Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Re paidia sorry k olas to 3ero sas exo zalisei ta @@ ala pistevo na katalavenete thn agonia mou pou kapote htan k diki sas.
    Ekana aitisi sthn VIVO ok mexri edo, meta omos ti akolou8ei???
    dld pos 8a 3ero pote 8a er8ei px o texnikos gia na mou perasei thn "nea" grammi ktl?
    Opios exei valei plz as mou pei synoptika ti peripou akolou8ise meta apo thn aitisi ka8os k sto peripou ta xronika diastimata pou mesolavisan.
    thnx.!

  2. #2
    Το avatar του μέλους UGF_GreekMind
    UGF_GreekMind Guest
    Δεν ξέρεις πότε θα περάσουν οι τεχνικοί... αν περάσουν και δεν είσαι εκεί πάει η ADSL... και του χρόνου...

    Πλάκα κάνω...

    Χαλάρωσε. Θα σε πάρουν τηλέφωνο πρώτα. Δεν έχω vivodi, αλλά αν θυμάμαι καλά από άλλα posts κάνουν γύρω στις 15 μέρες... Πάντως πάνω στη βδομάδα κάντους ένα τηλέφωνο και...

    <συμβουλή="on">

    γκρίνιαξέ τους λίγο

    <συμβουλή="off">



  3. #3
    Το avatar του μέλους nevian
    nevian Guest
    Η διαδικασία είναι σχετικά απλή:

    1) Κανεις την αίτηση και σκας τα λεφτα

    2) Τους παιρνεις τηλέφωνο να επιβεβαιώσεις ότι τα έλαβαν και ότι η διαδικασία ξεκίνησε... Θα σου πουν ότι θα πάρει 3 εβδομάδες περίπου και ότι ο χρόνος παράδωσης κυρίως εξαρτάται από τον ΟΤΕ

    3) Κάθε εβδομάδα τους παίρνεις τηλέφωνο για να μαθαίνεις αν υπάρχει κάτι νεότερο...

    (4) Καπου μετά από 2 εβδομάδες περνάει ένας βαριεστημένος υπάλληλος του ΟΤΕ για να 'συνδέσει' τη νέα γραμμή στο διανεμητή της πολυκατοικίας ή του σπιτιού στο όποιο μένεις. Δεν πρέπει να είσαι εκεί και καλα... Όμως εμένα λέει και καλά ήταν κελιδωμένο και δεν μπορούσε να επιβεβαιώσει ότι η θέση ήταν διαθέσιμη και με καθιστέρησαν 1-2 μέρες. Η όλη φάση πέρνει 30sec. Ανοίγει το κουτάκι, κοιτάει αν το ζεύγος είναι διαθέσιμο και μετά το κλείνει...

    5) Μόλις φτάσει η γραμμή στον διανεμητή πρέπει εσύ ή ένας ηλεκτρολόγος να την πάει μέχρι τον χώρο που θα είναι ο υπολογιστής και το modem. Εκτός και αν υπάρχει διαθέσιμη υποδομή στην πολ/κια οπότε είσαι πολύ τυχερός!

    6) Σε παίρνουν τηλέφωνο ένα πρωι και σε ρωτάνε πότε σε βολεύει να περάσει το παλικάρι να κάνει την εγκατάσταση του modem και τις μετρήσεις της γραμμής.

    Αυτα...

  4. #4
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εμένα που δεν έχει διαθέσιμη υποδομή και πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο, αν δεν είμαι εκει όταν έρθει ο υπάλληλος του ΟΤΕ, πως θα ξέρω να του πω πια γραμμή να φέρει μέχρι το διαμερισμά μου; Γιατί νιώθω οτι πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό;

  5. #5
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Αθηνα- Aγ.Ανάργυροι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300-s
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 28.5(dB)
    Πολυ σωστα πνιγεσαι ! και εγω επισης που ειμαι στην ιδια ακριβως φαση με εσενα.. γιατι αν ειχα εμπιστοσυνη στους οτετζιδες οτι ειναι σωστοι επαγγελματιες (υπαρχουν και τετοιοι και πολυ καλοι μαλιστα αλλα ειναι ελαχιστοι και χανονται μεσα στις χιλιαδες των αλλων που ειναι.. ασε να μη πω... και ως παντα ατυχος..ξερω οτι θα μου ερθει κανενας αχρηστος..) και οτι στην νεα μας Dsl γραμμη θα περναγαν ενα καρτελακι (τοσο απλο ειναι...) με ενδειξη πχ.. "dsl κ. ταδε " δεν θα ανησυχουσα... Γιατι και ενα παιδι θα μπορουσε να κανει την δουλεια απο εκει και υστερα... Αλλα ξερω οτι δεν θα γινει τπτ τετοιο.. και θα καθομαι με τα πολυμετρα να προσθαθω να βγαλω ακρη ποιο απο τα δηθεν ελευθερα ζευγη που υπαρχουν στον κατανεμιτη μου ειναι αυτο με την νεα μου dsl γραμη !

    Αληθεια ξερει κανεις τι ενδειξεις περνει κανεις με το πολυμετρο απο μια dsl ? Ω ? mA ? και ποσο ? χρησιμο θα ηταν..

  6. #6
    Το avatar του μέλους nevian
    nevian Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AcidArrow
    Εμένα που δεν έχει διαθέσιμη υποδομή και πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο, αν δεν είμαι εκει όταν έρθει ο υπάλληλος του ΟΤΕ, πως θα ξέρω να του πω πια γραμμή να φέρει μέχρι το διαμερισμά μου; Γιατί νιώθω οτι πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό;
    Μην αγχώνεσε...

    Ο ΟΤΕ θα 'περάσει' τη γραμμή στο διανεμητή και στη συνέχεια αναφέρει πίσω στη Vivodi την θέση στον διανεμητή στην οποία θα πρεπει να 'κουμπώσει' το καλώδιο που φτάνει μέχρι το PC σου...

    Εσύ πέρνα με τον ηλ/γο το καλώδιο μέχρι τον διανεμητή και την τελική σύνδεση του καλωδίου στην σωστή θέση θα την κάνει το παλικάρι που θα κάνει την εγκατάσταση στο χώρο σου (εμένα έτσι έγινε πάντως).

  7. #7
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Αθηνα- Aγ.Ανάργυροι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300-s
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 28.5(dB)
    Αχα ! οκ.. καθησυχαστικο καπως...
    Ποιος ηλεκτρολογος ? εγω χερακια δεν εχω ??? (2 ! )

  8. #8
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γμτ. Το καλώδιο μάλλον πρέπει να περαστεί εξωτερικά απο το διανεμιτή στο σπίτι μου και θα σφαχτούμε με το διαχειριστή μάλλον...

  9. #9
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Αθηνα- Aγ.Ανάργυροι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300-s
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 28.5(dB)
    Αυτο ειναι ενας απο τους κινδυνους που εχει η χρηση της dsl γραμμης,,,

  10. #10
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Αθηνα- Aγ.Ανάργυροι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300-s
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 28.5(dB)
    Εγω γλυτωσα απο την τοποθετηση καλωδιου μια και το σημα θα περασει μετα απο την isdn γραμμη και θα διαχωριστει με pliter μετα.. (απ'οτι καταλαβα) αλλα ετσι δεν καταφερα να γλυτωσω απο τον οτε. !

  11. #11
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    :-) Τέλοσπαντων. Θα δούμε. Θα πάω σε έναν ηλεκτρολόγο αυτές τις μέρες, μπας και αυτός βρει κανέναν πιο "αναίμακτο" τρόπο...

  12. #12
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Αθηνα- Aγ.Ανάργυροι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300-s
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 28.5(dB)
    Αν ειναι καλος και εμπειρος εμπορει να χει καμια καλη ιδεα.. και να αποφυγεις την..συραξη με τον διαχειρηστη κλπ..

  13. #13
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ε δηλαδή Axilleass εσένα η γραμμή σου είναι του ΟΤΕ τελικά;

  14. #14
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Αθηνα- Aγ.Ανάργυροι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300-s
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 28.5(dB)
    Ναι δυστηχως.. Γραμμη του οτε με dsl prov. την vivodi.. Αλλα το ξεκαθαρισα και χθες παλι, οτι μολις υπαρξει η δυνατοτητα θα γινει η αλλαγη με γραμμη της V. Oχι τιποτα αλλο, αλλα εχω ακουσει πολλα -ασχημα παντα ! - για τα sdlam του οτε..
    Σχετικα με την αλλαγη αυτη -οταν γινει- την ολη διαδικασια θα την αναλαβει και παλι εξ'ολοκληρου η vivodi...
    Παντως αν μη τι αλλο, δειχουν αψογοι στην εξυπηρετηση πελατων...Ειδομεν και στα υπολοιπα..

  15. #15
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Re guys tora pia einai h logiki seira pou akolou8ei logika h vivo??
    dld ok ekana aitisi, meta h vivo 8a enhmerosei ton ote ths perioxis mou gia na mou perasei grammi, to perasma to kanei o texnikos tou ote h ths vivo(eimai acces by vivo)??
    Rotao giati an pevtei sirma apo thn vivo pros ton ote ths perioxis mou isos na vro kanena gnosto etsi oste na to spro3oume ligo to pragma(20 meres einai poleeeeeees )
    An gnorizei kaneis to logiko diagrama as mou dosei ta fota tou...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Aitisi gia SDSL
    Από gs στο φόρουμ xDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-04, 06:11
  2. Aitisi gia ADSL.... kai parelkomena!
    Από Hose στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-03, 08:57
  3. SYNDESI ADSL XWRIS AITISI???
    Από dihonoia στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-03, 05:55
  4. OSOI EXETE KANEI AITISI STON OTE DIABASTE AFTO!!!!
    Από tolisp στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-03, 08:07
  5. Prota Aitisi OTE & egkatastasi kai meta ISP?
    Από bill στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-03, 14:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας