Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Καλησπέρα. Έχει κάνει κάποιος από εσας μεταφορά γραμμής;
    Είμαι net one full llu και θα μετακομίσω σε άλλο διαμέρισμα (ίδια περιοχή, ίδιο dslam, υπάρχει διαθεσιμότητα κλπ) και θέλω να μεταφέρω τη γραμμή μου ώστε να μην πληρώσω τέλος απενεργοποίησης (δεν έχουνε συμπληρωθεί 12 μήνες) και ενεργοποίησης για την νέα γραμμή, ενδεχομένως ίσως να γλυτώσω και κάποιο χρόνο...
    Πήρα τηλέφωνο στο 13860 αλλά με μπέρδεψε. Ουσιαστικά αυτό που μου είπανε (μπορεί βέβαια να μην ήτανε καλά ενημερωμένο το συγκεκριμμένο άτομο) είναι να κάνω αίτηση για καινούργια σύνδεση στο νέο διαμέρισμα με αίτηση φορητότητας, σαν να έρχομαι από άλλο πάροχο,και να στείλω με φαξ συμπληρωματικά στοιχεία για την παλιά γραμμή. Επίσης ότι δεν θα πληρώσω τέλος απενεργοποίησης αλλά θα πληρώσω τέλος ενεργοποίησης της νέας γραμμής.

    Γενικά όμως μου δόθηκε η εντύπωση (από το συγκεκριμμένο άτομο τουλάχιστον,ίσως να μην ισχύει γενικά για την εταιρία) ότι δεν υπάρχει πρόνοια για τέτοιο αίτημα (μεταφορά γραμμής) και αυτή η διαδικασία μου ακούστηκε κάπως.."μπακαλίστικη".
    Δεν θα έπρεπε να υπάρχει αίτημα μεταφοράς γραμμής και να πληρώσω ένα τέλος για την μεταφορά γραμμής και να τελειώσει η ιστορία;

    Στο sub forum της net one δεν γράφω διότι έτσι κι αλλιώς δεν είναι πολύ ενεργό τελευταία. Επίσης έστειλα mail στο helpdesk να τους ρωτήσω αλλά ίσως κάποιος εδώ να μπορεί να με διαφωτίσει εξίσου για τη διαδικασία..

  2. #2
    Εγγραφή
    11-05-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Πάτημα)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 10.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έκανα ακριβώς την ίδια ιστορία με εσένα.

    Στέλνεις εκ νέου την αίτηση με τα ίδια στοιχεία και φωτοτυπία την ταυτότητα σου στην οποία αναγράφεις ότι πρόκειται για μεταφορά γραμμής (κατάργηση προηγούμενου "διεύθυνση χχχχχχ - ενεργοποίηση καινούργιου διεύθυνση ψψψψψψψψψ").
    Θα πρέπει επίσης να έχεις γράψει και ένα νούμερο από την πολυκατοικία που θα μείνεις για να μπορέσουν οι του ΟΤΕ να βρούν σε ποίο ΚΑΦΑΟ θα πέσεις.

    Αν είναι το ίδιο τότε σε 10 εργάσιμες το πολύ θα είσαι οκ.
    Αν είναι διαφορετικό υπολόγισε 15+.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Το ίδιο ΚΑΦΑΟ είναι.
    Το έκανες σε "ανενεργό βρόγχο" εσύ ή έβαλες τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ προτού κάνεις την αίτηση;

    Στο διαμέρισμα στο οποίο θα πάω υπάρχει ήδη μια γραμμή ΟΤΕ με προπληρωμένη σύνδεση vivodi και δεν θέλω να την πειράξω, οπότε θα δηλώσω ανενεργό βρόγχο για να μπει επιπρόσθετα η γραμμή της net one. Φαντάζομαι πώς για ανενεργό βρόγχο θα καθυστερήσει λίγο περισσότερο αλλά δεν με πειράζει τρομερά αφού θα υπάρχει η άλλη γραμμή και δεν θα μείνω χωρίς internet.

    Άρα το κόστος που πλήρωσες ήταν τα 50 ευρώ της νέας ενεργοποίησης;

  4. #4
    Εγγραφή
    11-05-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Πάτημα)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 10.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παρακαλώ!!

    Το έκανα σε ενεργό βρόγχο χωρίς να υπάρχει γραμμή ΟΤΕ.

    Για το κόστος δεν ξέρω ακόμα γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αλλά σε ερώτηση που τους έκανα είναι τα 50€.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6.170
    Downloads
    18
    Uploads
    30
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23.330/1023
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedtouch TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    ...και δεν πληρώνεις τα 70 Ε ,μου είπανε ,σε μια συνομιλία που έκανα (γιατί ,πιθανό,να κάνω μεταφορά γραμμής πριν λήξει το 12μηνο).

  6. #6
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atheos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και δεν πληρώνεις τα 70 Ε ,μου είπανε ,σε μια συνομιλία που έκανα (γιατί ,πιθανό,να κάνω μεταφορά γραμμής πριν λήξει το 12μηνο).
    Ναι, αυτό μου το είπανε κι εμένα. Ωραία, χαίρομαι για τις απαντήσεις σας διότι φαίνεται πώς υπάρχει standard διαδικασία για τη μεταφορά γραμμής και δεν είναι "στο περίπου" όπως μου είχε φανεί αρχικά λόγω του ότι δεν υπάρχει συγκεκριμμένη φόρμα για αίτημα μεταφοράς κλπ.

    Orionas21, μπερδεύτηκα λίγο. Τι εννοείς σε "ενεργό βρόγχο χωρίς να υπάρχει γραμμή ΟΤΕ";
    Ενεργός βρόγχος δεν είναι όταν έχεις γραμμή ΟΤΕ όταν κάνεις την αίτηση και ανενεργός όταν δεν έχεις; Ή μηπως "χωρίς γραμμή ΟΤΕ" εννοείς απλά ότι έβαλες full llu (καταργώντας την γραμμή ΟΤΕ η οποία όμως υπήρχε προηγουμένως);

    Άρα εκτός αν τα'χω κάνει θάλλασσα στο μυαλό μου με τους ενεργούς/ανενεργούς βρόγχους, εγώ θα δηλώσω για ανενεργό βρόγχο για να μην γίνει πάνω στην υπάρχουσα γραμμή του καινούργιου διαμερίσματος. Φαντάζομαι θα καθυστερήσει σημαντικά περισσότερο αλλά αφού υπάρχει η backup γραμμή με adsl θα το αντέξω (δεν θέλω να το κάνω επάνω σ'αυτήν διότι είναι του αδερφού μου και θα πληρώσει αυτός τέλος απενεργοποίησης από την vivodi αν το κάνω). Εξάλλου το κόστος των 50 ευρώ νομίζω είναι το ίδιο και για ενεργό βρόγχο και για ανενεργό.

    Η 12μηνη δέσμευση ελπίζω να ισχύει με βάση το παλιό συμβόλαιο..

  7. #7
    Εγγραφή
    11-05-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Πάτημα)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 10.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ενεργός είναι όταν είτε δεν υπάρχει καθόλου κύκλωμα ΟΤΕ είτε όταν θέλεις να καταργήσεις τον ΟΤΕ.

    Ανενεργός είναι όταν υπάρχει κύκλωμα ΟΤΕ και το κρατάς.Τώρα τι άλλο μπορεί να υπάρχει πάνω σε αυτό το κύκλωμα είναι άλλο θέμα....

    ........Auto merged post: ORIONAS21 πρόσθεσε 3 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Εσύ που θες να κρατήσει ΟΤΕ και Vιvodi και εφόσον θες να μπεί καινούργια ΔΕΥΤΕΡΗ γραμμή νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις ενεργό.
    Αν θες στην ΙΔΙΑ γραμμή να αφήσεις ΟΤΕ αλλά να καταργήσεις Vivodi τότε θα ζητήσεις ανενεργό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ORIONAS21 : 26-06-08 στις 03:58. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.732
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ORIONAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργός είναι όταν είτε δεν υπάρχει καθόλου κύκλωμα ΟΤΕ είτε όταν θέλεις να καταργήσεις τον ΟΤΕ.

    Ανενεργός είναι όταν υπάρχει κύκλωμα ΟΤΕ και το κρατάς.
    Ακριβώς τα ανάποδα! Ενεργός βρόχος είναι αυτός στον οποίον υπάρχει ενεργή γραμμή σε όποιον πάροχο! Ανενεργός όταν έχεις καλωδίωση αλλά δεν παίζει καθόλου υπηρεσία!

    ........Auto merged post: harris πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ORIONAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ που θες να κρατήσει ΟΤΕ και Vιvodi και εφόσον θες να μπεί καινούργια ΔΕΥΤΕΡΗ γραμμή νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις ενεργό.
    Αν θέλει δεύτερη γραμμή πάνω σε καλωδίωση που δεν έχει υπηρεσία, τότε θέλει ανενεργό βρόχο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος harris : 26-06-08 στις 04:01. Αιτία: auto merged post
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  9. #9
    Εγγραφή
    11-05-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Πάτημα)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 10.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Full LLU (ενεργός) είναι όταν όλες οι υπηρεσίες δίνονται από έναν και μοναδικό πάροχο.

    Shared LLU (ανενεργός) είναι όταν οι υπηρεσίες φωνής δίνονται από τον χ πάροχο και το internet από τον y.
    Δηλαδή μοιράζονται το ίδιο καλώδιο.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.732
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ORIONAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Full LLU (ενεργός)

    Shared LLU (ανενεργός)
    Ουδεμία σχέση έχει το full LLU με τον ενεργό βρόχο ή το shared LLU με τον ανενεργό.

    Ενεργός βρόχος: Καλωδίωση από το αστικό κέντρο στο σπίτι μας πάνω στην οποία υπάρχει ενεργή υπηρεσία.

    Ανενεργός βρόχος: Καλωδίωση από το αστικό κέντρο στο σπίτι μας πάνω στην οποία ΔΕΝ υπάρχει ενεργή υπηρεσία.

    Full LLU: τηλεφωνία και ADSL στον ίδιο (κυρίως εναλλακτικό) πάροχο.

    Shared LLU: η τηλεφωνία σε άλλον πάροχο (συνήθως ΟΤΕ) και το ADSL σε άλλον πάροχο (συνήθως εναλλακτικό)

    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  11. #11
    Εγγραφή
    11-05-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Πάτημα)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 10.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορεί να τα έχω μπερδέψει.
    Αλλά γίνεται να παραγγείλει ανενεργό βρόγχο σε κάποιον.
    Που θα αποσκοπούσε αυτό.
    Εκτός και αν έχεις κάνει διακοπή από κάποιον πάροχο πριν πάς σε κάποιον άλλο.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.732
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ORIONAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά γίνεται να παραγγείλει ανενεργό βρόγχο σε κάποιον.
    Που θα αποσκοπούσε αυτό.
    Φυσικά και μπορείς να παραγγείλεις ανενεργό βρόχο σε εναλλακτικό πάροχο! π.χ. πας σε καινούριο σπίτι, δεν έχεις υππηρεσία να μεταφέρεις, και παραγγέλνεις υπηρεσία. Τότε είσαι σε ανενεργό βρόχο
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  13. #13
    Εγγραφή
    11-05-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Πάτημα)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 10.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν πάς σε καινούργιο σπίτι παραγγέλνεις ανενεργό προκειμένου ο πάροχος να σου ενεργοποιήσει το κύκλωμα σου η να σου φέρει καινούργια γραμμή.
    Ενεργό όταν είσαι είδη σε κάποιον πάροχο και απλά θες να αλλάξεις, υπάρχει δηλαδή η γραμμή.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ORIONAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάς σε καινούργιο σπίτι παραγγέλνεις ανενεργό προκειμένου ο πάροχος να σου ενεργοποιήσει το κύκλωμα σου η να σου φέρει καινούργια γραμμή.
    Ενεργό όταν είσαι είδη σε κάποιον πάροχο και απλά θες να αλλάξεις, υπάρχει δηλαδή η γραμμή.
    Νομίζω πώς έτσι είναι, όπως λες σε αυτό το τελευταίο post. Στα προηγούμενα posts πιστεύω πώς ήτανε σωστός ο harris.

    Άρα εγώ που δεν θέλω να πειράξουνε την άλλη την γραμμούλα δηλώνω για ανενεργό.

    Δυο ερωτήσεις, αν ξέρετε:

    1) Οι 12 μήνες του συμβολαίου ισχύουν με βάση το παλιό συμβόλαιο;
    2) Με τον εξοπλισμό κρατάω αυτόν που ήδη έχω, έτσι;

  15. #15
    Εγγραφή
    11-05-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Πάτημα)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 10.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι είχα μπερδευτεί λιγάκι...

    1) Ναι με βάση το αρχικό.
    2) Ναι κανονικά εκτός και αν θες να αλλάξεις σε ασύρματο οπότε μπορείς να ζητήσεις να σου στείλουν.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταφορά γραμμής
    Από dimkal στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-07, 05:32
  2. Μεταφορά γραμμής
    Από iguana στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-06, 13:49
  3. Ελεοοοος! Μεταφορα γραμμης....
    Από babyboy στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-06, 18:40
  4. Μεταφορα Γραμμης
    Από HellV1L στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-05, 15:38
  5. μεταφορά γραμμής
    Από Bio στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-04, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας