλια που ακόμα και όλοι παίκτες να έχουν broadband σίγουρα έχουν lag spikes. Τα πράγματα βέβαια είναι χειρότερα με dial-up συνδέσεις αλλά το πρόβλημα το έχουν όλοι, ανεξάρτητα από το τι σύνδεση έχουν.

    Spike
    http://vhaf.org

  5. #5
    Το avatar του μέλους Gregory
    Gregory Guest
    Επειδη με επιασες στο θεμα μου Medal of Honor θα σου απαντησω να καταλαβεις οσο πιο απλα μπορω. Λοιπον, καταρχην για να εχεις 100 πινγκ πρεπει να παιζεις εξωτερικο απο οσο καταλαβα. Θες να μαθεις τις διαφορες στο πινγκ. Λοιπον με PSTN στο Medal of honor πιαναμε σε ξενους Servers απο 280-450 και πολλες φορες παραπανω. Οσον αφορα το ISDN με Netmod πιαναμε πινγκς απο 150-280 και αλλες φορες στη σφαγη πανω και παραπανω πινγκς. Αν εχεις ISDN με ενα καλο Modem οπως εγω εχω το Fritz ISDN modem τοτε (βεβαια αναλογα και με τον ISP που εχεις) εχεις απο 105-200 πινγκ και στη σφαγη και παραπανω αν λαχει.

    Οπως καταλαβες η τεχνολογια PSTN αποριπτεται με τη μια για Online gaming, κι η ISDN πρεπει να εχεις ενα φοβερο modem οπως Fritz η Tornado για να εχεις αξιοπρεπες πινγκ ΚΑΙ ΠΑΛΙ το προβλημα με τις τεχνολογιες PSTN και ISDN ειναι Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΙΝΓΚ. Με λιγα λογια δεν ειναι σταθερα τα πινγκς αν δεν εχεις DSL.

    Τα πινγκς με το DSL διαφερουν ελαχιστα αναμεσα στους καλους ISP's (Forthnet,Otenet,ACN,Tellas) εκτος αν κανουν αναβαθμισεις και λοιπα. Ειναι ολα πολυ καλα πινγκς τα οποια ξεκινουν απο 80 και φτανουν μεχρι 120-125 ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ SERVER. Πχ βρισκεις ενα Server και μπαινεις. Αν εκει μεσα εχεις 100 πινγκ τοτε το πινγκ σου θα παιξει απο 95-110. Δεν παει παραπανω ΑΚΟΜΑ και να βαρανε 300 ανθρωποι στο ιδιο σημειο την ιδια ωρα (πανω στη σφαγη που λεμε). Το πλεονεκτημα λοιπον του DSL ειναι η σταθεροτητα που παρεχει στο πινγκ, κι αυτα αργοτερα θα βελτιωθουν ακομα παραπανω (αφου ερθουν τα καλα μοντεμς απο το εξωτερικα και γινουν διαθεσιμα για αγορα, και αφου γινουν κι αλλες αναβαθμισεις, ακομα ειμαστε στην αρχη). Επισης εννουνται πλεονεκτηματα οπως Always online που εχεις με το DSL (δεν κοιτας την ωρα να βγεις απο το παιχνιδι μην πληρωσεις παραπανω...) και το download speed που ουδεμια σχεση εχει με τις τεχνολογιες PSTN - ISDN...

  6. #6
    Το avatar του μέλους lordanton
    lordanton Guest
    Nai re paidia kai egw to idio tha pw pou ethikse o Gregory.To simantiko nomizw einai to Always-ON .Entaksi ta fps paixnidia theloun kai kala pings alla gia tous rpgades kai ta stategy to always on eina xrysoryxeio

  7. #7
    Το avatar του μέλους spiros
    spiros Guest
    Σωστό το τελευταίο.
    Συμφωνώ απόλυτα με τον organus.
    Ακόμα δεν έχω πάρει ADSL (περιμένω). Όμως πρακτικά το έχω ζήσει σε διάφορα παιχνίδια το ζήτημα του εύρους (bandwidth,πχ ISDN 64 vs 128). Μπορώ να το εξηγήσω αλλά πιστεύω ότι σχεδόν όλοι μας το καταλαβάνουμε (game netcode).
    Τελευταία πορώνομαι στο Battlefield...

    8)

  8. #8
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Aθήνα/Guildford/Bcn
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    859
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~15500/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    zyxel p-600
    Ρε παιδιά προσπαθώνα παίξω fifa 2003 μέσω direct ip αλλά είναι αδύνατο. Δεν έχω κάποιο firewall. Μέσα στο παιχνίδι μου λέι πως το ip μου είναι 192.168.1.2 αλλά δεν είναι βέβαια δυνατό αυτό.. Κανονικά το ip δε το βρίσκω από το configuration του jetspeed ; (IP interface: IP address 62.103.233.xxx)

  9. #9
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Aθήνα/Guildford/Bcn
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    859
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~15500/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    zyxel p-600
    Ρε παιδιά προσπαθώνα παίξω fifa 2003 μέσω direct ip αλλά είναι αδύνατο. Δεν έχω κάποιο firewall. Μέσα στο παιχνίδι μου λέι πως το ip μου είναι 192.168.1.2 αλλά δεν είναι βέβαια δυνατό αυτό.. Κανονικά το ip δε το βρίσκω από το configuration του jetspeed ; (IP interface: IP address 62.103.233.xxx)

  10. #10
    Εγγραφή
    19-05-2003
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    usr 9105
    To 192.168.1.2 einai to ΙP του τοπικού network. Το internet IP είναι αυτό που έχει το jetspeed και δεν αρχίζει από 192.168.χ.χ , καθώς και το jetspeed έχει μια διεύθυνση τοπικού network...

  11. #11
    Εγγραφή
    15-02-2003
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    otenet
    και εγω ειχα ψιλοπροβληματα με το fifa

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-07, 02:36
  2. Καλύτερo online gaming με adsl;
    Από ogenikos στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-06, 21:01
  3. Best router/modem for adsl online gaming?
    Από aekara στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-04, 15:22
  4. DSL EINAI EIDH EDW. ADSL POTE?
    Από BROKEN12 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-03, 16:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας